Sari la conținut

Magura - Siriu - Lepsa, duminica 9 iulie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Intalnire: Ora 08.00 - Petrom Miorita, bagat gaz, plecat la 8.20 (mai luam pe cineva din drum din Saftica, la 8.45)

Traseu: Magura - Siriu - Lepsa - Urziceni (in jur de 550km, vedeti pe harta)

Regim de mers: Lejer, fiecare cum poate/vrea pe curbe, drum intins - 110-120

 

Pana acum suntem cativa, dar daca vrea cineva sa se mai bage, lasati o vorba p-aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tura facuta .... te mai incurci cu un siriu???

daca nu eram plecat as fi venit sa mi povestesti cum fu... ca nu am vazut finalul de la tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as baga si eu , dar e o mica problema , duminica intre orele 15-18 ploua exact pe zona siriu - lepsa http://en.sat24.com/en/forecastimages/europa/forecastprecip

Pai si azi se anunta ploaie. Indiferent ce calcule faci de predictie a vremii, e imposibil sa stii cu 2 zile inainte unde si la ce ora o sa ploua. Si chiar daca ar fi asa, la ora 15.00 teoretic nu mai avem de ce sa fim inca pe Siriu, si chiar si asa... De cand o mica ploaie de vara e o problema? :grinbandit:

 

dupa tura facuta .... te mai incurci cu un siriu???

daca nu eram plecat as fi venit sa mi povestesti cum fu... ca nu am vazut finalul de la tura

Pai stii cum e, in loc sa iesim la terasa sa povestim, iesim pe Lepsa.

Cum sa fie... HARDCORE... N-am mai plans de frig de cand eram mica :crack:

Pe final ne-am decis noi ca niste baieti ambitiosi ce suntem, sa bagam vreo 740km intr-o zi (distanta fiind de facut in 4 zile, conform planului). Am plecat la 6.20 dimineata si am ajuns la 3.30-4 la hotel, dupa 22 de ore facute... Nu mai zic cum...

Da un semn cand esti prin tara si iesim la o tura, la o poveste ;)

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi n-a plouat pe Siriu, in schimb a fost destul de aglomerat, cu multe balegi, nisip si surprinzator de multe denivelari pe portiunea dinspre valeni spre nehoiu(nu mai fusesem de multi ani pe acolo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As veni si eu daca mai e loc

Crezi ca am ocupat soseaua? :)) Cum sa nu fienloc?

Deci yusuf si twba.

Daca e ceva dati un mesaj la 0768880011.

» Post actualizat in 08 Jul 2017 19:23

 

Azi n-a plouat pe Siriu, in schimb a fost destul de aglomerat, cu multe balegi, nisip si surprinzator de multe denivelari pe portiunea dinspre valeni spre nehoiu(nu mai fusesem de multi ani pe acolo).

Merci de info! Noi o luam pe partea cu Jugureni - Magura, si mai plin de nisip, deci e bine :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne astepti undeva pe dreapta si te lipesti de grup.

Dar cred ca trebuie sa fii mai devreme acolo. Macar la fara 15...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca am ocupat soseaua? :)) Cum sa nu fienloc?

Deci yusuf si twba.

Daca e ceva dati un mesaj la 0768880011.

» Post actualizat in 08 Jul 2017 19:23

 

Merci de info! Noi o luam pe partea cu Jugureni - Magura, si mai plin de nisip, deci e bine :)))

de data viitoare sa tai bilete... locuri limitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca am ocupat soseaua? :)) Cum sa nu fienloc?

Deci yusuf si twba.

Daca e ceva dati un mesaj la 0768880011.

» Post actualizat in 08 Jul 2017 19:23

 

Merci de info! Noi o luam pe partea cu Jugureni - Magura, si mai plin de nisip, deci e bine :)))

de data viitoare sa tai bilete... locuri limitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati plecat mai tarziu? M-am intersectat cu un grup de +10 pe la 10:00 spre Ploiesti.

 

Ati fost umeziti? Eu m-am orientat Buc - Rasnov - Rucar - Pitesti - Bucuresti. Greu cu semafoarele din cauza lucrarilor, dar in rest vreme perfecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! La ce ora ati plecat din Bucuresti si pe la cat ati fost inapoi?

 

Intreb ca incepator ca sa-mi fac o idee despre cum merg; am permisul si motorul de anul trecut dar pana acum am mers doar singur.

 

Am mers si eu ieri pe traseul vostru cu mici modificari, am plecat pe la 7:20 pe autostrada pana la PLoiesti apoi Valeni - Calvini si mai departe exact pe traseul urmat de voi; am ajuns inapoi in Bucuresti pe la 16:30. Dupa barajul de la Siriu era ud pe sosea pe la umbra, la fel si DN-ul forestier.

 

Din ce vad pe filmare eu am prins ceva mai liber drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, si n-am prins ploaia de la 15.00 pe Siriu. Damn it!


» Post actualizat in 10 Jul 2017 12:37

Ati plecat mai tarziu? M-am intersectat cu un grup de +10 pe la 10:00 spre Ploiesti.

Ati fost umeziti? Eu m-am orientat Buc - Rasnov - Rucar - Pitesti - Bucuresti. Greu cu semafoarele din cauza lucrarilor, dar in rest vreme perfecta.

Nu eram noi, nu am ajuns la Ploiesti...

 

Salut! La ce ora ati plecat din Bucuresti si pe la cat ati fost inapoi?

 

Intreb ca incepator ca sa-mi fac o idee despre cum merg; am permisul si motorul de anul trecut dar pana acum am mers doar singur.

 

Am mers si eu ieri pe traseul vostru cu mici modificari, am plecat pe la 7:20 pe autostrada pana la PLoiesti apoi Valeni - Calvini si mai departe exact pe traseul urmat de voi; am ajuns inapoi in Bucuresti pe la 16:30. Dupa barajul de la Siriu era ud pe sosea pe la umbra, la fel si DN-ul forestier.

 

Din ce vad pe filmare eu am prins ceva mai liber drumul.

Nu e tocmai relevant pentru ca noi am avut mai multe opriri, plus am luat-o pe 2 km offroad :D

Plus, am stat 10 min sa-mi fac pana de la un mare holsurub luat de pe undeva...

Oricum ai iesit bine ca timp, chill :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, m-as fi bagat si eu, dar am avut in program Bucuresti - Pitesti - Rmn Valcea - Horezu - Novaci - Transalpina - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Calimanesti si retur. Cazare sus pe Transalpina, 2 zile, 760 km. Dar poate data viitoare, sa va urmaresc, si poate ma bag si eu printre voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://goo.gl/maps/xuUmb3oRwv42

 

Vezi ca spre Covasna sunt 2-3 km neasfaltati, pe acele alea de par, de dinainte de Zagon. In rest, e perfect drumul.

 

Sarumana!

 

Da, m-am uitat pe street view la acel drum mai demult si sincer, mai degraba as ocoli prin Sf. Gheorghe (DN10 + DN11) decat sa ma bag pe acolo. Ace de par + drum de pamant nu prea se pupa cu mobra mea :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar drum de pamant, e amestecat cu pietris. Tre' doar sa fii putin atent, in rest e ok.

Partea naspa e ca poti sa iei vreun holsurub, ca mine si sa faci pana pana la Focsani (cam atat a durat pana sa rasufle :D ). Dar cu snur si pompa, se rezolva in 5 minute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...