Sari la conținut

Bucuresti-Cheia-Brasov-Poiana-Parcul Natural Putna(Vrancea)-Targu Secu


StormStalker
 Share

Postări Recomandate

Asfaltul: multe portiuni excelente, drumuri normale si cateva cu imperfectiuni(Cheia)

 

Partea cu Targu Secuiesc - Parcul Putna nu am vizitat-o, dar chiar vreau sa vad cum e, deoarece mi-a fost recomandata (pentru moto).

Traseu obositor, dar cu parti frumoase. Mers destul de mult pe drumuri serpuite prin paduri, vedem Brasovul de sus, vedem Barajul Siriu si satele de langa, etc.

Daca plecam de dimineata, avem timp si sa ne oprim sa facem poze, sa mancam de 2 ori, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveți grija pe siriu în apropiere de magura este griblura o bucata mare de drum. Este pusă prot, Multă și fără rost. Nu s-a înglobat înca în structura asfaltului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveți grija pe siriu în apropiere de magura este griblura o bucata mare de drum. Este pusă prot, Multă și fără rost. Nu s-a înglobat înca în structura asfaltului

Am fost acum cateva luni prin zona si nu era nimic.

 

Imi poti da un link extern catre Google Maps? Nu am putut gasi Magura langa Siriu si as vrea sa vad unde este problema inainte sa plec .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe drumul Targu Secuiesc - Parcul Putna pe la jumatatea lui iunie si pot sa spun ca este o zona foarte frumoasa, cu asfalt foarte bun si indicatoare adecvate drumului. Pe la km 63 sau 73 ( nu mai retin exact ) este o portiune de 20m unde nu exista asfalt - arata ca si cum ar fi sapat cineva acolo si mai sunt 2 portiuni cu drumul daramat pe sensul dinspre Tg. Secuiesc. In rest asfaltul este foarte bun, fara pietris sau nisip asa cum este pe Cheia. Pentru o plimbare cu moto este o adevarata placere datorita curbelor - multe din ele ace de par - dar si peisajelor deosebite. Sunt zone unde drumul are o inclinatie si de 11% conform indicatoarelor. Eu nu recomand sa se mearga cu viteza pe acea zona, dar fiecare este liber sa mearga cum doreste.

Atentie la cascada Putna: cand am coborat pe la mijlocul aleii era sa calc pe un sarpe care tocmai lua cina. Trag concluzia ca in zona pot fi serpi. Nu ma pricep cat de periculosi sunt, ce specie, etc... dar mai bine sa fiti atenti.

In Lepsa nu prea este semnal Orange si Vodafone - localnicii au spus ca Telekom este la putere in zona.

Mai era un topic tot pentru zona Lepsa in care unii colegi au mentionat ca se pune radarul . Eu nu am intalnit nici unul de la Focsani la Tg. Secuiesc dar mai bine sa fiti atenti.

In Poiana Brasov recomand un bulz la cabana de vis-a-vis de Politie, cea de langa colacul secuiesc.

 

Drum bun si poate reveniti cu impresii despre traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tutuor pentru sugestii si informatii!
Daca vad ca nu ma incadrez cu timpul, poate renunt la Poiana.

Momentan nu a confirmat nimeni ca mai vine. Haideti, dragi colegi! N-as vrea sa ma duc singur. :)


» Post actualizat in 21 Jul 2017 18:07

Ultima strigare! Nimeni interesat?


» Post actualizat in 22 Jul 2017 06:43

Am decis sa nu ma duc singur. O sa fac traseul cu alta ocazie si revin cu un feedback.
Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...