Sari la conținut

Drumuri comunale inchise circulatiei publice


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

Weekendul asta m-am plimbat prin Valea Prahovei, parcurgand niste forestiere pe care le stiam din tinerete. Pe multe dintre ele au aparut semne cu "circulatia publica interzisa", iar pe unele au aparut chiar bariere. Asta in comparatie cu acum 5 ani, cand am fost ultima oara.

 

De exemplu, pe drumul comunal 129A, dintre Sacele si Azuga sunt 3 bariere incuiate. La unele din ele, cineva chiar a facut un gardulet mic de fier, ca sa nu poata fi ocolit cu mobra fara a face pana. In ciuda acestuia, se vede cum baietii cu mobre s-au descurcat, ba chiar m-am putut baga si eu cu vaca din dotare. Drumul este foarte bun, si de la jumatatea lui (spre Azuga) sunt si cateva pensiuni.

 

As vrea sa stiu care este motivul pentru care un drum comunal este inchis circulatiei publice. Si daca exista o baza legala pentru asta. Din experienta mea prin Romania, am vazut cazuri in care smecheri locali au inchis drumuri sau au obstructionat canale (in Delta) ca turistii lor sa nu fie deranjati de turistii altora. Ma gandesc ca o alta posibilitate ar fi protejarea / camuflarea exploatarilor de lemn, dar ar trebui ca nesimtirea sa fie mult prea mare sa se intample asa pe fata, mai ales intr-o zona foarte turistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

As vrea sa stiu care este motivul pentru care un drum comunal este inchis circulatiei publice. Si daca exista o baza legala pentru asta.

Motivul pentru care este inchis un drum nu il afli pe forum :nono:

Daca stii ce drumuri erau inchise, cum se numesc comunele pe raza carora trece drumul si ai facut cumva si foto la barierele alea, singurele institutii la care trebuie sa te adresezi sunt primariile respective.

Untitled.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand snippingtool.

 

Am sanse mai mari sa aflu de pe forum decat de la institutiile statului. Din experienta mea cu acestea, fie nu mi s-a raspuns la email sau telefon, fie am fost trimis de la o institutie la alta.

 

Si sunt sanse mai mari sa dau peste cineva care sta prin zona si care stie care-i treaba "pe persoana fizica", in cazul in care drumurile au fost inchise de vreun proprietar.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din ce stiu, sunt obligati conform legii sa-ti raspunda in 30 zile, daca ai toate cele de mai sus da-le un mail, poate chiar nu stiu ce drumuri au blocate in batatura, desi este greu de crezut.

Destul de slabe sanse sa nimeresti pe cineva pe aici sa-ti dea un raspuns avizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un drum national-judetean-comunal este un drum public și nu poate fi inchis de-a ...lelea. Inchise pot fi drumurile forestiere, de exploatare sau private.

Eronat. Vezi definitia drumului public in codul rutier. Ca sa fie drum public trebuie sa fie DESCHIS circulatiei publice.

 

"Drumul public este calea de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal și rutier, deschisă circulatiei publice."

» Post actualizat in 24 Jul 2017 07:35

Ce mi se pare tare la Azuga-Sacele e ca nu are bariera decat in capatul dinspre Sacele. Daca vii pe Valea Azugai si intri pe drumul asta gandindu-te, conform hartii, ca o sa iesi in Sacele si, sa zicem, imediat in Brasov, ai surpriza sa nu poti sa iesi de pe drum din cauza barierelor si sa trebuiasca sa te intorci.

 

Aceeasi poveste cu drumul de pe Creasta Baiului. Daca nu cobori in Busteni si vrei sa urmezi drumul pana in Valea Azugai, cu 100 m inainte de a iesi in Azuga dai de o bariera. Aici e si mai interesant, pentru ca, daca e noroi mare, ai sanse sa nu poti urca inapoi in creasta si sa ramai intepenit acolo.. Ultima data noi am trecut, dar o masina de teren care coborase si ea din creasta a ramas la bariera. A trebuit sa ne ducem noi la politia din Azuga si sa facem un pic de iures ca sa trimita un cioban cu cheia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne invartim degeaba in jurul cozii.

ideea este ca inchid drumurile sa nu se vada asa de usor cat se taie...

si poate pentru a descuraja grataristii...

acuma ca trece unu cu motoru' pe langa bariera... nu e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne invartim degeaba in jurul cozii.

ideea este ca inchid drumurile sa nu se vada asa de usor cat se taie...

si poate pentru a descuraja grataristii...

acuma ca trece unu cu motoru' pe langa bariera... nu e problema.

Pe Sacele-Azuga au inchis drumu' ca sa nu sara prea rau in ochi viloantele de neam prost pe care si le-au facut pe acolo tot felul de bascani salariati la stat de prin judet.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare tare la Azuga-Sacele e ca nu are bariera decat in capatul dinspre Sacele. Daca vii pe Valea Azugai si intri pe drumul asta gandindu-te, conform hartii, ca o sa iesi in Sacele si, sa zicem, imediat in Brasov, ai surpriza sa nu poti sa iesi de pe drum din cauza barierelor si sa trebuiasca sa te intorci.

 

Aceeasi poveste cu drumul de pe Creasta Baiului. Daca nu cobori in Busteni si vrei sa urmezi drumul pana in Valea Azugai, cu 100 m inainte de a iesi in Azuga dai de o bariera. Aici e si mai interesant, pentru ca, daca e noroi mare, ai sanse sa nu poti urca inapoi in creasta si sa ramai intepenit acolo.. Ultima data noi am trecut, dar o masina de teren care coborase si ea din creasta a ramas la bariera. A trebuit sa ne ducem noi la politia din Azuga si sa facem un pic de iures ca sa trimita un cioban cu cheia...

 

Mda, e foarte neplacut cand bariera e pusa doar pe-o parte. Pe partea cealalta nu aveau cum sa puna bariera, ca erau alea 2 pensiuni. Cel mai probabil 100% legale si cu acte in regula.

Iar la creasta Baiului, eu tin minte 2 probleme. Una era bariera de la intrarea / iesire din Zamora, Busteni. Cealalta era stana aia proptita in mijlocul drumului, si imprejmuita cu gard. Prin Azuga nu mai tin minte daca am incercat sa ies.

 

 

Pe Sacele-Azuga au inchis drumu' ca sa nu sara prea rau in ochi viloantele de neam prost pe care si le-au facut pe acolo tot felul de bascani salariati la stat de prin judet.

 

Cam asta ma gandeam si eu. Dar una e sa inchizi un drum forestier, alta e sa inchizi un drum comunal. Si mai ales intr-o zona aglomerata si turistica, unde sare in ochi. Eu m-am intalnit cu 2 jeep-uri care veneau dinspre Azuga si sperau sa iasa in Sacele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bariera din Zamora nu mai era anu' trecut. Era doar indicator de "Drum privat" la cabanuta aia de smecher.

 

Pe Azuga e o coborare grava si fara piatra pe drum. Cu mobra mea si fara crampoane n-am nicio sansa s-o urc daca e un pic umed. Iar cu o masina, chiar daca e 4x4 dar n-are gume de scandal, nici atat.


» Post actualizat in 24 Jul 2017 09:41

Oricum, prin Ph si Bv sunt o gramada de surprize d-astea. Ba judetean care de fap e de-a dreptu' forestier, ba drumuri cu bariera intr-un cap, ba jandarmi obraznici care, desi nu e niciun semn, te ameninta cu amenzi daca intri, desi apare ca DC pe harta... Nenea ala de la bariera din Sacele era pandar privat dar avea pistol in dotare. Si camere la bariera. El mi-a povestit ca nu intra pe la bariera decat smecherii aia cu viloante, asa e consemnu', cica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Am trecut ieri pe acolo si nu stiu daca e inchis numai circulatiei auto/moto/atv sau pentru toata lumea, ca esti pe jos sau cu bicla... Pe langa mine au trecu si multe masini si atv uri care s au intors din drum, evident. Drumul e minunat, insa nu stiu daca a intra pe acolo cu bicla este ilegal sau nu?!

Ce stiu e ca as vrea sa inchida mai mute drumuri de acest fel pentru a le izola de ghelbanii cu atv uri care circula anapoda, multi dintre ei fiind copii sau neinstruiti in a manevra asa ceva....veneau din sens inversi si dadeau realmente peste mine, trebuia sa ma bag in rapa si sa i las sa treaca intrucat aveam gabarit neglijabil. O sa revin cu bicla sa termin tura pana in sacele, cu orice riscuri, fiind inchis ma voi plimba linisit 😁

 

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

L-am făcut și eu de multe ori pe bicicletă, dar în grup și recomand asta, fără a vă depărta prea tare unul de celălalt. Unul dintre noi s-a intersectat cu un urs mare care mergea pe drum aproape de Gârcini. Pe de altă parte, e bine ca drumul să fie parcurs dinspre Săcele către Azuga. Prima barieră nu e încuiată. Te dai jos și o ridici. Și chiar dacă e încuiată, merge trasă motocicleta pe sub ea. Mi se pare destul de înaltă. A doua a fost baricadată cu pietroaie prin dreapta, acolo pe unde se putea trece. Soluția e un mic ocol prin pădure. Cea de sus, din pasul Azuga e pusă recent (2 ani?) dar e loc prin dreapta ei și se poate trece. Asta am aflat-o chiar de la un nene care ne-a deschis bariera de la mijloc și ne-a zis s-o ocolim pe cea de sus. Mare atenție cu drumurile astea însă. Sunt catalogate ca drumuri forestiere unde accesul poate fi interzis. Dacă ai trecut de barieră și intri în pădure, ești pasibil de amendă. Altă treabă pățită anul ăsta pe creasta Baiului, pe coborârea către Secăria. Am dat de filtru cu jandarmi și erau chitiți pe amendă. Toată zona e arie protejată, sit Natura 2000. Teoretic, orice vehicul cu motor pe combustie e interzis. Asta în golul alpin, dacă și cum ajungi. Jos, în pădure, gen culmea Zamorei, intră la forestier. Noi am fost cuminți și nu am luat amendă. Cică s-ar bate legile cap în cap. Dacă ții drumul pietruit și nu te abați pe iarbă, pajiști și spre diversele vârfuri de pe lângă traseu ar fi ok. Dar toate treburile astea sunt total încălcate de cei cu enduro și atv-uri. Chiar și cei cu 4x4 care taie pădurea și crestele. Asta e, pentru plăcerea unora trebuie să suferim toți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...