Sari la conținut

Postări Recomandate

am o moto enduro fara acte stie cineva daca se poate iesi in asfalt pentru a ajunge pe diferite trasee distanta nefiind mare max 500m de asfalt sau trebe platforma?

 

inmatriculare + permis.....

 

BAC-ul....

» Post actualizat in 22 May 2017 12:44

Nu ai pus bine intrebarea.

 

Reformuleaza asa:

 

"Daca in cei 500 de metri de asfalt ma tavaleste unu, ii platesc eu reparatiile sau fug de la locul accidentului daca mai pot?"

 

in varianta asta, are sanse sa se uite la Razvan si Dani cu inca 15 persoane in aceiasi incapere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu a zis nimeni ca tre sa merg pe ea pot sa o si imping

» Post actualizat in 22 May 2017 12:58

:ok:

 

tractat/impins tot cu carnet se face... evident cat timp esti pe drum public (vezi ca zice in lege ce categorii se incadreaza la drum public)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este la latitudinea polițistului,dacă sa te amendeze sau nu că tu ajuți pe cineva să împingă masina.Stii litera legii sau spiritul legii.

 

fier fara acte si neinmatriculat, impins de o singura persoana, fara carnet..... oais ... aprig....

 

magnet pentru orice politist dornic sa se afirme in 2017.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă refeream la mașină împinsă pe strada.daca împinge mobra pe trotuar nu îi face nimeni nimic.Bine întotdeauna găsești un polițist local zelos sa ii ardă o amenda pentru că merge pe trotuar,ceea ce în fond nu ai voie sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) hai ca am auzit-o si pe asta... stau si ma intreb cati dintre cei care au mobre de enduro, pe care le folosesc strict la enduro, le au inmatriculate.

mergi frate linistit pe langa motoreta cand traversezi o strada. sa imi zica si mie careva ca l-a oprit politia si i-a facut dosar penal pt ca a impins o motoreta pe strada, chiar sunt curios.

Hai ca m-ati facut sa rad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) hai ca am auzit-o si pe asta... stau si ma intreb cati dintre cei care au mobre de enduro, pe care le folosesc strict la enduro, le au inmatriculate.

mergi frate linistit pe langa motoreta cand traversezi o strada. sa imi zica si mie careva ca l-a oprit politia si i-a facut dosar penal pt ca a impins o motoreta pe strada, chiar sunt curios.

Hai ca m-ati facut sa rad

 

uite ca io am fost mai prost.... am luat carnetul pentru moto si inmatriculat atelajul tocmai pentru a evita astfel de mizerii.... si asta acum 13 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inmatriculat-o. Nu costa o avere, nici ca bani, nici ca timp. Basca ca poate sa te opreasca politia si cu ea pe remorca sau in duba si, fiind inmatriculata, eviti tot felul de explicatii pe care ar trebui sa le dai. Iar daca esti calare pe mobra pe un drum public, te costa mai putin amenda pt lipsa RCA si ITP decat un dosar penal. Cea mai dificila parte cu inmatriculatul este facutul rost de semnale, stopuri, oglinzi, claxon. Un mic efort si stai linistit pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai florinelu, DR350 e mobra de strada. Intrebarea e interesant doar pentru mobre exclusiv de offroad. Offroad insemnand fara / in afara - drumului. Mai precis, pt mobre pe care le transporti pe platforma / duba, daca n-ai padurea in spatele curtii.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai florinelu, DR350 e mobra de strada. Intrebarea e interesant doar pentru mobre exclusiv de offroad. Offroad insemnand fara / in afara - drumului. Mai precis, pt mobre pe care le transporti pe platforma / duba, daca n-ai padurea in spatele curtii.

Pai noi despre ce discutam aici? Cross? Trial? Evident ca enduro...

 

99% din motocicletele enduro, daca au actele de provenienta, sunt inmatriculabile.

 

Daca ai de dus mai mult de 1 buc, platforma poate fi o optiune dpdv financiar.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și o transport pe remorca sau in duba.O întâmplare :anul trecut un amic mergea pe un drum ce părea forestier și pe care trece o mașină la 100 de ani .Și intr-o curbă a intrat intr-o duba ce venea din sens opus .Surpriza era că drumul ăla era drum public,ceva comunal sau județean.Norocul a fost că omul cu duba a fost de treabă și a acceptat să facă reparațiile amicul meu fara sa facă reclamație.De evitat accidentul era foarte greu fiind drum de macadam cu ceva pietriș și pădure,nu a văzut duba.Eu eram mai in fata și chiar m-am mirat când am văzut mașina pe drumul ăla pe care știam că nu trec mașini.Deci mai bine înmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai noi despre ce discutam aici? Cross? Trial? Evident ca enduro...

 

99% din motocicletele enduro, daca au actele de provenienta, sunt inmatriculabile.

 

Daca ai de dus mai mult de 1 buc, platforma poate fi o optiune dpdv financiar.

 

N-ai inteles. DR 350 nu e enduro.

99% din mobrele de enduro au acte de provenienta (restul sunt furaciuni), iar din astea, 90% nu sunt inmatriculate. Lumea circula cu factura originala sau cu tot felul de chitante fara data facute pe la notari. Oricum, greu de dovedit cine e proprietarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-ai inteles. DR 350 nu e enduro.

99% din mobrele de enduro au acte de provenienta (restul sunt furaciuni), iar din astea, 90% nu sunt inmatriculate. Lumea circula cu factura originala sau cu tot felul de chitante fara data facute pe la notari. Oricum, greu de dovedit cine e proprietarul.

Ai ratat ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"99% din motocicletele enduro, daca au actele de provenienta, sunt inmatriculabile."

 

Asa e. Citisem "inmatriculate". My bad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...