Sari la conținut

Mecanic bun prin Iasi?


skvj
 Share

Postări Recomandate

Buna, scriu pentru un prieten ce nu are inca activ contul.

 

Acesta detine o Kawasaki ZX6R din 2000 cu o problema.

Motocicleta nu sta decat in 2-3 cilindrii la relanti, dupa care, cum intra in sarcina dupa 3000rpm functioneaza toti cei 4 cilindri.

 

 

Adevarata problema este ca nu reuseste sa gaseasca un mecanic sa il rezolve. A incercat pe la mai toate serviceurile "de renume" din Iasi si tot a fost amanat pe principiul "incearca saptamana viitoare".

Undeva prin copou i-a facut un baietas o sincronizare si reglare - de tot rasul - dar pe care acesta o lauda si zicea ca motocicleta merge ceas. Ei bine, tot a Triumph suna.

 

Ba chiar a cumparat si o baterie de carburi, acum problema pare ca s-a mutat pe ceilalti 2 cilindri.

 

 

Daca toti mecanicii din Iasi nu au timp, va rog, recomandati unul din alt oras\tara\continent\planeta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adevarata problema este ca nu reuseste sa gaseasca un mecanic sa il rezolve. A incercat pe la mai toate serviceurile "de renume" din Iasi si tot a fost amanat pe principiul "incearca saptamana viitoare".

 

 

Daca toti mecanicii din Iasi nu au timp, va rog, recomandati unul din alt oras\tara\continent\planeta.

 

Daca acele service-uri chiar sunt de renume e absolut normal sa fie amanat, din doua motive:

 

1. Un service bun este intotdeauna aglomerat si nu are cum sa te rezolve de pe o zi pe alta decat daca ai noroc sa prinzi o fereastra.

 

2. Cand nu ai un istoric la un service bun acestia te accepta mai greu, nu-ti dau prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul in cauza sunt eu, intr-un final am contul activat.

 

Daca acele service-uri chiar sunt de renume e absolut normal sa fie amanat, din doua motive:

 

1. Un service bun este intotdeauna aglomerat si nu are cum sa te rezolve de pe o zi pe alta decat daca ai noroc sa prinzi o fereastra.

 

2. Cand nu ai un istoric la un service bun acestia te accepta mai greu, nu-ti dau prioritate.

Da perfect deacord, telefonic i-am contactat timp de 3-4-5 saptamani la rand, avand mereu acelasi raspuns, incearca saptamana viitoare, din luna aprilie tot incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul in cauza sunt eu, intr-un final am contul activat.

 

Da perfect deacord, telefonic i-am contactat timp de 3-4-5 saptamani la rand, avand mereu acelasi raspuns, incearca saptamana viitoare, din luna aprilie tot incerc.

 

Un service bun iti face macar o programare, nu te amana aiurea.

 

Poate doar te-au refuzat elegant, se intampla.

 

Eu inteleg ca ai o urgenta dar ca principiu, ca sa ai "intrare" la un service bun cel mai bine e sa incepi cu operatiuni usoare la care banii se castiga relativ usor (schimb de ulei, placute de frana, samd) si pe care nu ti le refuza nimeni. Daca tu te duci direct cu o problema de genul mentionat in topic care poate fi doar simptomul unor probleme mai complicate e greu sa te bage cineva in seama.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre, lucrurile nu stau asa cum crezi tu, in viata normala. Aia care te amana atata timp pentru o reparatie nu respecta clientul. Ori zici ca nu te bagi, ori dai un raspuns clar privind pretul, data inceperii lucrarii si timpul de manopera. Daca nu faci lucrurile astea, esti un service neserios, motiv pentru care inteleg ghilimelele din prima postare.

 

Ce, la doctor te duci mai intai cu o zgarietura ca sa te rezolve mai tarziu de doamne-fereste nu-sh-ce boala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce, la doctor te duci mai intai cu o zgarietura ca sa te rezolve mai tarziu de doamne-fereste nu-sh-ce boala?

 

Compari mere cu pere.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 07:40

pai in Romania majoritatea "mecanicilor" sunt schimbatori de consumabile, nu mecanici.

 

Motiv pt care unii stau cu mobra pe dreapta.

 

Sa-ti dau exemplu concret. Un individ avea nevoie sa repare un motor (bucsat cilindri, rectificat arbore, revizionat chiulasa, etc.) si a venit la un mecanic care era cunoscut ca fiind capabil de o asemenea lucrare. A fost refuzat iar motivul a fost unul foarte simplu, era prima oara cand apela acel mecanic. Eu te intreb, operatiile usoare gen schimburi de ulei, bujii, etc unde le-a facut pana sa se uzeze motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compari mere cu pere.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 07:40

 

Motiv pt care unii stau cu mobra pe dreapta.

 

Sa-ti dau exemplu concret. Un individ avea nevoie sa repare un motor (bucsat cilindri, rectificat arbore, revizionat chiulasa, etc.) si a venit la un mecanic care era cunoscut ca fiind capabil de o asemenea lucrare. A fost refuzat iar motivul a fost unul foarte simplu, era prima oara cand apela acel mecanic. Eu te intreb, operatiile usoare gen schimburi de ulei, bujii, etc unde le-a facut pana sa se uzeze motorul?

muhahhaha ce bazme , unde te crezi mah ... in kklifornia?| , n-am mai auzit texte din astea de pe vremea cand nu stiam sa-mi repar masina singur ...

 

 

se da pretul si o durata estimativa ... altfel esti schimbator de ulei nu mecanic/servis

 

mai sunt clienti pe care-i vezi din start ca o sa ai probleme cu ei dar daca stii ce faci se imblanzesc si aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muhahhaha ce bazme , unde te crezi mah ... in kklifornia?| , n-am mai auzit texte din astea de pe vremea cand nu stiam sa-mi repar masina singur ...

 

 

se da pretul si o durata estimativa ... altfel esti schimbator de ulei nu mecanic/servis

 

mai sunt clienti pe care-i vezi din start ca o sa ai probleme cu ei dar daca stii ce faci se imblanzesc si aia.

 

Deci tu zici ca mecanicii din Iasi sunt toti prosti sau rauvoitori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu zici ca mecanicii din Iasi sunt toti prosti sau rauvoitori?

n-am fost la iashington ... am fost la niste cursuri de mecanica "avansata" insa ... multi multi prosti ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca e pusa moldoveneste, cu samanta de scandal. Unde a zis omul asta?

O fi greu frate sa zici asta are, sau trebuie sa verific aia si ailalta, cam atat durează si costa in jur de, las-o aici, vino maine, nu ma bag. Eeee...

 

E vorba de intrebarea de la postul numarul #12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca vrei sa faci o reparatie mai serioasa la un anume mecanic e musai sa mergi dinainte cu diverse mici operatiuni..gen schimb lichide si alte nimicuri?!

Foarte multi mecanici o dau rau in bara dupa ce se 'ajung' si devin importanti.

Aici treaba e simpla, acel service ar trebui sa dea un raspuns clar.Dar prefera sa-l tina asa poate cand nu mai au clienti il agata pe el.

Editat de The One.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre, lucrurile nu stau asa cum crezi tu, in viata normala. Aia care te amana atata timp pentru o reparatie nu respecta clientul. Ori zici ca nu te bagi, ori dai un raspuns clar privind pretul, data inceperii lucrarii si timpul de manopera. Daca nu faci lucrurile astea, esti un service neserios, motiv pentru care inteleg ghilimelele din prima postare.

 

Ce, la doctor te duci mai intai cu o zgarietura ca sa te rezolve mai tarziu de doamne-fereste nu-sh-ce boala?

Bine punctat.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 13:27

Trebuie sa ma duc sa il pup in cwr pe mecanicul ala ca sa imi faca o treaba pe banii mei? Super.Unde sa ajuns in ziua de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incerci sa suni la service sa iti faca o programare e ca si cum un doctor iti pune un diagnostic prin telefon. Cred ca era mai simplu sa mergi la service, sa vada despre ce e vorba (propria diagnosticare nu prea conteaza intr-un service ce se respecta) si in aceste conditii se rezolva.

Stiu cel putin un service in Iasi care la astfel de cereri nehotarate si vagi prin telefon nu le baga in seama, probabilitatea sa fie doar un nehotarat care ocupa timpul/programarea degeaba e mare. Sicer acelasi lucru l-as face si eu, mai ales ca servece-ul are cereri destule, si nu isi permite sa programeze pe cineva pe care nu il cunosc prin telefon pentru ca probabilitatea ca caesta sa nu vina e mare.

 

De aici pana la a spune ca in Iasi nu sunt mecanici care sa iti rezolve problema.... e cale lunga

 

 

Nu a spus nimeni ca nu sunt in Iasi, doar ca te amana mereu, si nu sunt primul ce pateste asa... Sa nu ajungem sa discutam ca multi nu vor sa se bage la carburatie...

 

Prin telefon nu s-a facut diagnosticare,,, doar m-au intrebat de simptome si atat.

» Post actualizat in 26 Jul 2017 18:31

Daca el s-a multumit sa dea telefon si nu a mers cu motosa o vada.... inseamna ca l-a interesat. Din cate stiu eu, la Madras pentru a se uita la un motor sa vada despre ce e vb nu iti trebuie programare, si dupa ce vede ce are iti face programare. Ne limitam sa dam un telefon ca sa ne programeze ca e stricata motocicleta. Ce are? e stricata....

 

 

Am fost calare si la madras si la vali, laur ( pe el il inteleg ca nu vrea sa lucreze la carburatie ) etc... nici nu s-au uitat la ea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cib nu stiu daca te va mira, dar si la doctor mergi cu programare.

Chiar nu are sens sa o dam in scuze, daca sun la un service si ii spun ca motoreta mea are nevoie de o sincronizare si reglare carburi, din respect fata de service si client, imi dai macar sansa sa trec pe la voi sa arunci o privire pentru ca mai apoi sa.mi faci o programare.

 

Deci, chiar nu exista un mecanic in Iasi care sa poata rezolva niste carburi? Chiar nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ma duc sa il pup in cwr pe mecanicul ala ca sa imi faca o treaba pe banii mei? Super.Unde sa ajuns in ziua de azi.

 

Mentalitate de "consumator european" cu sloganul "am drepturi".

 

Nu trebuie sa pupati in kwr mecanicii si nici mecanicii nu trebuie sa va pupe in kwr pentru banii vostri. Ce trebuie sa intelegeti voi este faptul ca mecanicii (si nu numai) isi selecteaza lucrarile si clientii. Nu zic ca e bine sau rau dar pur si simplu asa stau lucrurile iar vaicarelile voastre de oameni ofensati "pe banii vostri" nu o sa va rezolve problema.

 

Orice mecanic (bun sau prost) prefera lucrarile usoare dar daca este vorba de un client cu istoric nu va refuza o lucrare mai ampla din doua motive simple:

 

1. Va lucra la o motocicleta pe care o cunoaste dpdpv al starii tehnice iar sansele ca lucrarea sa decurga fara probleme sunt destul de mari.

 

2. Nu poate refuza un client cu istoric, nu se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si la Oreste, din cate stiu omul este destul de saritor, poate te ajuta el in a-ti rezolva problema. (nr il gasesti pe site-ul lui http://www.sprintmotors.ro/contact/)

 

La el e mai bine, daca nu e saritor poate fi reclamat la protectia consumatorului.

 

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...