Sari la conținut

Accident Carrefour Chitila


mony
 Share

Postări Recomandate

Pe la ora 12.30 - 12.45 accident intre un logan alb si un moto BMW 1200 cu nr B-850-BMW

Se pare ca dacia a intors fara sa acorde prioritate.

Cand am anuns, motociclistul era deja luat de smurd, dar politistii ziceau ca e ok.

Cu 15 minute inaintea accidentului tocmai dadusem flashuri unui moto identic fiindca era politia in zona.post-25665-0-54654900-1499509328_thumb.jpgpost-25665-0-02320200-1499509330_thumb.jpgpost-25665-0-58124200-1499509331_thumb.jpgpost-25665-0-62136700-1499509335_thumb.jpgpost-25665-0-63731100-1499509337_thumb.jpgpost-25665-0-67498400-1499509339_thumb.jpgpost-25665-0-62549900-1499509341_thumb.jpgpost-25665-0-69499200-1499509343_thumb.jpgpost-25665-0-69269400-1499509345_thumb.jpg

post-25665-0-58665400-1499509333_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba ii busit loganu in 2 locuri atat de departare.sper ca nu a incercat sa sara motociclistul 🤔

Luneta sparta,usa fata lovita... wtf

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba ii busit loganu in 2 locuri atat de departare.sper ca nu a incercat sa sara motociclistul

Luneta sparta,usa fata lovita... wtf

La accidente intre 2 masini se intampla des. La combinatia masina-motocicleta e prima oara cand vad. Ca o explicatie foarte simplificata, daca vehiculele se lovesc mai la extremitati, au tendinta de a se roti in jurul propriei axe. Masina lovita in dreapta se invarte in sesn anti orar si cea lovita in stanga in sens orar. Tinand cont ca punctul de impact in spate e destul de sus (coltul dreapta jos al lunetei), probabil s-a lovit de codita motocicletei.

 

Uite un exemplu:

 

Pe la 0:25. Masinile se lovesc in fata si in urma impactului se ating si in spate.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul e in regula, am vorbit, va pleca din spital pe picioarele lui.

Accident clasic: loganul a virat stanga fara sa vada ca motocicleta venea din fata.

 

Una peste alta, a fost un eveniment cu noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplaud, in primul rand, starea buna a motociclistului. Bravo!

Ma bucur ca a avut bafta si/sau prezenta de spirit de loc de impact bun - nu cred ca putea nimeri, din toata tinicheaua aia, un amortizor de impact mai bun decat mijlocul portierei aleia.

 

Endurache a zis bine - motorul a facut un soi de tumba dupa impact (rotatie in jurul ...furcii si nu numai) si i-a mai dat si una din spate conservei. Bonus luneta sparta - p-asta n-am mai priceput-o, dar o vad si cred.

Daca el vede asta prima oara, eu o vad a doua oara - prima oara am experimentat-o personal, iar politistul m-a luat tare (eu fiindpe o targa pe la Urgente) cum ca intai l-am lovit pe pateu in spate s a m d. La durere, am replicat foarte iritat sa se uite mai bine la tinichea si sa-si si sa-mi explice de unde provine indoitura de pe lateralul masinii cu urme de vopsea de la motocicleta mea pe ea....si a sfarsit prin a-mi da dreptate.

 

easy ride on! - you're gone! BMW R850R e un roadster incredibil de suplu si de manevrabil, iar franele sunt ceva ... intr-un mare fel.

Iti doresc sa ai ocazia de a aprofunda calaria pe niste boxere roadster sau pe F-uri - iti va schimba complet optica de "greoaie si criminale". Am aproape 50k km pe ele (si boxer si F) si n-as face schimb cu nimic altceva. M-au scos de nenumarate ori din situatii de toata jena.

 

In final si poate cel mai important, inca n-am intalnit pe sosea calaret de boxer sau F descreierat. Cu exceptia mea - dar eu inca ma suport asa cum is.

Faptul ca omul a fost cu creierii si sangele rece la el, in combinatie cu frane si suspensii excelente ... cred ca a facut diferenta.

 

Imi pare rau de ghinionul lui, dar pentru faptul ca omul e in stare buna - bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride on - ai mers cu vreo motocicleta BMW, de curiozitate?

Cu un 1200 GS, sau chiar Adventure? Stii cate kg au?

Te asigur ca la 300+ kg sunt mai "suple" decat multe motociclete SS de generatie 2005, spre exemplu.

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, poti sa te duci la drive test si sa te convingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa lamurim..."dinamica"..fiind de fata! Motociclistul, cu adevarat motociclist mergea aproape de regulamentar dar, clar atent la "traficul" din Buc in care toti stau cu ochii in telefon!. In intersectia respectiva dispre Leroy virand la stg, nu poti sa vezi ce vine din fata mai mult de 100-150 m pentru ca se formeaza coada de virare la stg dispre centura iar drumul are o curba usoara la stg inainte de semafor...felul in care este semaforizata intersectie este imposibil sa te asiguri si in mod normal trb sa astepti sa se puna rosu la cei dinspre centura ...dar, atunci au verde cei care ies de la Leroy! "Norocul" a fost atentia si viteza redusa a motociclistului ( comparand cu baietii cu ascutitorile si tobele scoase", motocicleta grea si tabla de "branza" a Loganului! Ceea ce este foarte grav dpdv al meu..15 min de la primul apel pana la prima ambulanta..dupa care a mai venit una si aprox 40 min pana la sosirea primului echipaj de politie. La 112 s-au efectuat mai mult de 5 apeluri in acest timp ( 15 min). Daca moto ar fi fost grav ...povesti d-ale noastre d-ale romanilor..cica avem un sistem national de urgenta...PRAF!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@cerebral

 

Super tare explicatia ,mai clar de atat nu se putea.😉

» Post actualizat in 10 Jul 2017 14:13

Sunt sigur ca inteleg toti cei care au fost de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc zilnic forum-ul si nu pot sa nu-i remarc pe aceiasi 4-5 oameni care comenteaza peste tot , indiferent de continutul topicului , fara niciun sens .

Lamuriti-ma si pe mine va rog , se castiga ceva la postarea unui numar x de comentarii aiurea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc zilnic forum-ul si nu pot sa nu-i remarc pe aceiasi 4-5 oameni care comenteaza peste tot , indiferent de continutul topicului , fara niciun sens .

Lamuriti-ma si pe mine va rog , se castiga ceva la postarea unui numar x de comentarii aiurea ?

 

 

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc zilnic forum-ul si nu pot sa nu-i remarc pe aceiasi 4-5 oameni care comenteaza peste tot , indiferent de continutul topicului , fara niciun sens .

Lamuriti-ma si pe mine va rog , se castiga ceva la postarea unui numar x de comentarii aiurea ?

:-) Se castiga calitatea de "super-tastator"!

» Post actualizat in 11 Jul 2017 07:46

@cerebral

 

Super tare explicatia ,mai clar de atat nu se putea.

» Post actualizat in 10 Jul 2017 14:13

Sunt sigur ca inteleg toti cei care au fost de fata.

Inteleg mai bine cei ce au trecut sau vor trece prin intersectia respectiva! Renuntand la orice alte explicatii si comentarii, eu zic ca problema de fond este timpul de reactie al sistemului de urgenta! Intr-un oarecare moment fatidic, poate fi cineva mai grav "pe jos". In 15 min, in Bucuresti....

Daca e ceva ce consideri ca nu am explicat clar, te rog corecteaza-ma!

» Post actualizat in 11 Jul 2017 07:48

traiasca cenzura si agramatii.... jos ironia..

@ufu...esti mult prea proFUND pentru noi!:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-) Se castiga calitatea de "super-tastator"!

» Post actualizat in 11 Jul 2017 07:46

Inteleg mai bine cei ce au trecut sau vor trece prin intersectia respectiva! Renuntand la orice alte explicatii si comentarii, eu zic ca problema de fond este timpul de reactie al sistemului de urgenta! Intr-un oarecare moment fatidic, poate fi cineva mai grav "pe jos". In 15 min, in Bucuresti....

Daca e ceva ce consideri ca nu am explicat clar, te rog corecteaza-ma!

» Post actualizat in 11 Jul 2017 07:48

@ufu...esti mult prea proFUND pentru noi!:-)

Aline, banuiesc ca nu ai prins si postarile sterse din topic, dar pari putin destept si probabil iti faceai tema la gramatica (desi ma indoiesc)...

 

 

On topic: Problema de fond este nerespectarea legii si disciplinei in trafic, care duce la situatii neplacute ca cea de mai sus. Implicit timpul de reactie al institutiilor nu ar mai necesita dezbatere (cel putin in spete similare cu cele de mai sus).

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aline, banuiesc ca nu ai prins si postarile sterse din topic, dar pari putin destept si probabil iti faceai tema la gramatica (desi ma indoiesc)...

 

 

On topic: Problema de fond este nerespectarea legii si disciplinei in trafic, care duce la situatii neplacute ca cea de mai sus. Implicit timpul de reactie al institutiilor nu ar mai necesita dezbatere (cel putin in spete similare cu cele de mai sus).

Florinele, scuze, nu ma uit la toate postarile..din lipsa de timp sau de interes! Prefer sa ma consider un pic prost si "gramateca" sa fie un pic peste manelisti sau cum tasteaza degetelele pe tel sau laptop cand intru pe site, neconsiderand ca sunt in fata unei disertatii in gramatica normativa, ci un "chat" de relaxare a creierului de multe ori excitat de ineptiile unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride on, pai de aia nu intelegi ce zici :))) si de aia nu intelegi ce zicem noi.

Du-te la un drive test, e gratis. Sunt curios sa vad concluzia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem topicul acesta saptamana weekendul trecut si mi-a sarit in ochi remarca lui Cerebral legata de semaforizarea intersectiei, ca e cam greu sa te asiguri, si aveam niste mici dubii. Abia in seara asta am ajuns sa trec prin zona si aveam dreptate, memoria nu ma inselase.

Tocmai pe motivul ca se face coloana pe banda 3 cu timp diferit de verde pentru viraj stanga si intrat in Caretefura, pe sensul Bucuresti-Chitila, in care mergea loganul, pe ambele benzi sunt marcaje INAINTE. Problema e ca foaaarte multi le ignora, ar trebui puse si indicatoare rutiere cu interzis viraj la stanga. Daca va uitati pe pozele de gmaps sunt din 2012, si marcajul care permitea atunci virajul stanga a fost inlocuit de foarte mult timp tocmai din cauza vizibilitatii reduse.

Dar stiti cum e la noi, daca aici am de facut stanga aici ma opresc... motiv pentru care in intersectia respectiva se blocheaza b2, sens spre Chitila de catre masinile care vor sa faca stanga spre bariera. O sa spuneti ca are omul nevoie sa faca stanga pe strada respectiva, nicio problema, omul are la 150m in dreapta un mare sens giratoriu, intorci acolo si treci regulamentar. Din pacate multi nu realizeaza ca aceasta comoditate poate produce victime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate multi nu realizeaza ca aceasta comoditate poate produce victime.

 

Realizeaza dar sunt prea nesimtiti. Dupa mintea lor nesimtirea in trafic a devenit o calitate si nu un defect.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nicio problema, omul are la 150m in dreapta un mare sens giratoriu, intorci acolo si treci regulamentar.

frate! sunt 150 de metrii!!! tu-ti dai seama cata benzina este intr-un detur de 300 de metrii?

 

ff aproape de unde lucrez eu este o straduta laterala cu oblgatoriu dreapta. tot la 150 de metrii este giratoriu...

la draq daca nu fac stanga 100 de masini pe zi! sau merg inainte si traverseaza soseaua. si e la o flegma distanta unde poti sa intorci legal!

e unu cu ceva transport muncitori cred... odata nu l-am vazut sa faca drapta, stanga de fiecare data. cu oameni in masina!

si e un trafic nebun...permanent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Riderul e in regula, am vorbit, va pleca din spital pe picioarele lui.

Accident clasic: loganul a virat stanga fara sa vada ca motocicleta venea din fata.

 

Una peste alta, a fost un eveniment cu noroc.

Apropo Hornetul functioneaza bine si in prezent cu minime investitii doar in mentenanta predictiva.

THX.

 

Atasat 2 fotografii recente.

post-71268-0-23955700-1502205857_thumb.jpg

post-71268-0-38456000-1502205864_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...