Sari la conținut

Scuteristi Braila/Galati.


Walker46
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Iti urez sincer sa gasesti amici de plimbare cu scuterul dar, dacă nu se va întâmpla, sa nu te superi. Mie, de exemplu, nu mi-a ieșit prea bine în București. Amatori de plimbare cu scuter/maxi-scuter sunt putini, majoritatea posesorilor le folosesc în scop pur utilitar. Cam asta e explicația comoda pe care am găsit-o, pentru ca poate mai exista una: sunt eu mai antipatic și nu vrea lumea sa piardă vremea cu mine. In aproape 4 ani am doar 2 amici cu care mai ies, absolut sporadic.

 

Cam asta e situația la scutere, eu unul am Trecut și la liga mai mare.

 

Bafta multa

Editat de anpetre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câțiva ani, erau multi scuteriști în zona. Ne gaseam cate 10-15 la Bac. Din toți am reușit sa facem un grup mic și compact cu care făceam plimbări lungi de weekend 150-300 km, și plimbări foarte lungi de concediu 1000-1500 km. Asta cu scutere chinezești de 50cc.

Intre timp am crescut în cilindree sau am descoperit noi pasiuni. Nu mai exista întâlnirile de scuteriști.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum câțiva ani, erau multi scuteriști în zona. Ne gaseam cate 10-15 la Bac. Din toți am reușit sa facem un grup mic și compact cu care făceam plimbări lungi de weekend 150-300 km, și plimbări foarte lungi de concediu 1000-1500 km. Asta cu scutere chinezești de 50cc.

Intre timp am crescut în cilindree sau am descoperit noi pasiuni. Nu mai exista întâlnirile de scuteriști.

Stiu cand va gaseati si plecati cu totii ... eu in 2 ani de cand am permisul peste tot am fost singur.. , la braila au mai aparut vreo 2-3 scuteristi tineri... dar nici nu stiu sa salute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine dai de A, si te aciuiezi pe langa astia care mai fac slanic,intorsura buzaului etc etc. Ai putea si cu scuterul dar nu cred ca te poti tine dupa ei. Mai sunt si fara figuri pe la noi in oras, dar iesirile devin din ce in ce mai rare. Fiecare cam se duce in treaba lui. Diferentele de mentalitate creeaza bariere. Sunt aia care se aduna la capitanie si aia care se aduna la pietre(mai putini). Una peste alta la noi scuterul este vazut ca unealta de pescar si nu gasesti "respect" ca de motociclist...o tampenie...2 roti sunt 2 roti.Mai este o chestie- nu toti stau pe motociclism.ro :))

Singurul scuterist cu care am stat de vorba si face ceva drumuri(chiar si TF sau spre mare) este un domn mai in varsta,imbracat in piele ca pe chopper, tot pe un scuter first bike. Il mai vad in parcare la market cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ''A'' nu pot da momentan... am 18 ani dar tot am amanat sa dau de A2 pe motiv ca am dat B-ul de curand si parca nu mai am chef de alta scoala + ca am terminat liceul acum si sa vad de ce ma apuc...

Cat despre motociclisti ma cunosc cu majoritatea din braila... multi ma saluta... , tu nu esti cel cu ... un r1 rosu parca de prin chercea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Buna ziua tuturor!

Locuiesc in Galati si am un scuter inregistrat la primarie (una de la sat) caruia nu am posibilitatea de a-i face ITP-ul, motiv pentru care nu il folosesc. V-as ruga sa imi spuneti daca ati intalnit cazuri in care politia, la un control, v-a cerut si aceasta inspectie tehnica.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un control, politia iti va cere: permisul cu AM cel putin, CI, asigurarea RCA si certificatul de inregistrare pe primarie. Daca nu ai acel talon cu ITP la purtator este posibil sa ai probleme. Oricum ar fi iti trebuie ITP, chit ca pui scuterul pe platforma sau in duba si fuga la oras cu el.

Sau poate nu poti sa ii faci ITP din motive cunoscute numai de tine :)

Editat de R4DIKL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...