Sari la conținut

Pareri despre urmatoarea supermoto


yonustelystu1992
 Share

Postări Recomandate

Daca ati avut modelul acesta si va puteti da cu parerea as fi recunoscator.

https://www.olx.ro/oferta/husqvarna-sm-610-ID7J1OL.html

 

Despre moto din anunt daca aveti vreo informatie, as da o fuga cu varul meu in weekend sa o vada,pentru el ma intereseaza, are A2 si am inteles ca este OK.

Cu stima!

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam batrana...

stiu dar fiind prima moto mai serioasa pentru el trebuie ceva mai low cost si mai putine carene, stie din experienta de la mine (din pacate) ce inseamna sa o tavalesti dupa 3 luni cand dai 2500E pe ea.....a mai avut un scuter honda pantheon de 150cc si un kawasaki de 250cc deci de mers stie sa mearga, de cazut probabil urmeaza sa invete (nu-i doresc asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E din era Cagiva, când le fabricau în Italia. Nu știu cum e cu piesele... Cred că mai sunt și alte variante de motorete cu puține carene și care să meargă cu A2.

Are un vecin una fabricata in 2014(Terra 650 Strada),si tot in Italia.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia că fabrica a rămas tot la Varese și sub BMW. Probabil doar standardele s-au schimbat ^_^ Apoi i-au mutat la Mattighofen în 2014. Deci practic Husqvarna nu mai are treabă cu Suedia din 1987.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia că fabrica a rămas tot la Varese și sub BMW. Probabil doar standardele s-au schimbat ^_^ Apoi i-au mutat la Mattighofen în 2014. Deci practic Husqvarna nu mai are treabă cu Suedia din 1987.

Cam da.

Injectia e Magneti-Marelli,motorul e Rotax(de la BMW probabil,dar cu chiulasa Gilardoni),contact Zadi,semnalizatoarele-s ca pe Aprilia Shiver,etc.

Oricum e cam low cost totul ce se face la Husqvarna in zilele noastre... :)

Alea vechi,"e" mai ok,zic io!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am una asemanatoare la vanzare la 1750 euro...asta la 1200 nu stiu ce ofera..dar clar nu suna a bine ceva :)))

Diferenta este ca moto din anunt este neinmatriculata...adica acte, alergare, timp pierdut...poate nu mai are deloc numere rosii...si iti trebuie platforma de plimbat cu moto in stanga dreapta, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi,"grupul" ala de "faruri" ii futeaza tot aspectul.

Horror look...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este ca moto din anunt este neinmatriculata...adica acte, alergare, timp pierdut...poate nu mai are deloc numere rosii...si iti trebuie platforma de plimbat cu moto in stanga dreapta, etc

 

daca e doar atat,e de bine :D Asfalt uscat domnilor si voie buna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam da.

Injectia e Magneti-Marelli,motorul e Rotax(de la BMW probabil,dar cu chiulasa Gilardoni),contact Zadi,semnalizatoarele-s ca pe Aprilia Shiver,etc.

Oricum e cam low cost totul ce se face la Husqvarna in zilele noastre... :)

Alea vechi,"e" mai ok,zic io!

 

În zilele noastre... sunt KTM-uri. Modelele de enduro și cross sunt clone KTM spoite cu alb, 701 este un SMC R cu alte plastice, Vitpilen/Svartpilen sunt Duke-uri 390 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În zilele noastre... sunt KTM-uri. Modelele de enduro și cross sunt clone KTM spoite cu alb, 701 este un SMC R cu alte plastice, Vitpilen/Svartpilen sunt Duke-uri 390 :)

 

offtopic complet, dar 701 model 2017 are motorul de pe duke model 2016, ala nou cu mai multi cai (74 cai), alta distributie, mai putine vibratii si multe alte chestii

in timp ce smcr 2017 are motorul vechi (67 cai)

 

sunt niste zvonuri cum ca ar urma sa renunte la smcr, sa ramana doar cu 701

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic complet, dar 701 model 2017 are motorul de pe duke model 2016, ala nou cu mai multi cai (74 cai), alta distributie, mai putine vibratii si multe alte chestii

in timp ce smcr 2017 are motorul vechi (67 cai)

 

Nu e chiar același motor (Duke are același alezaj/cursă ca SMC-ul, pe când 701 are un alezaj puțin mai mare și cursă ceva mai scurtă), dar probabil încorporează aceleași tehnologii ca motorul de pe Duke (admisie, materiale, poate și cuzineți?). Cu puterea putem doar specula: Husqvarna (ca Husaberg înainte) nu dau datele de performanță pe fișa tehnică.

 

sunt niste zvonuri cum ca ar urma sa renunte la smcr, sa ramana doar cu 701

 

Așa ar fi logic, 701 și SMC-ul sunt aproape identice, își fură căciula singuri. Dar așa cum vând Duke 390 pe lângă Vitpilen de exemplu, nu este exclus să continue și cu două sumouri concurente.

 

Scuze de off inițiatorului - dar ținem topicul sus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cel de 1200 de euro isi fura caciula singur, anuntul pare destul de riscant si e posibil sa mai dea dupa inca 1000 pe manopera + piese(sa nu mai zicem de plasticele vopsite, semnul ca ceva nu e bine mai mereu).

Si eu recomand mobra lui Tamas, ii schimbi farul ala de lighioana si e si frumoasa. :)

In bugetul lui mai greu gasesti un supermoto, nu cred ca are alte variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am una asemanatoare la vanzare la 1750 euro...asta la 1200 nu stiu ce ofera..dar clar nu suna a bine ceva :)))

» Post actualizat in 09 May 2017 13:39

asta:

 

/index.php?/topic/746501-supermoto-husqvarna-sm-610-2002/

a vazut anuntul tau pe facebook, i l-am trimis si eu de pe motociclism.ro dar este peste bugetul lui. Nu zic ca nu merita dar are 6000 ron buget

» Post actualizat in 10 May 2017 09:07

Nu e chiar același motor (Duke are același alezaj/cursă ca SMC-ul, pe când 701 are un alezaj puțin mai mare și cursă ceva mai scurtă), dar probabil încorporează aceleași tehnologii ca motorul de pe Duke (admisie, materiale, poate și cuzineți?). Cu puterea putem doar specula: Husqvarna (ca Husaberg înainte) nu dau datele de performanță pe fișa tehnică.

 

 

Așa ar fi logic, 701 și SMC-ul sunt aproape identice, își fură căciula singuri. Dar așa cum vând Duke 390 pe lângă Vitpilen de exemplu, nu este exclus să continue și cu două sumouri concurente.

 

Scuze de off inițiatorului - dar ținem topicul sus :)

nu e problema...informatia nu strica niciodata

» Post actualizat in 10 May 2017 09:12

Cu cel de 1200 de euro isi fura caciula singur, anuntul pare destul de riscant si e posibil sa mai dea dupa inca 1000 pe manopera + piese(sa nu mai zicem de plasticele vopsite, semnul ca ceva nu e bine mai mereu).

Si eu recomand mobra lui Tamas, ii schimbi farul ala de lighioana si e si frumoasa. :)

In bugetul lui mai greu gasesti un supermoto, nu cred ca are alte variante.

A vorbit deja la recomandarea mea cu un mecanic foarte bun care o sa-l insoteasca...daca partea mecanica este OK deja cu carenele ca sunt vopsite nu mai conteaza, mai ales ca vrea sa invete sa mearga cu ea pe o roata ( tipic varstei dar treaba lui).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husqvarna de 1200 merita sincer,are volanta cu magnet dintr-o bucată(asta a fost boala lor aveau 4 magneți și săreau și făceau praf aprinderea,de rezolva prin achiziționarea de la eltrex anglia volanta aftermarket,cu magnet dintr-o bucată) și lanț de distribuție schimbat.Mai am un amic cu o husqvarna la fel și merge de rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husqvarna de 1200 merita sincer,are volanta cu magnet dintr-o bucată(asta a fost boala lor aveau 4 magneți și săreau și făceau praf aprinderea,de rezolva prin achiziționarea de la eltrex anglia volanta aftermarket,cu magnet dintr-o bucată) și lanț de distribuție schimbat.Mai am un amic cu o husqvarna la fel și merge de rupe.

 

e a ta ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea ceva si asta de volanta ca doar ce a schimbat-o ceva de genul....sper sa nu fie a lui...ORICUM A FOST VARAMIU CU MECANIC SI ESTE CAZAN, cica a luat-o o tura si deja ii dadea borsul pe nas...A mai frecat si banii de pomana...


» Post actualizat in 15 May 2017 15:07
https://www.olx.ro/oferta/husqvarna-ID8hvzR.html de asta stie careva ceva sa nu bata iar drumul de pomana?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai si o vezi pe a mea. iti trimit banii de drum in avans.daca o vezi o cumperi,garantat :)

 

Aiud,Alba

o stiu pe a ta dar mi-a zis varaumiu ca nu vrei sa negociezi deloc,este innebunit dupa a ta dar la 8000 ron si cat mai costa si drumul depaseste cu mult bugetul...daca mai lasi ar veni dar este ceva de mers..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o stiu pe a ta dar mi-a zis varaumiu ca nu vrei sa negociezi deloc,este innebunit dupa a ta dar la 8000 ron si cat mai costa si drumul depaseste cu mult bugetul...daca mai lasi ar veni dar este ceva de mers..

 

Am inteles. Din pacate pretul este fix,si reflecta total marfa :D spor si numai bine ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

De ce nu un Suzuki DR650SE cu roti de supermoto?

Nu exista comparatie intre cele doua.

Personal, nu as cumpara pentru nimic in lume motociclete Husqvarna din era pre-Bmw.

Parerea mea, no offence.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...