Sari la conținut

mecanic service auto- recomandari


ZZTOP
 Share

Postări Recomandate

SAL. as vrea sa mi recomandati un mecanic, service auto .

 

am o Toyo Corolla mai veche, anii 98.

 

problemele care ma deranjeaza si care le cunosc

 

1. cand dau drumul la AC sau caldura, miros de noxe, motor, ..trebuie sa deschid geamul.

 

2. am ridicat masina pe rampa cand am schimbat gumele, colcaie ulei sub motor, mult chiar. nu lasa urme pe asfalt.

 

3. nu mai functioneaza bricheta + stergtor spate.

 

in rest, masina trage bine, chiar daca e babeta.

 

Locatie Bucuresti.

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt miliarde de service uri in bucuresti,depinde de zona in care locuiesti,la mirosul din ventilatie cel mai probabil e dus catalizatorul sau e legat de coclaiala de ulei,depinde dc miroase la rece sau la cald,sa verifici joja de ulei ca aia e cel mai grava,ca idee iti recomand Aldo service (pe Fizicienilor in incinta Bega utilaje)0734282620 pt programari,este patronul,eu am o honda din 99 si am fost multumit de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca sunt miliarde, tocmai asta e problema..vreau o recomandare..merci


» Post actualizat in 27 Aug 2017 19:18

am uitat sa precizez, cand deschid usa si turez putin motorul se simt cel mai mult...si eu m am gadit sa fie de la catalizator, dar trebuie sa se uite un meserias

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru probleme de aer conditionat - gesservice la basarab.

Spala bine de tot motorul pe dedesupt si vezi daca mai curge. E posibil sa fie acolo din vremuri mai vechi daca nu lasa urme pe asfalt (si nu dispare de pe joja)

 

bricheta si stergator - orice service de electrica (nu cunosc, electrica lucrez singur cand am nevoie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Mda...am facut eu asta si un an mai tarziu s-a blocat iar si de data asta l-am inlocuit cu totul. Bani aruncati intial... Oricum - la-service.ro faceau treaba asta. Sunt pe undeva pe langa poli. Telefon : 0747.099.009

 

 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, tzunoi a spus:

Mda...am facut eu asta si un an mai tarziu s-a blocat iar si de data asta l-am inlocuit cu totul. Bani aruncati intial... Oricum - la-service.ro faceau treaba asta. Sunt pe undeva pe langa poli. Telefon : 0747.099.009

 

 

Identic si eu, mi s-a spus ca din cauza ca nu folosesc des frana de mana. Adica n-o foloseam deloc. Am "scapat" inlocuind in final etrierii spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Starcream a spus:

Nici eu nu folosesc frana de mana, dar nu stiu daca neaparat de la asta s-a intamplat.

 

Etrierii nu tin o vesnicie, mai ales la masinile fabricate dupa 2000 iar predispusi spre blocare sunt etrierii spate mai ales la masinile care au frana de mana pe etrier. Daca nu se blocheaza incep sa curga pe la sistemul de actionare al franei de mana, oricum o dai tot esti bun de plata. 

 

Acum 28 minute, Starcream a spus:

Mi-e sila de schimbatorii astia de piese din aproape in aproape.

 

Si lor le e sila de clientii care se caka pe ei sa repare masina corect, sentimente curate si reciproce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu un service sa imi schimbe garniturile la supape, distributia, cureaua de accesorii si un senzor lambda la o alfa romeo GT din 2006, 2.0 benzina. Pe cine intreb, zici ca-i musca, pana la urma cred ca ma apuc eu sa le fac. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Starcream a spus:

Intelegi de ce cred ca e prost petrica? 

 

Este foarte probabil ca acel petrica la care ai fost sa nu stie meserie dar nici cu clientii nu ti-e rusine. Este mult de discutat pe tema asta dar te asigur ca adevarul este undeva la mijloc, pe fond piata din Romania este imatura si fiecare isi fura singur caciula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, juld5 a spus:

Pe cine intreb, zici ca-i musca, pana la urma cred ca ma apuc eu sa le fac. 

 

Lucrarea asta genereaza problema, parca bate motorul, parca nu fuge asa de tare, schimbi senzorul lambda si eroarea ramane... E normal sa fuga doreii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salutare, 

 

Aceeasi intrebare pe subiect. Babeta VW Golf 4 1.9 TeDeiii (se stie!) a suferit recent o intalnire nefericita cu o bordura in Bucuresti. Rezultatul? Anvelopa taiata si jante (fata + spate) zdrentuite. Schimbat roata dreapta fata dar... pe dedesubt s-au instalat niste pitici care bat cu ciocanul / dau cu polizoru pe sub masina. F--u-i in noroc de pitici ca nu le pot lua nici ciocanu si nici polizoru din mana sa nu mai bata. Mi-ar fi de folos o recomandare de service tot in Bucuresti ca pana la Pitesti ma tem ca nu ajung, care sa o ridice pe elevator si sa mi spuna cati bani sa scot din buzunar si pentru ce lucrari. Daca pot remedia ei problema... cu atat mai bine. 

 

Am facut o rezervare online la un service de vis a vis de IKEA Pallady care din ce declara pe www ar fi specializati pe masini VAG... dar asta e de abia luni dimineata la 09:30. 

Recomandari?

Nu ca fac nazuri si astea da... as prefera sa fie masina ridicata pe un elevator nu sa se traga de aripi sa intre cricul crocodil sub ea. Am patit... 

 

Dau o bere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...