Sari la conținut
zahei

ABC de circuit la SpeedPark Bacau, 22-23 iulie

Postări Recomandate

@Cesar

Instinctul de conservare devin mult mai pregnant pe masura ce avansam in varsta, asta cred totusi ca este general valabil. Nu fac desigur nici eu exceptie. Am planuri, sa nu spun mari, dar pe termen lung.

Am considerat absolut firesc si normal sa investesc in situatia tehnica a mobrei, sa fie la zi. Ulterior am trecut si la partea care face ochiul sa zambeasca, chiar daca prin acest lucru am atras fine ironii.

Tin cont de parerea oamenilor ce au sensibil mai multa experienta, dar imi doresc ca si ei, in cazul asta, tu, sa tii cont de aspectele pe care eu le subliniez, sa te adaptezi la modul in care eu folosesc aceasta mobra, nu altcineva. Ai transmis, poate fara sa iti dai seama, senzatia ca nu are sens sa imi bat capul, ca stii tu mai bine ce este de facut. Asa o fi, dar trebuie si eu sa inteleg, chiar subliniez acest aspect. Tin sa stiu de ce imi recomanzi o anumita vascozitate la uleiul folosit, de ce pui filtrul ala mai scump si nu ala mai ieftin, de ce trebuie sa efectuez o revizie furcii la un anumit interval de timp s.a.m.d

Sunt multe lucruri pe care nu le cunosc, dar nu tin sa raman in aceasta ignoranta. Macar spune-mi, frate, n-am timp sau chef sa iti explic, ori mergi orbeste pe recomandarea mea ori iti cauti alt service.

Ai adus vorba de respectiva fata, au fost N oameni care au spus ca mergea extrem de bine, ca a adunat km cati altii intr-o viata, bla bla bla. La ce bun? Uite ce s-a intamplat. Prefer sa fiu cel mai prost motociclist, dar in viata. De asta si spun ca aceste comparatii nu isi au rostul.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa vorbim live cand ai nelamuriri. In scris nu prea ne-am inteles :)

Si daca tot s-a redeschis discutia pe topicul de training pe circuit, iti recomand si tie sa bagi niste sesiuni pt ca iti vor face doar bine.

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

Plictisit notoriu si guraliv de internet. Haioasa descriere. Culmea ca sunt notoriu doar in gașca ta de aplaudaci și pupători. Tu oricum ramai un pseudomecanic de coltul blocului cu povesti vanatoresti. Dar nah, noroc ca sunt destui gura casca pentru care sa fii un guru intr-ale motociclismului/mecanicii.

Editat de george05

Partajează acest post

Link spre post

Plictisit notoriu si guraliv de internet. Haioasa descriere. Culmea ca sunt notoriu doar in gașca ta de aplaudaci și pupători. Tu oricum ramai un ageamiu arogant si plin de aberatii. Dar nah, noroc ca sunt destui gura casca pentru care sa fii un guru intr-ale motociclismului/mecanicii.

Smiorc, dit le paysan! :D

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

Hai ca poti mai mult.

Partajează acest post

Link spre post

Asta cu presiunea vad ca va ajunge pe toate topicurile ....s-a terminat cu smecheria.

Partajează acest post

Link spre post

nu exista presiune perfecta. fiecare simte altfel motocicleta si fiecare se simte safe cu alti parametri. ce mi se pare mie misto pe forumul asta e ca cereti sfaturi, iar cand vi se dau il luati la plua pe care care vi le da, pentru ca nu v-a dat suficiente explicatii. nu toti stim sa explicam toate lucrurile pe care experienta ne-a invatat. cateodata pur ai simplu facem o hestie pentru ca am observat ca e buna. daca nu sunteti multumiti cu putinele explicatii oferite, puteti oricand sa ziceti “multumesc frumos” si apoi sa va duceti sa invatati de pe youtube, de la vloggeri. sau puteti sa va comportati ca niste tigani carora li se da un deget. have fun, both ways.

Partajează acest post

Link spre post

Cumpar tigan pentru antrenament pe forum! :D

Partajează acest post

Link spre post

Pai cand sunt atatia gratis, tu dai bani? :))))

Partajează acest post

Link spre post

Zahei, pentru ca nimeni din genul asta de oameni n-a cautat vreodata explicatii reale, sau sa invete ceva. Explicatii ar fi sanchi, motivul. Tot ce conteaza in ziua de azi e sa Te Vada Lumea ca esti Tu ala care iei la p*la pe X sau pe Y. Asa ai expunere
Asa castigi capital in societate.
Restul e gargara ieftina. N-are nimeni nevoie de explicatie. Cine voia sa invete ceva rupea kilometrii pana acum. Asa ca pe forum mai ramane doar sa vorbesti cu baieti din astia voalati care iti scriu cu un aer pretios asa, foarte articulat in tastatura, de nu stii exact daca te adresezi lui sau avocatului lui.

Ce nu inteleg eu la baietii astia tari in drepturi, tot timpul nemultumiti si cu cerinte infinite. De ce nu va duceti la reprezentanta, manca-v-ar nenea? Ca acolo e om platit care sa inghita harneala din asta si sa raspunda frumos. Si ofera si cafea moka si te simti periat, poti sa ai drepturi europene cate vrei, etc etc.

Ah.... nu te duci acolo pentru ca varii motive ... si printre altele ai nevoie de un om care mai stie cu motoretele si sa faca treaba buna, sa fie "mecanicul tau", ca parca nu te mai incanta asa tare cafeaua moka de la reprezentanta daca ai dubii in privinta unor lucuri.

Pai vezi, de-aia n-are ursu' coada.... Sa te duci regulat la un mecanic si sa-i ceri explicatii prin forum. Ce-am ajuns ba...

Editat de LimpTA

Partajează acest post

Link spre post

Pai cand sunt atatia gratis, tu dai bani? :))))

Ia uschaela, englezomanule, ca eu nu iti stric tie combinatiile :D

» Post actualizat in 03 Oct 2017 11:11

De ce nu va duceti la reprezentanta, manca-v-ar nenea?

La reprezentanta e 2.5 cu 2.9 la orice fel, orice model. Fara alte comentarii.

» Post actualizat in 03 Oct 2017 11:39

I-am raspuns, nu ca ar conta, dar ca idee.

Tin cont de parerea oamenilor ce au sensibil mai multa experienta

Cristi, asta se numeste ipocrizie.

E adevarat ca e tot o alegere personala.

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

@Cesar

Insisti vad. Gratie "sustinatorilor" probabil.

Te-am intrebat ori ba de ce imi recomanzi presiunea asta? Prin viu grai, nu pe forum, corect ori ba? Ai dat din colt in colt? Ai dat.

Ti-am explicat cat se poate de clar ca ceva nu este ok la directie. Mi-ai sugerat sa merg pe serpentine, sa vad daca simt la fel si sa revin. Cand? Dupa ce ma imprastiam pe asfalt? Am parcurs 1100 de km weekend-ul asta, nu puteam risca, nu pe pielea mea.

De ce imi propui sa vorbim live? Nu am facut asta deja? Ori poate vrei sa dai anume ceva de inteles.

Toate nelamuririle mele au fost exprimate la fata locului. Acum, ca tu ai ales sa ma ignori in ideea in care stii tu mai bine, ei bine, asta este o cu totul alta discutie.

Tin cont de parerea celor cu mai multa experienta in cazul in care, logic, pot si argumenta. Altfel vine unu' maine din asta batran si imi spune ca pot sa renunt la frana fata, ca n-am nevoie, in viraje frana spate este cea care echilibreaza mobra. Eu desigur, ca un incepator ascultator fac asa, fara sa comentez. Sau imi spune sa ma arunc intr-o fantana, nu obiectez, are experienta, o fac.

Nu Cesar, argumentezi iar eu bag la cap, scurt si la obiect. Orice informatie pe care tu binevoiesti sa o impartasesti trece insa si prin filtrul meu, este firesc.

Cineva sufera de ipocrizie, corect, dar nu sunt el acela. Cineva mai sufera si de lipsa asumarii anumitor afirmatii, dar nu-i bai, daca tu esti impacat, e ok, noi sa fim sanatosi!

O sa dau "unfollow topic" pentru ca n-am timp de pierdut cu mistocareli si glume de autobaza. Daca ai ceva sa imi spui, ma poti fie suna fie chema la tine la atelier, nu am absolut niciun fel de problema sa iti spun cele de mai sus si in fata, este in fond "crudul" adevar, fie ca il recunosti ori ba.

Toate bune,

Cristi.

Partajează acest post

Link spre post

Omule, sa fii tu sanatos, ca tu stii mai bine.

Toate cele bune!

Partajează acest post

Link spre post

Pana la urma, eu tot n-am inteles ce presiune sa bag la hornet cu angel gt si pasager in carca.

2.2 fata si 2.0 spatele e ok pentru dat o tura din centru pana in militari la carfur?

Partajează acest post

Link spre post

@SONYC - ma frend, nu stiu daca ti-ai propus sa ajungi the next big thing al instagramului, sau al motociclism.ro-ului dar vad ca iti place senzationalul :)) Foarte controversat tu ca persoana asa...

Pe nenea cu curatatoria de haine moto l-ai balacarit, desi a venit omu sa zica in fata marii adunari nationale ca te-a pus sa semnezi inainte ca o cureti pe proprie raspundere.

Acum cu presiunea.

Io inteleg ca vrei sa ajungi vedeta da' daca tot zici ca ai fost la Cesar de N ori, ce-ti mai trebuie forum?

Lumea stie f bine cine e Cesar. Nu mai descopera nimeni apa calda acum. Nu stiu sigur daca o sa vrei sa-ntelegi nuanta

Mai era un baiat care incepuse acum 2-3 luni sa dea in SST ca hau ca bau, si lumea-i zicea fix ce ti-a zis tie cu curatatoria... 3 pagini mai incolo, a dat-o la intors omu' :) Mare sport asta cu cautatul de atentie pe internet....

Soc si groaza! Senzational! N-o sa-ti vina sa crezi dar.... da, ba, da! Ai intuit perfect si aproape complet. :D

Partajează acest post

Link spre post

am fost nelinistit vreo luna intreaga, asta parea un topic care scapase nefütut. multumesc pe aceasta cale trolilor de serviciu care au dus forumul asta unde este. Dobrescule, dormi de 10 ani de zile ca frumoasa din poveste.

Partajează acest post

Link spre post

Da ba, atata a mai ramas, sa ii recomanzi unui n00b sa puna 2.5 cu 2.9 pe racoarea asta. Ala si asa nu intelege ce e aia presiune si dupa aia sa ii mai si canti in struna ca asa zice manualu', doar de dragul de a-l intepa pe Cezarica. Bravo, boieru'! Si te mai miri de ce se lipesc de asfalt unii...

Partajează acest post

Link spre post

A fost doar o chestiune de timp, pana sa faca poc. Ironia sortii, nu pe circuitul pe care s-a propus iesirea pe topic :D Pe Secuiesc nu cade nici un incepator. E prea aderent, lat si prietenos. Cad cei cu experienta si avansatii cand forteaza.

Sa fie presiunea din roti? :D

Editat de Cesar

Partajează acest post

Link spre post

Sau zapada? :))

Partajează acest post

Link spre post

Parca Maquez nu ar cade!!!(din cauza gumelor)/

Partajează acest post

Link spre post

Exact, foarte bine spus. Ultimul fraier MM

Partajează acest post

Link spre post

Stai, stai...
A cazut SONYC? O_O (pe strada ma refer)

Editat de LimpTA

Partajează acest post

Link spre post

Altu care juiseaza cand cade careva doar sa se poata bate cu caramida in piept ca el a avut dreptate.

Partajează acest post

Link spre post

Altu care juiseaza cand cade careva doar sa se poata bate cu caramida in piept ca el a avut dreptate.

(in caz ca e adevarat) pun intrebarea pe care o pun mereu: Si pe el cu ce-l ajuta daca doar ingroasa statisticile incepatorilor tari in gura care cad intentionat?

Nu ma pune sa-ti explic ce inseamna sa cazi intentionat ;)

Partajează acest post

Link spre post

E problema lui , e pe barba lui , e clar ca sansele sa faci buf cresc cand o arzi voit si constant iarna cu moto. Dar de aici si pina sa te bucuri ca a cazut e cale lunga...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.