Sari la conținut

Sugestii de traseu Romania - Belgia


bursyllac
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Peste o luna voi fi relocat cu munca pentru o vreme, in Belgia, si intentionez sa plec cu motocicleta.

 

La momentul asta, nu am prea multe detalii despre traseu, ci doar cateva idei:

 

1. Limita de 6 zile (asta ar insemna maxim 3000 de kilometri - cam fortat, dar intentionez sa fac in prima zi vreo 700 km, urmand ca in celelalte sa fac vreo 400 de km.)

 

2. Cazarea va fi probabil o combinatie de cort + pensiuni - de preferat cat mai de buget. Atata timp cat e curat, am apa calda la dispozitie si acces la o sursa de curent, nu ma mai intereseaza altceva.

 

3. Exceptand prima zi, as vrea sa evit autostrazile pe cat de mult posibil.

 

4. M-ar interesa sa trec prin urmatoarele tari:

- Croatia

- Slovenia (musai)

- Italia (in nord - musai)

- Liechtenstein (mai mult de portofoliu)

- Elvetia (musai)

- Franta

- Luxembourg (de portofoliu)

 

Ceva sugestii de traseu? Portiuni faine pe care sa le includ? Nu ma intereseaza neaparat sa vad cele mai marketate locuri, ci peisaje faine, eventual orasele mai mici. Voi evita capitale si orase imense.

 

Multumesc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pleci pe sud si o tii pe nordul Italiei, apoi urci pe Elvetia. Evita insa Franta. E scump si oricum vei sta la doi pasi, in Belgia, deci nu are rost acum.

 

Orienteaza-te spre ce e mai dificil de facut la o tura de weekend cu plecare din Belgia.

 

Eu am facut 1400km intr-o singura zi cu masina, am facut 500km intr-o zi pe monociclindru (si pe un bmw mare, dar acolo ar mai fi mers 500) iar cu un motor confortabil nu vad de ce nu au putea face 800km in ultima zi, gen Bern/Zurich -> Bruxelles/Anvers. Mai ales ca e 100% autostrada. Sunt maxim 9 ore de mers. Daca aveai un boxer bmw STIAM ca nu ai nicio problema la un astfel de traseu. DL650 nu stiu cum se simte insa la viteze de peste 130 in Germania, care e joker-ul oricarui drum in Europa - adica locul pe unde o iei ca sa ajungi REPEDE din A in B.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pleci pe sud si o tii pe nordul Italiei, apoi urci pe Elvetia. Evita insa Franta. E scump si oricum vei sta la doi pasi, in Belgia, deci nu are rost acum.

 

Orienteaza-te spre ce e mai dificil de facut la o tura de weekend cu plecare din Belgia.

 

Buna sugestia asta. In general, as vrea sa evit autostrazile, dar daca din Elvetia as ajunge intr-o singura zi, asta mi-ar da mai mult timp pana acolo. Ceea ce ar insemna : intrare croatia - iesire elvetia in 4 zile.

 

Recordul meu pe moto e de aproape 800 de km intr-o singura zi, dar ultimii 150 nu au fost deosebit de placuti. De asemenea, 130 km/h e cam spre limita confortabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol atunci, pentru ca in Germania 100 e minim si 150 e normal (si legal chiar).

 

Cum ai trecut din Ro/Polonia/fosta Iugoslavie spre vest, autostrazile sunt cel mai bun prieten al tau. Iar in Germania, pe autostrazi mergi cu minim 100, probabil 150. Eu asa mergeam.

 

Da, vei vrea sa iesi de pe autostrazi pentru drumuri pitoresti, insa vei iesi 50-100km. Ca sa ajungi acolo vei face 300 pe autobahn.

 

PS - vei schimba motorul, asta ti-o garantez ;)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deocamdata, un prim draft de traseu ar fi asta?

Zilele 1 si 2: (autostrada cat se poate)

https://goo.gl/maps/DvRHv1wuavj

 

Zilele 3, 4 si 5: (de preferat, fara autostrada)

 

https://goo.gl/maps/7TFwt86EiUG2

 

Ziua 6 (fara autostrada prin Franta, sau autostrada prin Germania)

 

https://goo.gl/maps/LBuAip633GF2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SFAT 1: mergi pe Ungaria. Nu o lua pe Serbia. Bucuresti - Budapesta = 12 ore cu opriri cu tot, la 140 autostrada si in rest legal, fara fortare. Facut acum o saptamana.

SFAT 2: in ultima zi Autobahn Germania; o sa iti para rau ca nu ai miar sau mai mare. Nu are rost sa mergi prin Franta sa arunci bani aiurea (autostrazi) sau mergi pe drumuri ff aglomerate (pe langa autostrazi).

 

Referitor la zilele 3-4-5... nu prea mi se pare ok ce ai ales. Ma rog, cred ca tine de preferinte. Eu personal as fi ales altceva, insa eu sunt impatimit al muntilor. Tocmai am facut Stelvio, Hochtor si inca un pas (ambele langa Grossglockner), Timmeljoch si inca un pas alpin jos (Reschen parca) si a fost... divin. Tu treci pe la sud de toate astea; am impresia ca ai ales ruta lacurilor. Depinde ce obictive ai pe traseu si cum te pasioneaza serpentinele.

 

Serpentinele la urcarea pe Stelvio:

post-42478-0-06576500-1499506391_thumb.jpg

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch,

 

Mersi de sfaturi.

 

Legat de zilele 3,4,5: Eu eram convins bazat pe ce am citit ca aia sunt munti misto (cred ca sunt Dolomitii) in prima parte, si a doua parte mi-o recomandase cineva (pentru traversarea elvetiei: Varenna - Lucerne)

 

Ai putea sa imi sugerezi ceva pentru portiunea Ljubljana - iesirea din Elvetia?

 

Legat de ultima zi prin Franta: drumul e ales sa evite autostrazile si taxarile (cel putin asa imi zice Google). Ce mai ramane sa fie scump?

Multumesc mult


» Post actualizat in 08 Jul 2017 09:58

Acum am vazut mentiunea ca pe langa autostrazi e foarte aglomerat.


» Post actualizat in 08 Jul 2017 11:25

ceva de genul suna mai bine? https://goo.gl/maps/qAJ88r9h9H22

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...