Sari la conținut

Termostat defect? Temperatura prea mica croaziera: 65 C


Postări Recomandate

Aseara ma intorceam dintr-un roadtrip, ce e drept cu vant lateral destul de puternic. Mergeam in viteza a 6-a cu 140km/h.

 

Mi-au coborat ochii pe temperatura si am citit 65 grade C. Aceasta este media de temperatura in care a stat pana am intrat in oras (si a urcat peste 80).

 

Din cate stiu eu, termostatul ar trebui sa inchida circuitul apei spre radiator in asa fel incat sa nu permita scaderea temperaturii sub 80 grade C.

 

In acelasi timp motocicleta fiind naked ma gandesc ca vantul lateral racea propulsorul suficient cat sa ajunga la aceasta temperatura.

 

M-ar ajuta niste pareri din experienta, daca este dus termostatul sau fenomenul este normal.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara ma intorceam dintr-un roadtrip, ce e drept cu vant lateral destul de puternic. Mergeam in viteza a 6-a cu 140km/h.

 

Mi-au coborat ochii pe temperatura si am citit 65 grade C. Aceasta este media de temperatura in care a stat pana am intrat in oras (si a urcat peste 80).

 

Din cate stiu eu, termostatul ar trebui sa inchida circuitul apei spre radiator in asa fel incat sa nu permita scaderea temperaturii sub 80 grade C.

pe acolo , da

In acelasi timp motocicleta fiind naked ma gandesc ca vantul lateral racea propulsorul suficient cat sa ajunga la aceasta temperatura.

gandesti prea mult , mai bine mai putin dar corect ... vantul lateral daca ti-ar racii motorul te-ar si da jos de pe motocicleta....

 

multe mobre de etalea au termostatele scoase complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu este ca la masini. Conform manualului termostatul la modelul meu de motocicleta se deschide la 62 grade. Fac copy paste la textul din manualul de service:

 

"The thermostat is a wax pellet type which opens or closes with coolant temperature changes. The

thermostat continuously changes its valve opening to keep the coolant temperature at the proper level.
When coolant temperature is less than 55°C (131°F), the thermostat closes so that the coolant flow
is restricted through the air bleeder hole, causing the engine to warm up more quickly. When coolant
temperature is more than 58 ∼ 62°C (136 ∼ 144°F), the thermostat opens and the coolant flows."

 

P.S. Am atasat si tabelul de specificatii din acelasi manual.

 

post-9511-0-41341900-1502713497_thumb.jpg

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si eu am avut aceeasi panica. Pe autostrada 140k/h 67/68 grade C (636 2005). Nu am gasit nimic in manual (sau poate nu am citit eu destul de bine), dar mecanicul la care merg m-a asigurat ca este totul perfect in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Power-Tape pe radiator ca sa reduci racirea prin convectie, in sezonul rece. 1/8, 1/5, 1/3. Te joci, daca vrei, cu latimea benzii, pana obtii temperatura pe care o doresti. 75-85 de grade ar fi ok.

Pe de alta parte, temperatura apei la 65 n-ar fi sfarsitul lumii daca uleiul e la temperatura lui optima (90-100 Celsius). Banuiesc ca nu ai sonda de temperatura pe baie deci o metoda simpla pe care o poti pune in aplicare ar fi ca in timpul uei ture sa te opresti si sa masori temperatura uleiului (pe filtru de ulei e numai bine) cu un pistol de masurat temperatura cu laser.

Daca uleiul e prea rece, in sistemul de ungere poate aparea cavitatia si lubrifierea va fi deficitara.

Tot toamna-iarna-primavara, cand temperaturile sunt mici, poti trece pe un lubrifiant mai utin vascos, 10W30. Consulta manualul de service si vei gasi acolo recomandarea Kawasaki.

post-14189-0-32725500-1507282935_thumb.jpg

Cheers!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...