Sari la conținut

B 199 NIX decedat


myhobby
 Share

Postări Recomandate

Mort aproape ca nu mai conteza ... Dzeu sa il odihneasca !

Dar cine vrea sa observe o sa realizeze ca motociclistul iesea dintr-o curba ... iar masina intoarce catre statia de carburant chiar inainte de curba. Nici sa vrei nu prea poti sa faci ceva. Doar sa anticipezi mereu un pericol.

Pacat de viata curmat tragic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de ce "daca daca daca"?

fiindca daca aia care inca traiesc macar incearca sa invete ceva poate ei o sa supravietuiasca

 

fiindca fiecare trebuie sa se gandeasca in fiecare curba pe strada "ce fac daca dupa curba asta cineva imi intoarce in fata?"

fiindca intr-o zi cineva o sa intoarca

sau o sa fie un camion oprit

sau o caruta

sau o turma de oi/cireada de vaci

sau 3-4 masini oprite in banda sa cumpere cartofi de pe margine

sau ulei/balega

 

daca nu te astepti la astea dupa curbele din romania esti victima

 

intotdeauna ala care stationeaza pe acostament o sa-ti intoarca in fata, indiferent de sensul pe care sta

la fel si ala care merge incet pe banda de langa ax

 

toti vor sa te omoare

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel tip de "dacă" este altceva, un element esențial dacă vrei să îți mărești șansele de a supraviețui pe două roți și nu numai.

 

Însă acel "dacă" ce sugerează decizii greșite ale riderului în cele 3-4 secunde până la impact, de genul: dacă culca motoreta, dacă alegea să iasă în decor, dacă fanda...sunt absolut inutile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e o idee gresita. Nu cred ca frecarea dintre echipament si asfalt e mai mare decat cea dintre cauciuc si asfalt. Deci impactul e mult mai puternic in cazul in care te arunci de pe mobra. Oricum nu cred ca ai timp sa faci lucrul asta intr-o situatie ca cea din filmare. Singura lui sansa era sa evite prin stanga sau prin dreapta, dar la cat dinn scurt a fost nu cred ca reusea cineva. Pacat de om si de impresia generala a publicului ca motociclistii sunt vinovati mereu. Baba o sa scape sigur. Cel mult nu o sa mai aiba drept de condus.

Eu am facut treaba asta la 70 km/h, m-am dus taras, rostogolit si oprit langa motocicleta. Mai departe nu stiu ce sa zic, la viteze mari te bazezi pe sansa. Posibil ca viteza in cazul discutat sa fi fost mult mai mare si probabil ca nu mai conta.

» Post actualizat in 21 May 2017 15:58

Acel tip de "dacă" este altceva, un element esențial dacă vrei să îți mărești șansele de a supraviețui pe două roți și nu numai.

 

Însă acel "dacă" ce sugerează decizii greșite ale riderului în cele 3-4 secunde până la impact, de genul: dacă culca motoreta, dacă alegea să iasă în decor, dacă fanda...sunt absolut inutile!

Pai e un "daca" pentru viitor, nu este primul si nici ultimul accident de genul asta. E un forum pana la urma, nu e parastas. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti atat de praf sa te opresti mai repede taras decat pe 2 roti mai bine iei metroul decat sa predici aberatiile astea

 

ce nu va zic astia inainte sa va ia banii la scolile de soferi "NU TOTI FRAIERII CARE IAU CARNETU AJUNG MOTOCICLISTI"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosti imprejurarile in care s-a intamplat treaba asta? Ca dobitoc destept, asa cum esti tu, poate fi oricine. Bineinteles, sub anonimatul monitorului. Dar intr-un fel ai dreptate, fraierii ajung morti. Si eventual plansi de vreunul ca tine, care nu stie cum este definit soferul, iar articolul hotarat ii este una din marile necunoscute ale gramaticii limbii romane, ca de altfel restului de analfabeti functional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce a murit un om orice comentariu e de prisos

RIP

 

Totusi, daca e sa invatam ceva din acest accident...

 

Eu personal m-am obisnuit sa reduc un pic viteza cand ma apropii de benzinarii, restaurante si popasuri, intersectii cu drumuri secundare etc. De ce? Ca sa nu patesc ce s-a intamplat aici. Pentru ca si mie mi-au intors de multe ori masini in fata exact asa.

 

Putem sa injuram noi pe forum cat vrem. Asta nu schimba cu nimic realitatea. Si realitatea e ca exista multi soferi distrati in trafic care nu se uita, nu se asigura, nu respecta regulile de circulatie. Realitatea e ca pe motocicleta suntem vulnerabili si un impact la viteza mare inseamna moarte. De aceea e bine sa conducem si un pic preventiv.

 

In cazul de fata, daca motociclistul ar fi fost mai atent (ar fi anticipat ca masina intoarce - si se poate sa anticipezi - te uiti ce fac masinile din jurul tau, te uiti daca masina de pe contrasens a incetinit fiind totusi pe mijlocul drumului - atunci e destul de clar ce vrea sa faca) ar fi putut evita accidentul.

Si o tot dati cu franele. Dar nu asta a fost problema. Eu zic ca motociclistul putea evita masina prin partea stanga. Nu era nevoie sa franeze foarte tare pentru asta. Soseaua era destul de lata si avea loc arhisuficient. Dar probabil ca a intervenit ”point fixation” cum au mai spus si alti colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator fiind urmaresc aceasta sectiune mereu.

Sincer, nici nu ma gandesc la motociclist...el pur si simplu nu mai exista. Nu stiu daca este trist, fericit sau...nicicum in acest moment. Ma gandesc doar la durerea pe care a lasat-o in urma.

Daca eram in locul lui, eu...as fi fost in acelasi sicriu.

 

Un singur lucru nu inteleg: DE CE???? De ce a trebuit sa moara, de ce intorci in halul ala? De de? De ce? De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosti imprejurarile in care s-a intamplat treaba asta? Ca dobitoc destept, asa cum esti tu, poate fi oricine. Bineinteles, sub anonimatul monitorului. Dar intr-un fel ai dreptate, fraierii ajung morti. Si eventual plansi de vreunul ca tine, care nu stie cum este definit soferul, iar articolul hotarat ii este una din marile necunoscute ale gramaticii limbii romane, ca de altfel restului de analfabeti functional.

n-o satz raspund imagineaza-ti ce am zis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur lucru nu inteleg: DE CE???? De ce a trebuit sa moara, de ce intorci in halul ala? De de? De ce? De ce?

 

Intorci in halul asta pentru ca esti prea sigur pe tine si crezi ca "merge si asa". Uite ca NU "merge si asa", de data asta l-a omorat pe un om si i-a nenorocit familia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante familiei!

 

In urma acestui accident tragic astazi sotia, dupa 100 000 km ca si motociclisti, pe un drum virgin, lipsit de trafic si un "bou" care era sa ne omoare a decis ca vindem motorul.Oare cum saracie s-a ajuns aici???

 

Cat legat de unele comentarii de aici gen: incetinesc inainte de etc, etc... hai sa fim seriosi ca nimeni nu face asa ceva, cel putin nu tot timpul...

Completare:nu cred ca iti dai seama cand masina de pe contrasens incetineste doar daca ai radar in ochi si in cazul tragic de fata masina era la dracul pe prima banda nu langa axul drumului...AAAAAAAAAAASSASNHAISHANENIF

 

 

SCUZATI-MI FRUSTRAREA DAR NU MAI POT, NU II ZI IN TRAFIC SA NU VAD IDIOTI LA TELEFOANE, CARE INTORC PE DUBLU COTINUA, CARE NU SE ASIGURA(asta ii alta poveste de ieri cu un bou)

 

 

Scuze pt incoerenta dar am bagat cateva beri(toate in cinstea colegului), pt ca maine la ce jungla ii aici poate nu mai apuc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte. S-a dus nevinovat

» Post actualizat in 21 May 2017 18:42

Si eu, dupa ani buni de mers , mergind pe una din cele mai performante mobre dpdv al ciclisticii si al frinarii , nu trece zi in care ma gindesc sa ma las din cauza cretinilor care merg pe strada si aici nu vorbesc doar de soferi ci si de pietoni cit si despre unii dintre noi. Asta e . Inca odata spun dumnezeu sa il ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc sa vand...insa sunt doar 10% convins in acest moment. Stiu ca voi regreta daca voi vinde. Totusi, vreau sa mai capat ceva experienta, sa o vand pe asta si in 2-3 ani sa imi iau una cu ABS. Acum nu imi permit!

Azi am iesit cu parintii la un restaurant (e ziua lor)...si am fazut 2 masini lovite grav, fix cand mama imi povestea despre acest accident ca l-a vazut la TV. NU as vrea ca parintii mei sau sotia sa fie in locul rudelor celui decedat azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate 99 de ori anticipezi și eviți accident, la număr 100 poți să fii cu gândul în alte parte și ești pe jos.

Un accident rareori de întâmple dintr-o singura cauza (nu cea legală).

» Post actualizat in 21 May 2017 19:26

 

... sa o vand pe asta si in 2-3 ani sa imi iau una cu ABS.

BMW-ul avea ABS. Nu salvează vieți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate 99 de ori anticipezi și eviți accident, la număr 100 poți să fii cu gândul în alte parte și ești pe jos.

Un accident rareori de întâmple dintr-o singura cauza (nu cea legală).

» Post actualizat in 21 May 2017 19:26

 

BMW-ul avea ABS. Nu salvează vieți.

o fi avut dar sigur nu functiona...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de colegul nostru, odihneasca-se in pace... nasol de tot filmuletul. :(

 

Daca vreti sa vindeti mobrele, le vindeti... daca va face sa va simtiti mai bine. Dar nu e o garantie. Se poate muri foarte bine si cu masina (sau nu asa bine, prins intre fiare... ma rog), si pe bicicleta (vezi Nicky Hayden, pilot de GP lovit aiurea cand se plimba cu bicicleta...). Unde te prinde, acolo ramai...

 

Putem sa incercam sa invatam ceva, sa ne dam cu parerea despre ce ar fi putut face in momentul fatidic... dar cand suntem pusi intr-o situatie critica actionam tot conform cu reflexele si experienta noastra. Bine, rau, diferit... cum putem. Tine si un pic de "noroc" in configuratia traficului (asta nu e controlabil), de starea tehnica a motocicletei (aici putem sa ne "ajutam" singuri nitel), de starea noastra de spirit si la ce alte probleme ne era capu' cand trebuia sa ne gandim ca poate apare vreun [animal copitat] care intoarce pe linie continua ca sa intre in benzinarie, etc etc.

 

Problema ar fi cum s-ar putea preveni pe viitor accidentele in general (cele de motor in special, dar scad si ele daca scade totalul). Cum nu avem autostrazi, avem ceva drumuri pe care se merge cu viteza de autostrada si se intampla tragedii:

- DN1

- E85

- Pitesti - Craiova - Drobeta (pentru ca e spre iesirea din tara, nu e la fel de aglomerat ca BV-SB, destul de drept, asfalt bun si prinzi macar aia 100 km de autostrada pe A1)

- BV-SB pentru ca e asfaltul bun, te indeamna sa ii dai

- portiunea SB-Sebes unde e intrerupta autostrada

- E68 Deva - Arad

- Cluj - Huedin spre Oradea (pentru ca drumul "european" spre Beius e rupt)

- Dealul Negru - Valea Oltului nu permite viteze astronomice dar e foarte virajat, tranzitul dureaza mult, lumea se enerveaza ca sta atat si incep sa depaseasca aiurea

- ...

 

Sunt tone de accidente anual si nu se ajunge la nicio concluzie. Pe cei de la putere ii intereseaza mai mult sa gratieze coruptii sau sa cugete profund la sensul "familiei traditionale", nu ii preocupa asa mult faptul ca mor oamenii pe strazi pentru ca nu avem drumuri (si multi nici nu ar avea ce cauta la volan...). Sau ca nu exista educatie rutiera, ca la scoala de soferi nu se invata ca benzile de sens se ocupa de la dreapta la stanga, nu invers (ca nu suntem in Anglia).

 

M-am enervat. Alti ani, aceleasi accidente, nicio concluzie. Nu de la noi, ca putem sa ne dam cu parerea pana in panzele albe, nu schimbam noi nimic. Sau... schimbam? Daca facem reclamatii de drumuri proaste/cand vedem gropi/daca se face o "lista neagra" a soferilor care conduc periculos... incep sa se miste lucrurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa atenție băieți, viteza sub limita în localități și locuri aglomerate, un gram de noroc și speranță ca vom evita asemenea cizme de șoferi.

 

Odihnească-se în pace și multa putere familiei sa își revină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe autostrazi e merge f haotic. Aseara, pe A2, desi plouase si era varza pe jos, pe prima banda se mergea cu 100-110 iar pe banda a doua cu 180+. Si pe a doua banda nu circulau numai ozn-uri de masini, ci erau tot felul de disperati care dadeau blana. Se circula haotic pentru ca suntem invatati cu stilul "merge si asa" si "las' ca nu ma vede nimeni, si daca ma vede, n-are ce sa-mi faca/fac contestatie". Cand se va vrea sa se faca ceva in sensul asta, se va face, cu siguranta. Vezi camere la semafoare care sa-ti trimita hartia acasa cand treci pe rosu sau radare fixe, cat mai multe. Dar cum si noua ne convine sa mai facem din cand in cand cate o aroganta, sa mai depasim pe linia continua, sa mai intoarcem pe unde apucam... cam asta e pretul platit :( Cine vrea sa bage la cap ca se circula ca intr-o jungla - bine!, cine nu - sa se bazeze pe tobele galagioase. Sunt multe lucruri pe care noi, motociclistii, daca le-am face, ne-ar fi mult mai bine. Pentru inceput ar fi buna mai multa atentie si mers preventiv.

 

Cat despre accidentul de fata, orice comentariu e de prisos, nu stiu cine si cati dintre noi ar fi putut iesi basma curata de aici. Din pacate, femeia aia are toate circumstantele sa scape fara nici o pedeapsa. Ar trebui totusi dusa cu forta cand il va inmormanta pe bietul baiat, sa vada ce durere provoaca o clipa de neatentie si un bagpiciorism din asta dus la extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi avut dar sigur nu functiona...

Foarte posibil, vazand fum. O fi fost pierdut odata cu conversie cafe racer sau de au facut.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

 

1. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si condoleante familiei.

2. Cuvintele sunt de prisos pentru cei "plecati", dar nu si pentru cei ramasi, parerile sa fie binevenite si sa invatam din experintele unora si altora;

3. mentalitatea, nerespectarea regulilor de circulatie, impreuna cu infrastructura acestei tari duc astfel de evenimente.

 

Nu comentez vina cui a fost, dar am avut experiente de acest gen care m au facut sa nu mai folosesc mobra in timpul saptamanii prin mizeria asta de Bucuresti, ci sa ma limitez la weekend si la plimbari in afara orasului ( nu zic ca e normal, dar asta e decizia mea). Stiu, cand e sa ti vina ceasul, vine oricum( vezi Hayden)

 

De ce? dupa ce incasezi doua accidente in doua zile la rand- multumesc lui Dumnezeu ca n am avut mai nimic(unu mi a intors in fata si desi am incercat sa evit cat am putut prin franare, tot m am infipt in portiera spate a omului; iar a doua zi cand ma duceam sa mi fac constatare la motor, nu mi a cedat o baba prioritate, deci..frana, trantit motorul jos) te pun serios pe ganduri + altelefe dinainte( la unul dintre ele, fiind lasat lat si inconstient pe jos de un bosorog care si a vazut de drum mai departe dupa ce m a impins in bordura, i ar eu am fost aruncat gen "high side" ). Toate la viteze de pana in 70km/h. Am pomenit experientele pentru cei care n au patit inca nimic de genul si sper sa nici nu aiba parte, ci doar sa traga invatatura; sa nu ma intelegeti gresit, nu s de lauda.

 

Oricat de multa experienta ai avea, tot poate aparea inevitabilul, dar macar incerci sa diminuezi, atata timp cat conduci prudent si in limitele vitezelor admise pe drum. Dar, daca ai si viteza mare, atunci sansele de a evita sunt f mici.

 

Si mai dau un exemplu de prostie in trafic, fiind prima data cand mi sa intamplata asa ceva, fiind de celalalta parte/ la volan: zilele trecute, cu masina fiind in traficul din Buc., am dat semnal sa schimb banda 1 cu 2, m am asigurat in oglinzi ca nu vine nimeni si n am nimic in stanga, viteza de 40km/h max, dau sa efectuez manevra, moment in care un coleg de doua roti a aparut in stanga mea, evitandu l la fix; m a claxonat, uitandu se urat la mine ca si cum dadeam peste el si ca nu s atent; prima mea intentie a fost sa mi cer scuze si ridic mana, dar apoi imi arata prin miscari de incalzire a pneurilor cat de smecher e si o i a inainte facand slalom printre masini cu viteza cam mare pentru aglomeratia ce era; asa cum facuse si inainte de mine. Un mos sau o baba il agata cu siguranta, nu mai apuca sa l evite, pentru ca in timp, varsta nu te ajuta. Deci ce i de facut? eu cred ca slalom printre masini e o mare greseala.

 

Greselile se pot intampla din ambele parti asa ca indemn la Precautie si respectarea regulilor( chiar daca unele va tin in loc si pare ca v ati luat degeaba superbike).

 

In timp poate se vor aseza lucrurile si la noi, dar pana atunci sper doar sa nu mai avem victime.

 

M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu comentez vina cui a fost, dar am avut experiente de acest gen care m au facut sa nu mai folosesc mobra in timpul saptamanii prin mizeria asta de Bucuresti, ci sa ma limitez la weekend si la plimbari in afara orasului ( nu zic ca e normal, dar asta e decizia mea)

 

 

In weekend, in afara orasului ai toate sansele sa te intalnesti cu "soferii de weekend" care doar aunci scot si ei masina sa se plimbe, si astia sunt mai periculosi decat cei pe care ii intalnesti in timpul saptamanii in orase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :(

 

Pacat de el si de copilul lui si de familia ce ramane in urma...

Topic-uri ca asta m-au facut sa-mi fie frica sa mai merg cu motoreta in afara localitatii.

Lumea ne injura ca mergem prea repede dar de cate ori merg in afara sunt depasit de masini desi merg cu viteza regulamentara.

Merg cu motoreta aproape zilnic in Bucuresti dar va spun sincer ca mi-e frica sa trec de 50 kmh. In fiecare saptamana se trezeste cate unul sa schimbe banda, sa nu-mi acorde prioritate, imi vine sa ma dau jos si sa ma iau la bataie cu ei dar cu greu ma stapanesc si le dau un claxon mult mai scurt decat l-ar merita pentru ca vreau sa-i atentionez, nu sa-i fac sa ne urasca.

Realitatea este ca de fiecare data cand iesim cu motoarele jucam ruleta ruseasca :(

Editat de SwatGuard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rest In Peace :(

 

Hristos a înviat!
Stie cineva când şi unde va fi înmormântat?

 

Preluat de pe facebook:

 

"

Înmormântarea va avea marți loc pe langa buzau, in satul Bajani, strada Ciprian porumbacu.

INMORMANTAREA VA AVEA LOC MARȚI LA ORA 11.

"

post-70239-0-68159800-1495442941_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca singura solutie viabila ar fi fost alegerea unei traiectorii cu "iesire in decor"

Nu prea, pe banda 2 ii venea din fata un SUV, scapa de dracu' dadea de tac'so.

Io unul incerc sa respect algoritmul "mergi atit de tare cit de mult vezi", nu stiu cit de aplicabil ar fi fost in situatia de fata, nu cred ca si-ar fi putut imagina cineva ca idioata aia o ia voiniceste sa intoarca peste 4 benzi pronind de pe banda 1 ...

Combinat cu oleaca de "target fixation", colegul nostru nu prea a avut multe sanse ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...