Sari la conținut

Project 2017 (phase A) H-PL-LT-LV-EST( S-DK-DE-CZ-SK-H)


Postări Recomandate

Hello party people, long time no c...Ideea este ca incepand cu 04.06.2017 - timp de 12 zile si aprox. 5000 km, vrem sa plecam ( eu si tovarasul Catalin -userul Partizan de pe forum ) intr-o tura de primavara-vara...mai mult spre vara - prin: Ungaria, Polonia, Lituania, Latvia, Estonia si retur, sau, cu posibilitate de trecere/intoarcere prin Suedia, Danemarca, Germania, Cehia, Slovacia, Ungaria. In mare traseul ar fi: Debrecen-Kosice-Lublin-Bialystok-Vilnius-Riga ( de acolo vedem daca mergem sa trecem cu ferry in Suedia, sau ne intoarcem " pe partea cealalta" Ideea este ca in timp ce Catalin face dosarul cu obiective de vizitat de pe net ( avand mai mult timp liber) eu apelez la mila si bunavointa voastra, cei care ati trecut prin tarile sus amintite sa ne impartasiti si noua din experientele voastre, cam ce ar fi interesant de vizitat/obiective de nisa,pe care nu le gasesti neparat pe net...So, let it flow ! Destul cu achizitionarea de echipamente, gadgeturi, sisteme de comunicatie, a sosit timpul sa le dam cailor jar din tava si de " extreme survival" - ma stiti - cazare doar la cort si locuri cat mai pustii, mancat " din traista" samd... P.S. I-am spus "Phase A" pentru ca pentru " phase B " eu intentionez sa fac anul asta cat mai mult din Alpi - dar astai-i un proiect separat ( care vreti sa mergeti incolo - please let me know )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello party people, long time no c...

 

Cred ca ai postat gresit, aici se pun poze din calatorii... adica ceva ce s-a intamplat deja.

Planurile de excursii sunt mai potrivite la "Intalniri, evenimente, excursii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KHK Asta-i doar preambulul...O sa continue cu poze si relatari din timpul turei si de dupa, asa ca ...o sa se transforme in ceva ce merge pus aici.

» Post actualizat in 16 May 2017 19:28

Mi.as dori din tot sufletul o astfel de excursie dar cred ca mi.ar trebui bani de drum cam cat am dat pe mobra :))

Ha ! O sa fii surprins cat de putin iti trebuie sa faci o astfel de tura, o sa punem la final si bugetul. Editat de dj.marten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" phase B " eu intentionez sa fac anul asta cat mai mult din Alpi - dar astai-i un proiect separat ( care vreti sa mergeti incolo - please let me know )

plecare pe 24.06 , 14 zile de lalaiala prin Dolomiti,Alpi..eu si doamna+ iapa

sunt la studiu acum: pasuri, actualizare gps: poi, kml.etc

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa mergi pana sus de tot, daca tot ajungi pana la Tallinn :) Insa iti dublezi durata turei si distanta parcursa :(

 

...si vezi ca probabil vei face 6000 nu 5000 ;)

 

Ca sfaturi pentru Baltice si Polonia... vezi ca esti in europa de est. E cam ca la noi, si cu bune (ospitalitate) si cu rele (dubiosi pusi pe necurate). Eu cand am facut tura, am apelat la hostel-uri cu programari din timp. Am iesit in jur de 100-120 lei (echivalent in 2013) pe camera dubla. Am avut si echipament pentru campat (nu l-am folosit) si mancat din traista - iar mancat din traista am apelat o singura data in Suedia cand muream de foame la 1 noaptea si inchisesera absolut peste tot.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ kappy666 - cred ca e prea devreme pentru mine in perioada aia...oricum bafta !

 

@ switch - cu Polonia sunt oarecum familiarizat, am fost de multe ori sa cumpar utilaje + import legume-sunt oameni ok, la locul lor ( au femei tare faine, unele...)...in rest- premiera bsoluta cu tarile baltice. Oricum o sa mergem in doi, adica eu o sa plec cu 2 zile mai devreme sa castig ceva timp-vreau de mult timp sa vizitez Auschwitz -ul, iar cu tovarasul meu o sa ma intalnesc ulterior pe undeva prin Polonia spre Ucraina.

» Post actualizat in 26 May 2017 19:01

Daca mai este cineva interesat de tur asta - poate sa se hotarasca intr-o saptamana- sambata viitoare vreau sa plec - in prima instanta vizita in Budapesta, apoi Auschwits, Kracow, urmand ca luni 05.06 sa ma intalnesc cu tovarasul meu undeva in zona Lublin. Capatul de tura va fi la Talin, de acolo daca se inscrie cineva in tura asta, putem sa trecem cu ferry in Suedia, sau sa ne intoarcem inapoi pe alt traseu. Am inceput sa montez pe motocicleta cadrele metalice pentru bagaje.In curand o sa pun si un filmulet cu lucrurile pe care o sa le iau cu mine in bagaje . Asa arata Zambilica " fully loaded" :

» Post actualizat in 01 Jun 2017 20:00

Maine intram in linie dreapta.Zambilica e pregatita de drum:uleiul si filtrul schimbat, furtunuri frana fata+spate schimbate, furca servisata-toate facute la baietii de la Rams 21 Otopeni adevarati pasionati si profesionisti...Recomand, in special pentru servisare de furci dar si pentru alte lucrari, unul dintre putinele service-uri " ca afara" pe care le-am vazut ! O sa incerc sa scriu pe cat posibil aici in timpul calatoriei, daca nu...la intoarcere.

» Post actualizat in 02 Jun 2017 05:13

P.S. Nu, nu am contract de publicitate cu baietii de la Rams Motorsport, pur si simplu ii recomand ca service de incredere ! :)

» Post actualizat in 04 Jun 2017 15:47

Ce faceti praduitorilor? Povestea continua pe facebook ! Dupa o noapte in Budapesta, de care nu m-as mai despartit, acum sunt in drum spre Auaschwitz. Puteti sa vedeti restul aici: https://www.facebook.com/corneanu.mihai77

post-16516-0-23621700-1495825234_thumb.jpg

post-16516-0-85478600-1495825243_thumb.jpg

post-16516-0-18366000-1495825255_thumb.jpg

post-16516-0-74897100-1495825267_thumb.jpg

Editat de dj.marten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Admin

Din pacate colegul nostru Mihai a avut un necaz in Letonia, a dat peste un ren! Urmarea: mana rupta, splina scoasa, motorul varza, dar acum a ajuns acasa si se recupereaza cu optimism!

O sa scrie el noutatile aici. Detalii despre el mai jos:

https://www.facebook.com/corneanu.mihai77?fref=nf&pnref=story.unseen-section

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am revenit acasa dupa aproape o luna de stat prin spitale. Pe 09.06 la 23 30 am lovit un elan pe drumul spre Riga( ma intorceam de la Tallinn). Am suferit o ruptura de splina, 7 coaste rupte, humerusul stang fracturat si un deget de la mana stanga rupt...Am fost operat in Riga la o clinica universitara de top, tija in humerus, microchirurgie la deget, embolizare de splina. Din fericire am reusit sa salvez splina... este inca functionala, merge spre bine. O sa revin cu povestirea si amanunte despre toata patania. RIDE SAFE !!!

Editat de dj.marten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Sa le dea DUmnezeu sanatate la cei care te-au dus repede , la cei care te-au diagnosticat repede , la cei care tzi-au emoblizat ruptura de splina ,,,,,,,,,,,,,,,,ca altfel nu ne povesteai !

Sanatate si vindecare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Azi am apucat sa mai intru si eu pe aici...O sa imi iau inima in dinti si o sa ma apuc odata sa va povestesc toata patania...deja au trecut doi ani si inca ma resimt ...m-am sifonat rau. De evitat pe cat posibil mersul seara / noaptea si dimineata devreme ! Cum zicea cineva " orele la care animalele sa duc sa bea apa, sau la culcus ". Pe intuneric se reduce drastic vizibilitatea, implicit viteza de reactiee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...