Sari la conținut

Cazanele Dunarii - Anina, 2-3 septembrie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Traseu: https://goo.gl/maps/E5Zp77C4Xaw

Plecare: OMV Iuliu Maniu, ora 08.00.

Viteza: 70-80 localitati, 110-120 afara, pe curbe fiecare cat poate; grija mare pentru ca sunt portiuni unde se lucreaza, unde e pietris/nisip, unde sunt denivelari...

 

In functie de cati ne strangem, caut si cazare (pana acum suntem 3).

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, in zona cqzanelor, in we aveti sanse minime sa gasiti cazare. Sunt rezervate cu 1 luna inainte. Bine, ce spun se aplica in sezon. Poat3 acum e mai liber. Dar nu ar strica aruncata deja o intrebare, macar de idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, daca vreti un traseu frumos incercati sa mergeti pe partea sarbeasca, drumurile sunt bune si foarte libere. Gasiti si mancare ieftina si buna si in cele mai multe cazuri puteti plati cu lei.

Iesiti din tara pe la Vadu Oii langa Drobeta Tr Severin si intrati in tara pe la Naidas langa Moldova Noua, drumul include si traversatul Dunarii cu bacul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va opriti in Severin poate ne vedem la o cafea.

Cazare in Severin este fara probleme.

Pe clisura ... cred ca se gaseste daca nu e problema de buget.

 

Cosmin 0751860760


» Post actualizat in 28 Aug 2017 21:03

Salutare, daca vreti un traseu frumos incercati sa mergeti pe partea sarbeasca, drumurile sunt bune si foarte libere. Gasiti si mancare ieftina si buna si in cele mai multe cazuri puteti plati cu lei.
Iesiti din tara pe la Vadu Oii langa Drobeta Tr Severin si intrati in tara pe la Naidas langa Moldova Noua, drumul include si traversatul Dunarii cu bacul.

 

Habar nu aveam ca Vadul Oii este atat de aproape.

Probabil este vorba de Portile de Fier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între Craiova și Drobeta Turnu Severin va recomand varianta cu trecere prin Vânju Mare! Este cu vreo 5-7 km mai lungă dar zic eu că merită! Până în Vânju Mare nu veti avea parte de aglomerație, de TIR-uri, de tot felul de amețiți care de grăbesc, de radare, etc. Este un drum cu viraje largi, puțin aglomerat, cu ceva peisaje (mai altfel decât varianta Filiași-Strehaia). Dacă nu va descurcați cu ieșirea din Craiova îmi puteți da un telefon și dacă reușesc să mă trezesc (lucrez noaptea) va conduc eu!

0762151714 Alin

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nitsugua

Traseu: https://goo.gl/maps/E5Zp77C4Xaw

Plecare: OMV Iuliu Maniu, ora 08.00.

Viteza: 70-80 localitati, 110-120 afara, pe curbe fiecare cat poate; grija mare pentru ca sunt portiuni unde se lucreaza, unde e pietris/nisip, unde sunt denivelari...

 

In functie de cati ne strangem, caut si cazare (pana acum suntem 3).

 

Hai 90 in localitate,ofera cinema mai mult? MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, daca vreti un traseu frumos incercati sa mergeti pe partea sarbeasca, drumurile sunt bune si foarte libere. Gasiti si mancare ieftina si buna si in cele mai multe cazuri puteti plati cu lei.

Iesiti din tara pe la Vadu Oii langa Drobeta Tr Severin si intrati in tara pe la Naidas langa Moldova Noua, drumul include si traversatul Dunarii cu bacul.

Pe la Gura Vaii? E singurul punct de trecere pe care l-am gasit pe langa oras.

Nu stiu daca o sa avem timp sa trecem si cu bacu' si apoi sa ocolim partea aia de vest. Vedem cum ne incadram in timp...

 

Daca nu tineti neaparat la traseul propus, din Resita v-as recomanda sa mergeti pe Trans-Semenic (Resita - Valiug - Slatina Timis).

Gata, l-am refacut: Link . Hai merci!

 

Daca va opriti in Severin poate ne vedem la o cafea.

Cazare in Severin este fara probleme.

Pe clisura ... cred ca se gaseste daca nu e problema de buget.

 

Cosmin 0751860760

Daca ai o recomandare de restaurant unde se mananca bine peste, ne oprim... :P

 

Între Craiova și Drobeta Turnu Severin va recomand varianta cu trecere prin Vânju Mare! Este cu vreo 5-7 km mai lungă dar zic eu că merită! Până în Vânju Mare nu veti avea parte de aglomerație, de TIR-uri, de tot felul de amețiți care de grăbesc, de radare, etc. Este un drum cu viraje largi, puțin aglomerat, cu ceva peisaje (mai altfel decât varianta Filiași-Strehaia). Dacă nu va descurcați cu ieșirea din Craiova îmi puteți da un telefon și dacă reușesc să mă trezesc (lucrez noaptea) va conduc eu!

0762151714 Alin

 

Numai bine!

Pe la Seaca de Padure/DJ606? Pe orice alt traseu imi da diferenta prea mare. De iesit, iesim noi cumva. Traiasca gugalmaps.

 

 

 

Referitor la cazare, In Oravita am gasit multe pensiuni/hoteluri. Ceva, ceva gasim noi; mai ales ca vreau sa fac rezervare joi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai! Tocmai m-am intors din acea zona (am fost cazat in Orsova pe faleza Dunarii intr-un apartament timp de 4 nopti) si imi parea extrem de rau ca am mers cu masina...

 

Este foarte frumos, mai ales de la Dr. Turnu Severin pana sus la Moldova Noua - Oravita SUPERB! Aveti grija in schimb la caderi de pietre, mai sunt pe asfalt cativa bolovani cazuti, privelistea in schimb este minunata!

 

Asfalt uscat va doresc!

 

P.S: mare grija la drum, se fac depasiri extrem de riscante din partea conservarilor, mi-a stat inima pana si cu masina din cauza unor dobitoci care habar n-au sa depaseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu tineti neaparat la traseul propus, din Resita v-as recomanda sa mergeti pe Trans-Semenic (Resita - Valiug - Slatina Timis).

+1 este superb drumul si foarte bun.

 

 

 

Daca imi cumpar motoreta pana in weekend, merg si eu cu ea catre casa. Ne vom desparti probabil dupa A1

 

In schimb iti sugerez sa modifici drumul de la Anina catre Moldova Noua ( stiam ca este foarte foarte prost) . Ai ruta ocolitoare pe la Bozovici si poti sa vezi si cascada Bigar.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 este superb drumul si foarte bun.

 

In schimb iti sugerez sa modifici drumul de la Anina catre Moldova Noua ( stiam ca este foarte foarte prost) . Ai ruta ocolitoare pe la Bozovici si poti sa vezi si cascada Bigar.

Neah, altfel nu ai cum sa faci bucla. E frumos si pe partea aia, dar parca mai frumos e pe langa apa. Privelistea compenseaza drumul prost pe acolo. :D

 

Salut! 90% sunt in... Pana maine seara dau un raspuns .

Pai se pare ca maine seara imi confirma mai multi :))) In cazu' asta, o sa fac rezervarile maine seara, ca sa fim siguri ca prindem unde vrem, nu unde avem loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neah, altfel nu ai cum sa faci bucla. E frumos si pe partea aia, dar parca mai frumos e pe langa apa. Privelistea compenseaza drumul prost pe acolo. :D

 

Pai se pare ca maine seara imi confirma mai multi :))) In cazu' asta, o sa fac rezervarile maine seara, ca sa fim siguri ca prindem unde vrem, nu unde avem loc...

Cum zici...eu am luat-o de la Orsova spre dubova dupa...cam atat e partea misto :D. Poate ma insel nu sunt chiar din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb iti sugerez sa modifici drumul de la Anina catre Moldova Noua ( stiam ca este foarte foarte prost) . Ai ruta ocolitoare pe la Bozovici si poti sa vezi si cascada Bigar.

 

Pai si sa rateze cazanele?

Drumul nu e deloc asa rau. Acum 2 saptamani s-a pus criblura intre Anina si Resita. Probabil ca pana mergeti voi se va mai curata drumul, dar totusi sa aveti mai multa grija pe bucata aia. Peisajul e foarte frumos.

 

Neah, altfel nu ai cum sa faci bucla. E frumos si pe partea aia, dar parca mai frumos e pe langa apa. Privelistea compenseaza drumul prost pe acolo. :D

 

Pai se pare ca maine seara imi confirma mai multi :))) In cazu' asta, o sa fac rezervarile maine seara, ca sa fim siguri ca prindem unde vrem, nu unde avem loc...

 

Pentru cazare v-as recomanda Pensiunea Villa Rustica. Din pacate nu aveau decat vreo 5 camere duble anul trecut, deci s-ar putea sa nu mai gasiti locuri libere. Sau Casa Giovanni, dar nu prea aveti unde sa mancati in zona. Avantajul e ca ati putea sa vorbiti cu Ilie (proprietarul, motociclist si el) sa va faca o ciorba de peste ca pe la ei. Si sa-l intrebati daca a iesit buna dulceata de smochine anul asta. :P

Editat de omu79
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea va recomand sa o faceti pe Valea Cernei, Cheile Carasului, Targu Jiu Ramnicu Valcea. Drumul este exact ce trebuie sunt si portiuni relativ valurite dar si 50% zone cu asfalt bun si curat....viraje cat cuprinde, trafic relativ redus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intoarcerea va recomand sa o faceti pe Valea Cernei, Cheile Carasului, Targu Jiu Ramnicu Valcea. Drumul este exact ce trebuie sunt si portiuni relativ valurite dar si 50% zone cu asfalt bun si curat....viraje cat cuprinde, trafic relativ redus.

Cheile Carasului???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita vizitata sibcascada Bigar si muzeul Portile de Fier (personalul este ff amabil au si carti de vanzare cu specificul zonei inainte de aface barajul etc etc ).

Eu am facut 1140km acum 3 saptamani B-Craiova-Portile de Fier, Baile Herculane ( unde am fost cazat ) - cascada Bigar, Resita, Anina , Baia de Arama, Brebu Nou ( pe muntele Semenic ) si aooi intoarcere catre casa pe Targu Jiu, Ramnicu Valcea - B.

Cazare gasiti lejer daca nu vreti in buricul targului.Daca iesiti din drum 30km-40km gasiti cazare lejer si acum vara.

 

Eu am prins din pacate incendii de vegetatie in zona cazanelor.

O plimbare cu barca cu motor de 8 persoane pe Dunare m-a costat 50 de leinde persoana. Recomand plimbarea cu barca.

 

Numai bine.

» Post actualizat in 29 Aug 2017 19:58

Cheile Carasului???

Scz. Parcul National Domogled Valea Cernei.

 

Cheile Carasului erau langa Semenic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai o recomandare de restaurant unde se mananca bine peste, ne oprim... :P

 

Mancatorii de peste se opresc La Vapor ... locatie langa Taverna Sarbului.

Nu se poate rata ... e ditamai vaporul ...

gugle it

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intoarcerea va recomand sa o faceti pe Valea Cernei, Cheile Carasului, Targu Jiu Ramnicu Valcea. Drumul este exact ce trebuie sunt si portiuni relativ valurite dar si 50% zone cu asfalt bun si curat....viraje cat cuprinde, trafic relativ redus.

Drumul de la Baile Herculane la Tismana,pe Valea cernei,este o pacoste...L-am facut acum o luna cu masina. Valurit,pietre,nisip,animale etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Iar de la Tg-Jiu spre Valcea se lucreaza la reabilitarea partii carosabile pe portiuni extinse, si "stolul" de pietricele marunte aruncare de autovehiculele aflate in mers au produs sute de pagube la parbrize...ca sa nu mai amintesc de dansul leganatu' pe portiunile pe care inca piatra marunta nu s-a lipit...adica ceva gen nisip sau polei sub roti! Tangaj in toata regula...iar viteza pe aceste portiuni nu poate depasi 20-30 km/h. Si dupa ce ai scapt de pietricele, urmeaza radare in cascada! Evita zona! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita vizitata sibcascada Bigar si muzeul Portile de Fier (personalul este ff amabil au si carti de vanzare cu specificul zonei inainte de aface barajul etc etc ).

Eu am facut 1140km acum 3 saptamani B-Craiova-Portile de Fier, Baile Herculane ( unde am fost cazat ) - cascada Bigar, Resita, Anina , Baia de Arama, Brebu Nou ( pe muntele Semenic ) si aooi intoarcere catre casa pe Targu Jiu, Ramnicu Valcea - B.

Cazare gasiti lejer daca nu vreti in buricul targului.Daca iesiti din drum 30km-40km gasiti cazare lejer si acum vara.

 

La cascada am fost si am fost dezamagita :) Adica nah, e frumoasa, dar nu mi se pare ceva wow. La muzeu e interesant de oprit oricum. Acum cativa ani cand am fost eu, era inchis.

 

Mancatorii de peste se opresc La Vapor ... locatie langa Taverna Sarbului.

Nu se poate rata ... e ditamai vaporul ...

gugle it

Pai s-a facut, ne oprim acolo :D

Probabil ca in jur de 12-13 ajungem, iti dau un semn cand suntem acolo daca e.

 

...Iar de la Tg-Jiu spre Valcea se lucreaza la reabilitarea partii carosabile pe portiuni extinse, si "stolul" de pietricele marunte aruncare de autovehiculele aflate in mers au produs sute de pagube la parbrize...ca sa nu mai amintesc de dansul leganatu' pe portiunile pe care inca piatra marunta nu s-a lipit...adica ceva gen nisip sau polei sub roti! Tangaj in toata regula...iar viteza pe aceste portiuni nu poate depasi 20-30 km/h. Si dupa ce ai scapt de pietricele, urmeaza radare in cascada! Evita zona! :nono:

Evitam, evitam, traseul ramane pe Caransebes - Petrosani, ca apoi mi-e ca ne lungim prea mult. Stiu ca si pe acolo era drumul putin mai nasol, dar doar cativa km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evitam, evitam, traseul ramane pe Caransebes - Petrosani, ca apoi mi-e ca ne lungim prea mult. Stiu ca si pe acolo era drumul putin mai nasol, dar doar cativa km.

 

Pe Petrosani- Obarsia Lotrului e cam farmata o buna bucata de drum. In unele zone lipseste de tot asfaltul. Dar cu viteza mai mica si atentie sporita se poate face fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...