Sari la conținut

Accident Ramnicu Valcea


sinisterr
 Share

Postări Recomandate

În ultimul an întâlnesc tot mai des șoferi care trag dreapta și îți fac loc să-i depășești fără a trece de axul drumului. Nu am echipament asemănător cu al poliției, nu mă lipesc de stopurile celor din față așa că singura variantă rămâne că șoferii respectivi sunt atenți la motocicliști și amabili, îți facilitează depășirea. De câteva ori chiar nu doream să merg mai repede dar mi-a fost jenă să refuz dupa ce aproape ieșeau pe acostament.

Totuși în momentul în care vedem vehicolul din față că se lipește pe dreapta sau la axul drumului, ar fi bine să nu credem automat că am întâlnit încă unul dintre tot mai numeroșii șoferi amabili ce ne fac loc să trecem. Mai sigur și mai puțin contondent e să crezi că ai dat de unul ce face dreapta să-și ia avânt pentru virajul la stânga . Am întâlnit manevra asta nu doar la șoferii de camioane ci și la autoturisme din clasa mică.

Din cele scrise mai sus de kamikaze_wtf, pare că aici a fost o astfel de situație

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferii(de autoturisme) care fac dreapta inaintea virajului la stanga sunt niste IDIOTI!

Am intalnit cazuri in care,cu masina fiind pe banda 1,era sa fiu lovit de un "meserias"dinasta care dorea sa faca stanga.WTF!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferii(de autoturisme) care fac dreapta inaintea virajului la stanga sunt niste IDIOTI!

Am intalnit cazuri in care,cu masina fiind pe banda 1,era sa fiu lovit de un "meserias"dinasta care dorea sa faca stanga.WTF!

Au impresia ca sunt cu tir - ul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intersectie se toata mandria romaneasca in zona in care locuiesc. Trec de 4 ori pe zi prin ea. Se intersecteaza drum vai mama lui cu centura(o gluma super ingusta dar libera tot timpul). TIR-urile o iau pe semi-larg sa zic asa. Logic. Masinile mici pe SUPER-larg. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asemenea manevra e distrugatoare...poate surprinde si un experimentat. Mai ales ca de regula tampitii nu semnalizeaza, nu se asigura, fac manevra rapid, surprinderea e totala. Daca esti prins pe acceleratie...Ceva ani in urma am patit-o pe sosea, spre Giurgiu. Veneam pe banda 2, tocmai vroiam sa devansez soferul de pe banda 1, cand omul, un sofer pe la 60 de ani, intoarce brusc fara semnal. Noroc ca am ezitat un pic la marirea vitezei, am avut frana ok si am putut sa reduc pana in el, pana a depasit axul drumului cu o fandare spre banda 1. L-am claxonat indelung... omul un pic brunetel, tot el suparat. Un idiot care nu a inteles gravitatea gestului...In situatia data, putea sa intoarca de langa axul drumului, semnalizand cel putin 100 metri, desi acolo era si banda continua... Daca s-ar fi asigurat temeinic spate, fata, semnal de langa axul drumului, ar fi fost ok. Acolo sunt doua benzi pe sens, nu una pe sens. La una pe sens, te poate surprinde cand tu esti in depasire, sa iti taie fata ,,sa te ia cu el cu tot''...De acea e bine sa nu depasim cand avem strazi laterale stanga,(in sate e foarte periculos),Peco sau curti ale unor institutii. Poate baga la cap si eminentii forumului, se stiu ei. Si pentru ei scriu acum aici, am mai facut-o...o sa o mai fac.

Soferii(de autoturisme) care fac dreapta inaintea virajului la stanga sunt niste IDIOTI!

Am intalnit cazuri in care,cu masina fiind pe banda 1,era sa fiu lovit de un "meserias"dinasta care dorea sa faca stanga.WTF!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu depasesc niciodata fara semnalizare, schimbat faza lunga si un claxon scurt.

 

Numai atat? Foarte periculos colegu...Eu trimit si cateva rachete de semnalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...