Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N-ai vreun mester sa ti le modifice pe cele originale? Daca nu tii neaparat sa revii la cele originale e o rezolvare destul de ieftina si ok.

Vezi aici postul #11

http://advrider.com/index.php?threads/2003-ktm-640-lc4-adventure-rebuild-howdid.427603/

sau aici postul #8

http://advrider.com/index.php?threads/xt600e-1991-ex-aust-army-project.599080/

Personal am mers pe 4 motoare cu genul asta de scarite (motoare ale prietenilor) si se simte o diferenta majora cand te ridici in picioare si nici nu par greu de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate diferenta e mare :) m-am porcit la cele de GSA.

iarta ma ca insist..dar.. de ce"sigur nu"?

 

lumea cred ca zice ca nu merita... nu ca sigur nu se poate, s-au facut piramidele, ce draq... dar cu destul strung, rabdare, masuratori, banutzi, timp, drumuri, etc... probabil ca e posibil, cum intra si un round peg in a square hole... dar mneah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

 

 

Baie de ulei si rezervor clasic, inalt.

Claaar. Adventure total si modelul acesta.

In 2017 rezervorul in cadru exista de multi ani si si-a dovedit inzecit avantajele.

Instrumentar de rally si comenzi aferente de vreo 1000 de euro pentru luat ochii noob-ilor. Rally raid cu configuratia asta. La fel de Dakar ready cum este si ST1200. Isi mai aduce cineva aminte campania de promovare a 1200-lui? Cu carene din bumbac, faraoni, mumii, etc :crack: ?

Imi place blocul optic si protectia, dar nu cred ca as cumpara un motor pentru asa ceva.

Inca o maculatura, un proiect de tip "cum sa reciclam ce mai avem", tipic Yamaha, in care refoloseste un motor si probabil alte repere pentru a mai mari profitul.

Ajungi sa iti dai seama ca asa patetici cum sunt la capitolul personalitate, Bmw sunt chiar in topul inovatiilor si progresului.

Yamaha numai gherle da de ani de zile pe piata de adventure.

Parerea mea, of corz.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Sper sa nu fiu considerat prea intruziv sau mesajul meu inoportun, dar pt ca mi-am vandut motocicleta si temporar renunt la mobre din lipsa de timp, va propun spre vanzare un cablu de ambreiaj nou, pt Yamaha XTZ660 Tenere (a mea era din 96), cumparat de pe wemoto si aflat in ambalajul original+ o bujie noua NGK DPR8EA9(tot pt Tenere) si un cui pontou original, in stare buna (cumparasem de la Romimoto kit-ul de carburator complet si am schimbat atunci si cuiul). Pretul pt toate este de 100 lei (doar cablul m-a costat mai mult). Toate astea le-am gasit in garaj pe un raft si n-am ce sa mai fac cu ele. Daca este cineva interesat sa-mi trimita PM. Eventual, accept si un schimb cu cateva carti interesante, dar fara mazgalituri pe ele sau deteriorate( literatura contemporana, carti de navigatie maritima, mateorologie maritima etc). Multumesc!

 


» Post actualizat in 16 May 2017 20:18

Intre timp am mai gasit si cateva mambrane din kit-ul de reparatie a robinetului de la rezervor (tot de la XTZ660 Tenere din 96). Intra si astea in pretul initial de 100 lei (desi as prefera cateva carti interesante).

post-66404-0-46343400-1494959812_thumb.jpg

post-66404-0-94165100-1494959823_thumb.jpg

post-66404-0-13184000-1494965800_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Sper sa nu fiu considerat prea intruziv sau mesajul meu inoportun, dar pt ca mi-am vandut motocicleta si temporar renunt la mobre din lipsa de timp, va propun spre vanzare un cablu de ambreiaj nou, pt Yamaha XTZ660 Tenere (a mea era din 96), cumparat de pe wemoto si aflat in ambalajul original+ o bujie noua NGK DPR8EA9(tot pt Tenere) si un cui pontou original, in stare buna (cumparasem de la Romimoto kit-ul de carburator complet si am schimbat atunci si cuiul). Pretul pt toate este de 100 lei (doar cablul m-a costat mai mult). Toate astea le-am gasit in garaj pe un raft si n-am ce sa mai fac cu ele. Daca este cineva interesat sa-mi trimita PM. Eventual, accept si un schimb cu cateva carti interesante, dar fara mazgalituri pe ele sau deteriorate( literatura contemporana, carti de navigatie maritima, mateorologie maritima etc). Multumesc!

 

» Post actualizat in 16 May 2017 20:18

Intre timp am mai gasit si cateva mambrane din kit-ul de reparatie a robinetului de la rezervor (tot de la XTZ660 Tenere din 96). Intra si astea in pretul initial de 100 lei (desi as prefera cateva carti interesante).

2017 omule.... vrem upgradeuri spre GSuri nu spre trecuturi glorioase. In rest toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Sper sa nu fiu considerat prea intruziv sau mesajul meu inoportun, dar pt ca mi-am vandut motocicleta si temporar renunt la mobre din lipsa de timp, va propun spre vanzare un cablu de ambreiaj nou, pt Yamaha XTZ660 Tenere (a mea era din 96), cumparat de pe wemoto si aflat in ambalajul original+ o bujie noua NGK DPR8EA9(tot pt Tenere) si un cui pontou original, in stare buna (cumparasem de la Romimoto kit-ul de carburator complet si am schimbat atunci si cuiul). Pretul pt toate este de 100 lei (doar cablul m-a costat mai mult). Toate astea le-am gasit in garaj pe un raft si n-am ce sa mai fac cu ele. Daca este cineva interesat sa-mi trimita PM. Eventual, accept si un schimb cu cateva carti interesante, dar fara mazgalituri pe ele sau deteriorate( literatura contemporana, carti de navigatie maritima, mateorologie maritima etc). Multumesc!

 

» Post actualizat in 16 May 2017 20:18

Intre timp am mai gasit si cateva mambrane din kit-ul de reparatie a robinetului de la rezervor (tot de la XTZ660 Tenere din 96). Intra si astea in pretul initial de 100 lei (desi as prefera cateva carti interesante).

Ai pm.:)

» Post actualizat in 18 May 2017 13:41

Dorule,omul(e cel carunt din poza)iti multumeste inca odata prin mine! :ok:

 

 

» Post actualizat in 18 May 2017 13:44

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

2017 omule.... vrem upgradeuri spre GSuri nu spre trecuturi glorioase. In rest toate cele bune

wtf!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Sper sa nu fiu considerat prea intruziv sau mesajul meu inoportun, dar pt ca mi-am vandut motocicleta si temporar renunt la mobre din lipsa de timp, va propun spre vanzare un cablu de ambreiaj nou, pt Yamaha XTZ660 Tenere (a mea era din 96), cumparat de pe wemoto si aflat in ambalajul original+ o bujie noua NGK DPR8EA9(tot pt Tenere) si un cui pontou original, in stare buna (cumparasem de la Romimoto kit-ul de carburator complet si am schimbat atunci si cuiul). Pretul pt toate este de 100 lei (doar cablul m-a costat mai mult). Toate astea le-am gasit in garaj pe un raft si n-am ce sa mai fac cu ele. Daca este cineva interesat sa-mi trimita PM. Eventual, accept si un schimb cu cateva carti interesante, dar fara mazgalituri pe ele sau deteriorate( literatura contemporana, carti de navigatie maritima, mateorologie maritima etc). Multumesc!

 

» Post actualizat in 16 May 2017 20:18

Intre timp am mai gasit si cateva mambrane din kit-ul de reparatie a robinetului de la rezervor (tot de la XTZ660 Tenere din 96). Intra si astea in pretul initial de 100 lei (desi as prefera cateva carti interesante).

Au ajuns toate in regula,omul iti multumeste!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

La un prieten cu tt600 i s-au stricat canelurile acelea unde vine pus schimbatorul, bara cu canale care iese din bloc/cutie , se poate schimba relativ usor sau necesita reparatie mai mare?, ca atunci putem suda schimbatorul, el se plimba numai pe camp/munte, trebe sa mearga nu sa arate frumos.... aveti idee cum se poate schimba?

Multumesc.

daca sudati, sudati in argon si puneti o carpa uda pe ax intre pedala si cutie ca sa nu ajunga caldura la semering
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

intrebare. 660r. 12.000km. furca servisata complet.de ~2000 km

mobra nemearsa ~ 2 luni.

m-am trezit cu ulei curs prin capetele inferioare are jambelor- din ce vad acolo este ceva cu imbus de 6 . le-am strans si parca nu mai pisura..

idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au uitat sa ti le stranga la service. In mod normal suruburile alea se desfac/strang tinand contra cu o cheie speciala sau cu o coada de matura infipta in interiorul jambei. Sau cu un imbus cu percutie. Acum trebuie sa te asiguri ca nu mai curg si sa completezi uleiul. Suruburile trebuie sa aiba ceva de etansat: o-ring sau saiba de cupru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Au uitat sa ti le stranga la service. In mod normal suruburile alea se desfac/strang tinand contra cu o cheie speciala sau cu o coada de matura infipta in interiorul jambei. Sau cu un imbus cu percutie. Acum trebuie sa te asiguri ca nu mai curg si sa completezi uleiul. Suruburile trebuie sa aiba ceva de etansat: o-ring sau saiba de cupru.

 

+1

Corecto.

Si daca nu au cheia respectiva, odata scoase componentele interioare, poate fi facuta o scula dintr-o bara filetata + suruburi blocate la capete.

Mai de redneck asa, dar ca sa iti faci o idee:

 

Ps. - Mai mergi pe la serviceul ala :peace: :hug: .

» Post actualizat in 01 Jul 2017 05:49

Nu imi mai amintesc de saibe de cupru la baza. Vezi si tu niste fise explodate cu modelul tau. Daca ai saiba acolo si ei nu au montat-o... Felicitari, tocmai va trebui sa mai desfaci odata furcile si sa pui alt ulei nou. :crack:

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare. 660r. 12.000km. furca servisata complet.de ~2000 km

mobra nemearsa ~ 2 luni.

m-am trezit cu ulei curs prin capetele inferioare are jambelor- din ce vad acolo este ceva cu imbus de 6 . le-am strans si parca nu mai pisura..

idei?

au mai patit si altii. Cauta un manual de service si o cheie dinamometrica Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...