Sari la conținut

CBR F4i 2005


cr1s71
 Share

Postări Recomandate

Salut dragi prieteni motociclisti!

 

De putin timp mi-am luat o Honda CBR F4i, la 3 ani dupa ce am vandut-o pe prima.

Cunoscand binisor modelul, sunt foarte multumit de ea:

-motorul e in mintile lui. Justificand dupa numarul de kilometrii si comparand cu prima motocicleta sunt destul de sigur ca sunt reali (35000) .

-cutia de viteze schimba impecabil.

-cadrul impecabil, nicio julitura, indoitura, nici chiar zgarieturi.

-toba stock (da, nu face mult zgomot si nici nu imi doresc).

-fostul proprietar a fost un tip de nota 20. A luat-o acum 5 ani de la un dealer ce a adus-o din Italia. A vandut-o din motive personale. Nu cred ca ar fi vandut nimeni din alte motive o motocicleta cu:

 

  • Lant rulat ~ 8000 km
  • Placute frana + lichid schimbate acum nici 1000 km
  • Filtru aer KN
  • Bujii NGK Iridium schimbate acum 8000 km
  • Antigel schimbat in iunie 2017
  • Simeringuri furca + ulei schimbate acum 8000 km
  • Cauciucuri dot 15 rulate nici 1000 km
  • Intinzator distributie lant recent reglat acum 3000 km, surprinzator inca nu zornaie

 

Ca puncte mai putin bune:

-Senzorul de neutru da rateuri dupa ce motorul se incinge (dupa 90 grade), am observat asta inca de cand am vizionat-o, dar m-am documentat si nu e o reparatie costisitoare sau complicata. In plus nu ma incurca cu nimic, doar nu se mai aprinde N-ul in bord.

-Carenele sunt revopsite, a luat o cazatura minora pe partea stanga. Vazand asta am verificat radiatorul, cadrul, cadrul de bord, si concluzia: nicio zgarietura.

-Parbrizul este putin matuit, stiu ca e o chestiune doar de estetica, dar ma gandesc sa-l schimb, sa-i pun un double bubble.

 

Ce mi-a placut (spre deosebire de altele):

-Manerul pentru pasager, l-am testat si pasagerii au fost placut impresionati.

-Saua retapitata e foarte confortaibla.

-Culoarea neagra, chiar daca a fost revopsita, arata foarte bine, nu are zgarieturi/imperfectiuni majore.

 

Per total sunt extrem de multumit, este exact ceea ce imi doream! Avand in vedere ca are 12 ani vechime, la cum a fost intretinuta, nu am cum sa fiu altfel decat multumit. Motocicleta va ramane stock, fara briz-briz-uri si alte sorcove. Va fi folosita doar la mers normal, plimbari seara prin oras si preponderent in afara lui.

 

Update:

-28 iunie 2017 am schimbat uleiul la Cezar. A primit ulei Silkolene full sintetic 15w50.

 

Intrebare:

Vreau sa incerc sa-i curat senzorul de neutru, iar inainte vreau sa-mi cumpar o trusa micuta de scule cu care sa pot face operatiuni de baza, gen: demontat carene, rezervor (sa-i pot curata filtrul de aer). Imi puteti recomanda ceva? Nu stiu exact de ce chei am nevoie pentru asta, de aceea apelez la voi.

Aceasta: http://www.oxfordmoto.ro/cumpara/trusa-scule-moto-272 este buna?

post-65644-0-91840900-1498680052_thumb.jpg

post-65644-0-91595000-1498680057_thumb.jpg

post-65644-0-46500200-1498680062_thumb.jpg

post-65644-0-51879900-1498680068_thumb.jpg

post-65644-0-85626400-1498680069_thumb.jpg

post-65644-0-70852300-1498680137_thumb.jpg

post-65644-0-82318800-1498680152_thumb.jpg

post-65644-0-61848300-1498680161_thumb.jpg

post-65644-0-91944900-1498680167_thumb.jpg

post-65644-0-52920700-1498680174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasagerii au fost incantati de manet! buahahahh!

Ok, si poanta e?...

 

@initiator- s-o stapanesti sănătos.

Lasă-i in colo de km. Nici n-ai idee la cate abuzuri rezista un cazan din asta;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru siguranta bazinului tau si a osului pelvian, scoate-i porcaria aia de maner pentru pasager. Vinde-l, da-l de pomana, invata pasagerele sa se tina corect (ambele maini pe rezervor in forma de aripi de porumbel- de ce asa ? In cazul accelerarilor bruste, sa aiba posibilitatea sa impreuneze mainile in jurul tau, sa nu se duca pe spate, in caz de frana, sa nu vina calare peste tine).

» Post actualizat in 29 Jun 2017 16:03

E buna trusa aia de scule. Adauga in ea 2-3 snururi, un cutter mic si 2 butelii de Co2 in caz de pana sa poti sa ii faci dop repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor!

 

O mica intrebare referitoare la trusa de scule: am mai gasit una, tot oxford la 150 lei: http://www.oxfordmoto.ro/cumpara/trusa-scule-pro-oxford-tool-kit-pro-899

 

Aveti idee ce ofera in plus? Dupa cum v-am spus vreau ceva doar pentru operatiuni de rutina, ce pot fi facute de un incapator in mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in primul rand sa o stapanesti sanatos!

In al 2-lea rand, referitor la trusa de scule: daca te intereseaza ceva mic, sa o poti lua cu tine sub saua motocicletei, sunt ok cele doua din linkurile puse de tine. Cea din al 2-lea link, din cate vad, are in plus un clichet mic, o cheie reglabila si niste soricei. Insa, daca ai trusa de scule originala de la motocicleta, sfatul meu este sa aloci un buget ceva mai mare si sa iti iei o trusa de scule mai complexa. Poate peste ceva timp vei dori sa intinzi singur lantul la motocicleta, sau sa schimbi niste placute de frana, sau stiu eu ce alte operatiuni care momentan ti se par complicate, insa in realitate sunt simplu de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ce vrei tu, sunt bune si cele de la Lidl. Eu pe acelea le am si le folosesc fara probleme la tot ( masina, motor, bicicleta, prin casa etc)...si sunt la jumatate de pret. SAU dai 500 de lei pe o trusa buna, care in regim de exploatare casnica si daca nu pierzi piese, o ai toata viata :)

» Post actualizat in 03 Jul 2017 21:05

https://www.olx.ro/oferta/trusa-scule-108-piese-tubulare-chrom-vanadium-nou-ID8BwQX.html sau https://www.olx.ro/oferta/trusa-profesionala-de-scule-xxl-yato-yt-3884-216-piese-ID83zwT.html

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai gasesti trusa de scule (cea mare) de la Lidl, ia-o cu incredere. Daca nu, fa o plimbare pana la Hornbach si in jurul sumei de 300 de lei vei gasi o trusa de scule buna. Cam asa o trusa de scule iti este mai mult decat suficienta: https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/12/truse/yato/yt-12682-trusa-chei-tubulare-bihexagonale-profesionala-94-piese

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ceva mai ieftin: https://www.olx.ro/oferta/trusa-scule-46-piese-noua-ID2xDZp.html#1fa8765459 ar fi de folos?

Ma gandesc ca pentru inceput nu o sa o folosesc foarte mult.


» Post actualizat in 04 Jul 2017 07:04

270 lei este putin peste buget.


» Post actualizat in 04 Jul 2017 07:08

sau: https://www.olx.ro/oferta/trusa-scule-108-piese-chrome-vanadium-oferta-ID4Pjge.html#

asemanatoare cu cea recomandata de styuk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa mergi pe cea din linkul al 2-lea. Teama mea este insa ca nu cumva materialul sa fie mai de proasta calitate a.i. tubularele sa se decalibreze atunci cand desfaci suruburi stranse mai tare, sau sa cedeze vreun antrenor cu clichet. Iti zic experienta mea cu prima trusa de scule ieftina: n-a cedat niciun antrenor insa s-au decalibrat vreo 3 tubulare folosite mai uzual. Am schimbat tubularele respective cu unele de calitate (se gasesc tubulare si la bucata) si aia a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact. gasesti inclusiv cheie cu clichet la bucata. asta este asa sa o ai de start. eventual dupa, cand se decalibreaza iti iei capete de calitate si aia este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...