Sari la conținut

Inca o tura prin Alpi


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Ma 

La 08.08.2019 la 11:11, Ribo a spus:

Salut , o sa am si eu nevoie de niste informatii pentru anul viitor.

Sper ca pot sa te contactez pentru tips and tricks :D 

 

(Ma bag putin peste topicul omului, dar cu cele mai bune intenții, in ideea ca postarea asta va mai folosi și altora)

 

@Ribo:

Iti recomand atlasul acesta de la Louis

20190809_153402.thumb.jpg.9d6697b2c5c4609df74634d6d953109b.jpg - 

Costa 6.5 euro dar costul este ultimul detaliu.Valorează greutatea lui in aur.

Are sute de rute, sugestii de cazari cu discount pt motociclisti si poti acoperi liniștit, cu ce gasesti acolo, 3 luni de dat cu motorul zilnic.

Fiecare rută are un cod pe care îl introduci pe site-ul Kurviger.de (un planificator de ture valabil vreo 4 limbi) și acolo ai n opțiuni de a o modifica.

În  caz că nu merge linkul asta 

https://m.louis.eu/artikel/motorcycle-touring-guide-alps/10053801

codul de produs este 10053801.

Eu am folosit rîdewithgps.com ca aplicatie de editat turele,  fiind mai bine familiarizat cu ea, dar  multora le place mai mult Kurviger.

 

Chiar dacă pleci anul viitor in Alpi, iti recomand sa il cumperi de acum. Alegerea turelor optime, editarea lor (poate vrei să faci jumatate din una și o parte din alta, etc), alegerea locurilor de dormit de pe traseu, samd, mie mi-a luat minim 2 săptămâni.

 

Spor și distracție maximă la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 09.08.2019 at 15:52, _Raul_ said:

Ma 

 

(Ma bag putin peste topicul omului, dar cu cele mai bune intenții, in ideea ca postarea asta va mai folosi și altora)

 

@Ribo:

Iti recomand atlasul acesta de la Louis

20190809_153402.thumb.jpg.9d6697b2c5c4609df74634d6d953109b.jpg - 

Costa 6.5 euro dar costul este ultimul detaliu.Valorează greutatea lui in aur.

Are sute de rute, sugestii de cazari cu discount pt motociclisti si poti acoperi liniștit, cu ce gasesti acolo, 3 luni de dat cu motorul zilnic.

Fiecare rută are un cod pe care îl introduci pe site-ul Kurviger.de (un planificator de ture valabil vreo 4 limbi) și acolo ai n opțiuni de a o modifica.

În  caz că nu merge linkul asta 

https://m.louis.eu/artikel/motorcycle-touring-guide-alps/10053801

codul de produs este 10053801.

Eu am folosit rîdewithgps.com ca aplicatie de editat turele,  fiind mai bine familiarizat cu ea, dar  multora le place mai mult Kurviger.

 

Chiar dacă pleci anul viitor in Alpi, iti recomand sa il cumperi de acum. Alegerea turelor optime, editarea lor (poate vrei să faci jumatate din una și o parte din alta, etc), alegerea locurilor de dormit de pe traseu, samd, mie mi-a luat minim 2 săptămâni.

 

Spor și distracție maximă la anul.

Multumesc frumos 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 09.08.2019 la 23:32, george13 a spus:

Doar in germana ?

Dap. Nici eu nu vorbesc germană, dar nu te intereseaza textul ci trackurile gata făcute și pe unde trec. 

Am folosit minim 10 din ele și sunt grozave, chiar se vede faptul că oamenii stiu zona.

Eu zic ca salvează săptămâni de documentare.

Daca chiar vrei sa ai access și la text, poti sa scanez paginile ce te intereseaza, sa rulezi un program de recunoaștere text, sa dai un.copy paste in Google Translate și sa vezi despre ce este vorba. Pe mine nu m-a interesat și.consider că este un efort iimens sa faci asa ceva.

Dpmdv trackurile reprezinta cea mai importanta resursa. Si.pt 7 euro vin la pret de maculatură.

 

@Ribo:

Cu placere. Sa le folosesti cu placere dacă te decizi pt achiziție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.08.2019 la 11:11, Ribo a spus:

Salut , o sa am si eu nevoie de niste informatii pentru anul viitor.

Sper ca pot sa te contactez pentru tips and tricks :D 

cu placere, oricand
am atasat celor 2 povestiri si hartile cu traseele aferente
am folosit waze pt navigatie, dimineata  la cafea il luam din offline; cazari tot asa , cu waze/ booking, nimic planificat

Acum 10 ore, _Raul_ a spus:

Eu zic ca salvează săptămâni de documentare.

 

intr adevarm salveaza multe nopti albe dar pana la urma utile... ramai  cu ceva in cap citind despre istoria acelor locuri, pasuri( unele foste drumuri militare, unde s au dat batalii grele in conditiideiarna, greu de imaginat , de exemplu Croce domini)

Acum 59 minute, omu79 a spus:

Uite si aici niste idei (plus ceva trasee pt download):
https://www.ride.co.uk/routes-1/ride-guide-to-the-alps

de asemenea eu am folosit si astea

https://www.dangerousroads.org/

https://www.eurocampings.co.uk/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 4 ore, george13 a spus:

Din pacate nu mai am timp sa fac comanda, plec pe 24 august. Poate pentru anul viitor. Inteleg ca este in format fizic nu electronic .

Dap, fizic.

 

Ai grija cu limitele de viteză in tarile ce urmează să le vizitezi (in zonele populate si pe drumurile mari).

In Austria cutiile camerelor sunt gri, joase (nu pe stalpi) si sunt bine ascunse in peisaj. Este plin de ele inclusiv pe autostrada. Partea bună este că bat doar într-o direcție - spre tine (ok-ish)  sau spre numărul motocicletei (not ok). Grija si la multiplele restricții de 80 si 100 pe autostrada.

Cel mai greu de evitat sunt polițiștii cu pistoale radar, care le dau clasa alor noștri la alegerea locurilor in care se ascund (statii autobuz, după copaci, dupa stâlpi, pe rampe laterale drumului, etc).

Din punctul de vedere al vitezei, Austria mi se pare una dintre cele mai restrictive tari. Partea bună este că sunt indicatoare peste tot, repetitive până la nivel de obsesie. Partea proasta este ca soferii suna fara emotie la politie dacă ieși din norme.

In Italia camerele sunt portocalii, le vezi mai usor, dar bat in toate directiile posibile - fața, spate si perpendicular pe șosea. In zonele turistice sunt si cate trei in fiecare satuc - intrare, iesire, centru. 

 

Ca sa nu trebuiască să utilizezi doua dispozitive pe ghidon sau 2 aplicatii in paralel si alerta audio in casti (Waze este singura la zi cu camerele), lucru care te ameteste in ultimul mod, nu ai decat o singura solutie - respecta cu sfintenie regulile de viteză si bucura-te de peisaj mai mult decât ti-ai propus  :)). Sau mergi in rand cu mașinile. Localnicii cunosc cel mai bine capcanele.

 

Ti-am scris toate cele de mai sus ca sa stii la ce sa te astepti si sa nu faci planuri gen - nu e bai, fortez mai tare si scot km dintr-o zi in 1 sau 2 ore mai putin decat a indicat gpsul.  Nu prea merge. Si este cam nebunie si in Alpi din cauza turismului de masa din luna august. Data viitoare nu mai merg acolo, tot asa, până pe 24 august. Poate chiar 1 sept.

 

In Italia grija mare la odihna de prânz (riști să nu te servească la multe restaurante/statii peco, fiindcă sunt închise. La fel, prin munți este f indicat sa aveti cash. Multe localuri mici, cochete, nu au pos.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, george13 a spus:

Din pacate nu mai am timp sa fac comanda, plec pe 24 august. Poate pentru anul viitor. Inteleg ca este in format fizic nu electronic .

Daca spuneai si matale ca te intereseaza pentru acu' iti dadeam eu cartulia. Acuma sunt deja plecat.

Ia spune pe unde vrei sa mergi?

 Camerele din AT te masoara din fata si iti trag poza din spate.  Dar poti sa incerci sa vezi daca este "ok-ish" cum a spus omul .... 

@_Raul_ bai nene ai facut un adevarat indrumar cu radare, politisti, restrictii etc. Ce draqu, in vacanta mergi sa gonesti sau sa te bucuri de locurile pe care le vizitezi?

E mult mai simplu: in tarile civilizate se respecta regulile de circulatie. 

Pentru tine este "partea proasta" ca suna lumea la militie cand circuli ca tembelul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

 

E mult mai simplu: in tarile civilizate se respecta regulile de circulatie. 

regula valabila oriunde calatoresti, inclusiv in Romania

 

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dragi colegi, eu nu vorbesc de facut curse prin sate sau orașe sau de zgariat masini cu coburile pe autostradă la 250 la ora.

Ci despre faptul că acolo strictetea este ca la carte fata de Romania unde regulile, legal vorbind, sunt mai laxe.

Si ca este o diferenta fata de noi, diferenta care te poate lua prin surprindere. Gen amenda serioasă pentru 52 in zona de 50. Nu 130 in zona de 50.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, _Raul_ said:

Dap, fizic.

 

Ai grija cu limitele de viteză in tarile ce urmează să le vizitezi (in zonele populate si pe drumurile mari).

In Austria cutiile camerelor sunt gri, joase (nu pe stalpi) si sunt bine ascunse in peisaj. Este plin de ele inclusiv pe autostrada. Partea bună este că bat doar într-o direcție - spre tine (ok-ish)  sau spre numărul motocicletei (not ok). Grija si la multiplele restricții de 80 si 100 pe autostrada.

Cel mai greu de evitat sunt polițiștii cu pistoale radar, care le dau clasa alor noștri la alegerea locurilor in care se ascund (statii autobuz, după copaci, dupa stâlpi, pe rampe laterale drumului, etc).

Din punctul de vedere al vitezei, Austria mi se pare una dintre cele mai restrictive tari. Partea bună este că sunt indicatoare peste tot, repetitive până la nivel de obsesie. Partea proasta este ca soferii suna fara emotie la politie dacă ieși din norme.

In Italia camerele sunt portocalii, le vezi mai usor, dar bat in toate directiile posibile - fața, spate si perpendicular pe șosea. In zonele turistice sunt si cate trei in fiecare satuc - intrare, iesire, centru. 

 

Ca sa nu trebuiască să utilizezi doua dispozitive pe ghidon sau 2 aplicatii in paralel si alerta audio in casti (Waze este singura la zi cu camerele), lucru care te ameteste in ultimul mod, nu ai decat o singura solutie - respecta cu sfintenie regulile de viteză si bucura-te de peisaj mai mult decât ti-ai propus  :)). Sau mergi in rand cu mașinile. Localnicii cunosc cel mai bine capcanele.

 

Ti-am scris toate cele de mai sus ca sa stii la ce sa te astepti si sa nu faci planuri gen - nu e bai, fortez mai tare si scot km dintr-o zi in 1 sau 2 ore mai putin decat a indicat gpsul.  Nu prea merge. Si este cam nebunie si in Alpi din cauza turismului de masa din luna august. Data viitoare nu mai merg acolo, tot asa, până pe 24 august. Poate chiar 1 sept.

 

In Italia grija mare la odihna de prânz (riști să nu te servească la multe restaurante/statii peco, fiindcă sunt închise. La fel, prin munți este f indicat sa aveti cash. Multe localuri mici, cochete, nu au pos.

Well is very good to know :) thx again

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...