Sari la conținut

Accident Valea Putnei, Suceava


Gugal13
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

bine ca s-a gasit vinovatul

clar nu putea fi ala care mergea care mergea ca un cu r cu 150

Din moment ce easy ride on! nu a gasit ca de vina ar fi UE,miracolele sunt posibile si conceptia imaculata este mai probabila decat ca o tanara jidanca a spus o minciuna. Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce naiba o fi asa periculos in filmul asta nu pot sa pricep, daca se trece de 130 de vreo doua ori,

tehnic, trec de 130 de vreo 3 -4 ori. dar una dintre "treceri" tine toata localitatea si ajunge la 170.

ar mai fi si ceva depasire peste linia continua, cu trafic din fata, pe care daca o facea un conservar era "ucigasul, nemernicul, bruta, mizerabilul" dar cu moto e ok, te feresc aia din fata, nici ei nu vor accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uuu, au bagat 170 pentru o secunda, fugiiti. Eu vad un filmulet de cateva minute unde media de viteza este undeva pe la 110-120, adica mers pe DN1 fara sa fortezi absolut deloc. Si nu vorbesc de mine, ci de tot traficul pe DN1 plin de localitati, hai sa ne revenim un pic. Nu uita doftore ca am mers la plimbare cu tine si stiu cum mergi. Daca vedeam mers sustinut de 200+ ziceam dar asa... Cei cu mobra de +100 cp asa merg, hai sa nu fim ipocriti. Eu vorbesc strict de filmulet aici, conditiile accidentului nu le cunosc si prefer sa ma abtin. Bine ca n-ai venit la plimbare duminica ca ma trageai in teapa acum, si eu n-am SS.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba o fi asa periculos in filmul asta nu pot sa pricep, daca se trece de 130 de vreo doua ori, ca se vede bordul foarte clar. E o plimbare mai alerta si-atat.

E 95 % ilegal in primul rand...

 

Dar bine, pentru cei care asa se relaxeaza intre doua sesiuni de ruleta ruseasca...e greu sa mai perceapa pericolul

 

precum muritorii de rand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesnica problema.

Am zis-o si saptamana trecuta.

Nu putem fi toti lenti, cum nu putem fi toti rapizi.
Ceea ce unii considera mers sportiv, altii considera mers racheta, altii considera mers incet.

Si in alte tari se incalca linia continua, se merge "tare", masinile fac loc tot timpul si nu se plange prea multa lume.

Eu nu pot sa ma concentrez la drum daca nu merg repejor. Unii imi zic ca merg ca nebunul, altii ma depasesc (si nu mor, sau cel putin nu au murit pana acum).

E clar ca riscul creste,dar fiecare si-l asuma.

Iar legat de luat pe altii cu tine, asta se poate intampla oricui la orice viteza. Neatentia si lipsa controlului duc la intamplari nefericite, viteza mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu mai zic ca in portiunea din filmulet unde se vede bordul RPMul sta undeva la 5-6k, pai alea sunt ture de mers racheta pentru un 4 in linie? Nci pt un V sportiv nu sunt. Sa mor de pe SS asta nu e mers la consum.

Hai ma ce naiba...

 

@florinelu07 - nu se pune bro nici cu 200 nici cu 300. In filmuletele puse de tine eu vad un mers absolut safe pe un traseu cu vizibilitate maxima in toate directiile si cu trafic la minim, indiferent de viteza, si nu incomodeaza traficul absolut deloc. Se merge chiar subturat pt un SS la mers alert si periculos cum sustii tu. Citeste si tu ce a scris micul criminal, ultima propozitie cu precadere. Pentru mine este o plimbare mai alerta cu mari marje de siguranta, cum este si bine sa fie.

 

O sa fac o petitie de schimbare a numelui forumului din motociclism.ro in fetitecucodite.ro sa reflecte realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paul: doar numaram depasirile peste 130 :) si durata lor ;) mi-a dat altfel decat tie, atata tot. Nu trebuie sa iei in serios partea aia. Fiecare cu caii lui, cu stilul si skillul lui.

In schimb încerc sa trag linie cand vine vorba de intrat pe contrasens cat sa ii fac pe aia de acolo sa traga de volan sa ma evite.

Iar turatia e relevanta doar impreuna cu treapta de viteza. Poate baietii mergeau la consum ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite d-asta rade lumea la accidente d-astea in loc sa simta vreun fel de empatie

fiindca pentru unii peste 120 in satele moldovei e mers decent si e singurul fel in care merg ei in siguranta

 

la faza cu masina de politie as fi incetinit instant pana pe la 60 nu din cauza organului, ci din cauza masinilor parcate aiurea pe dreapta

dar cred ca n-am eu skill

 

si pentru alti reisari de drum public

spre deosebire de circuit, pe dnu trebuie sa faci corectii de trasa inclinat (fiindca balega, ulei, nisip)

daca amortizorul spate nu e perfect functional si reglat ajungi in boscheti la prima evitare

 

bine, majoritatea nu se mai uita la suspensii cand aud ca "ia tot bordul bos"

 

rip preventiv ca sunteti p-aici cu potential

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu mai zic ca in portiunea din filmulet unde se vede bordul RPMul sta undeva la 5-6k, pai alea sunt ture de mers racheta pentru un 4 in linie? Nci pt un V sportiv nu sunt. Sa mor de pe SS asta nu e mers la consum.

Hai ma ce naiba...

 

@florinelu07 - nu se pune bro nici cu 200 nici cu 300. In filmuletele puse de tine eu vad un mers absolut safe pe un traseu cu vizibilitate maxima in toate directiile si cu trafic la minim, indiferent de viteza, si nu incomodeaza traficul absolut deloc. Se merge chiar subturat pt un SS la mers alert si periculos cum sustii tu. Citeste si tu ce a scris micul criminal, ultima propozitie cu precadere. Pentru mine este o plimbare mai alerta cu mari marje de siguranta, cum este si bine sa fie.

 

...

 

AAEAAQAAAAAAAALVAAAAJDVmMzlhODQzLWRlYjUt

 

 

Presupun ca florinelu07 se uita la filmulete de genul asta purtand colierul protector din usturoi.

 

Nope... doar ma minunez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

@florinelu07 - nu se pune bro nici cu 200 nici cu 300. In filmuletele puse de tine eu vad un mers absolut safe pe un traseu cu vizibilitate maxima in toate directiile si cu trafic la minim, indiferent de viteza, si nu incomodeaza traficul absolut deloc. Se merge chiar subturat pt un SS la mers alert si periculos cum sustii tu. Citeste si tu ce a scris micul criminal, ultima propozitie cu precadere. Pentru mine este o plimbare mai alerta cu mari marje de siguranta, cum este si bine sa fie.

 

...

 

PS: Eu nu sustin si nici nu afirm nimic vis-a-vis de clip-uri, este doar deductia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ca ma supun singur oprobiului public, liber la critici colegii ca eu nu ma supar, chiar sunt curios ca poate mai invat ceva. Eu sunt ala din fata cu rosu. Eu asta o consider o plimbare mai alerta.

 

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba o fi asa periculos in filmul asta nu pot sa pricep, daca se trece de 130 de vreo doua ori, ca se vede bordul foarte clar. E o plimbare mai alerta si-atat.

 

Secunda 28, numai un exemplu. Contrasesns, viteza, deparisre neregulamentara, fortare vehicul din sens opus, linie continua... Hai sa fim seriosi, asta nu este ritm alert. Toate au o limita. Uite am patit si eu asa ceva la 04:35. Crezi ca mi-a facut placere sa-l vad pe idiotul ala pe banda mea? daca nu ma dadeam ce? ne pupam al dracu'... ce sa mai zic ca eram cu femeia???

 

Editat de RedRat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ca ma supun singur oprobiului public, liber la critici colegii ca eu nu ma supar, chiar sunt curios ca poate mai invat ceva. Eu sunt ala din fata cu rosu. Eu asta o consider o plimbare mai alerta.

Nu se pune, ma, ca motoreta lui Denis avea ABS :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur - Nu stiu daca intrebarea asta are vreun raspuns. Merita ceva pretul final? Poate un yacht plin cu femei si cocaina, dar si acolo parca ti-ai dori sa mai traiesti un pic.

@paulynos - slava domnului ca nu m-a filmat nimeni pana acum :crack:Eu sunt cel mai de acord cu plimbarile in ritm alert, in masura in care nu e nimeni jenat.

Inca un lucru pe care voiam sa-l zic de ceva timp, in legatura cu depasirile pe contrasens unde masina care vine din sens opus trebuie sa se fereasca de "noi".

Treaba asta se intampla in tari straine(unde motociclismul este mult mai dezvoltat) non-stop. Problema este ca aici ne raportam la soferii din Romania. Mai e nevoie sa mentionez care este nivelul scolilor de soferi? Sau, hai sa zicem, care era nivelul, pentru ca majoritatea sunt soferi intre 30 si 70 de ani. Multi dintre ei au impresia ca vrei sa-i omori, sau ca nu e loc destul, dar realitatea este cu totul alta.

Conduc si am condus masini multe in viata mea, sute de mii de km, intr-o gramada de tari straine si in Ro. Nivelul majoritatii soferilor din Ro este la pamant. Mentalitatea este complet gresita.

Faptul ca o masina merge cat mai aproape de marginea drumului (cand conditiile permit) pentru ca o motocicleta sa poata depasi mi se pare de bun simt.

Este ceva ce se practica peste tot (cu moto) si este considerat ceva normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur - Nu stiu daca intrebarea asta are vreun raspuns. Merita ceva pretul final? Poate un yacht plin cu femei si cocaina, dar si acolo parca ti-ai dori sa mai traiesti un pic.

@paulynos - slava domnului ca nu m-a filmat nimeni pana acum :crack:Eu sunt cel mai de acord cu plimbarile in ritm alert, in masura in care nu e nimeni jenat.

Inca un lucru pe care voiam sa-l zic de ceva timp, in legatura cu depasirile pe contrasens unde masina care vine din sens opus trebuie sa se fereasca de "noi".

Treaba asta se intampla in tari straine(unde motociclismul este mult mai dezvoltat) non-stop. Problema este ca aici ne raportam la soferii din Romania. Mai e nevoie sa mentionez care este nivelul scolilor de soferi? Sau, hai sa zicem, care era nivelul, pentru ca majoritatea sunt soferi intre 30 si 70 de ani. Multi dintre ei au impresia ca vrei sa-i omori, sau ca nu e loc destul, dar realitatea este cu totul alta.

Conduc si am condus masini multe in viata mea, sute de mii de km, intr-o gramada de tari straine si in Ro. Nivelul majoritatii soferilor din Ro este la pamant. Mentalitatea este complet gresita.

Faptul ca o masina merge cat mai aproape de marginea drumului (cand conditiile permit) pentru ca o motocicleta sa poata depasi mi se pare de bun simt.

Este ceva ce se practica peste tot (cu moto) si este considerat ceva normal.

 

esti de acord si cu reversul? sa tragi tu langa sant ca sa aiba loc sa se depaseasca 2 masini din sens opus?

fiindca, la cum explici tu, au loc si nu e nici un pericol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulynos: daca te-ai uitat la clipul postat mai sus doar in bordul motocicletei, cred si eu ca aia e concluzia trasa de tine. Intr-adevar, pentru niste ss-uri vitezele nu sunt cine stie ce. Insa daca ai sa te uiti mai atent si in ce zone se merge cu vitezele alea, lucrurile nu mai stau deloc asa. Sa-ti dau un indiciu: la secunda 0:39 incepe virajul de dreapta in care riderul efectiv a decolat, dupa ce a intrat in parapet. Doua secunde mai tarziu, la 0:41 daca te uiti pe partea dreapta o sa vezi ca exista o intersectie cu un drum lateral la dreapta. Tinand cont de viteza cu care abordeaza virajul respectiv, zi-mi tu daca ti se pare in continuare o plimbare mai alerta, sau efectiv inconstienta.


@littlekriminal: cam aberezi referitor la depasirilea alea. Ce se vede in clipul de mai sus este clar un exemplu de asa nu (vorbesc de depasirea din virajul de stanga). Una e sa mai fortezi in linie drepta si cu totul alta e sa fortezi depasiri in curba.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si era sa uit.

Acum 20 de minute am intrat pe feisbuc si mi-am dat seama ca eram prieteni in lumea virtuala. Nu cred ca l-am cunoscut, nu-mi mai aduc aminte cum am devenit prieteni pe feisbuc, ca de obicei daca nu cunosc, nu dau accept sau friend request. Dar, am vazut postarile omului de-a lungul vremii si nu pot sa zic ca parea vreun nebun. Oricum ar fi fost de inconstient, faptul asta nu ar trebui sa-ti limiteze dreptul la viata.
Dupa ce moare vreun biker, prietenii spun ca a fost un om bun, iar ceilalti fac misto pe seama asta. Cred ca e normal sa se zica asa, altfel nu ar fi avut prieteni, iar faptul ca mergi "mai inconstient" cu motocicleta, nu te face un om rau, ca nu faci doar asta in viata. Poate omul a ajutat copii, batrani, frati, surori, prieteni. Mi se pare un pic stupid sa te pronunti cum ca ar fi bine/sa te bucuri ca s-a intamplat asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@prafrau - am specificat cu moto si atunci cand conditiile permit asa ceva.

Dar daca vrei sa dezvoltam, da. Daca, spre exemplu, ai mers pe portiunea de drum national dintre Sebes si Sibiu, ai vazut ca este un drum cu doua benzi (una pe fiecare sens) care este foarte lat si care permite depasirea de catre o masina a unei alte masini in timp ce a treia masina vine din sens opus. La fel si spre Buzau/Bacau. Atat timp cand conditiile o permit si cat nivelul de condus ar fi unul normal, sunt total de acord.

Nu degeaba am pomenit despre experienta mea de sofer, in care BTW am evitat niste chestii de te miri cum. Nu m-am oprit, nu m-am dat jos sa-l omor pe celalalt, pentru ca stiu ca se intampla chestii din astea. Imi vad de drum inainte si incerc sa invat cat mai mult posibil din ce s-a intamplat.

@danutu - de aberat o sa aberam cu totii in viata asta, pregateste-te pentru ce e mai rau. In schimb, eu nu vorbeam despre filmuletul postat, vorbeam in general despre lumea care este contrariata de faptul ca o motocicleta depaseste o masina pe un drum cu o banda pe sens, chiar daca o masina vine din sens opus. Nu vorbeam de exceptii (in curba periculoasa, conditii fara vizibilitate, etc.). Acestia mi se pare soferi neexpermentati sau care nu pot trece de un anumit prag, ceea ce pe strada poate deveni periculos in primul rand pentru ei, iar apoi pentru ceilalti participanti la traffic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...