Sari la conținut

Dumnezeu inca ma iubeste


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

Nu e greu de ghicit, Dumnezeu inca ma iubeste!

Stiu ca va era dor de mine si povestile mele, am revenit...!

Din nefericire, va relatez o intamplare de care sper sa nu aveti parte.

E stiut ca nu pun mana pe motor sa il mesteresc. Am unele cunostinte de baza, dar nu ma risc... las omul cu abilitati sa surubareasca...eu ma ocup de condus...(din nefericire mecanicul, (Dumnezeu sa-i dea sanatate, caci avem nevoie si el si eu)...a avut unele probleme...). Am fost nevoit sa caut alt mecanic si gasind unul aproape de casa, zic : asta e ! Problema e si faptul ca am cauciucurile cam vechi si din dragoste de arta... ( fac o geaca moto custom de piele si costa... ) am avut de ales intre cauciucuri si aceasta exprimare artistica... Scule dedicate, materiale, piele, etc. Ma duc fac schimbul de lichid, placute, etc si plec la drum,. Doamne, ma ardea pe mate sa merg...un pic infipt dar precaut. Ies din pasajul de la Unirii, trec linia de tramvai la Budapesta si cu un ochi pe oglinda stanga, unul inainte, vreau sa ma strecor pe banda trei care pare-se mergea mai bine... dar desi aveam distanta in fata fata de cel dinaintea mea, nasol! Omul blocheaza frana, caci inaintea lui si altii au pus frana teapana. Eu pe frane ma tot apropiam de masina din fata. Simtisem ca nu prea tineau franele ca de obicei dupa servisare dar...am sperat ca...nu o sa avem evenimente. La un moment dat, sa nu blochez fata slabesc un pic. Spatele ma baga in derapaj. Eu nu si nu...ma opresc! Ma duc spre masina si in masina un pic cu spatele spre dreapta si...POC! Motorul se loveste la acest unghi de masina, ma arunca apoi pe partea stanga, cad. In timp ce eram jos cazut, o masina de pe banda trei vine din urma si ma preseaza un pic... ma sterge pe rucsacul din spate, nimic grav. Ma scol si constat : pe echipament nimic, nimic rupt, sucit, masina din fata nimic, cea din lateral nimic, nu am nici un pic de emotie, doar faptul ca motorul meu are maneta de la ambreiaj rupta, ceva zgarieturi pe carena si semnalul stanga sucit un pic. Dumnezeu pupai-as ciocul lui inca ma iubeste ! Concluzia: Viata-i scurta, bucurati-va de ea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum lucreaza Mnezau asta :)) E bine ca te iubeste pe tine dar isi baga penisul in Mihaita, Baietelul din Cucuteni de 4 ani care sufera de leucemie. Fuck you Mihaita, drop dead! :))

 

Revenind la un ton serios, ma bucur ca ai scapat! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io creca e invers nu te iubeste chiar asa. si explic. pe aproape toti motociclistii ii iubeste dzeu de ii mai infige in cate ceva. Pe unii ii iubeste asa mult ca nu-i mai lasa sa se mai oboseasca sa se ridice de jos. deci nu prea esti dorit de dzeu se pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact scenariul descris de tine, acum cateva zile, in Brasov.

Eram pe o banda de mijloc, si cineva de pe o strada laterala a iesit direct pe banda mea, in fata mea.

 

Am franat tare, la limita aderentei, dar am inceput sa lunec cu ambele roti.

Mi-am dat seama ca nu am nici o sansa sa evit impactul, asa ca am aplecat motorul spre stanga si l-am lasat sa intre in

derapaj destul de violent pe roata spate...

In ultimul moment am eliberat franele si m-am redresat, am trecut la 2-3 centimetri de bara aluia din fata cu cutia laterala.

Am ramas uimit cat de docil a fost TDM-ul, nu as fi crezut ca poti face asa ceva cu el.

Daca ma pui sa demonstrez manevra, sigur acum as da cu motorul de pamant.

 

Am observat ca toata lumea e mai nervoasa si grabita in ultimele 2 saptamani. Se apropie concediile, se simte caldura...nu stiu.

Mai bine sa-i lasam sa se duca unde se grabesc si mergem noi mai incet.

Editat de tudor_tigau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copii, eu fusei de de vina ca exist...doresc sa fac multe cu bani putini...nu mecanicosul. Ca si concluzie, zic : cat v-ar fi de dor de mers, cat v-ar fi de dor...sa fiti in satare tehnica extraordinara, nu va grabiti, fugiti unde e de fuga, safe...in rest... va pupa Fast, pe portofel. Fira-ti ai naibii de simpatici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca-l poti considera avertisment ,cu putina spaga...Cred ca nu prea te vrea la EL si tu erai cam insistent :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagai azi in scurt vreo 380 km intre orele 12,15 si 20,00 Bucuresti, Rasnov, Poiana Brasov si retur si uite-ma intreg si nevatamat. Intr-adevar cu pasager distanta creste pe franare, greutatea fiind mai mare. Am franat ceva mai din timp si am lasat mai mult spatiu la drum fata de cel din fata. totusi observ ca parca spatele nu mai tine cum tinea iar fata... parca, parca ceva nu e chiar in regula. Or fi caucioacele imbatranite...s-a intarit cauciucul, posibil!? Presiunea verificata, e ca la carte.

Ma gandesc totusi sa schimb si kitul de la pompa centrala sau macar o aerisire pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi pe drumul spre Clejani, pe la moara veche, aproape de intrarea in localitate, un drum serpuit prea putin circulat, doamna cu coasa dadea tarcoale... Dar nu era o doamna cu coasa era un domn sofer cu o duba alba care taie o curba pe contrasens, contrasens pe care eram eu. Pe marginea drumului pe ambele laturi iarba, boscheti foarte inalti, nu aveam nici eu nici el vizibilitate peste curba, iar in fata doar doua benzi. Omul speriat isi da seama in ultimul moment si trage brusc de volan dreapta, eu raman calm dar pregatit sa intru in decor. Nu s-a intamplat nici una nici alta, dar mi s-a intarit ideia de a nu sta inaintea unei curbe fara vizibilitate pe linia de demarcatie a sensurilor. mai bine pe laterala dreapta, cam un metru de marginea soselei...si viteza mica. Daca mergeam mai sportiv pe acolo... acum eram praf- pilaf. Drumul serpuit, bun, parea gol si te tragea...sa-i dai...Nu uitati: Moartea asteapta dupa colt...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de bine ar fi putut fi pe sensul tău, pe marginea din dreapta a drumului, o căruță sau un tractor (un vehicul lent...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...