Sari la conținut

Thassos (la cort, low budget)


balazsfi
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Am in plan, in vara asta sa fac un drum pana in Thassos. Plecat vineri dimineata cu intoarcere luni.

Cazare la cort, mancare de la market, seara gratar, bere...etc.

Care ati mai fost la cort in Thassos, asteptam cu interes opinii, sfaturi, recenzii etc.

Am fost anul trecut dar cu masina si la cazare.

Oricine e binevenit, cu conditia ca bunul simt si cheful de viata sa nu lelase acasa.

Multumim anticipat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a tentat si pe mine cu cortul in Thassos,dar daca te duci la campinguri o sa ajungi foarte aproape de tariful unui camere. Asa ca m-am cazat.Nici nu stiu daca ai voie sa iti pui tu cortul unde vrei fara sa te trezesti cu politia pe cap. Dupa ce te bagi in mare unde te speli de sarea aia? Mori de cald ziua in cort in perioada aia. Unde iti lasi echipamentul in siguranta?.Plus multe alte dezavantaje de la mersul cu cortul. Ai si avantaje, dar....

 

Si eu merg cu cortul dar dupa mine Thassos (alte asemenea) nu e locul potrivit pentru asa ceva. Mergi si convinge-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de info,
Caut camping special pentru umbra (oricum ziua nu stai in cort), pentru un dus si pentru un loc safe de lasat echipament (ca ziua bagam plimbare, plaje etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cu cortul in Thassos. Am stat la Golden Beach sau ceva de genul asta. Locul de camping l-am ales eu, la umbra, chiar in fata unui teren de volei. Apa calda la dusuri a fost mereu, nu am avut probleme. Dusurile erau foarte curate. Alte facilitati in camping nu am avut dar am vazut la altii ca aveau prize care ieseau de undeva din iarba chiar langa cort. Probabil plateau extra.

Eu am platit 10 euro pe noapte pt cort de doua pers in care am stat doar eu. La sf celor 10 nopti, fata de la receptie, la care am achitat, mi-a facut reducere de 10 euro. Practic am platit 9 nopti si am stat 10. Peste drum era sala de internet (2 euro/ora) si un supermarket. De incarcat telefonul il incarcam la barul de pe plaja. Daca nu ai pretentii te descurci cu localnicii care sunt prietenosi.

Nu am avut nevoie de mai mult. Seara mancam in oras (intre 8 si 12 euro plateam pe o masa) ziua mancam la cort o conserva sau un sandwich. Pe plaja mai luam un frappe sau o apa ca sa imi achit sezlongul, ca asa e la ei. Iti comanzi ceva de la bar si sezlongul este gratis.

pe 10 zile am cheltuit 250 euro cazare,mancare fara drum.

 

Am fost acum 4 ani.

Editat de Animads
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un camping misto este si in Pefkari, plaja proprie in spatele campingului, apa cald, chiosc cu detoate la intrarea in camping. motocicleta a stat in afara campingului in parcare, si nu am avut probleme. am fost vreo 6-5 motoare atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campinguri foarte misto sunt in Samothraki, distanta pana acolo este tot cam ca pana in Thassos, diferenta mai mare este la pretul feribotului( era cel putin triplu fata de Thassos), iar insula este foarte misto, mult mai autentica si mai putin turistizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fst anul trecut la sf lui august, cam ca tine, 2 zile drum si 2 zile acolo full.

cost 175euro incuzand totul (drum, ferryboat, cazare, papa, diverse fun acolo, etc). o persoana.

in cele 2 zile acolo ai exact timp sa vezi cam toate plajele / locurile interesante din thassos.

 

drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost anul trecut in septembrie in camping Prinos , am stat 1 saptamana.

Preturi decente, conditii decente.

Aveau net gratuit la receptie , la iesirea din camping e un minimarket.

Au plaja(nu e cine stie ce) si multi copaci pt umbra. Multe locuri de cort sunt imprejmuite cu gard viu, unele cu spatiu mai mare pt masina/rulota, altele doar pt cort. Am stat intr-un deasta mai mic dar am putut baga motorul in ''curte'' fara probleme.

Am observat ca pe acolo nu e mare diferenta de bani daca mananci din magazin sau la terasa pentru ca preturile in magazine sunt mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am inceput un thread

As vrea sa plec vineri, 23 si sa ma intorc duminica

Sincer, la ce preturi am gasit la cazare (si la 20-25E/camera/noapte), nu cred ca se economiseste foarte mult pentru un week-end, iar diferenta de confort e semnificativa

E fun si cu cortul dar nu as sta mai mult de o noapte legat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Corect, eu am un principiu, in concediu vreau sa ma simt rasfatat, ca nu am decat unul - maxim doua - pe an! Daca nu am bani de 10 zile stau 3, dar in aceleasi conditii. In Thassos gasesti cazare ieftina si ai confort cu mult peste cel oferit de cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am in plan, in vara asta sa fac un drum pana in Thassos. Plecat vineri dimineata cu intoarcere luni.

Cazare la cort, mancare de la market, seara gratar, bere...etc.

 

 

un camping misto este si in Pefkari, plaja proprie in spatele campingului, apa cald, chiosc cu detoate la intrarea in camping. motocicleta a stat in afara campingului in parcare, si nu am avut probleme. am fost vreo 6-5 motoare atunci.

 

In 2009 si 2010 am fost la cort, in Pefkari, conditii bune, pret bun totul ok.

 

In 2016 si 2017 am fost la cazare. de ce? pai...nu mai renteaza campingul, cu 10 euro in plus stai la camera f ok, nu lux sau super modern, dar dotat si curat. (De ex, sapt trecuta am stat in Skala Sotiros, localitate mica, in camera dubla cu baie, AC, TV si chicineta + balcon cu 110 lei/noapte)

 

De ce? in 2009-2010 pe insula vedeai numai masini de DE si NL....rar una de RO, a lovit criza....nemtii si alti vestici au inceput sa nu mai vina, ca sa nu stea cu pensiunile goale grecii au lasat pretul, acum vezi numai numere de RO, SRB si BG....rar unul de DE.

 

Am de gand un Samothraki la camping la sfarsitul lui august...se preteaza mai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...