Sari la conținut

Accident Apaca / Iuliu Maniu


Simpson_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

enlighten me! . .unde e perla?

 

 

Daca tu esti capabil sa ajungi la limitele unui motor ca ala in doua luni ,vezi ca inca se cauta piloti pentru motogp.

De limite personale nici nu mai are rost sa vorbim.

Uneori lasati impresia ca urati pe toti care sunt putin mai buni in materie de skill si va doriti sa aiba evenimente doar ca sa puteti sustine superioritatea morala a melcului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai vezi? Limitele personale si/sau ale fierului se testeaza la motogp nu pe bulevard. ;)

 

Eu personal nu ii urasc pe cei putin mai buni in materie de skill, dimpotriva ii admir chiar. Ii urasc visceral pe prosti. Si da, e cazul accidentatului si a altora ca el care sunt pur si simplu...prosti.

 

Mi se rupe de ce skill-uri are. Atat timp cat a hotarat sa transforme bulevardul in pista lui de motogp, e un prost. Si il urasc.

 

Dar vorba colegului, nu ne apucam noi sa civilizam pe nimeni.

 

Over and out!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haie bre, voi sunteti oameni seriosi, discutati de reputatie?

 

funny-gif-nobody-got-time-for-that.gif

 

Un motociclist la o benzinarie cu un Ducati Monster 620:

 

- As vrea un plin de benzina pentru Monsterul meu, va rog.

- OK, pare un schimb corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

las si eu asta aici si ma retrag din discutie: https://rideapart.com/articles/10-common-motorcycle-accidents-and-how-to-avoid-them

 

asfalt uscat


» Post actualizat in 25 May 2017 06:50

Haie bre, voi sunteti oameni seriosi, discutati de reputatie?

 

funny-gif-nobody-got-time-for-that.gif

 

Un motociclist la o benzinarie cu un Ducati Monster 620:

 

- As vrea un plin de benzina pentru Monsterul meu, va rog.

- OK, pare un schimb corect.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai vezi? Limitele personale si/sau ale fierului se testeaza la motogp nu pe bulevard. ;)

 

Eu personal nu ii urasc pe cei putin mai buni in materie de skill, dimpotriva ii admir chiar. Ii urasc visceral pe prosti. Si da, e cazul accidentatului si a altora ca el care sunt pur si simplu...prosti.

 

Mi se rupe de ce skill-uri are. Atat timp cat a hotarat sa transforme bulevardul in pista lui de motogp, e un prost. Si il urasc.

 

Dar vorba colegului, nu ne apucam noi sa civilizam pe nimeni.

 

Over and out!

Si daca se dovedeste ca a fost prost toata viata lui dar la faza aia nu a avut nici o vina ,a mers perfect corect in ultimele cateva secunde inainte de impact?

Si atunci isi merita soarta,pentru pacatele precedente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma amuz teribil .

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haie bre, voi sunteti oameni seriosi, discutati de reputatie?

hahahha, reputatia cui?, corect.

 

cine judeca?

cine NE judeca?

cagerii care-s in marea majoritate cauza multor tragedii si dupa se apuca sa se uite in gradina vecinului...?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma amuz teribil .

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

 

corect !

deocamdata e liniste pe la Apaca. o fi din cauza vremii ? :)

 

Ma intreb care erau timpii riderului pe Adancata....daca tot se stia ca merge tare...

 

:D timpii de franare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma amuz teribil .

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

 

Pai...100+ in oras unde limita e de 50 = puncte + permis suspendat 90 zile + amenda

Lovire din spate = puncte + amenda - neadaptare la conditiile de trafic

 

Daca soferul schimba banda pe linie continua, atunci e vinovat. Daca schimba banda pe dicontinuu nu prea e vinovat

 

Gandeste-te asa: la 100 km/h mobristul parcurge 27 m/s - echivalentul a 3 masini in mers. Timpul fiziologic in care corpul tau de sofer face manevra de intrare pe banda de cand te-ai asigurat pana tragi de volan (asigurare - semnalizare - tras de volan), este de 1,5 secunde - timp in care mobristu care era la 45 de m in spetele tau, probabil "pitit" dupa a 5 masina din trafic a ajuns langa tine.

 

Deci de ce sa ma simt vinovat daca ma asigur, semnalizez si intru pe banda si in acelasi timp un "Dumnezeu" ca asta de aici rupe gazu' la 100+ si se face afis de quru masinii?

 

@ Goe: la 50 km/h cat e legal el parcurge 14 m/s. De la viteza aia ai timp sa opresti mobra in 14 m, sau macar sa incetinesti. In niciun caz nu o "impachetezi" asa cum e in poze. Deci...am mari dubii ca el a mers regulamentar in ultimele secunde.... Asadar, da, isi merita soarta.

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma amuz teribil .

Astept ziua in care un *biker* va merge cu masina ( sau conserva cum am observant ca se spune pe aici ) , va schimba banda de circulatie si din spate il va lovi alt mare *biker* .

Sunt curios daca in acea situatie se va simti vinovat el , in postura de *conservar* sau *biker-ul* care a venit cu 100+ din spate prin oras .

Azi și maine ploua. Ies cu conserva. Rog bikerii sa tina cont de faptul ca nu văd prea bine prin geamurile ude si sa evite traseul Obor - Titan la orele 15 fara si 21 si un pic ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi și maine ploua. Ies cu conserva. Rog bikerii sa tina cont de faptul ca nu văd prea bine prin geamurile ude si sa evite traseul Obor - Titan la orele 15 fara si 21 si un pic ;)

Ma mir ca nu iei mobra, cred ca ar fi trebuit sa fie furtuna casa iesi cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist la o benzinarie cu un Ducati Monster 620:

 

- As vrea un plin de benzina pentru Monsterul meu, va rog.

- OK, pare un schimb corect.

 

Nu esti sanatos, ma :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi și maine ploua. Ies cu conserva. Rog bikerii sa tina cont de faptul ca nu văd prea bine prin geamurile ude si sa evite traseul Obor - Titan la orele 15 fara si 21 si un pic ;)

S-ar putea sa fii safe. Slick-urile nu prea accelereaza pe ploaie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Timpul fiziologic in care corpul tau de sofer face manevra de intrare pe banda de cand te-ai asigurat pana tragi de volan (asigurare - semnalizare - tras de volan), este de 1,5 secunde ...

Ca sa nu ziceti ca bat campii cu secundele alea: http://www.visualexpert.com/Resources/reactiontime.html sau aici: https://www.researchgate.net/publication/233039156_Brake_Reaction_Times_and_Driver_Behavior_Analysis

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce văd că nu se înțelege, este faptul că eu ca șofer nu îmi dau seama că tu ca motociclist vii cu 100 km/h sau mai mult pentru că la obiectele mici in mișcare nu este percepută corect viteza. Și atunci eu semnalizez și trec pe banda cealaltă. Ce fac ? Încetinesc și aștept să văd ce face o luminița la 200 m. ? Nu ar trebui și tu să circuli cu o viteza rezonabilă ? Dacă tu crezi că poți merge cu sută și peste, asteapta-te la un accident că nu ești pe pista, ești în trafic.

Carroof1d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Vine Gigi cu Dacia si se opreste la intersectie. Gigi este sofer de 40 de ani; sofer pe tir, sofer cu experienta. Gigi nu prea face greseli la volan. Este om cu capul pe umeri, om cu responsabilitati, cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt a-si intretine familia si a-si creste copiii asa cum trebuie. Gigi este um om care nu are nevoie de probleme. Gigi poate fi si tatal tau.

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie, ca asa spune legea. Se uita lung la dreapta, nu vede nimic. Se uita lung la stanga, vede un punct de lumina. Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case. De fapt ce nu stie Gigi este ca punctul de lumina esti TU, idiotul care strabate DN1 cu 280km’ora. Gigi sta, isi face calculele batraneste. Chiar daca punctul ar fi o masina, nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde. Imposibil. Gigi, om atent, iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde. Idiotul, venind cu 280km/ora, strabate cei 700m distanta in 9 secunde si se infige in Dacia lui Gigi, trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor. Idiotul de tine moare. Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos. Gigi se spanzura. Parintii tai se spanzura pt ca esti, sau ai fost unicul copil. Esti un idiot. Sau mai degraba ai fost un idiot. Prietenii te plang. Pe forum se scriu mii si mii de RIP’URI cum ca ce baiat bun ai fost. Toti te plang. Vina, clar: a lui Gigi. Nimeni nu il plange pe Gigi si pe cei 2 copii.''

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai poate omu' sa-I dea o blanita, bai, frate...

Ii dai blanita, stii ca se pot intampla si din astea. Faci poc, stai in spital, haz de necaz, te refaci si o iei de la capat.

Unii oameni merg incet, altii repede, altii iresponsabil. Primii n-o sa-I inteleaga niciodata pe ultimii, aia "repezi" n-o sa-I inteleaga niciodata pe primii iar pe ultimii ii doare in pla.

Putem sa comentam la nesfarsit, lucrurile vor ramane la fel. Fiecare merge si face cum stie mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Gata am inteles ,teoretic le cunosti, mai ramane inveti sa si mergi si sa-ti vezi de treaba ta si sa te doara la lulea de aventurile altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Vine Gigi cu Dacia si se opreste la intersectie. Gigi este sofer de 40 de ani; sofer pe tir, sofer cu experienta. Gigi nu prea face greseli la volan. Este om cu capul pe umeri, om cu responsabilitati, cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt a-si intretine familia si a-si creste copiii asa cum trebuie. Gigi este um om care nu are nevoie de probleme. Gigi poate fi si tatal tau.

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie, ca asa spune legea. Se uita lung la dreapta, nu vede nimic. Se uita lung la stanga, vede un punct de lumina. Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case. De fapt ce nu stie Gigi este ca punctul de lumina esti TU, idiotul care strabate DN1 cu 280km’ora. Gigi sta, isi face calculele batraneste. Chiar daca punctul ar fi o masina, nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde. Imposibil. Gigi, om atent, iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde. Idiotul, venind cu 280km/ora, strabate cei 700m distanta in 9 secunde si se infige in Dacia lui Gigi, trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor. Idiotul de tine moare. Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos. Gigi se spanzura. Parintii tai se spanzura pt ca esti, sau ai fost unicul copil. Esti un idiot. Sau mai degraba ai fost un idiot. Prietenii te plang. Pe forum se scriu mii si mii de RIP’URI cum ca ce baiat bun ai fost. Toti te plang. Vina, clar: a lui Gigi. Nimeni nu il plange pe Gigi si pe cei 2 copii.''

da...

numai ca in 90% din cazuri e altfel:

"Vine Gigi cu Dacia si se opreste la intersectie. Gigi este sofer de 40 de ani; sofer pe tir, sofer cu experienta. Gigi zilnic conduce romaneste in trafic, pe gigi il doare-n cot de restul lumii. Cand Gigi este cu tirul el este mare si tare si-l doare-n cot. Cand Gigi e cu dacia conduce ca si cu tirul ca asa este el obisnuit. Este om cu atitudine de roman tipic, cu nevasta si 3 copii. Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie, ca asa spune legea. Se uita lung la dreapta, nu vede nimic. Se uita lung la stanga, vede un punct de lumina. Gigi nu se prea asigura inainte de a intra in intersectie, ca asa stie el sa conduca, asa a condus in cei 40 de ani de soferie.. Nu se uita la dreapta, deci nu vede nimic. Nu se uita la stanga si deci nu vede motocicleta care vine spre el. Arunca cel mult un colt al ochiului, sa nu vina colegul Dorel cu tirul si sa-l spulbere, intinde mana la casetofon sa dea maneaua mai tare... si intra de pe drum fara prioritate pe drum prioritar de-am boulea cu cei trei copii in masina. Doi sunt in spate, unu e la nevasta in brate in fata..."

si de aici...

ori mor copii lui Gigi desi asta este ff rar...

sau mai degraba moare sau ramane olog motociclistul si sau pasagera, nevinovati.

Gigi nu are asigurare ca Gigi s-a descurcat de mii de ori cu politia, el este sofer de 40 de ani pe tir...

Motociclistul ramane cu accidentarea si cu paguba iar Gigi conduce peste o vreme la fel de cu durere-n cot cu vesnica scuza:

avea viteza, nu l-am vazut, sa mor eu si cu familia mea, venea viragoul ala 535 cu 300 la ora!

 

ma lasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Goe: Dap, ai dreptate.

 

Cu durutul in lulea e chiar un sfat bun.

Cu teoria...aia sunt timpii de raspuns fiziologici. Nu ai cum sa-i imbunatatesti. ;)

Cu invatatul sa merg....consider ca atata timp cat ajung acasa intreg, e totul ok.

A, asta nu inseamna ca daca nu simt nevoia imperioasa de a-mi lua pwli in gat de la ceilalti, nu stiu sa merg. Ca merg incet fata de "standardele" voastre, probabil e adevarat, dar nu vad unde e problema ta. Cand o sa vreau sa dau blana in gaz, o sa vin cu voi la Adancata sau pe orice alt circuit. Pana atunci, merg pe strada, deci...

 

Dar ce sa vezi? Aici nu e vorba de cat de bine stiu eu sa merg ci de cat de prost a mers accidentatul de a ajuns afis pe quru' Loganului. ;)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moamma ce de povestiri, ce de intirigi... bah trantitilor(ce, e vreunu de n-a trantit mobra pana acu?!?) omu s-a tavalit probabil din cauza vitezei putin marite in conditiile de trafic din acel moment. ca ma pish pe ele de load pipes e alta problema si asta e inca un exemplu cum ca: NU FUNCTIONEAZA!!! de ce?! pai pt ca si eu am CASETOFON in masina... TA RAAAAA!! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...