Sari la conținut

Presiune in Cauciuc


Postări Recomandate

Salutare

Ma confrunt cu o problema !!!:

Nu stiu ce presiune sa bag in cauciucuri

Pirelli Angel ST - 160 dimensiune spate

Motocicleta Suzuki Bandit Gsf 650 -2007

Merg mai tot timpul cu pasager

Acestea sunt datele "problemei"

 

 

Am vb cu Balamuc si mi-a spus 1.9 spate , indiferent daca merg sau nu cu pasager si 2.1 fata , plm acum nu stiu ce sa zic ... pareri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Producatorul recomanda 2.5 bari pe fata si 2.9 bari pe spate. E valabil daca mergi cu pasager sau fara.

 

Producatorul motocicletei recomanda asta ... Eu zic sa cauti ce recomanda si producatorul caucicului .

 

Eu zic sa mearga cu 2.1 / 2.2 fatza si 2.2 / 2.3 spate . Este o optiune buna pt aderenta/longevitate .

Editat de LaurBalaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te complica, gandeste-te, daca anvelopele tale corespund indicelui de greutate si viteza pentru motocicleta ta atunci baga cum spune producatorul motocicletei. Adica cum ti-am dat din manual mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Producatorul motocicletei recomanda asta ... Eu zic sa cauti ce recomanda si producatorul caucicului .

 

Eu zic sa mearga cu 2.1 / 2.2 fatza si 2.2 / 2.3 spate . Este o optiune buna pt aderenta/longevitate .

 

Am uitat sa specific. Producatorul cauciucului recomanda asta. Nu scrie nimic despre pasager, AparTeGeorge spune ca merge aproape tot timpul cu pasager. Eu as baga 2.9 pe spate si aia e. Eu am tot 2.9 si cand merg singur si nu am avut probleme cu aderenta sau uzura prematura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa specific. Producatorul cauciucului recomanda asta. Nu scrie nimic despre pasager, AparTeGeorge spune ca merge aproape tot timpul cu pasager. Eu as baga 2.9 pe spate si aia e. Eu am tot 2.9 si cand merg singur si nu am avut probleme cu aderenta sau uzura prematura.

Si de unde stie producatorul cauciucului pe ce mobra l-ai pus, cate kile are mobra, ce incarcare, ce cuplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offff offf... :) E simplu. Daca o simti in curba ca merge ca prin "slanina" atunci e moale. Sau daca ai mers numai asa poate nu recunosti diferenta. Dar priveste manualul (sau imaginea data de mine).

 

Producatorul de anvelope face anvelope pentru un anumit indice de viteza si greutate.

Producatorul motocicletei indica (in manualul sau) presiunea recomandata (cu sau fara pasager).

 

P.S. ne complicam prea mult. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Ma confrunt cu o problema !!!:

Nu stiu ce presiune sa bag in cauciucuri

Pirelli Angel ST - 160 dimensiune spate

Motocicleta Suzuki Bandit Gsf 650 -2007

Merg mai tot timpul cu pasager

Acestea sunt datele "problemei"

 

 

Am vb cu Balamuc si mi-a spus 1.9 spate , indiferent daca merg sau nu cu pasager si 2.1 fata , plm acum nu stiu ce sa zic ... pareri ?

 

E ok pt gumele astea la mers solo. Au carcasa rigida. 2.1-2.2 fata si spatele poti sa-l urci pana la 2.3.

 

Daca tu crezi ca sunt multi pe aici care au experienta mai mare decat Balamuc, ai dat-o in bara.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de unde stie producatorul cauciucului pe ce mobra l-ai pus, cate kile are mobra, ce incarcare, ce cuplu?

 

Din moment ce am selectat modelul lui de motocicleta cred ca totusi au facut niste teste oamenii aia de la Pirelli si nu au scos niste valori din burta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

2.5 pe fata la motor de genul ala ?Arunca manualul ala la gunoi.

 

Eu recomand 2.1 fata si 1.9-2.0 spate singur , 2.3-2-4 spate cu pasager.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce am selectat modelul lui de motocicleta cred ca totusi au facut niste teste oamenii aia de la Pirelli si nu au scos niste valori din burta.

N-am inteles nimic. Unde ai "selectat modelul lui de motocicleta"?!

Pe AngelGT scrie asa (pe guma, nu pe vreun site) : "Mentain recommanded pressure and follow the owner's manual"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se vor termina niciodata raspunsurile la intrebarea asta :)))) , mergi cum te simti cel mai bine dar sa fii in marja indicilor de la cauciuc si mobra

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm, milioane de pareri si tot nu stiu cat e bine sa bag :(

Nu scrie nimic pe bascula spate, nu am stiker

 

 

tre sa tii cont si unde esti cand bagi aer. De ex la munte la altitudine aerul e mai rarefiat, deci tre' sa bagi mai mult. Cand cobori la campie aerul e mai dens si tre sa bagi mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles nimic. Unde ai "selectat modelul lui de motocicleta"?!

Pe AngelGT scrie asa (pe guma, nu pe vreun site) : "Mentain recommanded pressure and follow the owner's manual"

 

https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/fitment?brand=22912&model=667512&version=1155699#/search

 

E "grele" cu internetul. Unde as fi putut sa selectez ? in manualul de hartie interactiv ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu acum in locul initiatorului acestui post.

 

Cu riscul de a mai "polua" putin acest topic iti mai dau o sursa

ce ce te indruma in aceeasi directie indicata initial de mine.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa specific. Producatorul cauciucului recomanda asta. Nu scrie nimic despre pasager, AparTeGeorge spune ca merge aproape tot timpul cu pasager. Eu as baga 2.9 pe spate si aia e. Eu am tot 2.9 si cand merg singur si nu am avut probleme cu aderenta sau uzura prematura.

 

Tu chiar mergi cu 2.9 pe spate cu miarul ? Nu tzopaie pe curbe... sau mai bine spus, se inclina pe curbe ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...