Sari la conținut

Lacul Vulturilor - Sambata sau Duminica- DUALSPORT


wawessh
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Vrea cineva sa mearga Sambata sau Duminica la Lacul Vulturilor? Urcarea o facem din Chiojdu si dupa pe Drumul Nemtilor. Sigur o sa fie si noroi, asa ca cei care vin sa aibe cauciucuri adecvate sau skill-uri care sa compenseze. Se poate urca cu E07/K60 cu putin skill. Forestierele nu sunt grele, doar ca e destul de mult de mers pe varianta asta si o sa avem si noroi.

 

Plecarea e din Bucuresti si cu doritorii din alte localitati ne vedem pe traseu.


» Post actualizat in 19 May 2017 14:01

Puteti sa veniti cu ce tip vreti voi de enduro touring/dualsport daca stiti ca va descurcati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E dusa zapada, dar nici nu ma deranjeaza daca o gasim. Deja e aproape vara si la munte, gasesti posibilitatea sa o ocolesti.

 

ZZTOP, poti sa vii si cu bicicleta daca ai viteza medie de la moto. Sau ne vedem pe forestiere sau sus la lac.Esti invitat, doar ca daca e noroiul ca anul trecut in noiembrie, o sa urci cu bicla in spate. Eu in Bucuresti merg cu bicla, doar ca dupa vreo 10000 de km, pinioanele+ foile au ceva uzura si imi scapa la o pedalare accentuata. Asa ca zic pas cu bicla la deal.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu bikla se poate? serios vorbesc...daca se mai baga cineva sunt prezent...e traseu superb

Se poate, eu o sa merg cu frate-meu dar pe uscat si cand o fi mai cald, ca in weekend se anunta ploaie si vreme prea rece pe munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu bikla se poate? serios vorbesc...daca se mai baga cineva sunt prezent...e traseu superb

Ture cu bicla pe la munte mai fac eu. Daca n-ai cu cine sa te dai da-mi un pm si te anunt cand mai iesim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot si maine dupa 9-10 sa plecam. Eu vin cu 625 ul asa ca merg maxim 110 croaziera pe strada. Esti sigur ca urci pe noroi cu GS ul? Faci cinste daca trag de tine la namol in panta?

» Post actualizat in 19 May 2017 19:04

Hai sa ne strangem mai multi daca mergem cu vacile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10 sau 10:30 la petrom miorita pentru cine vrea. Sa ne anunte aici cine vine. S ar putea sa mai vin cu un 640 Adv, un prieten.

» Post actualizat in 19 May 2017 19:45

Daca nu se anunta nimeni, incercam duminica. Robert, vii? Panta cu noroi e doar in golul alpin. In rest urcarile sunt bolovanoase. Daca vreti un traseu mai usor, mergem spre Tabla butii. E frumos si acolo, nu prea e noroi dar sunt niste bolovani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne decidem maine dimineata daca plecam si la ce ora mai exact.

 

Ideea e ca o sa urcam pe la Slon-Tabla Butii si daca se descurca lumea continuam pana ajungem in drumul care vine din Siriu si urcam dupaia spre Drumul Nemtilor la Lacul Vulturilor. Dupaia coboram spre Chiojdu.

 

O tura cu mult offroad daca facem cum am zis mai sus.

Plecarea e dupa 10, depinde cum ne trezim maine.CIne vrea sa vina, sa scrie aici ca sa ii dau si numarul de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac un rezumat:

 

Am fost 3 motoare:625 SXC, 640 ADV(un prieten, nu FBOGDAN) si GS 1200.

 

Am urcat din Slon pana la Tabla Butii si dupaia ne-am chinuit sa ne dam seama pe unde se ajunge la Lacul Vulturilor. Am dat de o panta cu noroi si pietre mari pe care cele 2 vaci nu le urcau singure. Cum noi am cam lipsit de la ora de navigare dupa busola, semnal nu aveam, am ales sa ne intoarcem si sa coboram spre Cheia.

 

Si de aici a inceput aventura:

  • dupa 50m pe drumul spre Cheia am fost nevoiti sa dam jos aripa fata(640 ADV) ca sa nu se rupa de la noroi. Am renuntat la idee ca nu mai stateau cablurile de frana ok.
  • panta foarte abrupta + noroi lipicios+ santuri. BMW-ul ramanea pe cilindrii daca mergea prin unele santuri
  • am dat de un noroi mai ciudat. La suprafata era cam uscat, dar cand am bagat piciorul mi-a intrat 40 cm. Am zis ca nu e posibil sa coboram pe acolo. Forestierul fiind spalat de ploi, era sub nivelul padurii cu vreo 1.5 m. A fost o placere(mai ales ptr 1200) sa gasim un loc in care sa urcam motoarele in padure pentru evita mocirla.
  • 1 km liniar l-am facut in 2.5 ore, in timpul asta, unul dintre noi a zis foarte serios ca isi pune motorul la vanzare pe OLX, cu livrarea de acolo din forestier.
  • ne-am intalnit si cu un cioban care m-a intrebat daca suntem de la PROTV sau ANTENA 1.
  • am ajuns acasa a2a zi la 00:20(toti intregi), dar la asfalt am ajuns pe lumina. Am mancat si discutat aventura in Paulesti. Cel mai lent a facut cinste.

Mie mi-a placut tura, chiar daca cu motorul meu puteam sa o fac mult mai repede. Mai important e ca am ramas cu amintiri si cu o "aventura" pe care nu o sa o uit. Colegii de tura s-au descurcat onorabil. Robert a mers foarte bine, noroc cu TKC-urile. Iar 640 ADV-ul a mers si el ok pentru prima lui tura.

 

Robert, ala era drumul spre Lacul Vulturilor, mergea pe creasta si dupaia cobora prin padure in drumul pe care l-am vazut noi de sus.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: intersectia aia de la sfarsitul filmarii e aia de unde se face drumul de Cheile Stanii, ala care mai nou e inchis cu bariera? Daca da, ai idee unde se taie padure? Am programat o tura cu campat mai incolo un pic, spre chei si daca sunt lucrari forestiere pe acolo as muta locatia.


» Post actualizat in 22 May 2017 07:32

Si inca o intrebare: de la cimitir ati coborat spre drumul de Vama Buzaului, nu? Adica nu spre Slon. Intrebarea e: pe coborarea aia abrupta pana spre drumul de Vama Buzaului erau sleauri nasoale? Adica...asa la o juma de metru adancime? Pe acolo se cam fac primavara de la torenti si anii trecuti n-am putut cobora decat dupa ce au bagat lama aia care organizeaza paranghellia de cocalari de pe 6 august.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo eram in destinatia 2 din urmatoarea harta:

 

https://www.google.ro/maps/dir/Cimitirul+Eroilor+Tabla+Butii/45.4768277,26.0133761/Valea+St%C3%A2nii,+M%C4%83neciu-Ungureni/@45.4646692,25.9985274,6332m/data=!3m1!1e3!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x40b377c42d4acb3b:0x869781b678658b4e!2m2!1d26.0513574!2d45.4708757!1m0!1m5!1m1!1s0x40b3767beea60e99:0x76d65d6d12b5202b!2m2!1d25.988993!2d45.4391654!3e0

 

Nu stiu cum se cheama acolo, pe Google maps apare ca si Valea Stanii. Cred ca vorbim de acelasi loc.

 

Si da, am coborat de la Tabla Butii spre Vama Buzaului. Bucata aia ne-a luat o gramada de timp, scurta si intensa. Dupa mine, la cum era sambata, forestierul e impracticabil pentru orice in afara de TAF+masini 4x4 preparate ptr extrem + troliu. Urcarea pe moto se poate face doar cu mobre usoare+crampoane, cu conditia sa ocolesti prin padure. Daca esti Birch, urci si cu GS-ul. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, acolo e bifurcatia. Traseul ce trece de bariera se duce spre Ciucas prin Cheile Stanii. Apropos de asta, foarte misto, de facut daca va place si mersul pe jos pe munte. Sper numai sa nu fi intrat astia cu taierile dincolo de bariera...

 

Merci mult si pentru informatiile despre panta aia belita dinspre Tabla. O sa urc pe Slon si, daca e nasoala coborarea si pe uscat, cobor tot prin Slon.

 

Drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15386-0-44767000-1495471258_thumb.jpg

Din experimentele noastre, daca mergi in continuare pe linia rosie dinspre Tabla Butii pe Tatarutu sunt doua variante de coborare:

linia verde, la capatul careia este o coborare la dreapta pe un fagas de taf si prin albia unui parau, dificila pentru mobre grele si cred ca imposibila pentru GS12 din cauza cilindrilor,

si linia mov, care este de asemenea o coborare abrupta, dar parca mai umana, oricum tupeu pe ala care coboara cu mobra grea pe acolo, dupa care iesi la Sita Buzaului si urci la lac pe drumul din Crasna (care si ala este de vis pe noroiala).

Linia albastra pare sa fie singura care ar duce la drumurile din vale catre Chiojdu si ulterior la lac, dar nu am explorat niciodata, ca ar fi fost prea scurta distractia.

 

Linia galbena care duce fix in valea Siriului Mare, de unde este urcarea clasica la lac, este cea mai abrupta, daca de la linia rosie continui pe cea galbena la vale este greu sa mai urci inapoi cu vaci mari.

In continuare coborarea este pe niste fagase vechi de taf napadite de iarba, iar jos in vale era acu' vreo 2 ani o ruptura de la ape fix inainte sa ajungi in drumul forestier din vale. Continuarea prin rau in cateva locuri este poezie pe langa restul. Poze (cam vechi) cu urcarea dinspre valea Siriul Mare catre creasta Tatarutului (linia galbena pe urcare catre cea rosie):

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/Valea%20Siriului%20Mare-%20Tatarutu-Cheia

 

Coborarea din creasta la pasul Boncuta este OK pe uscat, poti controla cat de cat sa mergi pe langa urmele sapate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze (cam vechi) cu urcarea dinspre valea Siriul Mare catre creasta Tatarutului (linia galbena pe urcare catre cea rosie):

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/Valea%20Siriului%20Mare-%20Tatarutu-Cheia

 

 

Ce vremuri..... Nu stiu tu cu SV-ul, dar eu nu m-as mai chinui cu GS-ul pe drumuri d-astea nici sa ma platesti. De fapt, sunt atat de satul de genul asta de ture ca nu cred c-as mai merge nici cu mobre usoare pe acolo. Mai las sa treaca niste ani buni poate mi-o veni dorul mai spre pensie...

» Post actualizat in 23 May 2017 04:02

Ps- La ora actuala as relua toate turele astea dar cu bicla. Sper sa-si revina odata vremea asta ca nu mai pot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba mie mi-ar prinde bine o iesire d'asta, dar nu SV-ul. Ca paranteza, cum draq am urcat SV-ul pe acolo (urcarea pe linia galbena)?

Poate-i corup pe baieti la o tura Cheia-Grohotis-Lutu-rosu/Valea Doftanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...