Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

http://www.romimoto-piese.ro/ la "cauta vehicul" se deschide o lista cu anii de fabricatie, daca deschizi fereastra la o piesa, ai o casuta "vehicule" , adica toate mobrele pe care se potriveste piesa . In cazul tau discul se potriveste de la toate xt600

 

Cele de 660 au discuri mai mari.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok yuk, multumesc! Am aplicat cautarea si am ajuns intr-adevar la rezultatele restrinse pentru modelul meu de mobra. Insa daca e sa ma iau dupa pozele respective (poate pozele de pe site sint doar orientative si produsul in sine arata diferit), modelul de disc pentru mobra mea nu e compatibil. De aici confuzie...

 

Deci discul in cauza (pentru spate) este asta http://www.romimoto-piese.ro/category/10700000000/vehicle/yamaha-xt-600:21215/article/99753 . In poza apar simetric dispuse gaurile pentru prezoane, iar la mine pe moto gaurile sint grupate cite 2 (tot 6 sint, dar dispuse altfel). Pun si poze cu moto ca sa fie treaba mai clara.

 

fNIKfbw.jpgNBXtcOq.jpg

 

Merci de ajutor si scuze de mizeria facuta :)

Editat de piggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi schimb pinionul fata, am vazut ca originalul este acesta:

264-0-b9b6a45d89be8cd45b6e29843fe200a0-f

 

Eu vreau sa pun ceva de 13 dinti in loc de 15dinti... nu am gasit nimic care sa se potriveasca, este ok daca pun acesta?:

264-0-f5e972aab722197c26dfafccede76f8a-j

 

Chiar nu stiu unde sa caut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vrei forta pune foaie mai mare cu 3 dinti si daca nu esti multumit pinion mai mic cu un dinte(14) . Nu poti pune foaie mai mare pt ca nu ajunge lungimea lantului si nu recomand pinion 13 dinti pt ca lantul va manca cu pofta din patina.

sjot sunt mai ieftine si gasesti in afara intervalelor configuratorului DID.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici ca ar merge sa pun foaie de 42 in loc de 39 fara sa schimb lantul (102 zale) ?

Voiam pinion de 13 din cauza ca nu vreau sa schimb si lantul pt ca este intr`o stare foarte buna si nu as vrea sa arunc aiurea banii pe altul nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus 48 dinti pe kitul standard 15/45/110 , sageata lantului era ok, dar nu puteam da lantul jos de pe foaie decat daca scoteam axul, deci 3 dinti este la limita

 

PS - care mergeti la intrunire in weekend ?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor. Sunt proaspat posesor de XT660Z Tenere , 2008, si am o rugaminte: nu gasesc pe nici un site codul filtrului de aer. Oriunde dau cautare dupa modelul motocicletei, imi da doar filtrul definitiv de la K&N. Daca stie cineva un cod de filtru de la un producator accesibil ca pret gen Hiflo, Mann, Champion, Delo etc., il rog sa-mi spuna. Daca nu, macar o sursa pentru filtrul de aer. Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://mymoto.ro/yamaha.php?cod=11de445100&submit=Cauta

 

da, se pare ca nu gasesti pe motomike sau louis, deci cumpara original !

 

Eu am pus filtru sport BMC si este ok (mai ales ca era juma' de pret pe iarna), daca restul este original(in special tobe) nu trebuie umblat la injectie.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor. Sunt proaspat posesor de XT660Z Tenere , 2008, si am o rugaminte: nu gasesc pe nici un site codul filtrului de aer. Oriunde dau cautare dupa modelul motocicletei, imi da doar filtrul definitiv de la K&N. Daca stie cineva un cod de filtru de la un producator accesibil ca pret gen Hiflo, Mann, Champion, Delo etc., il rog sa-mi spuna. Daca nu, macar o sursa pentru filtrul de aer. Multumesc mult!

 

Daca nu vrei filtru K&N sau DNA - ia OEM. Pretul e oricum minor la un dealer Yamaha. Daca nu vrei filtru sport, stage 1 sau 2 sau whatever OEM e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca are cineva vreodata nevoie sa extraga magnetoul la xt 600 sau xtz 660 am eu 2 prese facute , vand una dintre ele cu 60 de lei 0746753041

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

hai ma fratilor un meserias bun care sa se priceapa la xt cunoastem ?

Daca nici in Bucuresti nu ai ateliere/mecanici sa faca un XT...

Din ce citesc pe aici lumea este f. multumita de TNG la voi.

Ce ai nevoie sa stii, poate te ajutam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da frate or fi .... dar daca platesc 200 de euro sa fac un amarat de xt.... n-are rost vreau un baiat sa lucreze acasa sa fie serios si sa se priceapa...nu sa le fac p*** mare la toti patronii detinatori de service-uri...


» Post actualizat in 03 Jul 2014 21:24

unde mai pui ca nu sunt nici seriosi ...ca sunt plini de mobre si de a ta nu au timp si asa mai departe...


» Post actualizat in 03 Jul 2014 21:28

ahh plus ca m-am mutat de nici un an in bucuresti deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

TNG lucreaza acasa dupa program. Este mecanic de aviatie de la 8 la 4. Tot in timpul lui liber este mecanic la piloti de curse din campionatul national. Am vrut sa imi aduc Yamaha la el daca prindeam o deplasare de Bucuresti platita de lucru. Cauta pe net TNG Performance.

Am pierdut mai mult de 200 de euro in timpul restaurarii Tenere-ului ducand motorul la tot felul de ageamii (a se citi mecanici) din TM.

200 de euro costa un kit piston. 70 de euro un set de garnituri. Acum nu stiu ce vrei sa faci tu acolo, atata timp cat nu spui. Eu sunt de parere ca atat cat investesti in piese/subansamble si atat cat platesti, atat va dura. Vorbim de piese in miscare, nu scarite, etc.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o revizie generala gen, nimic extraordinar . a inceput sa piarda din putere de vreo 2 sapt.... lucru ciudat acum ceva km a fost verificata compresia si era ca de fabrica , motorul torcea si tragea fara ezitare...acum in schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut , de curand am achizitionat si eu o yamaha xtz 660 93' , prima mtocicleta , ma puteti ajuta cu niste sfaturi la achizitia unei gume de spate ?

As vrea ceva 70%on - 30%off sau 60-40 ... si pe undeva pe la 500 lei +/ - , eu am michelin sirac, si m-am gandit sa pun acelasi model sau Heidenau k 60 ..... ,si daca imi puteti spune si de unde as putea sa cumpar de pe net in afara de anvelopemoto.eu... sau mai bine spus de unde ar fi mai bine.

 

Multumesc.


» Post actualizat in 18 Jul 2014 18:47

Salut , de curand am achizitionat si eu o yamaha xtz 660 93' , prima mtocicleta , ma puteti ajuta cu niste sfaturi la achizitia unei gume de spate ?

As vrea ceva 70%on - 30%off sau 60-40 ... si pe undeva pe la 500 lei +/ - , eu am michelin sirac, si m-am gandit sa pun acelasi model sau Heidenau k 60 ..... ,si daca imi puteti spune si de unde as putea sa cumpar de pe net in afara de anvelopemoto.eu... sau mai bine spus de unde ar fi mai bine.

 

Multumesc.

Tare secretosi mai sunteti .... :rolleyes: , am luat pana la urma Sirac.

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

electromotorul, releul si cele 2 roti dintate dintre electromotor si fray sunt la mine , de tenere660. Daca pe cutie are perforatia pt demaror, ai ceva sanse.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mare problema, pe xt-ul meu aveam gume de supermoto, toate bune si frumoase pana am decis sa imi pun gume cross, acum motocicleta merge ca naiba, practic toata directia e afectata, parca merge in ce directie vrea ea, la viteza mare pe asfalt scoate un zgomot foarte urat iar pe offroad mai am putin si cad, asa de rau merge, se simte ca si cum as merge pe pana desi rotile sunt umflate corespunzator. Parca ceva imi tine de ghidon, mai ales in curbe. Am mai schimbat camere de aer la gumele de supermoto dar niciodata nu am avut problemele astea, acum cu gumele de cross nu ma mai inteleg deloc cu mobra.... stie careva care poate fi cauza ? Mentionez ca mai am un set de gume cross putin uzate pe care le-am pus si rezultatul este acelas. Ultima sansa ar fi sa incerc sa pun iara gumele de supermoto sa vad daca mai merge asa rau, dar nu prea as vrea sa ma intorc la ele deoarece sunt uzate rau.

Deja sunt disperat nu mai pot de nervi.

Orice sfat e bine venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...