Sari la conținut

Problema frana fata 600RR


wtf?
 Share

Postări Recomandate

Ai discurile încărcate și plăcuțele glazurate.

Cea mai buna rezolvare e cu rectificarea discurilor și netezirea plăcuțelor.

Bed-in înseamnă să frânezi progresiv pana se așează bine plăcuțele pe disc, atunci când acestea sunt noi și discul are oarecare uzura. NICIODATA nu se merge pe frână blana din prima după ce le-ai montat. SBK5 sunt foarte bune dar au nevoie de putina răbdare la început.

» Post actualizat in 08 Aug 2017 16:00

 

Asta ar fi pasul următor. Sorin mi-a spus că s-a uitat și nu văzut nimic ciudat, dar a recunoscut că nu a mers cu ea. Și cum United e la mama naibii față de mine și au program de gravide, o duc acolo doar la revizii/probleme (o duc la ei pentru că reprezentanță și istoric service). Dar pentru o verificare de genul, cred că merg la Bardak, sunt mai aproape și am înțeles că au banc.

 

 

M-am gândit și eu la glazurarea plăcuțelor, dar nu știam că se poate manifesta prin pulsații în manetă. Nu știu ce plăcuțe are, dar cred că sunt cele originale.

Grosime inegală pe circumferință. Măsoară discurile la micrometru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai discurile încărcate și plăcuțele glazurate.

Cea mai buna rezolvare e cu rectificarea discurilor și netezirea plăcuțelor.

Bed-in înseamnă să frânezi progresiv pana se așează bine plăcuțele pe disc, atunci când acestea sunt noi și discul are oarecare uzura. NICIODATA nu se merge pe frână blana din prima după ce le-ai montat. SBK5 sunt foarte bune dar au nevoie de putina răbdare la început.

Poti sa faci operatiunea asta tu la service ? Scrie-mi pe privat daca poti si cat ma costa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti stramba (sau chiar crapa) discuri daca le incingi si treci cu ele prin apa. Am trecut printr-un rau dupa ce am coborat destul de mult in frane si cand m-am uitat acasa mai cu atentie discul meu era plin de fisuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@PzKpfW: desi avem modele diferite de la Aprilia, m-am lovit si eu la Futura de problema pulsatiilor in maneta de frana fata. Cauza, in cazul meu, a fost asa cum a scris si Cesar mai sus: o parte din niturile flotante erau intepenite. O curatare temeinica cu spray de frane a rezolvat problema.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In mod normal planuisem sa ii duc motoreta lui Cesar sa se ocupe el de ea insa joi am rupt zaua de legatura si n-am avut duba cu care sa transport motoreta catre el.

Cum azi am avut cateva ore libere inainte sa plec la serviciu asa ca m-am apucat sa curat etrierii cum mi-a explicat un prieten si din ce am vazut pe youtube.

Desi mi-as fi dorit sa fi scos pistonasele complet sa le curat n-am facut asta din cauza ca aveam lichid pe instalatie, astfel ca le-am curatat cum am putut, montate pe etrieri.

Fiecare etrier avea cate 1 pistonas care culisa mai greu decat celelalte 3, dupa curatare si-au revenit.

Am folosit periuta de dinti, motorina si spray de frane Wurth.

Despre placute nu stiu ce sa va zic, daca erau glazurate sau nu, cert este ca le-am frecat biniditat pe smilgher fin de 1000 + cateva ture pe discuri.

Maine voi testa franele dupa ce trece Jagi pe la mine sa ma ajute cu montajul zalei de legatura.

 

post-38619-0-82928800-1503153378_thumb.jpeg

post-38619-0-54830000-1503153388_thumb.jpeg

post-38619-0-42363200-1503153406_thumb.jpeg

post-38619-0-41452000-1503153422_thumb.jpeg

post-38619-0-10303000-1503153432_thumb.jpeg

 

post-38619-0-18339100-1503153445_thumb.jpeg

post-38619-0-60874100-1503153462_thumb.jpeg

post-38619-0-95418300-1503153469_thumb.jpeg

post-38619-0-25273600-1503153488_thumb.jpeg

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi niste km cu frane lejere sa se aseze dupa smirghel apoi strange mai tare de maneta.

 

ce kko de za ai avut de s-a rupt ?

DID cu siguranta, am aflat ulterior ca trebuia sa fie cu nit, cea cu siguranta fiind pentru Cross-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a sarit pe autostrada la viteza mare sau in alte conjuncturi dubioase.

Z de inchidere cu siguranta se une doar cand demontezi lantul foarte des. Si atunci pui suplimentar cev silicon pt asigurare si monitorizezi uzura...

Pt mers pe strada - za cu nituire sau lant continuu montat cu bascula data jos.

Ai grija cu franele la teste, trebuie sa le dai ceva timp sa se aseze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a sarit pe autostrada la viteza mare sau in alte conjuncturi dubioase.

Z de inchidere cu siguranta se une doar cand demontezi lantul foarte des. Si atunci pui suplimentar cev silicon pt asigurare si monitorizezi uzura...

Pt mers pe strada - za cu nituire sau lant continuu montat cu bascula data jos.

Ai grija cu franele la teste, trebuie sa le dai ceva timp sa se aseze

Ca bine ai nimerit-o, ma intorceam in oras pe Pitesti-Bucuresti cu 200, a cedat zaua la 2-3 minute de casa, viteza mica, am franat repede. Noroc...

Vad maine cu franele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe discuri am dat cu smilgher fin de 1000.

In alta ordine de idei ma pis pe ele de frane, mwe honda.

 

Smirghelul obisnuit contine oxid e aluminiu care zice ca nu face deloc bine la discuri, mai ales daca exista deja probleme, depuneri, etc. Exista hartie abraziva pe baza de sticla sau roca pisata insa oricum, 1000 e mult prea fin, pentru deglazurare vrei ca "zgarieturile" sa fie vizibile... ceva in genul honuirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...