Jump to content

Metoda achizitie echipament SH de pe subito.it

SerbanMAD
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Mi-am gasit un costum moto second hand pe subito.it si as vrea sa il rog pe vanzator sa mi-l trimita in Ro. Sceptic din fire, vreau sa ma asigur ca dau banii exact pe ceea ce mi se prezinta si nu pe 5 kg de cartofi :) cum pot face asta?

Va rog daca cineva a mai facut manevra asta sa ma ajute cu un sfat.

:thanks:

P.S: Imi cer scuze daca nu e o sectiune potrivita pentru a posta asa ceva

Asigură-te în primul rând că vânzătorul este dispus să trimită în afara Italiei - cu precădere în România (e secret, dar nu avem reputație bună în peninsulă). Dacă este de acord, cădeți la învoială pe un curierat mai scump (gen UPS, DHL, etc.) care să accepte livrare cu verificare.

Guest _Raul_

Pai prima și prima data, întreabă-l dacă este al lui (adică dacă nu îl revinde și el, ca afacere), cum ii vine (bine vs larg vs strâmt) și dacă zice ca ii vine bine întreabă-l ce dimensiuni corporale are. Minim înălțime și greutate. Ca sa știi dacă sunteți pe acolo amândoi.

După care ii explici și de doleanța cu trimisul în Ro.

Eu l-aș întreba și dacă l-a purtat în permanenta cu un undersuit. Pentru motive de igiena/mirosuri, etc.

Pe parte de expediție It - Ro nu ma pricep, deci nu știu ce sa iti recomand. Poate un cost al transportului tur-retur plătit în avans? Cu PayPal sau altele similare, deși comisioanele nu cred sa fie mici.

Poze extra, detaliate, în lumina buna?

Dunno, just sayin'.

Edited by DeVazut_TM

Plata obligatorie prin PAYPAL. Adica, iti trimite poze detaliate cu marfa, urmatorul pas e sa-ti trimita o factura prin Paypal, adica Paypal Invoice.Paypal are functia de "Invoicing". Nu prea are cum sa-ti traga teapa prin paypal, esti 100% protejat. Eu si din China, orice iau, numai cu Paypal. Am avut o singura disputa, banii 100% inapoi, maxim 3-4 zile.

Asigură-te în primul rând că vânzătorul este dispus să trimită în afara Italiei - cu precădere în România (e secret, dar nu avem reputație bună în peninsulă). Dacă este de acord, cădeți la învoială pe un curierat mai scump (gen UPS, DHL, etc.) care să accepte livrare cu verificare.

Sun azi pe la astia sa vad ce optiuni de livrare au, am tot cautat dar nu am gasit niciunde pe site-urile lor ceva concret, cum are Fan Courier-ul "Check on Delivery"

@DeVazut_TM

Omu nu se ocupa cu vanzari, se lasa de motociclit si isi vinde doar echipamentul personal, am probat un alt costum aceeasi marime, aceeasi marca si imi vine bine, deci din punctul asta de vedere nu-mi fac griji, zice ca l-a purtat o singura data si ca e impecabil, nu prea am ce poze sa ii mai cer decat daca ma pot folosi cumva de ele mai apoi in caz de conflict, cum zice @JAGI

@motanelul

M-am gandit si la ei, probabil o sa le scriu daca nu gasesc alta solutie

Asa cum zicea JAGI ..daca folosesti paypal ..esti protejat de ei . Sunt asiguratorul banilor pe online. Iti dau ei banii si dupa se descurca.

Eu mi-am luat acum ceva timp un costum tot de pe subito, transportul prin atlasib, a fost 10 euro parca. Dar m-am inteles cu vanzatorul sa ii trimit jumatate din bani inainte de a trimite costumul si jumatate dupa ce il primesc si verific.

Totul a decurs ok, incearca sa discuti cu vanzatorul telefonic sau chiar si pe mail sa iti dai seama daca prezinta incredere...

Prin Paypal poate sa creasca cu maxim 5% pretul total, nu-i o piedica majora. Transport prin ATLASSIB, au statii prin toate orasele Italiei, 10-15 euro. Mai simplu, nu exista. Eu mi-am luat si din It, si din Grecia produse, le-am transportat cu Atlassib-ul. Nu te complica cu tot felul de mici intelegeri, Paypal-ul e sfint.