Sari la conținut

Yamaha Aerox - probleme


oviand
 Share

Postări Recomandate

Yamaha Aerox cu cilindru de 70, fierbe apa, de 2 ori s-a intamplat si vasul de expansiune e fisurat intr-un loc..practic e dus.

 

A fost pus set motor nou, dar nu s-a facut rodaj din pacate, s-a turat destul de tare imediat dupa schimbare din pacate..

Inca o chestie ar fi reglajul carburatorului..nu are turometru, dar ca idee ar trebui sa fie la o turatie ca sa tina lumina aprinsa in bord fara a-i scadea intensitatea, nu?

Iar pentru amestesc cam cate ture ar trebui invartit? Cand a fost adus din Italia aveam 4 ture jumate si scotea cam mult fum..

 

Orice indrumare e bine-venita. Nu am experienta cu scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am avut cativa ani Aerox.

Probleme cu temperatura apar daca ai carburator de 12mm si set mare, sau jiglere mici.

Ca sa iti mearga cum trebuie, ai nevoie de un carb de 17.5mm.

Ca si reglaj, la mine a mers cu 2.5 ture surubul de amestec aer/benzina apoi facut relantiul (am strans surubul la maxim dar nu tare, apoi am desfacut 2.5 ture si am facut relantiul din surubul de relanti). Nu e un reglaj universal-valabil, dar la mine asa a fost ok. Luminile oscileaza la relanti la Aerox, se aprind la intensitate maxima si normala atunci cand e turat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...