Sari la conținut

Cx 500 Ratracer


claude307
 Share

Postări Recomandate

A fost prima motoreta care am cumparat-o, dupa ce am luat permisul...vreo 400e am dat pe ea. atunci mi se parea ca rupe asfaltul...pana am trecut la vitezane..dupa aia aveam impresia ca merg pe bicicleta..

Am abandonat-o cativa ani...si acu, doar ea mi-a mai ramas. :) e o ok motoreta...se lucreaza ft usor la ea...nu stiu cat e de fiabila pt ca de 8 ani, nu cred ca am facut 1000km , dar am auzit ca duc fara probleme...

 

Am desfacut motorul, schimbat distributie, patine, lanturi, oring.uri, intinzator..etc...compresia era ok, asa ca la pistoane nu am umblat..

Furca a fost refacuta, franele modificate, racirea...in afara de roti...cam tot a fost modificat la ea..

 

Ideea e ca am vrut sa o fac cu cat mai putini bani posibili (in afara de motor si frane)...cu ce gaseam de pe forum de pe la comuniste, piese vechi...etc..

 

In afara de piesele bagate in motor, ce-l mai scump lucru bagat in ea a fostu uleiul..si nu cine stie ce ulei..(Motorex) :))

 

Inca nu e gata..inca mai sunt chestii de facut la aspect sa arate mai "uzata"..dar sunt pe aproape.. :)

 

Pozele sunt cum arata inainte..si cum arata acu..

post-68223-0-41114600-1504014793_thumb.jpg

post-68223-0-81564400-1504014799_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te stiu, sunt si eu din Boston. Aveam un FZR de 600 pe atunci si am cazut cu el in prima zi de motofest.

 

Imi place, imi placea si atunci.

 

Am pe undeva pe acasa 2 semighidoane ramase de la FZR, poate te-ar ajuta cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms frumos!

din pacate nu am poze mai multe cu ea pt ca iesisem doar la o tura in jurul blocului...

 

stiu ca semighidoanele sunt joase, asa am si vrut..un aspect mai agresiv (nu am vrut neaparat semi-ghidoane...dar au fost la pret f bun,le-am modificat + cum am spus si mai sus...am vrut sa fie facuta din resturi si cu piese f ieftine...)

puteam sa bag mult mai multi bani in ea ..sau sa o duc la cineva care se ocupa cu asa ceva si cine stie cum iesea..dar..care mai era farmecul?

 

skvj, te stiu...erai intr-un timp cu sora lui edi parca? :D ..ms frumos...dar cred ca raman cu semighidoanele astea o perioada...e cea mai incomoda motoreta cu care am mers dar...nu ma intereseaza absolut deloc..chiar imi place :))

 

cu furca inca nu am cazut...asa e de ceva vreme..cel mai lung drum a fost de vro 300 de km cu ea...nici o problema..

 

 

mai am o poza cu aripa fata...dar am renuntat la ea mom...parca ceva nu se lega :D

post-68223-0-31043700-1504029182_thumb.jpg

Editat de claude307
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

cu furca inca nu am cazut...asa e de ceva vreme..cel mai lung drum a fost de vro 300 de km cu ea...nici o problema..

 

 

...

 

Are dreptate Becu' .... la prima frana serioasa pe fata, risti sa o dai pe jos.

 

Siguranta ta si a altora este prioritara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la prima frana serioasa n-are nimic...din fabrica, franele la modelul asta sunt proaste..niciodata serioase :))

i-am pus eu pompa de frana mai ok, conducte cu insertie, placute brembo...tot parjoala e..

 

iar cursa furcii nu e cat se vede arcul...e mai lunga...dar nu iti dai seama din poze.

pe viitor am in vedere alta furca cu tot cu etrieri si discuri de pe 954 (cica se potrivesc cu cele mai putine modificari) ..ideea e ca nu as vrea sa schimb si roata..de aia trebuie sa vad exact ce se potriveste..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Becu' .... la prima frana serioasa pe fata, risti sa o dai pe jos.

 

Siguranta ta si a altora este prioritara.

nu boss, merge, lasa nu vezi unde-i locatia ?

 

scuze m-am inselat eu , rar mai vezi asa monument de inginerie si know-how motociclistic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...