Sari la conținut

primele mele experiențe ca motociclistă .


sonjah
 Share

Postări Recomandate

 

bine că ești tu deștept și le știi pe toate. avem ce învăța de la tine .

 

Un sut in fund poate fi un pas inainte iar o critica valoreaza cat o mie de laude. Ma insel cand spun ca te-ai nascut dupa 1989?

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu n am citit ce a scris domnișoara, ci ceea ce ai scris tu. Iar la tine apăreau doi i, ce i drept, un i normal și unul alungit. Eu am spus forma corecta a cuvântului, nimic mai mult. Și da,my bad, n am fost atent care din voi a scris cum a scris. Oricum, nu e ok ca te iei de oricine, pe mai toate topicurile, deci nu te da zmeu! Cu mine sigur n o sa ți meargă,

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Un sut in fund poate fi un pas inainte iar o critica valoreaza cat o mie de laude. Ma insel cand spun ca te-ai nascut dupa 1989?

10 ani mai târziu chiar, dar asta nu dovedește nimic. și cu siguranță nu e un motiv pentru care să fiu tratată de către alții cu superioritate, având în vedere că eu n-am sărit la gâtul nimănui. alții la 30 de ani nu-s în stare să plaseze o virgulă sau să pună punct la sfârșitul unei propoziții. ce-i drept, poate știu a merge cu motocicleta mai bine decât mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La petrica nu e cazul, nici una nici alta. Si degeaba insista ca s-a nascut mai devreme, creieru' lui se pare ca nu a facut fata imbatranirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mine sigur n o sa ți meargă,

 

Stai linistit, tu esti doar o victima (propria ta victima), nu esti important.

» Post actualizat in 09 May 2018 10:35

La petrica nu e cazul, nici una nici alta. Si degeaba insista ca s-a nascut mai devreme, creieru' lui se pare ca nu a facut fata imbatranirii.

 

Pedo, faptul ca m-am nascut mai devreme nu este un merit personal dar in mod clar este un avantaj pentru mine in comparatie cu milenialii. Eu am prins doua lumi, una slefuita mai bine sau mai prost in conditii grele (comunismul) si a doua lume care a aparut dupa revolutie (nu imediat) care e slefuita foarte prost in conditiile in care exista mai multa libertate si mai mult acces la informatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 ani mai târziu chiar, dar asta nu dovedește nimic.

 

Ba da, generatia ta este una superficiala. Daca vrei sa razbati va trebui sa te ridici deasupra ei dar cu atitudinea asta ma tem ca vei ramane in turma. Ceea ce nu este neaparat un lucru rau, s-ar putea sa te simti bine facand parte din turma.

» Post actualizat in 09 May 2018 10:39

Chiar dacă ai o vârsta, pentru mine ești expirat de mult. Agarici sunt peste tot, roiesc in jurul meu!

 

Imi dau seama ca motto-ul tau este: pumnii mei minte nu are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca esti o fata sensibila si nu e nimic rau in asta. Probabil reactiile tale un pic agresive la corecturile altora vin din experienta abuzului fata de sensibilitatea pe care o afisezi. Dar daca tot esti o fata sensibila cu suflet mare, fii peste ei la reactii. E bine ca scrii si cu cat scrii mai mult cu atat vei fi mai buna la asta, dar doar daca esti deschisa la corecturi, daca tot pui public.

 

In liceu aveam o prietena care ma corecta aproape zilnic la orice propozitie in care nu foloseam 'pe care' ci doar 'care', acolo unde era cazul. Ma exaspera dar niciodata nu i-am zis sa ma lase in pace sau 'bine ca esti tu desteapta' chiar daca uneori simteam in tonul ei un aer de superioritate sau de ingamfare (care de altfel, gandesc acum, era normal sa-l aiba). Inghiteam in sec si incercam sa bag la cap. Dupa mai bine de 15 ani imi este tot prietena buna si inca ma mai corecteaza :)

 

Cum ai vrea sa evoluezi daca nu accepti criticile pertinente, in orice fel ar fi spuse? Ai fi vrut ca instructorul tau Paul sa-ti fi zis mereu 'foarte bine' chiar si cand faceai greseli prin poligon, fara sa-ti atraga atentia cu ce ai gresit si cum poti corecta? Cum ai mai fi reusit sa faci mii de kilometri pe motor?

 

Fiecare cazatura sau greseala pe motor poate fi ultima. Daca nu e ultima, e motiv de bucurie dar si de introspectie. Pe motor si nu numai am invatat ca e mai bine sa nu eziti. Iei o decizie si te tii de ea atata timp cat datele problemei sunt aceleasi, nu sa eziti in timpul in care o efectuezi.

 

Am rezonat mult cu ce a zis colegu mai jos, am vazut ca nu i-ai raspuns in niciun fel chiar daca omu a vorbit foarte frumos. D-aia il citez inca odata, poate prima oara ai trecut cu vederea

 

Bine ai venit si la cati mai multi km fara probleme.

 

Daca imi permiti, un singur sfat iti dau. Toate personificarile astea atribuite fierului, suna bine in povesti, dar sper ca nu asta e si atitudinea ta reala fata de atelaj. Zic asta, pentru ca punandu-ti viata in pericol cu fiecare metru de roata desfasurat pe asfalt, atitudinea ta trebuie sa fie cat se poate de pragmatica: fierul este un fier, indiferent de ce placeri iti produce, asta este scopul lui, not more, not less. Cand se strica, se arunca partile stricate, se repara daca se poate repara, daca nu, se arunca cu totul, niciodata nu faci greseala sa te "increzi" in el, sa il personifici, sa te amagesti ca este o relatie de respect mutual, s.a.m.d. Orice componenta poate ceda, te poate lasa oricand in drum, sau mai rau, sa te lase in caz de pericol iminent cand viata iti depinde de acea accelerare sau de acea frana de urgenta. Fii realista cu aceste aspecte si vei avea parte de o motocicleala fara dezamagiri.

 

 

Oamenii sunt incapabili sa invete din greselile altora, asa ca e foarte important sa reusim sa invatam macar din greselile proprii, indiferent de cine si cum ni le supune atentiei.

 

In functie de scop, forumul poate sau nu sa fie un mediu bun de comunicare, avand in vedere ca aici vorbim cu niste oameni care, poate, in mod normal, face to face, nu am vrea sa avem de-a face. Dar de aici vin si plusurile forumurilor. Ne lepadam de contextul social si raman doar idei si pareri. Si certuri, multe certuri : )

 

Peace on you too, vorba unui italian who went to malta, de pe vremea cand erai bebe sau deloc :)

 

P.S. si tu ai uitat un 'pe' la 'care' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca esti o fata sensibila si nu e nimic rau in asta. Probabil reactiile tale un pic agresive la corecturile altora vin din experienta abuzului fata de sensibilitatea pe care o afisezi. Dar daca tot esti o fata sensibila cu suflet mare, fii peste ei la reactii. E bine ca scrii si cu cat scrii mai mult cu atat vei fi mai buna la asta, dar doar daca esti deschisa la corecturi, daca tot pui public.

 

In liceu aveam o prietena care ma corecta aproape zilnic la orice propozitie in care nu foloseam 'pe care' ci doar 'care', acolo unde era cazul. Ma exaspera dar niciodata nu i-am zis sa ma lase in pace sau 'bine ca esti tu desteapta' chiar daca uneori simteam in tonul ei un aer de superioritate sau de ingamfare (care de altfel, gandesc acum, era normal sa-l aiba). Inghiteam in sec si incercam sa bag la cap. Dupa mai bine de 15 ani imi este tot prietena buna si inca ma mai corecteaza :)

 

Cum ai vrea sa evoluezi daca nu accepti criticile pertinente, in orice fel ar fi spuse? Ai fi vrut ca instructorul tau Paul sa-ti fi zis mereu 'foarte bine' chiar si cand faceai greseli prin poligon, fara sa-ti atraga atentia cu ce ai gresit si cum poti corecta? Cum ai mai fi reusit sa faci mii de kilometri pe motor?

 

Fiecare cazatura sau greseala pe motor poate fi ultima. Daca nu e ultima, e motiv de bucurie dar si de introspectie. Pe motor si nu numai am invatat ca e mai bine sa nu eziti. Iei o decizie si te tii de ea atata timp cat datele problemei sunt aceleasi, nu sa eziti in timpul in care o efectuezi.

 

Am rezonat mult cu ce a zis colegu mai jos, am vazut ca nu i-ai raspuns in niciun fel chiar daca omu a vorbit foarte frumos. D-aia il citez inca odata, poate prima oara ai trecut cu vederea

 

 

 

Oamenii sunt incapabili sa invete din greselile altora, asa ca e foarte important sa reusim sa invatam macar din greselile proprii, indiferent de cine si cum ni le supune atentiei.

 

In functie de scop, forumul poate sau nu sa fie un mediu bun de comunicare, avand in vedere ca aici vorbim cu niste oameni care, poate, in mod normal, face to face, nu am vrea sa avem de-a face. Dar de aici vin si plusurile forumurilor. Ne lepadam de contextul social si raman doar idei si pareri. Si certuri, multe certuri : )

 

Peace on you too, vorba unui italian who went to malta, de pe vremea cand erai bebe sau deloc :)

 

 

P.S. si tu ai uitat un 'pe' la 'care' :)

Pe mine nu m-a deranjat faptul că mi s-a făcut observație, ci doar atitudinea. Și chiar înainte de a publica am cerut părerea a mai multor oameni și am ținut cont de acestea. Totuși e normal să mai am mici scăpări gramaticale sau de ortografie, pentru că la urma urmei nu sunt robot și tind să cred că nici voi nu sunteți. Dar de unde și până unde o persoană este capabilă să critice modul meu de a conduce sau felul meu de a fi, atâta timp cât nici măcar nu am intereacționat vreodata, altfel decât virtual? Apreciez o critică constructivă, pentru că dacă n-aș face-o, n-aș putea evolua niciodată. Iar totodată, sincer chiar nu mă consider o persoană superficială. Am avut de a face cu astfel de persoane, dar chiar nu mă regăsesc printre acestea. Știu de ce este "capabilă" așa-zisa generație a mea, și îți înțeleg preocuparea, deoarece nici pe mine nu mă prea încântă încotro se îndreaptă. Dar faptul că am apărut pe lume după '89 nu e obligatoriu un factor care să-mi influențe mentalitatea sau care să mă plaseze într-o anumită categorie. Nu e normal să se facă astfel de generalizări. Dacă făceam parte din faimoasa turmă, atunci nu m-aș fi obosit să scot motorul din garaj și nici să scriu, ci mai degrabă mergeam la mall, la un citro. Sau na, fie. Noi, adolescenții din ziua de azi suntem doar o adunătură de nerecunoscători, superficiali și incapabili de absolut orice. Lección aprendida, ce pot să spun.. data viitoare voi avea mai multă grijă cu câți "i" scriu KILOMETRI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul recunosc, sunt invidios ca esti tanara si pe emotiile si sentimentele frumoase pe care le ai in tinerete :) in fine, nu doar pe tine, pe toti tinerii.

 

In rest vezi ca 85% din raspunsul tau se refera la ce a zis petre81, nu eu, chiar daca m-ai citat pe mine. Alt lucru care nu se face este sa citezi ultima postare, mai ales daca e lunga : ))

 

Numa critici avem.... Suntem mai batrani si mai stafiditi, ne-a fost rapusa tineretea de aceasta societate care te perverteste. Sper ca tu o sa reusesti sa-ti mentii mai bine tot ce ofera o minte si o inima limpede ca cea de tanar.

 

Si cand eram eu tanar de liceu/facultate o ardeam aiurea si eram vazut prost de generatia mai batrana. Asa e mersu lucrurilor. Si stai linistita ca si noi avem generatia noastra mai batrana care inca ne mai priveste la fel :)

 

Dupa ce te-am citit intr-un fel mi-a parut rau ca nu mi-am luat si eu A-ul la 18 ani, l-am luat la 26, cand deja zici '26 si o luna' cand te intreaba cineva cati ani ai, nu '27' direct, cum fac tinerii : )) Cred ca m-as fi bucurat altfel de el tanar fiind. Ah, da stai asa, ca m-am bucurat de B foarte mult la varsta aia. Si a fost si mult mai sigur sa fiu intr-o cusca pe un scaun, ca in primele 3 luni am facut 3 accidente, o data mi-a intrat cladirea facultatii in mine, fix dupa ce parcasem, o alta data a intrat un stalp in mine, cand incercam sa intorc pe o strada cu stalpi de tramvai, a treia nu o zic ca ma fac de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu m-a deranjat faptul că mi s-a făcut observație, ci doar atitudinea. Și chiar înainte de a publica am cerut părerea a mai multor oameni și am ținut cont de acestea. Totuși e normal să mai am mici scăpări gramaticale sau de ortografie, pentru că la urma urmei nu sunt robot și tind să cred că nici voi nu sunteți.

 

In conditiile in care vrei sa povesteti, sa faci "poezie", nu ai voie sa faci greseli gramaticale. Daca scriai la sectiunea service (ex) era alta treaba, ar fi fost mai importanta descrierea problemei decat eventualele greseli gramaticale.

 

Dar de unde și până unde o persoană este capabilă să critice modul meu de a conduce sau felul meu de a fi, atâta timp cât nici măcar nu am intereacționat vreodata, altfel decât virtual? Apreciez o critică constructivă, pentru că dacă n-aș face-o, n-aș putea evolua niciodată. Iar totodată, sincer chiar nu mă consider o persoană superficială.

 

Iti spun eu de unde, in multe cazuri iti dai seama dupa exprimarile persoanei respective ce fel de om este (varsta, preocupari, caracter, nivel de educatie, samd). Evident ca pot exista si scapari cand se fac astfel de aprecieri dar cine are destula experienta greseste foarte rar.

 

Am avut de a face cu astfel de persoane, dar chiar nu mă regăsesc printre acestea. Știu de ce este "capabilă" așa-zisa generație a mea, și îți înțeleg preocuparea, deoarece nici pe mine nu mă prea încântă încotro se îndreaptă. Dar faptul că am apărut pe lume după '89 nu e obligatoriu un factor care să-mi influențe mentalitatea sau care să mă plaseze într-o anumită categorie. Nu e normal să se facă astfel de generalizări. Dacă făceam parte din faimoasa turmă, atunci nu m-aș fi obosit să scot motorul din garaj și nici să scriu, ci mai degrabă mergeam la mall, la un citro. Sau na, fie. Noi, adolescenții din ziua de azi suntem doar o adunătură de nerecunoscători, superficiali și incapabili de absolut orice. Lección aprendida, ce pot să spun..

 

Draga mea, iesirea din turma nu este usoara, va trebui sa muncesti si sa gandesti mai mult decat ceilalti.

 

data viitoare voi avea mai multă grijă cu câți "i" scriu KILOMETRI.

 

Fara sa am intentia sa te supar iti spun ca nu cred ca stapanesti deocamdata scrierea cu un i sau doi de i.

» Post actualizat in 09 May 2018 12:40

Si stai linistita ca si noi avem generatia noastra mai batrana care inca ne mai priveste la fel :)

 

Si pe buna dreptate, de la 1900 incoace fiecare generatie s-a prostit din ce in ce mai mult.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cum nu recunosti cand o musti? :)))


» Post actualizat in 09 May 2018 13:32

Sonjah, nu te speria, asa e petrica, da cu mucii in fasole si apoi face pe surdu'/orbu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu. Ce am scris aici nu e poezie, nu are nici o legătură cu lirismul. E narațiune, proză.

 

Iata o mostra de atitudine specifica milenialilor, cand m-am referit prima oara la poezie am pus ghilimele. Acum o iei ad literam si incerci sa te scuzi ca tu nu faci poezie ci naratiune. Pai si daca faci naratiune greselile gramatica sunt brusc acceptabile?

 

Accepta ca ai gresit si pe viitor fii mai atenta daca tot vrei sa faci impresie buna si sa povestesti trairile tale de motociclista.

 

 

Vezi cum nu recunosti cand o musti? :)))

 

Sa recunosc ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa recunosti trebuie sa cunosti.

 

Pedo, ia dovedeste-mi ca am scris gresit si recunosc. Dupa care tu recunosti ca esti homosexual, stim ca esti homalau dar ar fi frumos sa auzim de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, noroc ca stiu ca esti berbec, atlfel chiar ma apucam sa-ti dovedesc ca esti dobi, dar cum am spus mai sus, daca si acum insisti, e clar. Nu trebuie sa dovedesc ca esti dobi, stie tot forumu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am luat-o cu totii pe aratura. Lasati fata sa scrie aici. Sau eventual fa un blog, controlezi mai bine si nu ti se dilueaza postarile cu tot felul de pareri si corecturi, care pot fi in subsolul povestilor, nu la acelasi nivel cu ele. Eventual da report la mesajele offtopic.

 

Uite un exemplu de scris frumos despre viata de motociclista de la raposata noastra colega, northern_freyja:

https://povestile-unei-motocicliste.blogspot.ro

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha, noroc ca stiu ca esti berbec, atlfel chiar ma apucam sa-ti dovedesc ca esti dobi, dar cum am spus mai sus, daca si acum insisti, e clar. Nu trebuie sa dovedesc ca esti dobi, stie tot forumu'.

 

Aiurea, habar nu ai, altfel spuneai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca nu ti-am zis mai sus cu ce-ai gresit,

@Shumilica - blogul este al Sabinei, care, din pacate, nu mai e printre noi de anul trecut. A fost un exemplu de ghinion cat casa poporului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca nu ti-am zis mai sus cu ce-ai gresit,

 

Pai explica dpdv gramatical. Ti-am zis, eu nu am nici o problema sa recunosc ca am gresit dar vreau explicatia, o sa vezi pe urma de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...