Sari la conținut
zahei

ABC de circuit la SpeedPark Bacau, 22-23 iulie

Postări Recomandate

hai Denis, o sa fie ca in vremurile bune :)

guys, mai avem de dat 4 locuri la curs, din care doua sunt aproape confirmate deja cu o pereche de baieti care cauta distractie si scandal :)

oferta noastra este, ca si pentru celelalte cursuri pe care le facem, "money back guarantee". nu considerati ca a meritat, banii inapoi. no questions asked.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Job finished pe Speed Park Bacau.

Avem doi ultra-incepatori care au avansat enorm. Eu personal, unuia dintre ei, nu-i dadeam nici o sansa ca va reusi sa lege niste viraje, la primele trei intrari vira ca tramvaiul, cu motocicleta dreapta.

Un incepator care a inceput sa toceasca sliderele.

Un alt incepator care, dupa Tg. Secuiesc isi foloseste mult mai mult corpul si merge cel mai cursiv dintre toti participantii.

Un avansat care merge mai tare, paradoxal, tragand mai usor de gaz.

Pt mine, dupa Tg Secuiesc care e un circuit foarte placut si cursiv, pista din Bacau e un monstru. Mult mai tehnica, mult mai solicitanta, atat fizic cat si mental. Cine vrea sa se antreneze la modul serios, ar trebui sa incerce acest circuit macar o data pe an. Daca mergi bine pe Speed Park, poti sa mergi bine, tare si safe pe orice circuit.

Partajează acest post

Link spre post

Din ce spui, pare ca seamana putin cu Amckart, solicitant fizic si mental :)

Partajează acest post

Link spre post

Cataaa, n-ai ajuns tu la Selena...ce rusine! E mai smecher, sau cel putin era acum ceva timp, ca asfaltul e mai bun. Dar altfel, tricky fucker, iti dai un pic duhul dupa cateva ture :))))

Partajează acest post

Link spre post

Job finished pe Speed Park Bacau.

Avem doi ultra-incepatori care au avansat enorm. Eu personal, unuia dintre ei, nu-i dadeam nici o sansa ca va reusi sa lege niste viraje, la primele trei intrari vira ca tramvaiul, cu motocicleta dreapta.

Un incepator care a inceput sa toceasca sliderele.

Un alt incepator care, dupa Tg. Secuiesc isi foloseste mult mai mult corpul si merge cel mai cursiv dintre toti participantii.

Un avansat care merge mai tare, paradoxal, tragand mai usor de gaz.

Pt mine, dupa Tg Secuiesc care e un circuit foarte placut si cursiv, pista din Bacau e un monstru. Mult mai tehnica, mult mai solicitanta, atat fizic cat si mental. Cine vrea sa se antreneze la modul serios, ar trebui sa incerce acest circuit macar o data pe an. Daca mergi bine pe Speed Park, poti sa mergi bine, tare si safe pe orice circuit.

Hai ca dau aici un quote desi n-are legatura decat cu tine direct, nu cu topicul. Ii recomandai(recent) unui baiat cu Hornet vechi presiunea de 2.0 fata cu 2.1 spate, anvelope Pirelli Diablo Rosso 2. Cam care au fost argumentele?

Partajează acest post

Link spre post

Nu tin minte sa fi facut recomandarea cu aceste valori. Intotdeauna spatele mai putin umflat decat fata. Ca referinta 2.2 cu 2.0, cel mai probabil 2.2-2.1 fata cu 1.7-1.9 spatele. Diablo Rosso 2 nu prea sunt de circuit. Doar pentru un nivel plimbare civilizata. Era sa fac un high-side de toata frumusetea tot cu niste gume de strada, pe Secuiesc :D

Partajează acest post

Link spre post

Presiunea era recomandata pt mers stradal. Eu eram curios de argument mai mult, raportat la acest tip de anvelopa.

post-35274-0-73213300-1506935644_thumb.png

Partajează acest post

Link spre post

Deci e invers, fata umflata mai tare. E foarte posibil ca el sa fi retinut niste valori fixe desi mereu am recomandat o plaja de variatie...

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

Ok, eu înțeleg ce spui si copiasem invers valorile(my bad) . Dar și asa, care sunt argumentele pt valorile alea raportat la acel modelnde anvelopa? Eu personal n-am mai auzit pe nimeni sa sugereze asemenea valori(pt nici un tip de anvelope) . Nici pt mers stradal nici pt circuit.

Editat de george05

Partajează acest post

Link spre post

2.2 fata cu 2.0 spatele? La asta te referi?

Partajează acest post

Link spre post

Nope. 2.1 fata cu 2.0 spate pt Diablo Rosso. La acea valoare faceam referire.

Partajează acest post

Link spre post

Referinta a fost 2.2 cu 2.0. Ce a retinut colegul nostru nu pot garanta.

Partajează acest post

Link spre post

Bun. Dar tot n-am înțeles argumentul. Pt valorile recomandate. Esti primul și singurul pe care l-am auzit cu asemenea recomandări.

Partajează acest post

Link spre post

Ești încă tânăr.

Partajează acest post

Link spre post

Bravo! Deci n-ai argumente, "asa știi tu". Am înțeles.

Editat de george05

Partajează acest post

Link spre post

Fiule, tu bagi trolling de plictiseala si din lipsa de ocupatie. Argumentul tau e "n-am mai auzit"?

Vezi de drumul tau!

Partajează acest post

Link spre post

@Cesar

Nu obisnuiesc sa intru in polemici, nu o voi face nici in cazul asta, tin insa sa fac cateva precizari, pentru ca sunt implicat direct, am prin urmare dreptul sa fac acest lucru.

"Colegul" tau, aka eu, am retinut foarte bine ce mi-ai spus, ba' unde mai pui ca am fost de fata cand s-a facut presiunea. Daca pe George poti incerca sa il "ametesti" in ideea in care el nu a fost acolo si nu stie precis ce s-a vorbit, ei bine acest lucru nu se aplica si in cazul meu. Iti aduci foarte bine aminte ca ti-am precizat cat se poate de clar ca nu o simt bine in curbe, ai iesit si tu cu ea, despre ce vorbim?

Nu am emis niciodata afirmatii de cunoscator, dar in 7k incep, usor dar sigur, sa o cunosc. Mai am foarte foarte mult de lucru, fara doar si poate, dar faptul ca am stat doua saptamani pe bara nu are legatura in cazul de fata. Am incercat, fara succes insa, sa iti explic si in trecut ca am nevoie de argumente, pentru a intelege de ce se recomanda anumite lucruri. Nu am experienta ta, abia o dobandesc pe a mea, de aici si rugamintea. Nu inseamna ca daca tu faci cutare lucru in cutare mod, in mod automat se aplica si in cazul meu. Suntem diferiti, din multe puncte de vedere.

Eu pot doar face o supozitie pentru presiunea recomandata, sa fie pata de contact mai mare, micsorand astfel riscurile. Nu e o recomandare optima in cazul meu, nu imi este frica sa ma aplec.

Nu puteam sa ma dau pe serpentine cu valorile cu care am plecat de la atelierul tau. Am pus 2.3 fata si 2.5 spate. Alta mobra, alt comportament pe viraje.

PS. Am doar 34 de ani, incerc sa evit sa dau sfaturi, stiu cum sunt primite, dar puteai sa ii raspunzi lui George foarte elegant, prin argumente, pentru ca X, pentru ca Y. Apelativele de genul: "fiule" tradeaza o mare nesiguranta de sine.

Ma rog, noi sa fim sanatosi!

Partajează acest post

Link spre post

Fiule, tu bagi trolling de plictiseala si din lipsa de ocupatie. Argumentul tau e "n-am mai auzit"?

Vezi de drumul tau!

Poate ca bag eu trolling, dar in mod cert tu habar n-ai ce vorbesti. Era foarte simplu sa dai un argument pt care i-ai indicat omului acea presiune. Dar tu nu, o dai cotita si nu oferi un raspuns. Tipic, mecanic-atoatestiutor. Pacat de clientii tai care inghit orice fara a pune intrebari.

PS:apelativul folosit(fiule)il arunci atunci camd te simti incoltit si nu mai stii ce sa spui? Sau e doar in firea ta sa te "dai mare"? Nu-mi răspunde, eram retoric.

Editat de george05

Partajează acest post

Link spre post

George05 are un istoric foarte elegant de injuraturi trimise in PM mie asa ca il evit cat pot si-l invit de fiecare data sa se arunce in voia lui spre orice doreste. Il mai ajut din cand in cand sa-si ia elan :D E un plictisit notoriu si un guraliv de internet.

Eu pe de alta parte - SONYC - nu ti-am setat niciodata presiunea 2.1 cu 2.0 si a cuvantul meu ca nu stiu cine esti dupa ID-ul de forum (cu atat mai mult n-am idee despre cele 2 saptamani de pauza) :(

Niciodata-vreodata nu am spus ca presiunea in roti e o valoare fixa ci un parametru cu care te "joci" astfel incat sa gasesti singur compromisul optim intre aderenta si stabilitate.

» Post actualizat in 03 Oct 2017 07:20

Suntem diferiti, din multe puncte de vedere.

100% de acord. Te-ai contrazice daca nu mi-ai permite sa il tratez pe bagatorul asta de seama, diferit? Da sau nu?

» Post actualizat in 03 Oct 2017 07:33

"Colegul" tau, aka eu

Minuni face internetul.... find content si am aflat cu cine stau de vorba.

Ce sa zic Cristi... esti liber sa iei de bun ce te invata internetul si personajele de aici.

Discutia noastra a fost destul de simpla. La 8 grade celsius, go safe si lasa presiunea mai jos. Da, e mai greoaie directia dar ai pata de contact mai buna.

Si da, asa e, am dat o tura cu motocicleta, si ca sa parafrazez un batran, "curbeaza" excelent.

Cel mai tare argument pe care ti l-am dat mai sus, si pe care toti vorbaretii de pe internet il ignora cu talent, este legat de faptul ca de vreo cateva saptamani vad zilnic motocicleta Sabinei, care niciodata nu ma asculta si baga 2.5 cu 2.9.

Va doresc toate cele bune! Pe forum nu se intampla accidente mortale. Doar pe strada.

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

@Cesar

Consider ca am fost cat se poate de explicit. Am spus ca asta a fost recomandarea ta, nicidecum ca ai setat cu mana ta presiunea, ai angajati care sa faca acest lucru. Incerci sa te dai lovit, lucru care nu imi place. Stii foarte bine cine sunt, am fost de N ori la tine. Mie imi place sa lucreze un singur mecanic la mobra, sa ii stie istoricul. Asta a si fost ideea pentru care am continuat sa apelez la serviciile tale, cu toate ca inceputul nu a fost unul foarte bun.

Ma rog, probabil gresesc cand ma astept ca oamenii din jur sa isi asume anumite lucruri. Nu-i bai, viata e o lectie continua.

Nu cunosc istoricul tau cu George, dar daca te consideri un om mai bun, puteai foarte bine sa argumentezi si astfel inchideai subiectul. Probabil gresesc si aici.

Cum spuneam, nu o sa intru in polemici, fiecare are dreptul la o opinie. Mi-ar fi placut insa iti asumi recomandarea facuta, pentru ca au fost cuvintele tale. Lasa, noi sa fim sanatosi!

PS. Cu toate ca stii, o sa ma semnez,

Cristi.

Partajează acest post

Link spre post

@SONYC - ma frend, nu stiu daca ti-ai propus sa ajungi the next big thing al instagramului, sau al motociclism.ro-ului dar vad ca iti place senzationalul :)) Foarte controversat tu ca persoana asa...
Pe nenea cu curatatoria de haine moto l-ai balacarit, desi a venit omu sa zica in fata marii adunari nationale ca te-a pus sa semnezi inainte ca o cureti pe proprie raspundere.
Acum cu presiunea.

Io inteleg ca vrei sa ajungi vedeta da' daca tot zici ca ai fost la Cesar de N ori, ce-ti mai trebuie forum?
Lumea stie f bine cine e Cesar. Nu mai descopera nimeni apa calda acum. Nu stiu sigur daca o sa vrei sa-ntelegi nuanta ;)

Mai era un baiat care incepuse acum 2-3 luni sa dea in SST ca hau ca bau, si lumea-i zicea fix ce ti-a zis tie cu curatatoria... 3 pagini mai incolo, a dat-o la intors omu' :) Mare sport asta cu cautatul de atentie pe internet....

Partajează acest post

Link spre post

Nu am experienta ta, abia o dobandesc pe a mea, de aici si rugamintea.

Daca nici eu nu ti-am explicat si detaliat... sa ma ierte Dumnezeu.

E doar treaba ta cum iti faci alegerile si cum interpretezi tratamentul meu pentru unii nefericiti de pe aici.

Iti repet argumentul decisiv. Inca poti sa vizualizezi urmarile tragice, daca chiar vrei sa bagi la cap - sta pe remorca ca la muzeu, in fata service-ului.

Intre more-safe si more-fun, mereu voi recomanda more-safe.

Partajează acest post

Link spre post

@LimpTa

Sunt doua subiecte total diferite. Nu stiu daca e cazul sa ii iei apararea lui Cesar, e totusi baiat mare. Unde mai pui ca nu ai contribuit cu absolut nimic, +1 insa la posturi. Nu stiu cine cauta atentie pe internet, poate nu ar fi o idee rea sa te uiti in oglinda. Discut cu placere cand o sa poti ramane pe subiect, multumesc "ma frend".

@Cesar

Nu am bagat de seama mobra de care vorbesti, dar chiar si asa, nu consider ca trebuie sa o vad ca pe o sperietoare. Nu cred ca aceste comparatii, intre cum merge unul si altul isi au rostul. Spun acest lucru pentru ca nu suntem toti la fel. Nu stiu cum mergea fata asta si nici nu ma intereseaza. La fel cum nu ma intereseaza nici baietii care merg in pantaloni scurti si tricou, in ideea in care nu am nimic impotriva lor, fiecare merge pe barba lui.

"More-safe" - absolut de acord cu tine, aici intra din punctul meu de vedere conduita preventiva. Altfel, mai safe ar fi sa nu o mai folosesc, corect?

Ideea este ca anumite recomandari nu sunt general valabile, cel putin asta este parerea mea.

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu daca e cazul sa ii iei apararea lui Cesar, e totusi baiat mare. Unde mai pui ca nu ai contribuit cu absolut nimic, +1 insa la posturi.

eram sigur ca n-ai sa intelegi. Succes pe mai departe!

Partajează acest post

Link spre post

Ideea este ca anumite recomandari nu sunt general valabile, cel putin asta este parerea mea.

Eu, cu varsta, am devenit mai fricos. C-o fi bine sau c-o fi rau... nu stiu, (obviously) pentru altii :)

» Post actualizat in 03 Oct 2017 08:41

fiecare merge pe barba lui.

Pe de alta parte, tu esti un tip responsabil. Si nu din declaratii, ci pentru ca ti-ai pus la punct motocicleta din punct de vedere tehnic, impecabil. Esti unul dintre cei 20-25% (dintre motociclistii pe care i-am cunoscut) care nu fac compromisuri la acest nivel si apreciez acest lucru.

» Post actualizat in 03 Oct 2017 08:53

"More-safe" - absolut de acord cu tine, aici intra din punctul meu de vedere conduita preventiva. Altfel, mai safe ar fi sa nu o mai folosesc, corect?

Da-mi voie sa repet ca, nu te blocheaza nimeni sa setezi valori fixe, fie-ploaie-fie-vant. Dimpotriva. Jongleaza cu setarile de presiune si observa comportamentul agregatului.

E util sa nu uiti insa ca, in anumite situatii, sa le zicem exceptionale, anvelopele sa nu mai asculte nici de recomandarile producatorilor, nici de discutiile de pe internet, nici de aia batrani sau mai tineri. In astfel de situatii, te poate salva mai degraba "compromisul" spre zona safe - si nu ma refer la stilul de pilotaj sau conduita preventiva.

Desigur, motociclistii se intalnesc destul de des cu situatii exceptionale :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.