Sari la conținut

Schimbare chiuloasa injectie cu carburatie


Postări Recomandate

Salut! Am achizitionat un suzuki gsx-r750 an 93'carburatie si are ceva probleme la cuzineti adica motorul bate arborele ar trebui rectificat si un nou set de cuzineti.Ideea e ca reparatia si piesele costa mai mult decat daca as cumpara alt motor.Si atunci m-am gandit sa iau un motor de pe un gsxr de 750 99'injectie si sa ii schimb setul si chiuloasa sa il trec pe carburatie.A mai facut cineva asta ,se poate?Se potriveste motorul la prinderile cadrului? Astept cu interes raspunsurile cunoscatorilor, nu sunt interesat de cei care isi dau cu parerea ca asa imi pot da si eu.

Cineva din dezmembrari mi-a apus ca merge, dar as vrea si un sfat de la cineva avizat. Va multumesc stimati colegi de trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoarele pe injectie pot merge pe carburatoare si invers dar in principiu e destul de mult de munca pentru a face chestia asta. Daca nu ai un atelier cat de cat dotat + ceva cunostinte de mecanica mai bine cauti un motor 100% compatibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la Grant Racing Garage la userul de pe forum Cesar si cere niste pareri competente.

Ptr rectificare arbore ti-as recomanda pe str Piscu Craisani, SC Robnec SRL sau mai gasesti pe la Filaret sau pe str Cutitul de Argint iarasi firme ok.

Editat de lexu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lua dupa prostii... nu exista rectificare de arbore la acest gen de motoare ci doar alt arbore, nou sau s/h si cuzineti pe masura. Atentie, nu e ca la "masini", cota cuzinetilor este diferenta dintre cotele stantate pe carter si vibrochen (asa ii zic eu la arborele cotit) si de obicei nu are o anumita valoare/masura ci doar niste "culori". Nu intru in amanunte... ca vorba aia, daca nu stii despre ce este vorba inseamna nu ai nevoie!

 

Cu restul, prinderile si diferentele motoarelor pe carburatie si injectie cred ca ai gresit forumul. Sau tara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, am apucat sa vb si cu Masinuta de la united motors si spune ca merge dar sa am grija la prinderi.

» Post actualizat in 15 Jul 2017 12:21

Am un prieten care are un motor de gsxr modelul tau

Cumva ai luat gsxr-ul din Suceava???

» Post actualizat in 15 Jul 2017 12:22

Nu, e luat din Domnesti Ilfov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...