Sari la conținut

Zugrav/Faiantar


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 278
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fratica, vrei si tevile de apa calda si rece racordate bine? Ia mai pune 1000 de coco. Tu-va-n ... de sarantoci.

 

Asa e, instalatorul la noi e un demizeu, sa zici merci ca s-a pogorat din ceruri sa te ajute, muritorule.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serie"

» Post actualizat in 26 Jun 2017 21:42

Uite ceva poze de pe la lucrari....asa ceva pe 800 lei nu se face.

la "me

daca gresia e montata la nivela inseamna ca ai montat cada gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratica, vrei si tevile de apa calda si rece racordate bine? Ia mai pune 1000 de coco. Tu-va-n ... de sarantoci.

 

Asa e, instalatorul la noi e un demizeu, sa zici merci ca s-a pogorat din ceruri sa te ajute, muritorule.

 

 

Ei si tinighigiul/vopsitorul auto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca se vorbea de achizitionat scule.Eu, prima scula care mi-am luat-o a fost un rotopercutor Makita, 550ron la reducere. O bormasina la care periile nu se ard dupa 30min de folosire este indispensabila cind cureti tevile de fier de vechea vopsea. Un polizor de 115mm cu disc diamantat face minuni cind dai vechea vopsea de pe pereti. Adica , regie proprie de calitate. Cap de pistol pt aplicat spuma te scapa de multe incercari ratate de a umple golurile.Mi-am mai luat si un aspirator de 1000w Einhell de 30l, trag tot molozul care rezulta la micile decopertari, finisaje.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu spuma...nu o spune...sunt multi meseriasi care inca fac glafuri cu scanduri scoabe si mortar...nu au auzit de spuma speciala care nu expandeaza si rigips...sa poti face glaf in 3 ore....multi se chinuie inca sa umple goluri cu ipsos...care crapa...multi nu au auzit de banda alux pentru colturi perfect drepte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da...m a prins...ce sa mai...tocmai asta eate motivul pentru care nu mai fac asa ceva...este mai greu sa lucrezi cu omul decat sa iti faci treaba.

pai te-am prins ... oricum .. faiantari instalatori tinichigii si vopsitori ...nu pot sa spun pe forum cat respect va port .

 

post-36094-0-79263500-1498715033_thumb.jpg

 

daca observi.... are panta ... sa nu balteasca .. stiu stiu o pusesei provizoriu sa se duseze propietara .... da poti sa o pui si provizoriu cum trebuie ...

 

 

tocmai am citit un articol interesant pe wc... google "Dunning-Kruger effect "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai te-am prins ... oricum .. faiantari instalatori tinichigii si vopsitori ...nu pot sa spun pe forum cat respect va port .

 

attachicon.gif473865_4132048822558_2136063561_o.jpg

 

daca observi.... are panta ... sa nu balteasca .. stiu stiu o pusesei provizoriu sa se duseze propietara .... da poti sa o pui si provizoriu cum trebuie ...

 

 

tocmai am citit un articol interesant pe wc... google "Dunning-Kruger effect "

 

la "cajile" din generatiile actuale, bordura trebuie sa fie oriziontala, inclinatia este deja data din fabricatie (matrita)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la "cajile" din generatiile actuale, bordura trebuie sa fie oriziontala, inclinatia este deja data din fabricatie (matrita)

ca faiantarii nu stie cum e cu nivela?

 

aia e cada de 400 E din holandejia .. aici avem nivele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la "cajile" din generatiile actuale, bordura trebuie sa fie oriziontala, inclinatia este deja data din fabricatie (matrita)

 

La toate „căjile”, chiar ș-ale vechi, de fontă, buza tre să fie orizontală și căderea apei să vină din turnare.

 

Uite aici una din fontă pe care a recuperat-o REMAT-ul de la ultima mea lucrare, care n-are 150 de kile, ci doar 115 :D

 

post-7334-0-53546400-1498724180_thumb.jpg

 

Cît despre „modul de evaluare al lucrării”, mi-ai făcut dimineața mai faină! Te salut! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: am vorbit cu un mester venit prin recomandarea unui coleg si am batut palma cu el pe 3500 lei manopera la toata garsoniera, renovare totala, nu doar spoiala cu var pe pereti strambi - 39mp s.u., ramane sa ne sincronizam cu datul drumului la lucrare.

 

hqdefault.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu atît mai mult vrem poze before/after! :D

 

Ca să nu ajungem la:

 

i-told-you-so-hmmm.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: am vorbit cu un mester venit prin recomandarea unui coleg si am batut palma cu el pe 3500 lei manopera la toata garsoniera, renovare totala, nu doar spoiala cu var pe pereti strambi - 39mp s.u., ramane sa ne sincronizam cu datul drumului la lucrare.

 

hqdefault.jpg

 

baga si o clauza de durata maxima lucrare.... altfel il treci la intretinere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul mi-a dat termen undeva intre 2 si 3 saptamani pentru toata lucrarea, face echipa cu fiul lui+frate-su pe partea de instalatii/electrica. Voi pune poze after ca before n-are rost si mi-e rusine oricum. Voi cauta sa ma mut provizoriu undeva pe perioada lucrarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Molozul este scump daca firma care il ia il duce la groapa de gunoi..

Pe un metru cub de moloz se percepe la groapa o taxa de mediu de 80 lei. O firma de gunoi iti ia cam 60 lei pe metru cub pentru ridicare-transport deci totalul este undeva la 140 lei pentru un metru cub de moloz.

Daca ai gunoi vegetal (adica ti-ai taiat/curatat copacii) te costa cam 50 lei metrul cub.

Cea mai trista parte este ca nu te poti duce tu la groapa de gunoi cu molozul sau orice alt gunoi (in ideea in care ai scuti banii de pe transport macar) pentru ca tu nu esti firma specializata si nu te primeste nimeni.

Cea mai ieftina varianta sunt baietii aia care ridica molozul si il lasa pe camp la marginea orasului - lucru destul de ilegal si de trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai ieftina varianta cu molozul, in cazul meu particular, este cladirea in constructie 2 blocuri mai incolo de mine, sau la orice cladire mai serioasa in constructie care impanzesc Bucurestiul. Merg si ma inteleg cu baetii si scap de moloz ieftin si legal, ca ei sigur au contract cu firma specializata in transport moloz, e ditamai constructia. 10-12 saci dintr-o garsoniera dusi cu taraita nu cred ca e o problema pentru ei. Oltean-oltean dar la sireturi inca stiu sa ma leg :laugh:


» Post actualizat in 03 Jul 2017 13:18

Ma duc si ma inteleg cu paznicu de noapte' dah la cladirea in constructie, #noapteacahotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu meseriasii o sa merg sa vorbesc, #ziuacahotii, aia cu paznicul de noapte e asa, ultima varianta in caz de everything else fails, ca e mai usor si mai ieftin de corupt fiind doar unul singur. Mai stiu si cel putin o pubela din aia mare metalica de intra 5-6 saci lejer in ea, si aia ajunge legal la groapa de gunoi ca e a primariei ,si in doua drumuri aia e. Solutii decente exista, dispozitie sa le cauti sa fie si sa nu-ti curga scuipat din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai unde integritatea si corectitudine omului care nu dadea spaga doctorilor ? Acum arunci molozul in santierul vecin ? Unde e omul aruia i-am spus ca nu isi permite anumite servicii cum ar fi medicale sau de catering daca nu ar da spaga ? Ca tu vrei sa platesti pretul intreg de la inceput fara a fi nevoie de spaga iar acum incerci sa cauti numai chilipiruri? sau asa esti tu doar un pic mai " calculat" cu banii? Dupa cum zicea si un coleg mai sus : sunt prea sarac sa ma peticesc , e vorba mare . Iti garantez ca nu pacalesti pe nimeni platind ceva mai putin . Cind iei un logan 1.5 dci nu crede ca ai luat mercedes a klasse , ca nu e asa .

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...