Sari la conținut

Ghete scurte pentru intreaga zi


Fanel27
 Share

Postări Recomandate

Pentru asa ceva am o pereche de Icon Patrol 2. Sunt moi, comfortabile, nu inalte ca niste cizme dar nici joase ca Icon Super Duty is cica ar fi impermeabile, desi nu am avut ocazia sa testez serios partea asta. Le-am folosit doar la temperaturi sub 25 de grade pentru ca le-am cumparat asta toamna, dar intentionez sa le port si vara prin ture prin afara orasului. Arata suficient de decent ca sa poti sa mergi la birou daca nu mergi la costum.

 

Am avut 2 perechi de Icon Super Duty, versiunile 2 si 4; pe primele le-am purtat pana s-au jerpelit, pe la birou si prin toate coclaurile, prin ploaie, etc. M-au tinut vreo 6-7 ani si au fost excelente, mai ales ca erau si un pic rezistente la ploaie. SD 4, in schimb, au zero rezistenta la ploaie, de la primele picaturi esti ud la picioare, altfel sunt niste ghete foarte decente. Singura problema cu Super Duty e ca au niste catarame metalice foarte mari si vizibile si arata ciudat daca mergi la birou cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, AdrianB1 said:

(...)

 

Total de acord. Încălțămintea de la Icon este foarte bună și rezistentă, singura problemă fiind că este puțin prea butucănoasă/evidentă. Dar se pare că încearcă să rectifice asta. Noul Superduty 5 arată mult mai formal și este probabil și mai confortabil.

 

Superduty5BootFront.jpg

 

Nu prea-mi place însă banda de strângere cu velcro. Catarama de pe 4 era cam prea măricică, dar era sănătoasă. Asta... nu știu ce să zic. În rest, piele cu Tectuff și un preț ceva mai mic decât SD4 (120-130 euro). Mă tentează.

 

Alternativele "low-key" care pot fi confundate cu încălțări normale ar fi (printre altele):

  • Dainese Street Biker R

dainese-street_biker_air_carbone_rosso_c

Forma-COOPER-ANTHRACITE.jpg

  • TCX Street Ace 

9410_STREET-ACE_light-black_yellow-fluo.

 

Toți sunt între 130 și 150 euro, sunt foarte ușori și confortabili, dar cred că sunt cam flimsy pe partea de protecție (au doar ceva întărituri). Mai este și gama Alpinestars Jethro, dar e cam același lucru și sunt peste 150.

 

Calea de mijloc ar fi ceva de genul Alpinestars S-MX 1 / 1.1 /1 R. Protecție peste chestiile de mai sus, calitate, ergonomie mai bună (mai ales pentru mers mai sportiv), confort, slider-e, etc. Partea proastă este că nu arată ca niște încălțări se vede clar că sunt ghete moto. Am avut S-MX 1 și am fost foarte mulțumit. Sunt mulțumit și de S-MX 2, dar e puțin altceva.

17 minutes ago, PzKpfW said:

Sunt mulțumit și de S-MX 2, dar e puțin altceva.

 

Edit: S-MX 3

Ghetele S-MX 2 erau foarte calumea, dar nu se mai găsesc din păcate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tcx-urile sunt foarte comode dar nu foarte rezistente la abraziune/impact

am avut 2 perechi x-street wp, m-au tinut sub un an fiecare, folosire 5 zile pe saptamana, 9 luni pe an

si talpa e destul de slaba, mi-o gaurea kickstarterul in cam 2 luni

 

am trecut pe icon patrol 2 fiindca vara imi fierb oricum picioarele in orice fel de incaltaminte moto, oricat de aerisita ar fi

asa ca profit ca au sistemul boa si ma schimb in adidasi comozi la munca

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...