Sari la conținut

Accident Dragasani - Valcea


XTY69
 Share

Postări Recomandate

cate accidente sa se mai intampla pana se da lege noua pt scolile de soferi/carnet?

N-are treaba scoala cu ce se intampla in trafic. Doar batzul poate sa amelioreze situatia. Si cand zic batz nu ma refer la bataie. Ma refer la pedepse daca faci prostii d-astea. Totul trebuie modificat. Te-ai batut in trafic? Obligatoriu un examen psihologic (facut intr-un loc anume si monitorizat, nu la toate firmele de apartament) pentru a vedea daca esti apt de permis. Ai schilodit sau omorat pe cineva? La revedere permis pentru totdeauna.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 21:28

Nu l-ai vazut? Obligatoriu examen medical pentru a vedea daca vezi. Lista poate continua. Sunt multe nuiele ce ar putea tempera participanii la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie mers prudent, .. cat avea baiatul pe motoreta? nu incetinesti la intersectie?..

Cat avea? Asa dupa tine....

incetati cu cliseele astea proaste... deveniti penibili.

daca nici acum nu e evident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... .. cat avea baiatul pe motoreta?

si ce DOT a avut la cauciucuri?

oare avea platite impozitele, RCAul, si ITP era valabil??

si era oare in timpul lui liber, sau tragea chiulul de la serviciu?

 

alta intrebare?.....

 

 

 

 

PS: recuperare rapida riderului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa citesti despre accident, alta este sa vezi filmarea...

(Recomand tuturor sa vizioneze inregistrari cu accidente. Merita. Este mult de invatat de acolo.)

 

Ce ar ajuta sa reduca numarul cret inilor de pe sosele este un test psihologic anual. Dat la politie, sau undeva unde nu poti doar "pune stampila".

 

 

Recuperare rapida colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are treaba scoala cu ce se intampla in trafic. Doar batzul poate sa amelioreze situatia. Si cand zic batz nu ma refer la bataie. Ma refer la pedepse daca faci prostii d-astea. Totul trebuie modificat. Te-ai batut in trafic? Obligatoriu un examen psihologic (facut intr-un loc anume si monitorizat, nu la toate firmele de apartament) pentru a vedea daca esti apt de permis. Ai schilodit sau omorat pe cineva? La revedere permis pentru totdeauna.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 21:28

Nu l-ai vazut? Obligatoriu examen medical pentru a vedea daca vezi. Lista poate continua. Sunt multe nuiele ce ar putea tempera participanii la trafic.

mda... nu cred ca ai vazut cum se face scoala moto pe afara, iti garantez ca 95% din motociclistii romani nu iau poligonul la mine in sat , iar de traseu nu mai discutam, aici se invata cum trebuie si dupa cateva luni de scoala si 1-2k km tot praf sunt incepatorii .. pt ca dureaza mult mai mult sa inveti controlul motocicletei .

 

te-ai obisnuit asa tare cu biciul ca incepe sa-ti placa si il recomanzi , schimbarile se pot face mult mai usor si elegant .

 

acum totusi cand instructorii sunt praf cum ar putea iesii incepatorii din scoala... asta in cazul in care instructorii chiar au categoria A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu stiu cum se face scoala prin alte parti. Eu nu stiu cand ai plecat din tara. Adica acum cati ani ai trait tu in Ro zi de zi? Daca a trecut mult timp, poate nu mai esti la curent cu pulsul societatii noastre. Regulile sunt incalcate intentionat de cele mai multe ori. Degeaba ii pui si pe aia cu mobre si pe aia cu masini sa faca scoala pana la loc comanda daca ei incalca regulile cu buna stiinta.

 

Cand eram la inceput, ma gandeam daca sa port vesta reflectorizanta sau nu. Raspunsul la intrebarea asta l-am aflat in Sinaia. Mergeam in coloana cu maxim 40 la ora. Un taxi vroia sa faca stanga de pe drumul principal pe o straduta/intrare hotel. A asteptat sa treaca masinile si a inceput sa faca virajul in fata mea. Crezi ca nu stia regulile de circulatie? Ca nu stia ca trebuie sa cedeze trecerea? La masini cum a stiut? A mers pe principiul "ala are mai mult de pierdut daca facem accident" si s-a bagat. Probabil si-a zis "Da-l in pla mea cu motocicleta lui ca franeaza el."

 

Cat despre bici, din contra. Nici nu l-am vazut. Daca schilodesc pe cineva si sta in spital mai putin de 90 de zile, ma doare la basca. Omor 3 oameni ca Huidu? Suspendare! Care bici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu stiu cum se face scoala prin alte parti. Eu nu stiu cand ai plecat din tara. Adica acum cati ani ai trait tu in Ro zi de zi? Daca a trecut mult timp, poate nu mai esti la curent cu pulsul societatii noastre. Regulile sunt incalcate intentionat de cele mai multe ori. Degeaba ii pui si pe aia cu mobre si pe aia cu masini sa faca scoala pana la loc comanda daca ei incalca regulile cu buna stiinta.

 

ti se pare tie ca la accidentul asta doar conservaru a gresit? motociclistu o fi fost sofer de tank si a zis , ce plm trec prin intersectie blana, daca se baga vrun fraier nici nu-l simt ... asa se merge cu motocicleta? nu se intampla acum se intampla peste xxx km , tot ii taia un taximetrist grabit calea , cand esti pamant e inevitabil sa nu dai de terra dar asta parca a vrut sa se gateze cu asa avant s-a infipt... mai era un belbod cantaret de s-a infipt acum cativa ani cam la fel doar ca era un militian in intersectie care-i facea semne disperate sa incetineasca ...

 

el nu , vazuse priorite si verde in fatza ochilor blanaa ca sunt motocichilot , dupa cativa ani se plangea pe forum ca l-a costat nu stiu cat recuperarea si inca nu e 100% ...

 

 

eu am plecat de mult, se fac 10 ani in curand, dar abia m-am intors din vacanta la romanistan, mi se pare ca se conduce mult mai ok , bine am evitat orele de varf dar oricum n-am facut road rage in 2 saptamani de ro , e o chestie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite postul #35 in topicul asta: /index.php?/topic/748471-nevoie-urgenta-de-ajutor-azi-ora-850-sector-2/page-2

 

Deci nu, nu mi se pare ca doar unul singur e vinovat.

 

Venitul in vizita nu are treaba cu traitul aici. E ca si cand te duci la gradina zoologica 2 ore sa casti ochii si pleci inapoi acasa. Daca nu stai 24/7 in cusca cu maimute sa arunci cu fecale in stanga si in dreapta, nu poti sa iti faci o idee despre cum e viata la zoo. Mi mi se pare mai rau decat acum 10 ani. Poate e de la rahat, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la spusele lui superbec, si mie mi se pare ca lumea conduce mai civilizat ca acum 8-10 ani (inclusiv eu).

 

Motociclistul n-a gresit, legal vorbind, insa putina conduita preventiva poate-l ajuta sa evite accidentul. Vechea poveste...

 

PS: stie cineva in ce stare se afla cei doi? Pietonul doar ce si-a luat o motocicleta-n freza, literalmente...banuiesc ca numai ok nu e.

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are treaba scoala cu ce se intampla in trafic. Doar batzul poate sa amelioreze situatia. Si cand zic batz nu ma refer la bataie. Ma refer la pedepse daca faci prostii d-astea. Totul trebuie modificat. Te-ai batut in trafic? Obligatoriu un examen psihologic (facut intr-un loc anume si monitorizat, nu la toate firmele de apartament) pentru a vedea daca esti apt de permis. Ai schilodit sau omorat pe cineva? La revedere permis pentru totdeauna.

» Post actualizat in 13 Aug 2017 21:28

Nu l-ai vazut? Obligatoriu examen medical pentru a vedea daca vezi. Lista poate continua. Sunt multe nuiele ce ar putea tempera participanii la trafic.

Colegu are mare dreptate... dar intr-un stat total corupt, unde finatisti si guvernanti sunt infratiti cu popi homosexuali, securisti tradatori de tara aserviti si homosexuali, curve si infractori, tortionari ce-si mananca linistiti pensiile castigate prin sudoarea batei...nu se pot adopta legi care sa permita asa ceva...Trebuie sa mai evoluam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula citesc si nu mai scriu nimic pe forum datorita unor personaje (stiu, nu sufera nimeni).

Fiind conservar,pieton si motociclist (in această ordine) vad ca superbec are in sfarsit o atitudine care sa condamne si motociclistii...asta da evolutie.

 

Pe moto eu ma simt in c###ele goale, asa incepator cum sunt....cum dracu sa fiu smecher in intersectie? Serios, csj are dreptate. Azi am iesit la plimbare pe jos si era un copchil idiot de vreo 18-20 de ani care in intersecție se uita pe geamul lateral si era sa trazneasca o masina care circula regulamentar. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred.

 

Nu devii sofer dupa 30 de ore de condus...cand am facut scoala ptr B ni s-a spus că abia dupa 100k ne putem numi soferi. Cand am facut scoala ptr A mi s-a spus că abia dupa 5k o sa stiu care e frana si care e ambreiajul.

 

Pe cuvânt ca as fi plătit mai mult ca sa învăț mai mult in scoala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca eu as respecta legea, dar parca in intersectie in localitate trebuie sa ai maxim 30 km/h

Imi spui articolul din lege, sau un link ceva? Fara ironie, eu chiar nu stiu ca in intersectii limita legala e mai mica decat in alte parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e clar nevinovat! Va recomand tuturor sa mergeti ca el, un exemplu de urmat! Ce baiat bun, ce bine ii dadea el in linie dreapta!

Il ajuta cu ceva ca vina majoritara e a conservarului? Ca da, trebuia sa i se cedeze trecerea? Suferinta de pe patul de spital e mai putina? Recuperarea mai grabnica? Daca vrei sa ajungi acasa, nu mergi asa!

Din video, pare o intersectie relativ aglomerata, cu pietoni asteptand sa traverseze, cu masini facand stanga si te gandesti ca e o idee buna sa vii "blana*"!? Go for it! Bravo Gigi, ai avut prioritate!

* pentru cei care cred ca blana inseamna +250km/h. Blana inseamna o viteza de la care nu mai poti reactiona preventiv in conditiile de trafic existente, relativ la capacitatile tale, ale atelajului, ale arealului.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...