Jump to content

Mayweather sau McGregor?

Recommended Posts

• Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Faci un sondaj? De fapt, mai bine făceai un poll direct.

Nu îmi e simpatic Mayweather, dar e prea greu să îl bată pe reguli de box McGregor!

Începe să îmi fie teama că nu mai demult o luptă intre doi sportivi profesioniști ci mai degrabă un marketing gigant.

Pai aia si e...ala vrea bani de taxe si celalalt vrea vitorul asigurat. Ce atata...

Ca pronostic, bataia e bataie, dar privind lucid situatia, boxerul o sa-l cam scoleasca. Ramane sansa unei lovituri din senin dar si asta e foarte mica impotriva celei mai bune defensive. Desi cu varsta, nu mai stim cum se comporta maratonistul. Merg totusi pe mana lui.

Eu chiar am pus la pariuri pe Mcgregor ca invinge prin KO, stiu are sanse mai mica dar vin cu argumente de ce o poate face:

Mayweather:

- retras de 2 ani, fara nici un meci la activ din 2015;

- operat la maini, la degete mai exact din cauza unei conditii mai rare de cold hand parca, are dificultati in a strange pumnul;

- 41 de ani, nu mai are conditia fizica de alta data;

- de cand a semnat contractul, se antreneaza mai mult prin cluburi si mai putin in sala;

- cel mai bun boxeur defensiv din toate timpurile, joaca pe contraatac dar ii lipseste forta necesara pentru a inscrie un KO.

- il subestimeaza maxim pe Connor.

Mcgregor:

- ultimul meci a fost cu Eddie Alvarez pt titlul de Lightweight la UFC in noiembrie 2016. Aici i-a aruncat 4 pumni lui Eddie, foarte precisi si cu multa forta, mai rapid decat a cazut jos la podea;

- se antreneaza constant in complexul ufc si nu numai de la semnarea contractului;

- forta multa, rapiditate, precizie in lovituri si tine 12 runde destul de bine;

- s-a batut acum 1-2 saptamani cu fostul campion, proaspat retras din box in luna martie 2017, paulie malignaggi, pe care l-a batut mar;

- este tanar, increzator, muncitor, talentat, cu un fizic net superior si mai masiv decat al lui Floyd, si Arogant ca dracu;

Am pariat pe Connor ca il face KO cu o sansa de maxim 15 % in primele 4-5 runde, timp in care o sa fie calare pe el, dupa asta, meciul e castigat de Floyd la puncte. Conor e stangaci, lupta diferit de orice oponent pe care l-a intalnit Floyd si asta o sa fie un avantaj in favoarea lui Mcgregor.

Sunt multe argumentele pentru care Connor il poate bate, dar sunt mai multe si in tabara lui Floyd.

Argumente sunt foarte multe, eu am enumerat cateva doar, care mi se par decisive.

ps: Meciul e transmis de PRO tv duminica dimineata de la 6 in direct.

Începe să îmi fie teama că nu mai demult o luptă intre doi sportivi profesioniști ci mai degrabă un marketing gigant

Asta este

Eu chiar am pus la pariuri pe Mcgregor ca invinge prin KO, stiu are sanse mai mica dar vin cu argumente de ce o poate face:

Mayweather:

- operat la maini, la degete mai exact din cauza unei conditii mai rare de cold hand parca, are dificultati in a strange pumnul;

- de cand a semnat contractul, se antreneaza mai mult prin cluburi si mai putin in sala;

- cel mai bun boxeur defensiv din toate timpurile, joaca pe contraatac dar ii lipseste forta necesara pentru a inscrie un KO.

Mcgregor:

- ultimul meci a fost cu Eddie Alvarez pt titlul de Lightweight la UFC in noiembrie 2016. Aici i-a aruncat 4 pumni lui Eddie, foarte precisi si cu multa forta, mai rapid decat a cazut jos la podea;

- se antreneaza constant in complexul ufc si nu numai de la semnarea contractului;

- forta multa, rapiditate, precizie in lovituri si tine 12 runde destul de bine;

- s-a batut acum 1-2 saptamani cu fostul campion, proaspat retras din box in luna martie 2017, paulie malignaggi, pe care l-a batut mar;

- este tanar, increzator, muncitor, talentat, cu un fizic net superior si mai masiv decat al lui Floyd, si Arogant ca dracu;

Am pariat pe Connor ca il face KO cu o sansa de maxim 15 % in primele 4-5 runde, timp in care o sa fie calare pe el, dupa asta, meciul e castigat de Floyd la puncte. Conor e stangaci, lupta diferit de orice oponent pe care l-a intalnit Floyd si asta o sa fie un avantaj in favoarea lui Mcgregor.

Sunt multe argumentele pentru care Connor il poate bate, dar sunt mai multe si in tabara lui Floyd.

Argumente sunt foarte multe, eu am enumerat cateva doar, care mi se par decisive.

Eu zic ca Mayweather stie cum sa il duca pe McGregor dincolo de primele 5 runde.

Si este boxeur prin definitie, asta a facut toata viata.

Din punctul meu de vedere, faptul ca McGregor lupta pe regulile lui Mayweather nu este chiar asa de rau pt el.
De cand a inceput aceste sporturi de contact, mai exact de la 12 la 16 ani, McGregor s-a antrenat pe reguli de box, multi oameni din jurul recunoscandu-i talentul in felul acesta.

E greu sa dam un prognostic vis-a-vis de ceea ce se va intampla.
Dar, eu il sustin pe McGregor pentru ca imi place povestea lui de viata.

@Djenavar: e putin zis marketing gigant :D

@ghete: puteam sa jur ca esti fan mayweather, ca doar nu suporti albii :lol:

Eu sper sa ii scoata McGregor impresiile din cap lui Mayweather. De la meciul cu Pacquiao nu il mai sufar

giphy.gif

Edited by gogO.

Mcgregor:

McGregor e slab la conditie fizica, iar un exemplu sunt meciurile cu Diaz, unde McGregor ramanea mereu fara baterii in repriza a 3-a, chiar si in revansa unde l-a batut pe Diaz.Avand in vedere ca e bun la sparing si slabut la sol, e posibil sa-l bata pe Mayweather.

Cat despre meci, un circ ieftin pe bani multi.

Edited by Minu

Mayweather e doar marketing in proportie de 50%. Si-a incasat-o in mai multe meciuri pe care le-a "castigat" la puncte, meciuri in care a fugit prin ring intr-un hal de il facea gelos pe Usain Bolt.

Exemple?

- Oscar De La Hoya a batut la el ca la sacul de fasole, Manny Paquiao la fel, iar pe Marcos Maidana l-a luat in brate cat pentru un an.

Insa Floyd este un jucator important pentru pariuri. Cum era sa piarda?

Edited by GoodKat

Mayweather e doar marketing in proportie de 50%. Si-a incasat-o in mai multe meciuri pe care le-a "castigat" la puncte, meciuri in care a fugit prin ring intr-un hal de il facea gelos pe Usain Bolt.

Exemple?

- Oscar De La Hoya a batut la el ca la sacul de fasole, Manny Paquiao la fel, iar pe Marcos Maidana l-a luat in brate cat pentru un an.

Insa Floyd este un jucator important pentru pariuri. Cum era sa piarda?

Mayweather ii va toca nervii lui McGregor si o sa il bata la puncte.

McGregor se va arunca inainte in primele reprize si apoi se va potoli.

McGregor e slab la conditie fizica, iar un exemplu sunt meciurile cu Diaz, unde McGregor ramanea mereu fara baterii in repriza a 3-a, chiar si in revansa unde l-a batut pe Diaz.Avand in vedere ca e bun la sparing si slabut la sol, e posibil sa-l bata pe Mayweather.

Cat despre meci, un circ ieftin pe bani multi.

Eu vorbeam despre conditia lui fizica vs cea a lui Floyd in momentul de fata. La ufc, mai arunca un picior, mai azvarle o tezla in coa.ie, practic consuma mai multa energie intr-o repriza de 5 minute decat in 2 sau 3 de box. Corect, e slab la sol, dar pe picioare e imbatabil in ufc, drept dovada cele 18 KO din cele 18 meciuri nepierdute ( 3 pierdute prin submission).

Edited by unaetnumitsirc

Avand in vedere ca fiecare are in jur de 100 de milioane de dolari cota indiferent ce face.....clar e un meci de marketing, unde se invart sume uriase si din cate se pare favorit e Meyweather. Eu merg pe razboinicul irlandez McGregor. :D

le-as da cate o repriza la fiecare , sa fie egalitate la final , dar sa castige McGregor pentru impresie artistica !

Oricum ai lua-o reguli de box pentru un luptator MMA e ca si cum ai pune roti de trotineta la un Porsche !

Intr-o lupta reala fara reguli , Mayweather nu are nici o sansa !

Mnoh bun,dar cu politica ce aveti? :crack:

acolo e ghete obisnuit sa deschida topicuri...

Edited by gogO.

Eu merg cu McGregor.

La ce casa de pariuri ai pus ?

Mayweather:

Mcgregor:

Mayweather nu boxeaza niciodata decat cu cine stie ca va castiga si cand stie ca va castiga. A asteptat si mai mult de un an pt o forma slaba a adversarului,pana sa accepte lupta. Intotdeauna s-a boxat dupa regulile lui: unde,cum si cand a vrut el. Este cel mai oportunist boxer din lume,din toate timpurile. Nu risca niciodata(decat la pariuri),super-defensiv. Boxeaza "murdar ", parsiv,,fara c.aie. A copiat stilul de la Lenox Louis si l-a dus la perfectiune... Din pacate,sunt aproape sigur ca va castiga cel mai colorat...

Eu merg cu McGregor.

La ce casa de pariuri ai pus ?

La superbet.ro , am pus ca va castiga MCgregor intre rundele 4 si 6, cu o cota de 15. Am pus asa pentru ca, consider ca primele 1-2 runde va fi de acomodare, cunoastere a adversarului, apoi va incepe sa-l bombardeze pe Floyd, iar singura lui sansa de a castiga este prin KO. Intre acele runde cred ca va reusi sa-i tranteasca un pumn definitoriu. Dar e riscul meu, si nu incurajez pe nimeni sa faca asta :P