Sari la conținut

sos pipera 2/III, 17:20


einstein1984
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dincolo de faptul ca n ai voie sa intorci acolo? Serios?

Terminati frate cu pretentiile de bun simt in traficul din Bucuresti. Este exagerat de aglomerat si ne lipseste total educatia in trafic. Benzi taiate, intoarceri pe linie continua..soferi nesimtiti care habar n-au ca economisesc maxim 5 minute cu manevre de genul.

Nu exista 'prea paranoic' in traficul de aici.....si razbunarea ta e o sentinta cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

Sub nicio forma numarul accidentelor mortale nu va scade, ci va creste simtitor deoarece:

- mai multe persoane decid sa mearga pe moto decat cele care nu o mia fac (mor, vand moto)

- traficul e dince in ce mai aglomerat (o gramada de masini cu 2-3 mii de euro aduse anul acesta de afara)

- creste nesimtirea in trafic

- cultivam ideea ca daca esti motociclist trebuie sa fii racheta, sa nu te depaseasca niciun conservar....

- sunt din ce ince mai multi care vor sa mearga pe 2 roti.

 

Am o teorie: un rahat nu se intampla datorita unui singur fapt:

- nu mori pentru ca nu stii sa franezi de urgenta: mori pentur ca nu stii sa franezi de urgenta + unul care iti taie fata

- nu mori pentru ca ti-a intors unul in fata, mori pentur ca ti-a intors unul in fata si tu aveai o viteza mai mare decat era cazul pentru a evita......

 

 

In oras inca nu stiu ce e mai periculos: moto sau bicicleta....

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il odihneasca !!!

Pe toti ne mana cateodata demonul vitezei sa rasucim mai mult de acceleratie de aia e si un pic loterie atunci cand calaresti un motor de viteza pe strazile din Romania, in special prin Bucuresti. Asta nu il scuza pe soferul automobilului de fapta lui, plus ca 100 km/h nu e foarte uau pe o vitezana.

Condoleante familiei, pacat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zztop:

te invit in Brasov sa vezi cum au facut dobitocii pistele de biciclete. Pe Iuliu Maniu, pe langa cimitir imi este frica sa merg pe jos, pe trotuar deoarece se circula tare (poate zvboara vreun destept pe trotuar), drumul nu e drept iar pista de biciclete e pe strada, pe unde si autobuzele circula cu viteza. Daca nu mergi cu traficul esti mancat.

 

De fiecare data cand vreau sa fiu smecher si sa merg mai tare decat traficul (moto, masina), imi dau seama ca ma expun unui risc extrem de mare de a avea un incident/accident in trafic. La fel si daca dorm in trafic....asadar, sper sa functioneze si de acum in colo: merg cu traficul...cu marea majoritate a soferilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt al nu stiu catelea care spune ca sa o lasam mai moale prin oras, spre binele nostru. Cei cu auto pot fi obositi, nervosi (trafic) nerabdatori, idioti, cascati/te cu ochii in telefon, nu sunt scuze doar explicatii. Cine pierde in caz de accident ? NOI. Concluziile le tragem tot noi daca avem capul pe umeri. Nu discut de vinovatii ci doar ca avem, din pacate, doar noi de pierdut. Si atunci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 nu e "uau" pe vitezana, asta da replica! Oare care e atunci viteza "uau" in Bucuresti? 200, 250, +? Cine pusca mea sa te vada cand se asigura daca mergi cu viteze "uau"? Da, e ruleta ruseasca motociclitul in oras, dar la +100 km/h sunt mai multe gloante in butoias!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine pierde in caz de accident ? NOI. (...) Si atunci?

 

Si atunci nimic. intrebarea asta se pune de 1000 de ori pe an in fiecare an de cand e forumul asta. Si? Si nimic.

Daca o dam cu demonii vitezei nu ajungem nicaieri. E 2017, nu mai are treaba Baba Cloanta de cand era cu rug cu alea. E super simplu: vezi o strada ingusta super agomerata de unde pot sa sara pe tine / in fata ta masini si din stanga si din dreapta. Ce faci? Daca raspunsul e ii dai blana, istoria ne arata ca nu e raspunsul castigator.

Iar instinctul de conservare, sa ma scuze lumea, dar nici in scoala auto/moto nu trebuie cultivat. Daca trebuie sa treaca ~20 de ani din viata ta ca sa iti zica cineva sa nu pui deshtu pe fieru` de calcat, nasol.

 

Stiu f bine zona si in niciun caz ala nu e un petic pentru blana. Mai ales la ora aia cand masinile se misca intr-o furnicaraie continua in toate partile. Daca vrei o blana mica macar alege-ti undeva unde ai parapet de beton pe mijloc si nu poate sa-ti intoarca lumea in fata.

Si tot in zona, dar in sensul opus spre Impact/MetroSystems s-a lasat de cateva zile o gaura in asfalt nesemnalizata, pe mijlocul drumului vreo jumatate de metru in pamant de dimensiunea unei roti si nu o vezi. Daca dai in aia esti cam pa cu articulatiile la masina. Daca esti cu moto si te infigi cu roata fata in ea daca ai viteza probabil sa zbori un pic in aer. Aviz baietilor care circula noaptea pe acolo sa nu va lipiti de vreo pasarela pana plombeaza baietii drumul.

Nu-l cunosc pe baiat si imi pare rau pt familia lui, dar suntem din ce in ce mai multi si chiar n-ai cum sa ai grija de toata lumea.

 

 

 

Editat de LimpTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma sa ai pretentia ca motociclist sa te fereasca restul ca, vezi doamne, ai prins un culoar si tragi de gaz nitel, cum? Trebuie sa fii tampit sa ai pretentia asta. Reveniti-va bai.

 

Si eu o frig zilnic peste viteza legala, cateodata cu mult, dar imi asum si nu pretind prioritate pe limita de 50 si eu am 120, ca nu sunt (cuvant urat).

 

N-are legatura cu accidentul din topic ce am zis eu mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cititi cu atentie diversele discutii de pe forum:

"de aia ti-ai luat motor sa stai in rand cu masinile?"

"bine ca circuli tu ca Maica Tereza cu 50 la ora"

si zeci de alte exemple.

 

Daca nu dai +100 prin oras esti loser, esti un prost, sa ti se confiste motorul. Asta citesc copii astia pe aici, si drept urmare asta spun ca este bine. Si daca asa s-au invatat de la inceput asa o o duc pina uite ce se intampla.

 

De obicei sunt 2 parti implicate in accident: moto si masina (sau ce o fi). Daca motociclistul nu manifesta un spirit de conservare minim atunci ramane la mila soferului. Si tocmai asta este ideea sa pastrezi in mainile tale soarta pe cat posibil - viteza portivita, spatiu de manevra, spatiu de oprire.

 

Din pacate inca o viata pierduta.

 

Condoleante familei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taong mapagbrio -
Nu vreau sa intru in nicio polemica, insa daca ai impresia ca trebuie sa ti se dea sau sa te invete... oh well nu se va intampla.
Iar asta cu sistemul vrea sa iti ia cascavalul, come on, scoala la noi costa un nimic si te invata un nimic, DAR macar dupa ce iei permisul iti spun fraierii aia de politisti de la om la om, s-o lasi moale etc. Dar scoala n-a fost niciodata cool. La noi se poarta discutii elevate la guvern daca `intra roata de 200 pa spate`. Zicea un coleg pe alt topic despre scoala din japonia. Pai daca ar fi si la noi probele alea iti zic eu ca eram doar vreo 10% pe strazi acum. Poate chiar mai putini :)
Nu e nimeni obligat sa-ti bage in traista. E datoria ta ca pasionat sa cauti sa inveti, sa absorbi informatie, ca de-aia esti pasionat. Daca nu erai pasionat si voiai doar sa te transporti prin aglomeratie iti luai scuter si-l conduceai cu B-ul si gata. La 45kmh rupi maxim o tibie. Sunt biciclisti care alearga mai tare de atat si nu patesc nimic cand cad :)
Iar cand sunt in masina `si-mi dau check-in pe facebook`, majoritatea motociclistilor pe care-i intalnesc sunt niste pilafi. Nici nu trec de mine si ma uit in zare si sunt ` ai sa-mi bag p ce era sa-l ia` fara ca multe faze din astea ei nici macar sa nu le vada sau sa le constientizeze. Am vazut vara asta o gramada de motorete fara far, sau daca aveau ceva acolo abia cand ajungeau aproape de tine vedeai ca e motoreta mai mult dupa culori si echipament. Bine ca-si pun tobe in schimb... Despre ce vorbim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma sa ai pretentia ca motociclist sa te fereasca restul ca, vezi doamne, ai prins un culoar si tragi de gaz nitel, cum? Trebuie sa fii tampit sa ai pretentia asta. Reveniti-va bai.

 

Si eu o frig zilnic peste viteza legala, cateodata cu mult, dar imi asum si nu pretind prioritate pe limita de 50 si eu am 120, ca nu sunt (cuvant urat).

 

N-are legatura cu accidentul din topic ce am zis eu mai sus.

Aici din pacate gandirea ta cu a soferilor care intorc pe aiurea este aceeasi "imi asum.."' . Ce pana mea iti asumi? Ca si ala stia ca nu are voie sa intoarca si "si-a asumat" si l-a omorat pe colegul nostru. Ce dragu si-a asumat?

Judeci egoist ca orice roman: de fapt iti asumi consecintele care te privesc pe tine, nu si pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca sunt doritori de a veni la priveghi

 

"Cei care doresc sa isi ia rămas bun de la Asavoaie Vlad , puteți merge mâine 25.08 la IML pe Vitan barzesti la ora 10:30-11:00. De acolo va fi dus la Vâlcea pentru înmormântare."

Editat de sinisterr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici. Eu am vrut sa spun ca in momentul in care am depasit limita de viteza orice buseala se intampla vina nu va fi a soferului ce nu mi-a dat prioritate cand eu vin racheta, atata tot. Ma rog, simplist spus, dar cred ca se intelege.

 

Judec egoist? Ma faci sa rad, orice persoana pe lumea asta este egoista in anumite circumstante. Sau vrei cumva sa spui ca tu mergi perfect legal mereu? Pai vezi, si tu iti asumi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cuvinte frumoase , asumare

» Post actualizat in 24 Aug 2017 21:48

On alta prdine de idei , nasol ca se intampla , stau sa ma intreb , prin comparatie, cu ce as fi eu mai breaza tinand cont ca 0 experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici. Eu am vrut sa spun ca in momentul in care am depasit limita de viteza orice buseala se intampla vina nu va fi a soferului ce nu mi-a dat prioritate cand eu vin racheta, atata tot. Ma rog, simplist spus, dar cred ca se intelege.

 

Judec egoist? Ma faci sa rad, orice persoana pe lumea asta este egoista in anumite circumstante. Sau vrei cumva sa spui ca tu mergi perfect legal mereu? Pai vezi, si tu iti asumi...

Nu e locul de polemica. Tu prin asumare intelegi ca doar TIE ti se poate intampla ceva din vina altcuiva, nici vorba ca tu sa provoci ceva pentru ca circuli ca bezmetecul. Asa intelege fiecare roman "asumarea" si de aici toate nenorocirile precum cea de astazi.

Sper ca ai inteles si oprim discutia ca nu isi are rostul aici. Iti promit ca voi reveni cu aceasta discutie intr-un topic viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP,il cunosteam ,am vb de cateva ori,era un tip de treaba,chiar daca era unul din tipii din victoriei ,chiar se plimba omul,gresesla lui poate o facea si prin oras,tocmai i-am urat acum 2 zile multi km si serpentine impreuna cu noua lui prietena,e horor frate,nu mai conteaza daca a murit din principalul motiv al vitezei,era un frate motociclist,luati de invatati din greselile altora,condoleante familiei di prietenei lui!!!

Editat de Robert Rmh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nitsugua

FACEM SI NOI O STRANGERE DE FONDURII,CA SA AJUTAM FAMILIA?????CA VORBELE SUNT IN ZADAR !!!!!!!!!!

 

Singura postare pertinenta si nimeni nu raspunde.

 

Casa de Ajutor Reciproc MOTOCICLISM.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...