Sari la conținut

B 199 NIX decedat


myhobby
 Share

Postări Recomandate

Sunt curios daca zoza o sa faca parnaie pt omor prin imprudenta Am insa o banuiala......RIP baiatului ce a fost asasinat de o trepanata ce nu avea ce sa caute in trafic cu asemenea apucaturi.Dupa opinia mea la asemenea manevre pedeapsa cu inchisoarea 1-3 luni iar cu consecinte min 5 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

@AparTeGeorge:

Da, asa cred și eu, ca a fost ffff din scurt și ca, dacă ar fi avut ABS, pot doar sa sper ca ar mai fi avut holdback-ul acela scuturat dat de el care sa ii permită sutimea de secunda pentru fandare...Sanse mici, clar.

Vorbim vorbe, ce sa mai zic... De când am citit ca avea copii, asa un sentiment bizar m-a luat...

 

@bec:

Poate dacă ai un motor cu care te antrenezi zilniv pentru stunt și căruia ii cunoști orice reacție stranie ca pe o a doua natura...

Adică, asa, 0.01% din populația posesorilor de moto fără ABS.

Cine a avut și cu și fără și a trecut prin accidente sau situații la limita cu ambele știe ce o sa aleagă. Eu am ales ABS. Fiindcă tehnologia precisa bate reflexele mele nu atât de precise, oricât le-aș antrena...

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca zoza o sa faca parnaie pt omor prin imprudenta Am insa o banuiala......

 

Nu are cum sa faca parnaie, este omor din culpa iar daca nu are antecedente si/sau circumstante agravante va primi o pedeapsa cu suspendare. Ca sa nu mai zic ca are 67 de ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu are cum sa faca parnaie, este omor din culpa iar daca nu are antecedente si/sau circumstante agravante va primi o pedeapsa cu suspendare. Ca sa nu mai zic ca are 67 de ani...

Isi va lua cu suspendare si a omorat un om nevinovat......

Oricum mult nu mai are de trait asa ca plm ...

Imi place maxim tara asta in care legile sunt cum sunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Isi va lua cu suspendare si a omorat un om nevinovat......

Oricum mult nu mai are de trait asa ca plm ...

Imi place maxim tara asta in care legile sunt cum sunt

nicaieri in lume nu face parnaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

franezi cu masina ... cu mobra franezi 1-2 al 3-lea te calca ca pe hamburger

 

Nu-i franez brusc, ii iau usor dar pana la oprire. Crapa fierea in ei... dar pe urma invata sa stea la distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Acum m-am uitat încă o data la poze. Sub sa, lângă telescop este modulul ABS?

No comment...

K100 au avut și modele cu ABS...

S-ar explica lipsa stoppie-ului și frânarea lineara, cu ambele roti corect la sol, pe care o vad în filmuleț.

No comment... :((((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Avea ABS motocicleta. Cutia cilindrica este modulul.

post-3763-0-79675400-1495310626_thumb.jpg

 

Și eu derapam serios RT-ul de 1100, pe curbe, când frânam ca un apucat.

De la violenta frânarii, cel mai sigur...

Dumnezeu sa aibă grija de el și de cei rămași în urma... :(.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Funcțional? Nu că ar fi contat.

Tot drumul asta Dn2 e de evitat cu motor din punctul meu de vedere.

E cu banda juma, se merge netimtit de netimtit, și nici nu duce spre ceva relevant.

Rip si puterea maximă sa aibe cei rămași în urmă.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Abs-ul te ajuta sa mergi drept pe frana, sa nu blochezi rotile si sa cazi, ori la ce in scurt a intors masina acolo nu era nicio sansa.

Iar astea cu point fixation ca si aia sa stii sa cazi si sa te arunci de pe mobra sunt teorii de spus la chef, in practica, cand o vezi pe aia cu coasa, te infigi tot in frane, sa fim seriosi!

 


Tot drumul asta Dn2 e de evitat cu motor din punctul meu de vedere.

Asa nu mai iesi pe nicaieri! Este doar de moment si soarta pana la urma!

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dn2 e special. Este singurul drum pe care am fost depășit în același timp în stânga și în dreapta de mașini, viteza mea fiind 120, 130.

Și eram cu o mașină.

Un BMW seria 7.

Varianta Ardeal cat se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile ii admiram motocicleta in parcare la Galleria in Buzau... L-am mai vazut si prin oras , mergea foarte linistit , nu avea motiv sa atraga privirile prin manevre iesite din comun. Sincer spun ca ma doare sufletul. Trecusem putin mai devreme prin zona, era un radar plasat fix la Socar , probabil plecase inainte sa se produca accidentul. Daca ar mai fi stat probabil nu intorcea femeia aia (ma abtin cu greu sa nu o fac albie de porci...) si omul era linistit acasa , cu familia sa. Pe varianta (dn2/E85) daca mergi cu 70kmh zboara masinile pe langa tine, e riscant in orice fel ai merge.

Felul in care a franat si a tras cu dintii sa evite impactul m-a cutremurat groaznic.

In ultima vreme s-au tot produs accidente grave pe acel sector de drum. Degeaba incercam noi sa le aratam ca existam in trafic, pentru ei sunt mofturi. Degeaba au fost facute toate campaniile astea de educare in trafic, fiecare actioneaza dupa bunul plac, dupa nevoia sa.

In momentul asta consider ca nimic nu mai poate indrepta ceea ce se intampla in traficul din toata tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1316408261806207&id=101780723268973

 

 

Aici sunt imaginile!

 

99,99 % vina șoferiței care întoarce clar fără drept. Din păcate, am observat ca nu avea luminile aprinse, fapt ce l-ar fi ajutat sa fie mai vizibil... Oricum, o mie de vorbe, un ban nu fac...

Mda... un sofer idiot si un rider sinucigas..a venit ghiulea... Nu ne ajuta cu nimic daca dam vina numai pe conservar.. pana nu vom intelege si noi, ca nu avem numai drepturi, ci si responsabilitati si ca conucerea preventiva nu este doar un concept abstract, vom plati in continuare acest tribut. Dumnezeu sa-l odihneasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici , dar ghiulea sigur nu avea cum sa vina. Fix acolo era iesirea dintr-o curba destul de periculoasa cu despartitori de beton pe sens , mai mult de 90 era imposibil sa aiba fiindca e si nisip pe asfaltul care oricum numai in stare buna nu e. Nici pozitia camerei nu ne ajuta sa vedem dinamica totala a accidentului , dar acolo e aproape imposibil ca cineva sa iasa ghiulea, mai ales ca el era pe banda 1 de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai ce sa le faci... unii au ramas setati pe viteza.

Era pe un cafe racer, un om in toata firea...

mi-e si scarba de lipsa de umanitate aratata de unii. Nu aveti scrupule... Ala a murit, a platit cea mai scumpa ,,moneda" si voi aruncati cu noroi in el? Chiar nu aveti limite? Inteleg ca exprimarea in mediul online scoate la suprafata mizeria singurului neuron... dar ganditi inainte de a posta?! Asa mizerabili am ajuns ca oameni? A crescut cantitatea de presupusi motociclisti si s-a imputit treaba?

Nu ar trebui sa formam o comunitatea? Macar una unita?

Cu atitudinea asta nu faceti cinste acestei comunitati!

Acum ceva ani in urma nu exista pleava asta. Alegeti o directie.

Stima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici , dar ghiulea sigur nu avea cum sa vina. Fix acolo era iesirea dintr-o curba destul de periculoasa cu despartitori de beton pe sens , mai mult de 90 era imposibil sa aiba fiindca e si nisip pe asfaltul care oricum numai in stare buna nu e. Nici pozitia camerei nu ne ajuta sa vedem dinamica totala a accidentului , dar acolo e aproape imposibil ca cineva sa iasa ghiulea, mai ales ca el era pe banda 1 de mers.

Nici eu nu vreau sa intru in polemica. Atrag insa atentia ca trebuie sa invatam din aceste tragedii. Daca ai sa te uiti pe filmare, ai sa vezi ca este surprinsa numai ultima parte a franarii si impactul, care a avut loc la o viteza destul de mare. Iti poti imagina de la ce viteza a inceput franarea??? Fumul ala din gume, nu il scoti pe o franare de la 70-80 km/h.. acolo a fost vitezaaa..Repet, daca nu vedem obiectiv lucrurile si dam vina numai pe soferi, nu invatam nimic din aceste situatii. Trebuie sa conducem preventiv, constienti fiind ca sunt multi imbecili pe strada, precum proasta aia de la volan.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@xt600:

Nu sunt deloc de acord cu tine cu privire la viteza motocicletei. Din punctul meu de vedere fumul este rezultatul frânarii violente.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...