Sari la conținut

Albania-locatii de mers la mare


CuCun
 Share

Postări Recomandate

Salve,

 

Ca destinatie vreau undeva la mare anul asta si m-am gandit la mare in Albania...Care ati mai fost si ma puteti indruma unde merita mers, unde e fain, etc...

 

Mersi anticipat!!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate fructele de mare la 1/2 pret fata de croatia?

Durres este aglomerat.

Vlore sau Sarande daca vrei mai "de lux" si oriunde intre cele 2 pe alese. Himare, Porto Palermo gen saturn, Jali gen Vama Veche, Gjiepe genn Vadu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ksamil, Dhermi... pentru plaja, mare...

Ksamil zice lumea ca ar fi Bora Bora Europei... nu e chiar asa, dar e foarte frumos... si mult mai ieftin ca la greci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa mergi numai in Albania, iti recomand sa incepi de sus.

 

Durres este ok de trecut prin el si de vazut care e viata pe acolo, dar nu e bine de stat. Este multa tiganie, aglomeratie si agitatie. Fiind port, nici nu poti sa faci baie.

 

In schimb este un loc in Golum / Mali i Robit, putin mai jos de Durres unde este o zona numai de hoteluri si pensiuni, foarte frumoasa. Eu am stat la hotel Family acum vreo 3 ani, intr-un apartament, unde am platit 35E cu mic dejun inclus. Hotelul este chiar pe plaja, si restaurantul lui la fel. Plaja este privata, cu u,brelute si tot, si este CURATATA zilnic de alge si alte chestii cu un ditai "aspirator" special. Prin jur ai multe restaurante, magazine, fast food-uri si vanzatori ambulanti de tot felu' de lucruri. Adresa hotelului este asta: Hotel Family

 

Mai jos in Vlora ai multe plaje si tot felu' de pensiuni/hoteluri. Tot ce inseamna Albania a fost daramat si au construit blocuri noi si colorate pe care o sa le vezi tot timpul, mai ales pe coasta. Vlora este un fel de Miami mai sarac :))) Cladirile pe o parte, strada despartita de palmieri, trotuar si apoi plaja...

 

Apoi de la Vlora la Saranda, pe coasta, este un piesaj de vis... Drumul are curbe, padure, merge pe langa apa, e tot ce vrei... Nu este de ratat daca ajungi acolo. Harta

Pe partea asta am vrut sa stam doar in campinguri si a fost mai greu sa gasim ceva liber. Am stat intr-un camping tot asa pe plaja, care avea si casute, si hotel: Cekodhima Bros. Terasa restaurantului este culmea langa plaja, un nivel mai sus, iar seara este ceva deosebit... Mancarea este extraordinara - orezul ala al lor este criminal! Nu stiu cum naiba il fac... Patronu' un baiat foarte de gasca.

post-48785-0-38434200-1501782545_thumb.jpg

Asta am mancat acolo cu 15E, calculat la cursul lor (adica oricum mai mare) plus spaga! In salata am avut 3 pesti, iar in grecia pe un singur peste dintr-asta am dat 20E!

 

In Himara si apoi Saranda sunt foarte multe plaje, dar din pacate sunt putin aglomerate.

Atentie insa ca spre Ksamil devine tiganie, in sensu' ca tiganii si hotii aia de greci s-au mai infiltrat pe acolo. Detin si ei niste cladiri si campinguri pe acolo.

 

Dupa ce cobori mai jos de vlora plajele sunt de obicei cu piatra mica si apoi in apa pietre mai maricele. Dar nu sunt arici. Daca va luati niste papuci d-aia de plastic de acolo nu o sa va derajeze. In Ksamil teoretic stiu ca e plaja cu nisip, insa noi nu am gasit-o...

 

Inutil sa spun ca Grecia este o mizerie pe langa ce ofera Albania. Toate preturile sunt cel putin la jumate, oamenii sunt extraordinari, nu prea ai restrictii, nu ai semafoare de-a-pulea in mijlocul pustietatii, nu te fura nimeni (mai putin in sud de tot unde au aparut grecii), mancarea este foarte buna si naturala.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in Shenjin, linga Lezhe, foarte frumos, plaja mare, hoteluri, vile, magazine, preturi foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow...mersi de raspunsuri. Nu ma asteptam la asa feedback :cheers:

Caut ceva gen Vama la noi, nu vreau tambalau, lux si lume multa. Si daca ziceti ca si preturile sunt mult mai bune decat, de exemplu, la greci(unde nu am fost si nici nu ma tenteaza), perfect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles nu sunt plaje cu nisip, asa este?

Ba da, incepand din nord pana la vreo 20km dupa Vlora, este numai nisip.

 

Plaja de la Hotel Family + priveliste de la balcon (toate plajele sunt asa pana dupa Vlora, pana incepe zona muntoasa):

post-48785-0-91875700-1501834148_thumb.jpgpost-48785-0-00664600-1501834150_thumb.jpgpost-48785-0-00861800-1501834151_thumb.jpgpost-48785-0-03034900-1501834152_thumb.jpg

 

Vlora:

post-48785-0-81729800-1501834147_thumb.jpgpost-48785-0-17963600-1501834148_thumb.jpg

 

Cativa km dupa Vlora, camping Cekodhima (pana in Saranda cam toate plajele au pietricele si in apa pietre, pentru ca munti):

post-48785-0-55169300-1501834148_thumb.jpg

» Post actualizat in 04 Aug 2017 08:32

Am uitat sa zic, in nord, de exemplu, in apropiere de Durres, apa este foarte foarte calda. Puteam sa stam in apa si pana la 22-23.00...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai drum prin Ksamil si ti se potrivesc pasii poti sa faci un popas la pensiunea Moscopole........proprietarul, Spiro Zguri e un om de viata care se bucura sa gazduiasca romani.

Oriunde ai merge Albania este ceva bun: peisage frumoase, mancare buna, bautura buna ...si iarba grasa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...