Sari la conținut

Accident mortal Sabina -Northern Freyja


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Daca citeai mai atent,este o descriere a accidentului..."Apoi a venit virajul cu pricina, unul lent care se strânge spre ieșire. A intrat puțin prea repede în el pentru ritmul ei, a văzut că se strânge, a înclinat mai mult, dar fix în momentul ăla a apărut o mașină pe contrasens, de după colț. Mașina mergea normal. A văzut mașina, s-a speriat și a frânat."

Daca trebuie sa iti explice careva de ce nu trebuie sa franezi puternic in curba...no comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 320
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Prietene, te arunci ca rama-n piatra. Am zis mai sus ca am inteles cum s-a intamplat accidentul din povestea lui Marius. Despre ce vorbim?!

 

Io intrebam altceva. Ai vazut? Ca sa inteleg DE CE s-a intamplat ce s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am abtinut pana acum ca sa las oamenii sa se mai linisteasca. Si ca sa nu le raspund unora care au debitat ineptii majore p-aici.

Dar acum, ca sa invat si eu ceva din accidentul fetei, asa cum ne sfatuieste subtitlul sectiunii, va intreb si eu, pe cei care o cunosteati:

* de cand avea permis? (la ea pe profil apare 1900 toamna)

* de cand mergea pe mobre? (ca poate bn-a avut mobra imediat dupa ce si-a luat permisu)

* cam cati kim avea la activ? (ca una e sa faci un concediu de 5000 km prin Europa pe an si alta e sa mergi zi de zi prin oras+ weekendurile prin tara si sa bagi 15.000 km pe an)

* de cand avea mobra asta si cat mersese pe ea?

 

Raspunsurile astea m-ar ajuta sa inteleg eu niste lucruri pentru mine si mobrele mele trecute, prezente si viitoare.

Multumesc.

Daca te incalzeste cu ceva, eu am mers prima data alaturi de ea in 2013. Poate mergea de mai inainte, nu stiu daca era sau nu incepatoare atunci, am fost gasca mare. Km, din cate zicea ea, in medie peste 10.000 pe an. E posibil sa fi facut mult mai multi. Mobra asta o avea de anul trecut, din primavara. Daca am inteles bine din ce a postat Ianachim, recent bagase o tura prin Europa. Deci era destul de familiarizata cu fierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poti sa ai cati km oi' avea, daca iti lipsesc anumite aptitudini si reflexe, degeaba ii ai ....

Este foarte diferit mersul singur de mersul in "haita" mai ales daca in "haita" se alearga , acolo iti vezi adevarata experienta aptitudini si reflexe, daca observi ca esti prea "lent" si incdrci sa tragi mai tare iesind din zona de comfort, atunci clar trebuie sa ajustezi mersul la potentialul tau real

In semn de respect cred ca ar trebui sa nu mai judecam sarmana fata, cati km avea, experienta, motocicleta prea mare etc etc ,chiar daca ni se pare ca a fost o gresala minoro un om totusi sa stins...., haideti sa invatam ceva din toate aceste nenorociri nu sa criticam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Km, din cate zicea ea, in medie peste 10.000 pe an.

 

Avea undeva intre 75-100.000 km parcurși la ghidon. Permis din 2012, parca.

 

 

Datele sunt incerte. Ba iese medie 10.000 km / an, ba 20.000 km / an.

» Post actualizat in 02 Aug 2017 14:21

haideti sa invatam ceva din toate aceste nenorociri nu sa criticam

Pai cum sa invatam, frate, daca nu stim lucruri?! Personal nu critic pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. D-aia ziceam ca vreau sa incerc sa nu cad deloc, ca sa nu ma poata afecta factorii contributivi!

 

Daca poate si are chef careva sa-mi raspunda la intrebarile alea bine, daca nu iarasi bine. Altceva despre cauza accidentului nu vad de discutat.

 

Daca vrei sa reduci probabilitatea de cazatura la zero, vinde-ti motorul.

Pe forum nu poti cadea.

 

Ce importanta are de cand avea carnet si mobra

MERGEA pe 2 roti si AVEA PASIUNE CAT CASA.

Cand a auzit ca plec singur la N.Kapp a zis sa o iau pana la Brasov sa vada cum e pe o mobra echipata pentru o asa excursie.

"Sabinooo.. te mananc, ca ai interziat si pe mine ma mancau palmele!!!!"

La Brasov am mancat si am taiat-o, nu mai stiu daca am fost arogant, dar stiu c-o suparasem cu ceva, mi-a zis-o pe forum la un moment dat. Ce dracu sa te astepti de la un nesimtit ca mine?

 

Pe drum m-a sunat sa-mi verifice moralul, ma urmarea prin satelit pe unde eram,

Am sunat-o si eu si l-am sunat de la Alta si pe Ianachim..., facusem 1460km intr-o zi, record la vremea aia.

 

La intoarcere m-a asteptat cu "toothless" la benzinaria de la km 36.

Eu eram fleasca de obosit si muscat de albina, ea.... era asa fericita de parca ea fusese.

Cum dracu sa nu te bucure asa ceva? A pierdut lumea un copil tampit si fericit....

 

De atunci ea a facut cel putin 2 ture prin Alpi.

Parca avea si o poza pe zapada...

 

Ce crezi acum? Pasiunea si experienta?

VInde-ti motorul daca-ti e frica de cazaturi, pentru ca nu cred sa o poti ajunge.

 

 

Era un copil grozav. Cand m-a anuntat Rox, era 4:30AM la mine.

A cazut cerul, mi-a inghetat inima.

VIsa la o excursie impreuna cu mine in nordul Irlandei.

 

Acum o s-o tot astept. Eram obisnuit sa intarzie.

Mi-e dor de tine Sabino, fir-ai tu sa fii! Mi-ai distrus excursia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy, eu mi-am dat doar cu presupusul din ce imi mai povestea ea.

Baxxter cred ca stie mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După baraj, a trecut ea în față și eu mergeam în spate și o filmam cu un GoPro (ea mă rugase s-o filmez). Cu 10 viraje înainte de cel cu pricina, mi s-a părut că începe ușor-ușor să se avânte cam tăricel în viraje (față de ce văzusem până atunci la ea) și chiar îmi spuneam să-i zic data viitoare când ne oprim. Nu era ceva nemaipomenit, doar parcă puțin prea multă încredere.

 

@ Speedy.K, dupa parerea mea, de aici poate sa fi plecat problema. Restul... neatentia, ghinionul sa vina fix atunci masina cu pricina, problemele cu transportul si spitalele etc... s-au tinut lant.

Cum am zis, este parerea mea (desi am vazut ca nu sunt singurul care gandeste asa) si imi da senzatia ca in cazul de fata este ceva mai relevant decat cati ani si km avea pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa reduci probabilitatea de cazatura la zero, vinde-ti motorul.

Pe forum nu poti cadea.

 

Ce importanta are de cand avea carnet si mobra

MERGEA pe 2 roti si AVEA PASIUNE CAT CASA.

Cand a auzit ca plec singur la N.Kapp a zis sa o iau pana la Brasov sa vada cum e pe o mobra echipata pentru o asa excursie.

"Sabinooo.. te mananc, ca ai interziat si pe mine ma mancau palmele!!!!"

La Brasov am mancat si am taiat-o, nu mai stiu daca am fost arogant, dar stiu c-o suparasem cu ceva, mi-a zis-o pe forum la un moment dat. Ce dracu sa te astepti de la un nesimtit ca mine?

 

Pe drum m-a sunat sa-mi verifice moralul, ma urmarea prin satelit pe unde eram,

Am sunat-o si eu si l-am sunat de la Alta si pe Ianachim..., facusem 1460km intr-o zi, record la vremea aia.

 

La intoarcere m-a asteptat cu "toothless" la benzinaria de la km 36.

Eu eram fleasca de obosit si muscat de albina, ea.... era asa fericita de parca ea fusese.

Cum dracu sa nu te bucure asa ceva? A pierdut lumea un copil tampit si fericit....

 

De atunci ea a facut cel putin 2 ture prin Alpi.

Parca avea si o poza pe zapada...

 

Ce crezi acum? Pasiunea si experienta?

VInde-ti motorul daca-ti e frica de cazaturi, pentru ca nu cred sa o poti ajunge.

 

 

Era un copil grozav. Cand m-a anuntat Rox, era 4:30AM la mine.

A cazut cerul, mi-a inghetat inima.

VIsa la o excursie impreuna cu mine in nordul Irlandei.

 

Acum o s-o tot astept. Eram obisnuit sa intarzie.

Mi-e dor de tine Sabino, fir-ai tu sa fii! Mi-ai distrus excursia.

Man, eu iti inteleg durerea si ti-o respect. Dar asta nu inseamna ca tre' sa tacem toti, ca suntem pe forum motociclistic, nu la biserica, chiar daca s-a intamplat un eveniment cu sfarsit tragic.

 

 

 

Pasiunea nu tine loc de talent! Si nici experienta, oricata ar fi ea. Ajuta, dar nu tine loc!

 

Experienta in Alpi nu tine loc de experienta pe Siriu. Am motociclit si io per Grossglockner si pe alte pasuri din Alpii ialieni si austrieci. Am motociclit si pe "deneuri" si "judetene" austriece la greu. N-are nicio legatura cu motociclitul in Romanica. E cu totul altceva.

 

La fel cum CB-ul 500 n-are nicio legatura cu miarul.

 

La fel cum schimbatul de 3 (TREI) mobre in 4 (PATRU) ani nu ajuta la nimic.

 

La fel cum mersul singur la drum lung spre tari straine n-are legatura cu datul "cocoseste" pe curbe cu camera in spate.

 

 

 

 

 

Asta pentru maicutele care nu vor decat RIP-uri pe topic dar nu inteleg nimic din ce-a patit fata asta si mai ales DE CE!

 

 

PS Ati auzit de "Perioada Rossi"?! Se intampla cand crezi ca NU MAI ESTI incepator.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

 

Asta pentru maicutele care nu vor decat RIP-uri pe topic dar nu inteleg nimic din ce-a patit fata asta si mai ales DE CE!

Te rugam frumos sa ne spui tu exact ca a patit fata asta si DE CE ,dupa care sa-ti vezi de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sa fi fost tu in spatele ei atunci cand s-a intamplat nenorocirea si tot nu ai fi inteles "DE CE".

S-a tot zis ca mergea mai repede, probabil peste limita cu care era ea obisnuita, si-a dat seama ca a intrat prea tare in curba, apoi a aparut masina, ea s-a speriat, a franat si a cazut.

Ce mai e de spus? Vrei sa stii cati mm si ce DOT aveau gumele? Temperatura asfaltului?

Da, a gresit, dar a platit mult prea scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ Kollar

 

Bun! Ai demostrat exact ce cautai sa demonstrezi ,ca tu esti mai bun decat a fost ea pentru ca tu esti inca in viata.

Acum poti sa renunti la intrebari inutile.

Daca din ce s-a scris pana acum nu ai priceput,orice alta lamurire este de prisos.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da-mi voie sa apreciez eu asta.

Apreciezi faptul ca este vorba de o colega de a noastra care este plansa de familie si prieteni in momentul asta si inca nu a fost inmormantata?

Este asa important sa elucidezi misterele cazului astazi ca altfel viata ta este in pericol?

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,putem spune ca noi,cei care suntem in viata suntem mai buni decat cei care au murit, pt ca am supravietuit pana acum. Cheia supravietuirii nu e sa fii bun,sa ai reflexe de Rossi si sa fii te dai pe o roata,ci sa fii batran,sa conduci precaut,ca mosul, cu grija ca dupa curba sa nu o patesti.

Acum cateva zile eram prin localitate, circulam cu maxim 40,penibil,stiu, nu stiu ce aveam. Mi-era sila sa conduc. Dupa curba, pe contrasens m-am intalnit cu un autobuz care incerca sa vireze nu stiu cum, soferul nu avea chef sa ajunga la urmatoarea intersectie, dadea cu spatele intr-o curba,pe linie continua. Daca aveam 50-60, mai franam? Deci, fiti precauti, conduceti ca mosii,respectiv ca babele si poate mai apucati urmatorul sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa spunem ca a murit din cauza accidentului inseamna sa ne mintim frumos. Ea a murit pentru ca statul (adica semenii ei) nu a a ajutat-o cand a avut nevoie.

@florinelu07: nepasarea cu care ne tratam noi intre noi nu este factor contributiv ci este cel determinant in aceasta situatie.

@jerri_mcrie: asa este ca anumite decizii se iau la varf, dar faptul ca ''managerul'' spitalului din Nehoiu, om numit politic, nu a avut grija sa aiba o linie de garda corespunzatoare nu are de a face cu ''cei de sus'', ci de durerea in pwla a managerului.

Iti dau un exemplu de om responsabil: se numeste Dumitru Tudor, fost militian (!), primul detectiv particular cu acte in regula din RO care culmea prin concurs a ajuns manager al unei unitati sanitare din Vanju Mare jud Mehedinti. A reusit in 2 ani, 2009-2011, sa treaca unitatea medicala de pe minus pe plus, fara sa ceara bani in plus, doar inchizind niste robinete pe unde curgeau bani, si sa aiba un profit de 700.000 Lei. Dupa care au venit ''cei de sus'' - adica Boc - si au inchis unitatea sanitara.

 

Nu subfinantarea distruge sistemul sanitar si ne omoara pe noi la propriu, ci foamea fara limite de bani a celor ajunsi sa tina pixul in mana cu care semneaza devizele in care un intrerupator costa 200 de lei iar priza 250 de lei.

Nu ''cei de sus'' aduc moartea prin spitale, ci profesorii care produc medici contra spaga, sefii de spitale care pun botul la produse tip Hexipharma si asa mai departe

Am prieteni medici care au plecat din RO nu din cauza lefurilor sau a conditiilor proaste, ci in primul rand din cauza mizeriei umane existente in randul angajatilor de prin spitale (in principal medici, prof. universitari UMF).

 

Asa ca modul nostru spurcat de a fi a dus tara si impreuna cu ea si sistemul medical in groapa.

 

@Speedy.K: Probabil a intrat in curba mai tare decat trebuie si cum nu trebuie. Nu stim ce s-ar fi intamplat daca nu frana. Stim doar ce s-a intamplat: a franat si a scapat motorul. Cati dintre noi nu ne-am trezit aiurea pe drum intr-o curba? Doar ca spre deosebire de noi a avut nesansa sa fie o masina pe acolo. Si ghinioanele au continuat: ambulanta fara medic, spitalul fara garda la chirurgie, timpul pierdut. Poate daca era un medic in vacanta si trecea pe acolo intelegea gravitatea situatiei si altul era deznodamantul. Dar nu a fost sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Speedy.K, dupa parerea mea, de aici poate sa fi plecat problema. Restul... neatentia, ghinionul sa vina fix atunci masina cu pricina, problemele cu transportul si spitalele etc... s-au tinut lant.

Cum am zis, este parerea mea (desi am vazut ca nu sunt singurul care gandeste asa) si imi da senzatia ca in cazul de fata este ceva mai relevant decat cati ani si km avea pe moto.

 

I am with ya here

 

» Post actualizat in 02 Aug 2017 15:42

Man, eu iti inteleg durerea si ti-o respect. Dar asta nu inseamna ca tre' sa tacem toti, ca suntem pe forum motociclistic, nu la biserica, chiar daca s-a intamplat un eveniment cu sfarsit tragic.

 

 

 

Pasiunea nu tine loc de talent! Si nici experienta, oricata ar fi ea. Ajuta, dar nu tine loc!

 

Experienta in Alpi nu tine loc de experienta pe Siriu. Am motociclit si io per Grossglockner si pe alte pasuri din Alpii ialieni si austrieci. Am motociclit si pe "deneuri" si "judetene" austriece la greu. N-are nicio legatura cu motociclitul in Romanica. E cu totul altceva.

 

La fel cum CB-ul 500 n-are nicio legatura cu miarul.

 

La fel cum schimbatul de 3 (TREI) mobre in 4 (PATRU) ani nu ajuta la nimic.

 

La fel cum mersul singur la drum lung spre tari straine n-are legatura cu datul "cocoseste" pe curbe cu camera in spate.

 

 

 

 

 

Asta pentru maicutele care nu vor decat RIP-uri pe topic dar nu inteleg nimic din ce-a patit fata asta si mai ales DE CE!

 

 

PS Ati auzit de "Perioada Rossi"?! Se intampla cand crezi ca NU MAI ESTI incepator.

 

1. Pasiunea te impinge la accident

2. La experienta ta, atunci, NU VAD rostul intrebarilor. Practic raspunsurile lor nu au nici o relevanta.

 

Eu am pus-o jos de 3 ori.

1. In 2013 la Alta, nu a tinut-o piciorul, de la oboseala si frig

2. De doua ori la benzinarie alunecandu-mi piciorul pe o pata de motorina

 

Mai sunt si altele de la care m-am scos, am avut noroc pe care mi-e rusine sa le scriu.

Imi masor probabuilitatea de accident altfel.

Si asta i-am spus-o si ei.

Numarul de reflexe care te-au ajutat / sezon.

Daca e unul, e prea mult, ceva trebuie ajustat.

 

Si, asta e, restul e motociclism.

 

Aici in state a trebuit sa fac din nou scoala si examen.

Stii ce-au spus zmeii astia?

90% dintre voi vor avea accident in primul an.

Peste 40% vor muri.

Dupa care procentele scad, dar niciodata nu vor fi 0%

Apropo aici se merge si fara casca. E o senzatie "mortala"

 

Sorry daca am fost acid. Nu e prima oara

» Post actualizat in 02 Aug 2017 15:57

Ea a murit pentru ca statul (adica semenii ei) nu a a ajutat-o cand a avut nevoie.

 

Eu spun ca era un copil si nu avea permisiunea mea sa moara.

Si mai am cativa carora nu le dau voie.

Sunt momente in care soarta ta nu e in mainile statului, e doar in mainile tale.

Sunt locuri in care merg si nu au semnal pentru telefon.

Merg singur mai mereu

 

Gandul asta ca viata ta nu depinde decat de tine e cateodata depasit cu viteza de drogul ala de se numeste PASIUNE.

Foarte greu sa gasesti limita.

 

Anul trecut am fost in nordul Quebecului spre Hudson Bay

Fara unda la telefon.

Ma cosnder cat de cat cu creierul in cap.

2 evenimente.

O viespe de vreo 4-5cm m-a intepat aproape de ochiul drept.

Am oprit, proasta a fugit, mi-a venit in gura un gust amar si a inceput sa se umfle locul.

Cea mai aprope localitate, vreo 40km. In zona aia mersesem 40 de min cu peste suta si nu am intalnit nici tipenie de om sau masina...

Am avut noroc ca am vazut un semn de telefon SOS la 6km.

Cand am ajuns acolo eram asa umflat ca abia am scos casca si nu mai vedeam nimic cu ochiul drept.

Gustul isi mai revenise ceea ce mi-a dat ceva curaj.

Nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca dupa o curba aparea un moose pe sosea... sau daca alergia ma omora...

 

La al doilea eveniment, mergeam fara maini. La 2-3 secunde dupa ce am pus mainile pe ghidon, o caprioara...

 

Tampenii facem toti.

Daca avem ghinion... asta e... si e GATA.

Nu, nu-s de acord sa dau vina pe autoritati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce scrieti atat de mult? cine sta sa citeasca aberatiile astea? traim in Ro si cu asta basta. peste ceva timp acest acident nefericit va fi uitat de multime, si se va da cu rip la urmatorul. nimic nu se va schimba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tsunami pai pe principiul asta de noroc și ghinion când te îmbolnăvești de ce te mai duci la doctor sau iei pastile?dacă astrele nu sunt aliniate oricum mori ca ai ghinion.

proper planning prevents poor performance

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi stiu ca o sa iau 1 milion de injuraturi, imi exprim si eu parerea.

Cred ca sunt obiectiv pentru ca nu aveam nici o tangenta cu ea. Imi pare rau in egala masura pentru ea ca si pentru orice alt motociclist al carui deces nu a generat nici pe departe atata agitatie pe forum - numai pentru ca o stiati foarte multi si e normal sa fie asa.

Nu scriu foarte des, insa urmaresc constant zona de excursii, intalniri si evenimente. Ca urmare stiam de userul Northern Fredja.

Exact asa cum a scris cineva acum cateva pagini, si eu aveam un presentiment relativ la faptul ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.

Parerea mea sintetizata referitoare la ea, inainte de incidentul de sambata era cam asa: o fata cu pasiune peste medie, care s-a hotarat ca motociclismul este implinirea ei. Fara sa tina cont ca era pe jos mult mai des decat era cazul (spun din amintite excursie pe la o zimbrarie, multe incidente relatate de persoane diferite de pe forum etc) a perseverat, ceea ce in continuare nu este de condamnat. Numai in topicul asta gasesc vreo 3 - 4 incidente la fel de grave ca cel care i-a adus sfarsitul, dar a avut sansa (vezi povestea lui Beatrice). Ceea ce mi s-a parut anormal, este faptul ca dupa vreun an-doi de cand si-a luat carnetul, deja ne invata pe toti cum se conduce motocicleta. Acum vreun an parca se punea intr-o competitie inutila, in urma unei excursii cu Ianachim, si exemplele pot continua.

Mi s-a parut ca o astfel de atitudine deja inseamna ca nu mai ai respect si teama fata de pericolele care pot aparea. Din pacate, aceasta impresie a mea s-a adeverit in modul cel mai trist cu putinta. Sunt 100% convins ca a mers si mai aiurea ca de obicei fiindca brava pe filmare.

Imi pare rau sa o spun, dar atunci cand te consideri zmeu si incetezi sa tratezi orice calatorie cu precautie uitand de propriile tare, dovedite anterior, consecintele sunt cele care se vad.

Scuze daca am jignit pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tsunami pai pe principiul asta de noroc și ghinion când te îmbolnăvești de ce te mai duci la doctor sau iei pastile?dacă astrele nu sunt aliniate oricum mori ca ai ghinion.

proper planning prevents poor performance

 

Ai ghinion, nici nu merg la doftor nici nu iau medicamente

Corpul are sarcina de la mine sa se repare singur

» Post actualizat in 02 Aug 2017 17:13

Desi stiu ca o sa iau 1 milion de injuraturi, imi exprim si eu parerea.

Cred ca sunt obiectiv pentru ca nu aveam nici o tangenta cu ea. Imi pare rau in egala masura pentru ea ca si pentru orice alt motociclist al carui deces nu a generat nici pe departe atata agitatie pe forum - numai pentru ca o stiati foarte multi si e normal sa fie asa.

Nu scriu foarte des, insa urmaresc constant zona de excursii, intalniri si evenimente. Ca urmare stiam de userul Northern Fredja.

Exact asa cum a scris cineva acum cateva pagini, si eu aveam un presentiment relativ la faptul ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.

Parerea mea sintetizata referitoare la ea, inainte de incidentul de sambata era cam asa: o fata cu pasiune peste medie, care s-a hotarat ca motociclismul este implinirea ei. Fara sa tina cont ca era pe jos mult mai des decat era cazul (spun din amintite excursie pe la o zimbrarie, multe incidente relatate de persoane diferite de pe forum etc) a perseverat, ceea ce in continuare nu este de condamnat. Numai in topicul asta gasesc vreo 3 - 4 incidente la fel de grave ca cel care i-a adus sfarsitul, dar a avut sansa (vezi povestea lui Beatrice). Ceea ce mi s-a parut anormal, este faptul ca dupa vreun an-doi de cand si-a luat carnetul, deja ne invata pe toti cum se conduce motocicleta. Acum vreun an parca se punea intr-o competitie inutila, in urma unei excursii cu Ianachim, si exemplele pot continua.

Mi s-a parut ca o astfel de atitudine deja inseamna ca nu mai ai respect si teama fata de pericolele care pot aparea. Din pacate, aceasta impresie a mea s-a adeverit in modul cel mai trist cu putinta. Sunt 100% convins ca a mers si mai aiurea ca de obicei fiindca brava pe filmare.

Imi pare rau sa o spun, dar atunci cand te consideri zmeu si incetezi sa tratezi orice calatorie cu precautie uitand de propriile tare, dovedite anterior, consecintele sunt cele care se vad.

Scuze daca am jignit pe cineva.

 

 

A scris Zidu mai sus de ce a cazut atunci cand a fost cu tine si cu Beatrice.

Avea un defect la frana fata pe care nu au reusit sa i-l gaseasca 3 garaje.

 

Apropo, daca-mi aduc bine aminte atunci ati lasat-o acolo-n strada si ati plecat mai departe.

Nu ar fi bine sa nu mai rascolim trecutul?

» Post actualizat in 02 Aug 2017 17:13

Scuze daca te-am jignit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut noroc ca am vazut un semn de telefon SOS la 6km.

Nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca dupa o curba aparea un moose pe sosea... sau daca alergia ma omora...

 

 

Tampenii facem toti.

Daca avem ghinion... asta e... si e GATA.

Nu, nu-s de acord sa dau vina pe autoritati.

Corect ca facem tampenii. Si suntem raspunzatori pentru actiunile noastre. La fel si autoritatile cum le numesti tu.

 

SI tu si ea ati facut o prostie. V-ati accidentat si ati apelat la SOS. Tu esti aici sa ne povestesti iar Sabina nu mai este, asa ca poate ne spui si noua ca s-a intamplat dupa ce ai sunat de la telefonul SOS? A venit o ambulanta cu sofer si ambulantier (adica un brancardier mai rasarit) care te-au rugat sa iti scoti tu casca ca ei nu se baga la asa ceva? Sau a venit un paramedic care ti-a administrat un antihistaminic si un glucocorticoid? Sa vedem ce au facut ''autoritatile'' in cele 2 situatii.

 

@textex: Posibil sa ai dreptate ca a bravat, sau a luat-o valul in gasca sau ca era filmata. Bun, a cazut si s-a accidentat. Atunci ce facem? A primit ce a meritat pentru ca nu a fost cuminte si atenta si o lasam sa moara ca a se invete minte? Pentru ca asta a facut statul: practic a lasat-o sa moara.

 

Asta e supararea mea: ca a murit desi avea toate sansele sa traiasca, iar cel care i-a luat aceste sanse a fost statul. Oricare dintre noi am fi fost in situatia ei, poate accidentati nu din vina noastra, am fi avut probabil aceeasi soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ghinion, nici nu merg la doftor nici nu iau medicamente

Corpul are sarcina de la mine sa se repare singur

» Post actualizat in 02 Aug 2017 17:13

 

 

A scris Zidu mai sus de ce a cazut atunci cand a fost cu tine si cu Beatrice.

Avea un defect la frana fata pe care nu au reusit sa i-l gaseasca 3 garaje.

 

Apropo, daca-mi aduc bine aminte atunci ati lasat-o acolo-n strada si ati plecat mai departe.

Nu ar fi bine sa nu mai rascolim trecutul?

» Post actualizat in 02 Aug 2017 17:13

Scuze daca te-am jignit

Am scris ca nu am intalnit-o niciodata asa ca usurel cu afirmatiile, ca n-aveam cum sa las pe cineva in strada cand nu sunt de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...