Sari la conținut

Pedeapsa pentru omorirea unui politist roman


JAGI
 Share

Postări Recomandate

Sint multe exemple in Romania. Singurii care ne pot proteja, sintem chiar noi, nimeni nu ne apara.

 

http://m.adevarul.ro/locale/galati/Soferul-beat-intrat-bolidul-masina-politiei-omorand-politist-ranind-grav-doilea-om-legii-nu-nicio-zi-inchisoare-1_59281edd5ab6550cb8782111/index.html

 

 

La fiecare accident postat pe acest forum, apar zeci, sute de colegi care tot spera ca cei ce produc accidente sa moara in iad. Teapa. viata e scurta, cei omoriti traiesc mai putin decit cei ce-i ucid (fara intentie).

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, citisem și eu.... Dacă nici pentru că era băut nu constituie circumstanțe agravante și își ia cu suspendare..., atunci e clar în ce lume trăim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata se vede ca trebuie schimbata legea, accident e atunci cand iti face explozie un cauciuc, cand dai peste o pata de ulei, cand ramai pe neasteptate fara frana.... restul cand incalci legea ar trebui sa se incadreze la premeditare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o mare amnistie pt pedepsele pina la 5 ani, nu o sa fie ever in RO loc in inchisori pt toti cei ce conduc beti si mai omoara o duzina de soferi, pietoni.

 

Cine sa schimbe legea si aplicarea ei? Personal, mai stiu un caz in care un coleg motociclist, politist la paza si ordine, a fost omorit de un sofer fara sigurare, fara permis, masina de UK, permisul retinut pt alte abateri grave. Politistul schilodit pe viata, a fost bagat la culpa comuna. Daca oamenii din sistemul legii nu sint protejati, ce sa mai spere ceilalti? Doar fiind paranoici mai avem o sansa.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar fiind paranoici mai avem o sansa.

Eu cand le spu unora acest lucru imi rad in fata. Dar nah, fiecare cat poate si cat isi doreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am citit vineri stirea nu mi-a venit sa cred. Nu imi dau seama cam ce trebuie sa faca un sofer roman ca sa intre in puscarie dupa ce a produs o nenoricire?

 

Parca vad motivarea sentintei "...inculpatul a avut o atitudine sincera si cooperanta si regreta fapta". Gata, se da cu suspendare!

 

A baut? Nu el de vina, dracu' l-a pus (asa ne-au invatat popii sute de ani). Asa ca nu este circumstanta agravanta in ochii justitiei oarbe (sic!). Deci care ar fi motivul de puscarie?

 

Acuma chiar nu inteleg de ce mai sta in puscarie turcul cu veiozele de l-a omorat acuma 2 ani pe un politist in Bucuresti?

 

@vlad58 am mai pus si eu aceasta intrebare aici pe forum acuma 1 an si un coleg jurist (probabil) ne-a prezentat o prevedere legala care asa spune, ca nu poti incadra la "cu intentie" urmarile faptei facute cu intentie. O mizerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vlad58 am mai pus si eu aceasta intrebare aici pe forum acuma 1 an si un coleg jurist (probabil) ne-a prezentat o prevedere legala care asa spune, ca nu poti incadra la "cu intentie" urmarile faptei facute cu intentie. O mizerie.

nu cred ca a vrut sa-l omoare.. doar ca probabil era un politist fara conditie fizica obisnuit doar cu ruperea amenzilor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori se schimba legea pentru toti ,ori sa ramana asa!Cand politistii omoara oameni(vezi cazul Tiberiu si alte cazuri) se aplica aceeasi lege si scapa!Daca sunt ei juliti trebuie alta lege!

Pai ori suntem egali ori nu mai suntem!

Silver - turcul ala nu sta in puscarie pentru ca a murit politistul ala dobitoc!Nici o procedura nu scrie ca politistul are obligatia si dreptul sa se aseze in fata masinii!

Ca unii sunt idioti sau bagabonti(vezi doamne ,ultraj,vatamare) e alta poveste dar care nu are deaface cu procedurile legale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adiy32, topicul nu este deschis pt a apara politistii. Retine ideea principala ca toti sintem la mila Divinitatii, ca nu ne apara nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am nici o treaba cu politia romana-din contra ii dispretuiesc pe 99%-ma intreb:cei care comentati pe langa-DE CE NU VA FACETI POLITISTI?Sunt locuri libere kakalau.De ce nu munciti si voi pe strada ca ei pentru 2-3000 de lei si sa va scuipe,injure,ameninte tot fraieru?De ce sa nu va omoare si pe voi orice betivan si fara ca legea sa-i faca nimic?Si nu in ultimul rand la ce mai e buna legea si politia romana dupa care functioneaza daca o fyte si o violeaza toti din toate directiile?Si la ce e buna politia pulyy locala care suge bugetul primariilor si orasele colcaie de hoti,boschetari,borfasi,spargatori,etc...Si mai sunt zeci de institutii care suge sangele poporului ampylea...


» Post actualizat in 28 May 2017 10:59


La fiecare accident postat pe acest forum, apar zeci, sute de colegi care tot spera ca cei ce produc accidente sa moara in iad. Teapa. viata e scurta, cei omoriti traiesc mai putin decit cei ce-i ucid (fara intentie).

Bine spus.TEAPA.dracu nu-i ia,din contra-ii lasa pe pamant sute de ani.Doar in iad(cand ajung?!)spala dracu cu ei cazanele de smoala.Speranta a murit demult...

Editat de Geo_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati-va ce frumos arata nivelul de trai in RRomanika-mai ales in ultimii ani...

 

https://www.politiaromana.ro/ro/utile/statistici-evaluari/statistici/graficele-principalilor-indicatori-statistici-privind-activitatea-politiei


» Post actualizat in 28 May 2017 11:07


politia romana e de toata jena

PENTRU CA ASA AU VRUT GUVERNATII CU LEGILE FACUTE DE EI, PENTRU EI SI CEI CE I-AU ALES.

Politia romana nu mai este demult o institutie-mai exact de cand s-a demilitarizat-2004 ,daca nu ma insel.De cand a devenit orice pylete nima-n drum ministru de interne,etc,etc.

Editat de Geo_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este ca au murit politisti, profesori universitari sau cersatori,

 

Problema este ca in ochii justitiei din Romania daca omori pe cineva cu masina, indiferent de circumstate - ca ai mers ca dementul precum Huidu, sau beat precum cel despre care a fost vorba pe aici, cu carnet sau cu carrnetul suspendat samd, nu ai nici practic nici o vina. Asa a vrut Dumnezeu iar justitia normal ca nu il poate contesta. Nu?

 

@Geo_74 Situatia din Politia Romana este o imagine corecta a societatii romanesti: lipsita de orice scara de valori morale, putreda de coruptie, si ce mai vrei tu.

Da, ai dreptate ca Politia nu mai este o institutie. A ajuns o carpa de sters pe jos, pe care guvernantii o folosesc atunci cand au nevoie - de ex. sa blocheze traficul ca sa treaca X om politic. Dorinta de parvenire este mare si irezistibla la romani. Iar sefii Politiei pentru un os de ros au facut ce a dorit politicul, si face din pacate in continuare.

 

Doar ca in cazul de fata justitia este cea care arunca in haos scoietatea romaneasca. Prin deciziile de acest gen - crima la volan = 1 an cu suspendare - incurajeaza macelul de pe sosele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este oglinda societatii romanesti.Ma ingrozeste faptul ca maine poate fi oricine omorat fara sa fie nimeni raspunzator.Ma ingrozeste nesiguranta zilei de maine.Ma ingrozeste faptul ca copiii nostri cresc intr-o societate bolnava in care fiecare isi va face dreptate cum poate.Ma ingrozeste faptul ca fostii,actualii si viitorii babalaci comunisti masoni au vandut tara asta si in 28 de ani politizat toate institutiile statului de drept folosind legea drept prezervativ in care orice ministru,deputat,pimar muritor de rand cu influenta si bani fyte justitia si legea cum vrea ouale lui.Ma ingrijoreaza faptul ca nu se vede nici o scapare din jungla aceasta prea curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca a vrut sa-l omoare.. doar ca probabil era un politist fara conditie fizica obisnuit doar cu ruperea amenzilor..

Nimeni cand bea sau merge cu 150km/ora in localitati nu cred ca vrea sa omoare pe cineva, dar incalcand aceste norme riscul creste enorm practic e premeditare.

In viata mea nu am condus ciupit, daca am calcat pedala a fost in afara pe drum liber altfel ma incadrez in coloana. Am luat un singur radar in 41 de ani si atunci cand nu stiu ce jeg imi intrase la carburatorul daciei mele si o forjam sa scap de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce bază s-a dat culpă comună pentru poliţistul supravieţuitor? Nu cumva nu purta centura? Dacă vedeţi un poliţist purtând centura vreau şi eu fotografia cu ciudăţenia, taximetrişti cu centură am văzut doar doi până acum, e de porc, dacă porti centura nu eşti bărbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mie se par si mai aberanti cei aprox. 50.000E stabiliti de judecatori ca dauna... Daca ala a lasat in urma o nevasta cu un copil si un credit la casa, aia-s nenorociti... Cred ca si din punctul asta de vedere ar trebui stabilit un plafon, ca sa nu se mai piarda vremea prin tribunale... pac, esti accidentat cu x zile de spitalizare primesti xx.xxx Euro. Acident soldat cu deces - la fel, atatia euro. Asigurarilor le convine sa traga bani, dar cand e de despagubit, nu mai e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce bază s-a dat culpă comună pentru poliţistul supravieţuitor? Nu cumva nu purta centura? Dacă vedeţi un poliţist purtând centura vreau şi eu fotografia cu ciudăţenia, taximetrişti cu centură am văzut doar doi până acum, e de porc, dacă porti centura nu eşti bărbat.

Nu vorbesc cu antipatie....dar mai mare aberatie ca asta nu am putut citi in ultimii ani.Eu cred ca era mai bine ca betivanul sa fi intrat sub un tir sau intr-un copac decat sa omoare niste oameni indiferent ca erau politisti sau nu.Daca era un apropiat de-al tau sau din familie nu mai gandeai asa.Cum poti anticipa ca un betivan poate controla si intui reflexele din trafic cand nici astia treji nu anticipeaza si intra pe contrasens scarpinindu-se la oua in timp ce conduce sau vorbeste la telefon ,etc.Si cati dintre conducatorii auto chiar CU capul limpede nu a scapat pentru moment controlul ....SINCER,din punctul meu de vedere consumul de alcool la volan este precum consumul de droguri -ba mai rau.RECOMAND PEDEAPSA MAXIMA SI PERMIS SUSPENDAT FOREVER.

Editat de Geo_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca oamenii din sistemul legii nu sint protejati, ce sa mai spere ceilalti?

Traieste clipa, lasa viitorul.

 

nu cred ca a vrut sa-l omoare.. doar ca probabil era un politist fara conditie fizica obisnuit doar cu ruperea amenzilor..

 

 

politia romana e de toata jena

 

Cum ajung in Banat, mai dau o bere pentru asta. :)

 

SINCER,din punctul meu de vedere consumul de alcool la volan este precum consumul de droguri -ba mai rau.RECOMAND PEDEAPSA MAXIMA SI PERMIS SUSPENDAT FOREVER.

 

Daaaa, CLAR!!! Si sa-l spanzuram in intersectie, sa fie vazut de ceilalti participanti la trafic care sunt urmarile. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa, CLAR!!! Si sa-l spanzuram in intersectie, sa fie vazut de ceilalti participanti la trafic care sunt urmarile. :)

Nu avem dreptul sa atentam la viata nimanui...dar perpelit oleaca la rotisor ca puiul pe ulei incins ...nu strica..desigur glumesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...