Jump to content

Amenda Ghiseul.ro

Ribo
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am luat astazi o amenda de viteza pe splai.Pe langa faptul ca era sa raman fara permis si eram cu conserva (ma grabeam ca un bou), am de platit o amenda frumusica.

Eu am ajuns acasa si am platit-o pe ghiseul.ro . Cu cardul, confirmare pe mail toate cele.

Intrebarea mea este urmatoarea : Mai este nevoie sa trimit vreo dovada a platii pe undeva? O copie, un e-mail sau altceva?Sper sa nu ma trezesc dupa ca mi vine la impozit si cu penalitati ca si cand n-ar fi neplatita.

Merci

teoretic nu mai trebuie si pe confirmarea de plata zice ca nu...

dar, se pare ca nu e asa... exista riscul cand ai ceva de facut pe la taxe si impozite sa-ti zica ca nu poti pana nu platesti amenda care ai platit-o... printeaza email-ul de confirmare si ia-l cu tine data viitoare la taxe si impozite. sau poti sa-l ti pe mail / telefon si sa-l printezi pe la aia de fac acte pe acolo... si dupa o sa te puna sa dai cu 'conform cu originalul, data, numele in clar si semnatura' :)

teoretic nu mai trebuie si pe confirmarea de plata zice ca nu...

dar, se pare ca nu e asa... exista riscul cand ai ceva de facut pe la taxe si impozite sa-ti zica ca nu poti pana nu platesti amenda care ai platit-o... printeaza email-ul de confirmare si ia-l cu tine data viitoare la taxe si impozite. sau poti sa-l ti pe mail / telefon si sa-l printezi pe la aia de fac acte pe acolo... si dupa o sa te puna sa dai cu 'conform cu originalul, data, numele in clar si semnatura' :)

am platit impozit pe anul acesta la doua mobre, nu a zis nimic de amenda

Nu te ajuta sa o trimiti la politie pentru ca procesul verbal e posibil sa fie deja trimis catre primarie pana ai trimis tu dovada platii ori chiar daca a ajuns inainte acesta tot sa fie trimis catre primarie. Acest lucru sa intamplat in foarte multe cazuri nu doar odata, asa ca singura varianta e sa duci o copie dupa chitanta la primarie si fara dar sau poate sa pastrezi originalul acasa ca sar putea sa mia fie vreodata nevoie de el in caz ca primaria nu isi face treaba cum trebuie.

» Post actualizat in 19 May 2017 13:51

Ori si-au facut treaba ori nu a ajuns inca amenda la primarie. Cateodata lucrul asta dureaza si 6 luni.

Nu am trimis niciodata confirmare de plata, insa am avut o data de facut un drum pana la adm. financiara cu mailul printat pentru ca ei nu vazusera ca amenda a fost platita la jumatate in cele 48 ore legale, asa ca figuram cu cealalta jumatate neplatita.

Le-am aratat foaia, au operat de mana in calculator si aia a fost.

Edited by omu79

la mine da. Bucuresti, S6. Amenda din iulie anul trecut, voiam sa platesc parcarea prin martie anul asta.

Acum cativa ani am platit o amenda chiar la Taxe si impozite de sector. Dupa ceva timp m-au "prins", le-am dus dovada, chitanta emisa de casieria lor ! Dupa juma' de an iar ma scot dator, verific si...surpriza, acelasi nr. de PV !!! Nu va inchipuiti ce circ am facut cu inspectorul care avea zona in care locuiesc si in mana caruia depusesem prima data copia dupa chitanta. Radeau cei din jur (si erau destui, era vremea platii parcarilor, tot asa prin martie) pentru ca l-am pus sa scrie dupa dictare ca "a primit copie dupa chitanta nr... prin care s-a platit PV nr... ", data, semnatura si stampila. N-a indraznit sa caraie.

Asa ca vezi cum pastrezi cel mai bine dovada platii ... cu anii !

Edited by PoliBuc

Salut! Trimite dovada platii la bpr@b.politiaromana.ro

"Va rog sa regasiti in atasamentul acestui mail copia dupa procesul verbal de constatare a contraventiei, copia dupa actul de identitate si confirmarea platii facuta pe site-ul amenda-online.ro. Va rog sa imi confirmati primirea acestui mail si daca mai este necesar ceva pentru ca totul sa fie in ordine.

Va multumesc,"

Eu am trimis asa si am primit si confirmare ca totul e in regula.

Eu stiu ca userii de aici sunt responsabili si nu au vazut un PV in viata lor, probabil de aceea unii dau sfaturi eronate.

Pe PV scrie clar, in partea de jos, ca dovada platii se trimite in maxim 15 zile la unitatea emitenta a PV-ului. Adica Brigada Rutiera București. Nu altundeva. Singura intrebare este daca plata prin ghișeul.ro te scuteste de partea asta sau nu.

Administratia financiara de domiciliu te cauta pt neplata amenzii doar daca băieții de la Udriste le transmit ca nu ai platit in alea 15 zile. Pana atunci nu ai treaba la Craiova. Bineinteles ca poti trimite copii pe unde vrei, ca sa fii sigur ;)

Edit: tot pe pv scrie ca daca platesti prin ghișeul virtual de plati nu mai trebuie trimis nimic la brigada rutiera. Da' scrie mic :)

Edited by XaeL

Eu stiu ca userii de aici sunt responsabili si nu au vazut un PV in viata lor, probabil de aceea unii dau sfaturi eronate.

Pe PV scrie clar, in partea de jos, ca dovada platii se trimite in maxim 15 zile la unitatea emitenta a PV-ului. Adica Brigada Rutiera București. Nu altundeva. Singura intrebare este daca plata prin ghișeul.ro te scuteste de partea asta sau nu.

bineinteles ca de fapt scrie 'chitanta', nu dovada platii... si chitanta nu ai cand platesti online, dar in fine...

Edit: tot pe pv scrie ca daca platesti prin ghișeul virtual de plati nu mai trebuie trimis nimic la brigada rutiera. Da' scrie mic :)

veeeezi?

la mine da. Bucuresti, S6. Amenda din iulie anul trecut, voiam sa platesc parcarea prin martie anul asta.

tot in iulie am luat amenda, tot in martie am platit impozit si nu a zis nimic de amenda, sectorul 1 adevarul ca pentru mine sunt rare amenzile si uit procedura cu dovada la politie...

Administratia financiara de domiciliu te cauta pt neplata amenzii doar daca băieții de la Udriste le transmit ca nu ai platit in alea 15 zile. Pana atunci nu ai treaba la Craiova. Bineinteles ca poti trimite copii pe unde vrei, ca sa fii sigur ;)

Pai si tu chiar crezi tot ce scrie acolo? Eu iti spun ca am lucrat mai bine de 1 an fix pe asa ceva si de foarte multe ori sa intamplat ca omul sa plateasca chiar pe loc agentului si acesta totusi sa trimita amenda mai departe la primaria de domiciliu si daca omul nu a pastrat chitanta de la agent sa o mai plateasca odata. Si chiar daca tu trimiti in alea 15 zile la unitatea emitenta daca unul de acolo nu isi face treaba responsabil si o trimite la primarie si tu ai aruncat chitanta iar ai sa o mai platesti odata.

cand platesti in ghiseul.ro , trebuie sa uploadezi in pagina de plata copia procesului verbal in format .jpg , ca sa poata ei sa iti caute procesul verbal si sa ti-l stinga la taxe si impozite

pastrati PV+chitanta in original acasa ! mie mi-a venit dupa 3 ani o amenda neplatita cu toate ca am dus la vremea respectiva chitanta in termen de 15 zile... degeaba

Acum cativa ani am platit o amenda chiar la Taxe si impozite de sector. Dupa ceva timp m-au "prins", le-am dus dovada, chitanta emisa de casieria lor ! Dupa juma' de an iar ma scot dator, verific si...surpriza, acelasi nr. de PV !!! Nu va inchipuiti ce circ am facut cu inspectorul care avea zona in care locuiesc si in mana caruia depusesem prima data copia dupa chitanta. Radeau cei din jur (si erau destui, era vremea platii parcarilor, tot asa prin martie) pentru ca l-am pus sa scrie dupa dictare ca "a primit copie dupa chitanta nr... prin care s-a platit PV nr... ", data, semnatura si stampila. N-a indraznit sa caraie.

Asa ca vezi cum pastrezi cel mai bine dovada platii ... cu anii !

+1! Ai mei s-au linistit dupa ce am facut adresa scrisa la primarie cu documentele atasate si in care am mentionat ca nu tai o padure sa duc de n ori copii ale acelorasi documente!

@xael iar traiesti intr-o alta lume, la functionarii romani viata bate filmul! Intotdeauna :D

Man, stiu ca in practica se poate intampla altfel. Nu am zis sa arunce arunce chitanta (care oricum e in format electronic).

In cazul normal, e ca mine. In cazul anormal, rromanesc, pastrezi chitanta ca sa o arati vreo 4-5 ani la rand baietilor de la fisc.

Dar in prima faza o trimiti la politie, nu la taxe locale. Ca asa scrie pe pv. Pe aia de la taxe locale ii va durea in pix de plata ta, ca in primele 15 zile nu le apare nimic.

pt initiator. Daca administratia financiara de care apartii are website, fa-ti cont la ei. Dupaia dai email cu confirmarea platii. Eu asa fac la Sectorul 4 de ani de zile. Totul 100% online. pot vedea oricind ce amenzi am platit. Chiar daca nu au site, poti da un email cu confirmare de primire a emailului.