Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cele care se insurubeaza??

 

Salutare! Stie cineva de unde pot cumpara o pereche de capete ghidon antivibrante originale pentru XTZ 660 3YF?

Multam fain!

 

cele care se insurubeaza??

Editat de adyfikus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! intreb si eu pe cei care si-au inlocuit toba originala la xtz660 : se poate construi un cot pt o toba care are sistemul asta de prindere ? e treaba simpla pt orice atelier de sudura, sau e mai complicat ?

tobele cu sistem slip-on sunt mai scumpe, iar asta e de la un suzi gsxr, arata ca noua si e f ieftina (mi se cer 150 lei). o pot adapta ori ba ? multumesc!

 

post-66404-0-06107000-1399208890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flamsa este usor de facut, cotul este mai greu. Cui am vandut toba , nu a folosit adaptarea pt xtz660, este facuta din coturi de titan honda crf250 sudate cu otel din pacate.

 

Userul tamas-09 are cotul ... sunt pe mobil linie- jos

 

 

imi poate zice cineva ce jigloare are carburatorul YDLS de pe Xt600 2KF / 3TB (variantele nelimitate de 40cp) ?

trebuie sa iti descarci un catalog cu imagini explodate si coduri originale yamaha. Unde gasesti 3 marimi pt acelasi jiglor, standard este marimea mijlocie. Marimea mare pt toba si filtru sport. Marimea mica pt varianta limitata.

 

Daca ai toba goala si rateuri in frana de motor trebuie sa schimbi numai duza de relanti cu 1 sau 2 marimi mai mare decat cea standard. Gasesti pe motomike.eu cu 13 lei. Eu am pus 52,5 in loc de 48 standard. Mikuni.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut un tankbag pentru XT660Z. Am vazut astazi ca sunt ceva oferte la louis, insa nu as vrea sa-mi comand ceva ce nu "puşcă" pe capra mea. Orice sfat e binevenit.

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

trebuie sa iti descarci un catalog cu imagini explodate si coduri originale yamaha. Unde gasesti 3 marimi pt acelasi jiglor, standard este marimea mijlocie. Marimea mare pt toba si filtru sport. Marimea mica pt varianta limitata.

 

 

 

 

Am gasit in manual datele despre carburator insa din cate vad varianta limitata (2NF) (2nf e varianta de germania) are jigloare mai mari decat varianta nelimitata (2KF)... e posibil sa fie gresit manualul ? mai rau m-a dus in eroare... nu mai inteleg nimic..

yamaha_xt600_2nf.jpg

Editat de TimeStreamer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica si gaturile de admisie! daca sunt 2kf pune jetul principal 135 si relantiul 48 si amestecul 3 rotatii , daca pui toba sport pui relantiu 52, daca pui filtru+toba sport pui 138 si 52 Mikuni. Numai dupa ce setezi surubu de amestec pt relanti(3 rotatii, dupa caz), si turatia nu este ok (1350) ,te apuci sa ajustezi turatia relantiului de la limitatotul cablul/clapetei de acceleratie

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YUK: referitor la toba finala, colegul de forum Raul mi-a spus ca diametrul interior al acesteia trebuie sa fie cuprins intre 4,5 si 5cm, altfel ies prea repede gazele. Toba a carei poza am postat-o mai sus are diametrul interior de 5,5 cm. I-am spus si lui Raul, eu credeam ca finala e doar amortizor de sunet si nu-i o problema ca ies gazele mai repede decat la cea originala, poate e doar usor mai zgomotoasa, doar ca citind forumul am vazut ca omu' nu vorbeste sa se afle in treaba si s-a documentat mult atunci cand si-a restaurat XT-ul. Imi pare rau ca aia de GSXR nu e potrivita pt un mono, pt ca imi placea si era si ieftina. O sa caut altceva. Asa arata un interior de toba XTZ, sectiune longitudinala (poza de jos) :

 

am uitat sa intreb: are cineva sa-mi vanda si mie cateva nipluri compatibile cu spitele de la XTZ660 ( 91-99) ? am mare nevoie. pot fi cu tot cu spite (doar de 17).

roata la xt600 e identica cu cea de la xtz660 ? am gasit cateva nipluri noi pe ebay, dar pt roata spate de xt600 si sa nu dau banii aiurea? printre voi n-are nimeni niste nipluri fara margini rotunjite. eu am stricat vreo 2 si am nevoie sa le inlocuiesc.

multumesc?

post-66404-0-69352500-1399441583_thumb.jpg

Editat de dot977
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Caut un tankbag pentru XT660Z. Am vazut astazi ca sunt ceva oferte la louis, insa nu as vrea sa-mi comand ceva ce nu "puşcă" pe capra mea. Orice sfat e binevenit.

 

Va multumesc

 

daca ai xt660z inseamna ca ai problema cu busonul. din pacate nu-s multe care se pupa ok cu ala si nici ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu buson de xtz 600 PM

 

lol, citim si noi? e vb de xt660z, nu de xtz 600… si e vb de recomandare de tankbag. unde nu se pupa orice fain cu busonul bulbucat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT parca are roata de 18. Daca zici ca e de 17, inseamna ca sunt la fel.

xt 2kf are roata 18 si tenere 3aj , din 91 pana in 2003 toate xt-urile au 17 pe spate , si oricum daca are cineva am si eu nevoie de o spita pentru cerc de 17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...