Sari la conținut

Aproape accident


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

Astept cu nerabdare sa vad si topicul in care nu o sa fiti prezenti, dar sansele sunt nule! Fwuteti oricare topic il prindeti, pe oricine prindeti. Unii sunt zeii codului rutier, altii ai conducerii preventive, unii sunt agramati dar corecteaza pe altii, unii christosii motocicletelor...plina tara asta de valori frate!

 

On topic. Si o fi dat spartul seama ca esti fata si nu stia cum sa si scoata masculinitatea in evidenta. Mare, mare schema ti a facut. Cioban!

Subscriu si in prima parte si in a doua dar mai ales in prima :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, l-ai enervat prin faptul ca i-ai dat flash-uri sau ca l-ai claxonat. Asta e o greseala de-a ta. Nu trebuie sa il grabesti pe el ca sa ai si tu timp sa iti faci manevra in siguranta.

Asa te poatea claxona si el pe tine sau sa stea lipit cu botul masini lui de roata ta spate ca sa te misti tu mai repede, daca el ar fi fost in spatele tau.

 

In plus, daca ai vazut ca el s-a oprit, doar ca sa te puna pe tine in pericol, tu ar fi trebuit sa pleci din spatele Passat-ului cat mai departe, ca sa nu te mai afli de traiectoria dubei, chiar daca asta ar fi insemnat sa nu intri pe strada pe care vroiai. Intrai pe trotuar, intre doua masini parcate, oriunde numai sa nu mai fii pe directia dubei. Ce faceai daca cel cu duba adormea la volan sau daca nu il tineau franele si n-ar fi putut sa traga stanga ca sa te ocoleasca pe tine?

 

Nu te mai baza ca ceilalti din trafic vor conduce corect. Ia-ti tu masuri de siguranta cat poti ca sa nu te mai lasi expusa in situatii periculoase. Sper ca ai intes unde ai gresit tu, iar cel cu Passat-ul sa fie sanatos.

Ai grija de tine, ca altii nu vor avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci reiau:

Am plecat imediat cu Passatul - recunosc greseala mea! Inclusiv sotul meu (care nu e motociclist!) mi-a zis sa nu mai plec niciodata concomitent cu cel din fata mea.

Passatul a virat incredibil de incet, desi in fata lui nu era nimic - pietoni, gropi sau alte alea. Mergea incet fara motiv, nu cred ca avea ceva defectiune, ca dupa aceea a plecat in tromba. Atunci i-am dat flash-uri, cand am vazut ca merge ca si cum ar avea masina plina de oua (recunosc iar greseala mea).

Claxon-ul a aparut cand el era OPRIT. Deci nu am sunat din claxon pana ce el nu era oprit. Poate si aici e greseala mea.

Recunosc duba aia nu a gresit cu absolut nimic. Ba chiar soferul ei a fost de nota 20 - m-a ocolit incet prin spate (nu cu viteza), nu am auzit injuraturi si nu am vazut semne obscene din partea lui ... doar un claxon scurt. Nota 10 pentru driverul dubei. Recunosc puteam sa fiu lovita ...

Cel cu Passat-ul nu stiu ce a vrut sa faca ... Legal nu a gresit cu nimic, dar moral ...

In fine, asta e a trecut, sunt bine. Si acum ca sa ne mai destindem ceva clarificari:

Sunt maritata ... asa ca termenul cu d-soara nu are ce cauta aici :nono: !

Permis am B-ul de peste 16 ani si A-ul de 11 ani ... insa din pacate conduc mobre doar de 2 ani si ceva! Masini conduc de cand am luat permisul (prima data masinuta lui tata, apoi furia rosie cum a botezat-o cineva de pe acest forum .. adica un Matiz).

Cat despre nick name ... asta imi e numele :mellow: . Dupa sot. Insa nici el nu are nici o vina ... numele de familie se mostenesc nu se aleg!

Oricum am bagat la cap - nu mai plec in curba pana celalalt nu a intrat complet pe strada respectiva! Exact cum a spus Claman pe cealalta pagina.

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci reiau:

-

Passatul a virat incredibil de incet, desi in fata lui nu era nimic - pietoni, gropi sau alte alea. Mergea incet fara motiv, nu cred ca avea ceva defectiune, ca dupa aceea a plecat in tromba.

-

 

Accelera incet pe curbe sa nu se strice planetarele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Raluca, din orice lucru ai de invatat. Mi s-a intamplat si mie chestia asta.

Cum ti s-a mai spus, si ce trebuie sa retii:

-data viitoare intri oarecum paralel cu el, dar esti atenta atat la strada unde te incadrezi, sa ai si loc sa te regrupezi, cat si la cel care face stanga, poate el vrea sa intoarca si da peste tine.

-nu pleci niciodata imediat dupa el, lipit de el, daca a franat sau opreste pierzi orice optiune de ocolire .

-nu merge niciodata dupa cineva pe mijlocul masinii, motociclistii cu experienta merg intotdeauna pe urma rotilor masinii din fata, in functie de trasa, mai ales la viteze mici. Asta te scuteste de a da in gropile sau canalele pe care masina din fata le incadreaza intre roti, si te ajuta si la faptul ca iti sporesti vizibilitatea pe langa autoturism. Mai precis, mergi pe rotile din directia virajului.

-Uite-te si in fata lui, daca are drum liber, anticipeaza intotdeauna ce ar vrea sa faca, urmareste-i ochii in oglinda stanga.

Sunt lucruri care vin odata cu kilometrii si anii in sa, dar te ajuta sa stii teoretic ce ai de facut.

 

Drumuri bune si sa ai intotdeauna asfaltul numai sub roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar ajuta daca initiatoarea ar lua si permis.La cursurile de legislatie se si invata. Sot are deci pe partea asta e rezolvata.

 

Fain topic.preluat de pe timesnewroman.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamna Carlan, dumneata vrei sa inveti sa mergi corect, preventiv si in deplina siguranta sau vrei sa le tii altora lectii de moralitate cu flashuri si claxoane? Omul a oprit ca i-ai dat flashuri si s-a enervat, pe urma i-ai dat si claxon, ca sa fie treaba buna pana la capat, de parca era vina lui ca nu ai initiat dumitale manevra cum trebuie... Adica tot tu gresesti si tot tu faci galagie? Pai e frumos? Stii ceva? Bine ti-a facut, poate data viitoare pastrezi distanta. Mie pe cruce nu vreau sa-mi scrie: "era baiat bun, dadea buna ziua tuturor, un monument de moralitate, pacat de tineretea lui".

 

Ala din fata e de vina ca te proptesti tu in el sau invers? Mai sa fie... Tu si cu Oprea ce va mai trebuie coloana oficiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raluca tu ai gresit, si asta e valabil si la 4 roti in momentul in care nu ai pastrat distanta care sa-ti permita manevra de ocolire, ce spun alti sa o iei pe langa, pe deasupra sau pe dedesupt e vax, este o regula universala, mie imi place sa las distanta si sa imi ocup banda astfel am toate optiunile disponibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rai sunteti! V-a inrait viata! Intra stimata doamna, speriata, sa gaseasca putina empatie in comunitate si voi sariti sa o biciuti...A fost mai mult o sperietura si spera sa invete noi injuraturi cu aplicabilitate maxima soferilor de passat, si voi sariti sa-i luati apararea berbecului care opreste in drum...Plus ca stimata doamna a stipulat clar ca omul nu vazuse niciun spiridus si nici alt obstacol nu avea inaintea domniei sale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este rautate, te contrazic. Oamenii in general nu invata cu vorba buna, ci cu biciul. In situatii de genul asta biciul il vei tine minte mult mai mult decat: lasa mama, mai greseste omul, hai sa-ti iau o inghetata. Dupa ce sangele se raceste si emotionalul se calmeaza, si se procedeaza la extragerea informatiilor considerate corecte, ce ramane in urma este mult mai benefic.

 

Pana la urma vorbim de oase rupte sau mai rau, si nu doar ale tale, si eu merg pe aceeasi sosea si nu vreau sa ma trezesc de-a latu drumului cu o motoreta. Daca nu era vorba de o doamna nu spuneai asta, pentru mine este un user si atat. Eu unul asa prefer, la mine functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rai sunteti! V-a inrait viata! Intra stimata doamna, speriata, sa gaseasca putina empatie in comunitate si voi sariti sa o biciuti...A fost mai mult o sperietura si spera sa invete noi injuraturi cu aplicabilitate maxima soferilor de passat, si voi sariti sa-i luati apararea berbecului care opreste in drum...Plus ca stimata doamna a stipulat clar ca omul nu vazuse niciun spiridus si nici alt obstacol nu avea inaintea domniei sale...

"sa-tz cada pompa de inalte " termini orice propetar de passat mai nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raluca - vezi ce-au zis @claman si @Dexxter. Restul e can-can.

 

off-topic: chiar e cineva pe-aici care sa fi rezolvat vreo situatie periculoasa doar prin flash/claxon?

Daca situatia e cu adevarat "groasa" ultimele prioritati sunt flash-ul si claxonul. Primele fiind frana si manevrele de eschiva.

Daca situatia a fost rezolvata doar din flash si claxon, inseamna ca era departe de a fi periculoasa cu adevarat. Mai mult, procedand astfel, te bazezi exclusiv pe manevrele celui care te pune in pericol in loc sa-ti iei propriile masuri de evitare. Risca cineva asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am reusit,

eram cu camionul... si avea goarne de tren. Numa am ciupit oleaca butonul de la goarne si a disparut ala .....

 

 

off-topic: chiar e cineva pe-aici care sa fi rezolvat vreo situatie periculoasa doar prin flash/claxon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca asa se face un viraj la stanga

:bounce:

 

Adevarat, ajuta mult sa cunosti intersectia. Daca nu, mergi frumos in stanga sau dreapta spate, ca sa ai loc de manevra, nu fix in spatele masinii din fata ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manevra o faci cand stii ca o duci la capat cum trebuie. pleci o data cu masina din fatza cand vrei si stii ca-i dai mucu si-i iei fatza. daca nu, astepti sa treaca ala si vezi daca ai loc sau restul au rosu / cedeaza / etc. asta si cu mobra si cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...