Sari la conținut

Accident Valea Putnei, Suceava


Gugal13
 Share

Postări Recomandate

vorbeam in general despre lumea care este contrariata de faptul ca o motocicleta depaseste o masina pe un drum cu o banda pe sens, chiar daca o masina vine din sens opus. Nu vorbeam de exceptii (in curba periculoasa, conditii fara vizibilitate, etc.). Acestia mi se pare soferi neexpermentati sau care nu pot trece de un anumit prag, ceea ce pe strada poate deveni periculos in primul rand pentru ei, iar apoi pentru ceilalti participanti la traffic.

curba din film la ce categorie ti se pare ca intra?

pe la 00:20

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu se pune, ma, ca motoreta lui Denis avea ABS :D

 

U funny, I like you.

 

free-i-see-what-you-did-there-gif-656.gi

 

@paulynos - slava domnului ca nu m-a filmat nimeni pana acum :crack:Eu sunt cel mai de acord cu plimbarile in ritm alert, in masura in care nu e nimeni jenat.

 

Inconstientule :P

 

Pentru mine treaba e clara: oricine cu +100 de cai si mai sus, cu suspensii si frane adecvate, merge mai alert, ca asta este stilul, n-ai ce-i face. Evident ca riscurile cresc si ti le asumi in final dar de aici pana la a-ti manifesta multumirea sau chiar bucuria, cum transpira din anumite posturi si nu putine, mi se pare aiurea si de prost gust. Eu nu mai merg asa smucit ca mi-am facut damblaua, o mai frig ocazional de ce sa zic dar mai pe varfuri asa. Si asta a fost motivul principal pt care am trecut de la SS la naked.

 

Si pana la urma omul nu a lovit pe nimeni altcineva, de unde atata ura? :what: Vorbim pe fapte, nu pe daca si cu parca.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur - Nu stiu daca intrebarea asta are vreun raspuns. Merita ceva pretul final? Poate un yacht plin cu femei si cocaina, dar si acolo parca ti-ai dori sa mai traiesti un pic.

@paulynos - slava domnului ca nu m-a filmat nimeni pana acum :crack:Eu sunt cel mai de acord cu plimbarile in ritm alert, in masura in care nu e nimeni jenat.

Inca un lucru pe care voiam sa-l zic de ceva timp, in legatura cu depasirile pe contrasens unde masina care vine din sens opus trebuie sa se fereasca de "noi".

Treaba asta se intampla in tari straine(unde motociclismul este mult mai dezvoltat) non-stop. Problema este ca aici ne raportam la soferii din Romania. Mai e nevoie sa mentionez care este nivelul scolilor de soferi? Sau, hai sa zicem, care era nivelul, pentru ca majoritatea sunt soferi intre 30 si 70 de ani. Multi dintre ei au impresia ca vrei sa-i omori, sau ca nu e loc destul, dar realitatea este cu totul alta.

Conduc si am condus masini multe in viata mea, sute de mii de km, intr-o gramada de tari straine si in Ro. Nivelul majoritatii soferilor din Ro este la pamant. Mentalitatea este complet gresita.

Faptul ca o masina merge cat mai aproape de marginea drumului (cand conditiile permit) pentru ca o motocicleta sa poata depasi mi se pare de bun simt.

Este ceva ce se practica peste tot (cu moto) si este considerat ceva normal.

Eu as spune ca ar trebui sa o lasi mai moale cu propovaduirea anormalitatii si a ilegalitatii. Mai sunt incepatori sau naivi

 

care citesc cea ce spui si zic ca asa este normal pentru ca asa a scris nu- stiu- cine pe forum, om cu experienta, cu sute de

 

mii de km in multe tari si cu multe masini. eu as completa cu: degeaba... Abtine-te pentru ca faci mai mult rau!....

 

Executarea unei manevre de depasire prin care intri pe sens opus si fortezi pe cel care vine din fata sa traga de volan

 

dreapta pentru a-ti face loc, este o depasire I-LE-GA-LA!...

 

Daca cei de pe afara sunt tampiti trebuie sa fim si noi ?...

 

10. In situatia cand din sens opus se apropie un alt vehicul al carui conducator este obligat sa efectueze manevre de evitare pentru a nu intra in coliziune.

99.jpg

 

– Conducatorilor de vehicule le este interzis sa efectueze depasirea daca conducatorul vehiculului care circula din sens opus este nevoit sa franeze sau sa efectueze vreo manevra de evitare pentru a nu intra in coliziune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu-ti dau dreptate, chiar daca mi-as dori.

Then again, aici nu vorbeam de litera legii. Vorbeam de cum poti merge in afara ei, dar totusi in spiritul ei.

Tu-mi arati ceva dintr-o carte de legislatie a Romaniei, correct? Buuuun.

Eu iti spun ca odata cu inmultirea mijloacelor de transport, sunt unele chestii (multeeee) care trebuie schimbate.

Am ramas in urma cu foarte multe chestii, mai ales la capitolul legislatie rutiera.

La noi nu se schimba nimic, sau se schimba foarte greu, pentru ca....Romania.

Avem de invatat foarte multe de la straini in ceea ce priveste traficul, semnalizarea rutiera scoala de soferi si alte chestii legate de asta. Crede-ma, tampiti (cel putin la categoria asta) nu sunt.
Inca ceva, ca vad ca esti contrariat de chestii ilegale, ai depasit vreodata viteza cu peste 10km/h? Daca da, ai facut ceva i-le-gal. Ai calcat vreodata linia continua? Daca da, ai facut ceva I-le-gal. Ai dat cu spatele mai mult de 50 m pe sens unic? Daca da, atunci ai facut ceva i-le-gal. Lista poate continua, dar nu despre asta e vorba aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" ai depasit vreodata viteza cu peste 10km/h? Daca da, ai facut ceva i-le-gal. Ai calcat vreodata linia continua? Daca da, ai facut ceva I-le-gal. Ai dat cu spatele mai mult de 50 m pe sens unic? Daca da, atunci ai facut ceva i-le-gal. Lista poate continua, dar nu despre asta e vorba aici."

probabil ca a facut-o dar asta nu inseamna ca i-au scazut substantial sansele la viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie mai simplu, daca bagi 150 intre charles de gaulle si statuia aviatorilor cand e liber s-ar putea sa te ia radarul, dar cam atat

daca bagi 150 intr-un sat uitat din moldova plin de carute si tractoare o cam cauti

 

si daca faci asta timp de cativa ani si inca esti in viata ar fi cazul sa bagi la loto, ca ai skill de ogica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@styuk - dreptate ai, si eu n-am sustinut contrariul. Se poarta fraze scoase din context asociate cu alte chestii. El s-a referit la lege si cum e scris, iar eu am incercat sa-I arat ca toata lumea incalca legea. Nu asta l-a dovedit pe omul despre care e vorba in topicul asta.
De incalcat, cu totii o incalcam, asta e clar.

Daca o incalci, macar sa o faci pana la o limita.

Acum intervine problema, ca limita mea e sus, a altuia e jos, a altuia e si mai sus.

Daca toti incalcam legea (am scos asta din ecuatie), atunci cine are dreptate? Ala care ramane in viata, probabil.

Se poate merge si in ritm alert si chiar si povesti despre asta la 60 de ani, trebuie doar sa stii sa alegi momentele, iar legea nu te invata asta, ci exercitiul, greselile si experienta (cred ca am nimerit ordinea).

@prafrau - de accord total, numai cu mentiunea ca ar fi mai bine sa bagi la "cap", decat la loto, ai avea mai mult de castigat, probabil.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie mai simplu, daca bagi 150 intre charles de gaulle si statuia aviatorilor cand e liber s-ar putea sa te ia radarul, dar cam atat

daca bagi 150 intr-un sat uitat din moldova plin de carute si tractoare o cam cauti

 

si daca faci asta timp de cativa ani si inca esti in viata ar fi cazul sa bagi la loto, ca ai skill de ogica

Sa inteleg ca tu,cel care locuiesti in Capitala fata de mine care locuiesc in"satucul uitat din Moldova" mananci cu 2 linguri sau ai 2 perechi de oo?????
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca tu,cel care locuiesti in Capitala fata de mine care locuiesc in"satucul uitat din Moldova" mananci cu 2 linguri sau ai 2 perechi de oo?????

se referea la bulevard cu 10 benzi in linie dreapta, fara vietati umane sau non-umane si fara balega pe carosabil, vs. curbe cu / fara vizibilitate prin sate unde iti mai poate sari ceva viu in fata sau poti lua orice rahat de pe asfalt.

sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma baieti,calmati-va cu locul de unde e fiecare,e cam irelevant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca inca un motiv pentru care nu suntem uniti asa cum ar trebui.:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat se fac diferente intre localitati,tipul de motocicleta etc e5c...cum sa fim uniti???

Da chestia asta o putem discuta in alt topic sau in pm.....hai sa nu mai poluam topicul degeaba

Bafta si asfalt uscat fara de incidente oriunde ati fi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are legatura cu localitatea

aia e o bucata de drum lata, cu asfalt bun, fara strazi laterale pe care nu intoarce nimeni

 

e unul din singurele locuri din bucuresti unde poti da blana orbitoare relativ fara riscuri

la exemplu negativ poti inlocui satul din moldova cu orice alta strada bucuresteana la 9 dimineata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are legatura cu localitatea

aia e o bucata de drum lata, cu asfalt bun, fara strazi laterale pe care nu intoarce nimeni

 

e unul din singurele locuri din bucuresti unde poti da blana orbitoare relativ fara riscuri

la exemplu negativ poti inlocui satul din moldova cu orice alta strada bucuresteana la 9 dimineata

Un raspuns civilizat si bine argumentat.. Bravo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are legatura cu localitatea

aia e o bucata de drum lata, cu asfalt bun, fara strazi laterale pe care nu intoarce nimeni

 

e unul din singurele locuri din bucuresti unde poti da blana orbitoare relativ fara riscuri

la exemplu negativ poti inlocui satul din moldova cu orice alta strada bucuresteana la 9 dimineata

Atunci cand ii dai blana pe un drum sigur si pe care il cunosti este cel mai periculos si tot atunci o sa se si intample o nenorocire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Atunci cand ii dai blana pe un drum sigur si pe care il cunosti este cel mai periculos si tot atunci o sa se si intample o nenorocire...

Ha ha ha !

De unde le scoateti bai frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu am memorie destul de buna ca sa-mi aduc aminte prostiile pe care le spuneau babele de la tara cand faceau radio-sant ,dar cam in zona aia se invarteau cu povesti de te durea mintea si care aveau tot timpul o morala dar logica mai deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator liviugsx

Unele discutii de aici nu isi au rostul. Acum 20 min am fost sunat de un prieten care mi-a dat trista veste. Sincere condoleante sotiei si familiei lui. Toti gresim si asteptam o noua sansa, el nu a mai avut-o, cel mai rau imi pare ca baietelul lui nu o sa isi vada niciodata tatal. Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Alexandru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si o paranteza la discutiile teritoriale : aveti senzatia ca in alte parti se moare mai frumos ? La fel se intampla si in Ardeal , Banat , Oltenia . . . etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis că nu mă bag, dar deja se întrece o limită a bunului simț, iar Alex îmi este prieten.

 

Dacă doriți să aruncați cu noroi, faceți-o cu altcineva, față în față.

Am observat că se practică tot mai mult lipsa de respect față de familie, de prieteni în orice accident! Comentați doar ca să fie. Parcă v-ați adunat toți sfinții aici.

Cine nu a comis-o măcar o dată, legat de orice aspect în motociclism, acela să arunce cu pietre. Până atunci, fiecare pentru el, să se gândească că azi poate fi și mâine nu, să fie mai prudent, să tragă concluzii din fiecare accident și la final de sezon, să observăm că foarte puțini au fost cei care au plecat dintre noi.

____________________________________________

 

Alex, Dumnezeu să te odihnească!

Tocmai ca MAI exista bun simt! Intr-una din curbele taiate cu 170 puteam sa fiu eu, nu cu motocicleta, ci cu copii in masina iar la asemenea viteze Alex al tau devenea un proiectil cu masa egala cu a lui plus a motocicletei. Nu iti doresc sa vezi ce inseamna un proiectil de aprox 300 kg care iti intra in masina cu 170 km h. Eu zic sa ne bucuram ca in acest caz NU au existat victime iar, in alte circumstante, cand unul ca Alex isi doreste asta o poate face pe circuit si nu vor exista nici pagube. Cei care sunt cu adevarat motociclisti si au cutreierat Europa ( in tarile de care spunem ca sunt civilizate) au vazut ca nu exista nici " greseli" in trafic ca la noi dar, nici astfel de comportamente pe sosea. Imi pare rau doar pentru cei pentru care Alex insemna ceva ce acum este pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...