Sari la conținut

Asta-i crima ,nu accident


virgil
 Share

Postări Recomandate

O sa ne lamurim pana la urma ,dar nu cred in ruptul capului ca motociclistul este vinovat.52 ani , touring , oameni cuminti

» Post actualizat in 16 Aug 2017 13:48

daca am sti unde a fost lovit motorul ,am putea banui cum s-a intamplat.

» Post actualizat in 16 Aug 2017 14:13

Mai am una , de langa ax pana in marginea din stanga nu prea avea loc sa intoarca , asa ca este cam subtire varianta cu intorsul spre centrul satului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Motociclistul avea cumva vesta cu airbag?

Asa pare, sub mana lui dreapta se poate observa zona unde se introduce rezerva.

 

Dar vad si foarte mult sange provenind din zona capului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Abia astept sa vada judecatorul imaginea.

 

De specimene d'astea ma feresc, de cocalari manelisti.

 

Din pacate legislatia este permisiva, un om intra in pamant, altul va ramane fara permis si se va distra la fel ca inaite.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat sa circul pe drumuri nationale germane cu o banda pe sens ,linie discontinua si sa ma mir de ce naiba circula cu 60/h si nu depaseste nimeni desi ar fi putut-o face .Pt ca pe ei nu-i strang hainele ca pe noi.Disperarea asta de a fi primul ,de a-l "face " pe ala sau alalalt este in sangele romanului

» Post actualizat in 16 Aug 2017 10:34

Asa ca fapt divers ,cand treci pe langa un motociclist/scuterist /biciclist ,reduci naibii putin viteza ,iei un pic de distanta ,ala este totusi in echilbru are doar doua pete de contact cat doua carti de joc si nu este protejat de table.Pana la urma cat ne ajuta mintea ,asa conducem.Cine-i limitat in viata de zi cu zi este limitat si la volan si la ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 ani , touring , oameni cuminti

 

Exact. Oameni obisnuiti ca lucrurile sa fie in felul stiut de ei. Ca un soi de dinozaur ierbivor. Failed.

Cocalarul Audi e realitatea implacabila.

Daca tot vrei o manevra cu ceva doza de risc, nu mai bine te duci pe dreapta si intorci cand totul e liber si sigur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cati motociclisti de la noi i-ai vazut purtand ziua vesta reflectorizanta?cati de la noi poseda costum moto cu airbag?,probabil f putini. De ce purta toate astea? pt ca tinea la viata lui si daca tot facea asta ma indoiesc ca ar fi facut genul asta de manevre de incepator care nu se asigura la schimbarea directiei de mers.Intotdeauna incercam sa-l scoatem vinovat pe cel care nu mai este,iar in situatia in care nu moare gasim altceva gen soarele,viespea ,stranutul ,groapa ,cainele , orbitul de la farurile altuia si cate or mai fi.N-am vazut unul sa spuna direct :da este vina mea ,am gresit imi asum vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal nu reusesc sa inteleg cum a fost acrosat motociclistul, si nici intentiile acestuia, sa nu mai zic de ale soferului

din spusele celor ce cunosc zona, inteleg ca e una unde soferii calca acceleratia inconstient, iar parte din localnici sun "parveniti" prin munca de jos din strainatate

Balanta inclina vina catre sofer si vad frustrari personale, de inteles, puteam fi oricare dintre noi in locul neamtului.

Dar, daca tot vrem sa ne civilizam ar trebui sa facem rost si de cealalta parte a povestii. sa urmarim evolutia dosarului, sa ne prezentam condoleantele familiei si sa cautam sa luam actiuni ca MACAR in acea zona sa nu se mai intample asemenea nenorocicri. Usor de spus si greu de facut cand panselutele si bordurile sunt prioritate nationala, la fel ca goana dupa dat amenzi inainte de paste si craciun din partea politiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :(

Prin zona aceea "urangutanii" sunt indobitociti de alcool. Generatii de degenerati.

Mai ales ca si muierile beau cot la cot cu barbatii.

La ce sa te mai astepti?

.

 

Tu bănuiesc ca ai crescut la casa de copii.... sărăcuțul de tine. Trist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :(

Prin zona aceea "urangutanii" sunt indobitociti de alcool. Generatii de degenerati.

Mai ales ca si muierile beau cot la cot cu barbatii.

La ce sa te mai astepti?

Ca sa nu pricepi altceva, ți-o spun cat se poate de clar. N-am rude acolo, n-am vreo legatura cu oamenii din zona. Pt mine e doar un drum virajat minunat intr-o zona geografica de invidiat. Si acum vine intrebarea:tu de unde pana mea stii chestiile astea, din cartea de istorie? Stiu că-ți place sa aberezi in general, dar nu contenesc sa ma minunez ce-ți poate mintea, mai bine zis la ce low-level poti cobori(sau stagna) cand vine vorba de a-ti pune mintea in miscare. Dude, get a life. Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Din primele informații se pare că motociclistul care se deplasa pe direcția Budești a semnalizat stânga cu intenția de a întoarce înspre centrul comunei, moment în care a fost depășit de către un autoturism marca Audi, ce circula cu viteză foarte mare în același sens, conform unor martori. Motociclistul a fost acroșat de către autoturismul marca Audi și proiectat într-un autoturism parcat pe marginea drumului (KIA, cu numere roșii)."

 

Parerea mea e ca motociclistul semnaliza depasirea acelei masini Kia oprita pe marginea drumului, iar Audiul l-a triplat. Daca va uitati la poze, vedeti ca Kia a fost deplasata din cauza impactului.

Clar motociclistul nu se afla oprit. Daca vrei sa intorci, te opresti, nu?

Pacat de acea viata pierduta aiurea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Vine neamțu' din Jărmania, obișnuit cu 30 la oră în localitate, că, deh, trece o rață sau un copil strada, frânează, evită elegant, și PAK, te izbește un (cuvant urat) local cu Aoudiii OOOO. La nooooi, în românica e survival game.... IN LOCALITATE! țâță


» Post actualizat in 17 Aug 2017 15:54


TUTUTUROR PROSTILOR care cred ca a fost accident de maaare viteza, va spun, nu e ne voie de viteza sa omori un om, e de-ajuns sa-l capotezi cu greutatea motocicletei lui

la 30 la ora, motocicleta îl omoară, strivindu-l. Nu sunt fotografii elocvente, puștilor!

Editat de ZIDU'
nu mai lati posturile inutil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am deschis topicul asta am facut-o pt ca ma simteam cumva indignat vazand cum poti muri asa aiurea , doar pt ca esti pasionat de motocicleta si calatorii.Putin ma regasesc si eu in situatia acelui om ,indiferent de natie sau varsta. Clar nu erau niste tinerei care aveau de demonstrat ceva ,cuiva.Doar calatoreau in concediu.Si apare un frustrat care a tinut neaparat sa le arate ce masina are el si cum ii umileste pe asazisii motociclisti. Inteleg ca avea trenuri prin gari , vapoare prin porturi care impuneau prezenta urgenta a lui , acolo. Si ce a demonstrat , acceleratie , viteza si un om trimis pe cealalta lume.As mai scrie ,dar nu mai are nici un rost.Nu va mai certati pe aici , viata este scurta .Numa bine la toti.

» Post actualizat in 18 Aug 2017 08:42

in 30 de ani de soferie nu am avut nici un accident ,cu toate ca fac asta aproape permanent,cu exceptia a vre-o doua trante cu motorul.cand aveam 20 de ani mi-era frica de militie tot timpul ,acum mi-e frica sa n-o mierlesc eu sau altul. dar se pare ca a aparut o generatie de "neinfricati"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul avea cumva vesta cu airbag?

 

Da, similara cu a mea. Problema e ca vesta nu prea te ajuta cand dai cu capatzana de o alta masina, asa cum se vede in imaginile cu victima :(

 

Pana cand legea asta photota nu va fi pusa la punct, cu amenzi de sa ii usture poponeata pe cocalarii care-si faci selfies cand conduc cu +100 kmh in localitate, plus permis luat pe cel putin 6 luni, nu va fi treaba.

 

Eu, de cand traiesc in UK, am tras o concluzie referitoare la ceea ce unii ar numi civilizatie, si anume ca intr-adevar, societatea e in aperenta una civilizata, datorita atat educatiei cat si fortei coercitive a legii. Pe sistemul "nu esti educat? nici o problema, te educam noi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect spus. Civilizatia....se aplica cu "biciul"! Legi aspre si aplicate. Amenzi, pedepse. La noi pentru lovirea unui politist intrii la ultraj. La americani iei ani de zile de puscarie.

Vor veni unii si vor spune, da, sa ne ceara si sa aplice, daca ne si ofera. Just si asta. Insa, daca nu incepem de undeva, unde ajungem? Macar pentru condus cu alcool, accident cu victima, etc etc, ar trebui sa fie clar-dispare permisul, vin niste amenzi imense. Nu permis suspendat 3 luni, condamnat cu suspendare, si 3 lei amenda. Normal ca tampitului nu ii pasa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc din intamplare (adica am fost pasager) cu idioti care merg cu 100 la ora prin sat, cu masina, pe drumuri secundare nu pe drumul national, pentru ca stiu ei ca nu e politie. N-au ce face acasa, probabil faptul ca se simt in fast and furious dimineata si seara cand merg si vin de la munca e singura lor distractie. Biciclist, intalnit in curba? Ocolit, fara a reduce viteza, cu iesire pe contrasens, in curba. Era vina biciclistului - daca venea ceva de pe contrasens. Copii pe stanga si masina parcata pe dreapta? Slalom indemanatic, si tot inainte cu 100...

Editat de paimei01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Din primele informații se pare că motociclistul care se deplasa pe direcția Budești a semnalizat stânga cu intenția de a întoarce înspre centrul comunei, moment în care a fost depășit de către un autoturism marca Audi, ce circula cu viteză foarte mare în același sens, conform unor martori. Motociclistul a fost acroșat de către autoturismul marca Audi și proiectat într-un autoturism parcat pe marginea drumului (KIA, cu numere roșii)."

 

Parerea mea e ca motociclistul semnaliza depasirea acelei masini Kia oprita pe marginea drumului, iar Audiul l-a triplat. Daca va uitati la poze, vedeti ca Kia a fost deplasata din cauza impactului.

Clar motociclistul nu se afla oprit. Daca vrei sa intorci, te opresti, nu?

Pacat de acea viata pierduta aiurea...

 

Stiind cum se circula in afara, cu depasiri pana pe celalata banda pentru orice obstacol care blocheaza chiar si un sfert din banda pe care mergi, asta e cel mai probabil scenariu. Pacat, asa ti-o iei la noi cand mergi corect. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred la fel, a venit tare din spate , cel cu motorul s-o fi asigurat ,nu era nimic in lateral , o fi luat un pic de distanta fata de jeep si a fost luat pe sus si proiectat in jeep si de acolo inapoi pe banda sa.Mai mult ca sigur ca nu aveau viteza ,poate admirau pe acolo cand l-a "umflat"bizonul.Cat despre copilul asta fara minte daca era al meu i-as fi luat pt inceput o masinuta cu care abia sa se tarasca primii ani.Probabil va scapa , si tot probabil v-a invata ceva din asta.Din pacate acel om ,motociclist ,nu se mai intoarce "Frumos"inceput de viata.

» Post actualizat in 18 Aug 2017 15:34

Ceva de genul ,sa auzi trenul trecand prin fata blocului stiind ca pe acolo nu exista cale ferata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul are dreptate se bea In maramuresul istoric, in zona oasului, chioarului, timisoarei ,..., Bucurestiului. Am cunoscuti multi oameni si copii din Maramuresul istoric care erau grozavi. Bine dezvoltati intelectual si fizic. Saptamana trecuta am cunoscut un batran de 107 ani mergea singur si era perfect lucid ( cu auzul nu statea prea bine). Era cu baiatul mai mic care zicea ca locuieste singur isi vede de gradina si umbla chiar si la cosit . L-am intrebat ce mananca daca este singur . A spus ca nu stie dar un lucru este sigur palincuta nu-i lipseste. Deci hai sa lasam povestea cu alcoolul. Tanarul trebuie invatat minte. In 34 de ani de condus motocicleta am platit un radar pe vremea impuscatului, 34 de ani nu m-am uitat la limitarile de viteza stiind ca nici asa nu pot sa merg legal. In iulie mi-au saltat carnetul pe 30 de zile . Si sa stiti ca s-a intamplat un miracol. Brusc am inceput sa pastrez limita legala a vitezei. Asa ca solutii sunt trebuie doar aplicate. Este foarte trist sa vii din afara si sa mori nevinovat. R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. În Maramureș se circulă foarte rapid în localități, chiar și peste 100 ! Mai ales prin comunele mai izolate pentru că atenționarea cu flashuri între maramureșeni funcționează impecabil. Avem de-a face cu o competiție permanentă de tip „ce-a mai” începînd cu casele și terminând cu mașinile. Cei care ajung să-și ia mașini rapide le și folosesc ca atare depășind tot ce prind. Asta e prima observație. 2. La fel din fotografia cu ruleta poliției se constată că aceștia măsurau distanța între punctul de impact și poziția finală a motocicletei. 3. Lovită din spate motocicleta nu prea avea cum să fie proiectată în autoturismul parcat, mototolit clar în spate-stânga, de aceea sunt convins că a fost acroșată în timp ce începea să întoarcă.4. Întoarcerea motorului dintr-o bucată, cel puțin în România, este o manevră foarte riscantă și reclamă o asigurare permanentă din ambele direcții cu folosirea oglinzilor și în același timp menținerea echilibrului motorului încărcat. Cine nu stăpînește tehnica, e sfătuit să se abțină și să oprească pe dreapta înainte de a întoarce. Nu ajunge să semnalizezi, trebuie să te și asiguri temeinic, pentru că cel care schimbă direcția nu are prioritate în raport cu nimeni! Automobilistul a depășit legal pe linie discontinuă, i se poate imputa doar viteza care l-a împiedecat să reacționeze corect (virând larg sau frânând). Vina majoritară o poartă însă motociclistul german care probabil nu era obișnuit să se ferească de „bolizii ” din localități și care a abordat cu ușurință manevra de întoarcere. Să-i fie țărâna ușoară!


» Post actualizat in 19 Aug 2017 06:00

Stiind cum se circula in afara, cu depasiri pana pe celalata banda pentru orice obstacol care blocheaza chiar si un sfert din banda pe care mergi, asta e cel mai probabil scenariu. Pacat, asa ti-o iei la noi cand mergi corect. :(

Ipoteza asta nu prea se susține colegilor. De ce? pentru că este evident că motocicleta avea viteză foarte mică cînd a lovit jeep-ul parcat clar în afara benzii carosabile, altfel era mototolit mult mai urât. Voi ați fi semnalizat depășire trecând pe lângă el cu viteză mică la gabaritul unui motor chiar dotat cu cufere? Eu nu! Și mai e ceva. În locul respectiv acostamentele șoselei sunt lărgite ceea ce permite întoarcerea dintr-o bucată pe care toate circumstanțele o sugerează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tot dam cu intorsul ,lucru pe care nu pot sa-l cred.Pe ce banda a fost lovit , pe sens ,pe contrasens , in valiza , pe lateral , pe lateral perpendicular pe motocicleta , era in fata celeilalte motociclete , in spatele ei? Sigur ,varianta intorsului este singura care-l scoate pe conducatorul auto din culpa.Nu-l vad eu pe motociclist intorcand asa aiurea fara asigurare .Clar nu mai foloseste la nimeni faptul ca baiatul va ajunge dupa gratii , dar parca nici prosteala pe fata nu este convenabila

» Post actualizat in 19 Aug 2017 07:59

Din ce-mi mai amintesc din bruma de legislatie rutiera ,depasirea unui autovehicul care semnalizeaza intentia schimbarii directiei de mers catre stanga ,este interzisa.Stiu ,veti spune ceva despre asigurare , adevarat , dar daca cel care circula venind din spate cu viteza mai mare decat a ta iese din banda intrand in depasirea ta cand tu ai initiat schimbarea directiei , cand si ce asigurare sa mai faci , cumva te simti protejat de regula.Mi se intampla in trafic sa semnalizez din timp ca doresc peste 30-50 m sa o iau la stanga si sa ma trezesc cu un idiot langa mine depasindu-ma dupa ce a plecat din spatele meu.Respectarea legii ,macar a articolelor care reglementeaza prioritatea , depasirea si schimbarea directiei de mers , ne-ar scuti de multe neplaceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca s-a clarificat treaba: ambele motociclete au fost acroșate de autoturismul ce rula cu viteza, unul din motocicliști a decedat in timp ce celălalt doar a ieșit in decor.

» Post actualizat in 19 Aug 2017 15:36

http://observator.tv/eveniment/impact-devastator-un-tanar-vitezoman-a-spulberat-cu-masina-un-motociclist-la-ocna-sugatag-barbatul-a-murit-pe-loc-220690.html

» Post actualizat in 19 Aug 2017 16:38

Oricum, trebuie sa fii total inuman ca la 3 ore după ce ai omorât un om singura ta problema e sa-ți schimbi poza de Facebook

post-67790-0-04271400-1503160597_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...