Sari la conținut

Mortal Vaslui


andutzu_85
 Share

Postări Recomandate

Vina este comuna.

 

In Romania nici daca vii.cu viteza legala mu ti.se acorda prioritate. Soferul merge prea mult pe ideea ca el se baga si vezi tu ce faci.

 

In special in zona moldovei, acolo poti sa bati la prosti la volan pana te plictisesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

scopul oficial al topicului topicului era, parca, sa invatam din greselile altora. si cum pe lumea asta daca nu ai tu grija de tine, nu te poti baza prea tare pe ceilalti, eu zic sa ne concentram pe greselile motociclistului ca sa nu le repetam la randul nostru, trecand peste faptul ca, legal, se poate sa nu i se gaseasca vina (cum demonstrezi fara radar ca avea viteza?)

1) avea viteza - ceea ce era sub controlul lui

2) avea viteza intr-o zona circulata (nu stiu niciun spital in fata caruia sa nu fie aglomeratie sau sa nu se intoarca aiurea pentru a intra in curte) - iarasi sub controlul lui

3) un sofer nu l-a vazut - ceea ce nu prea putea influenta motociclistul, decat daca legam de punctul 1 sansele de a fi vazut.

 

pe scurt, daca macar un motociclist de pe forum intelege ca e o idee proasta sa dai blana orbitoare prin zone circulate, cu intrari in peco / curte de spital / politie / stradute laterale si alte locuri din care iti pot sari masini in fata, atunci topicul nu e degeaba.

 

daca nu, macar sa continuam sa ne certam pe cine e vinovat si cat la suta se imparte vina pentru moartea colegului :(

 

post-93642-0-32739500-1504089169_thumb.png

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este comuna.

 

In Romania nici daca vii.cu viteza legala mu ti.se acorda prioritate. Soferul merge prea mult pe ideea ca el se baga si vezi tu ce faci.

 

In special in zona moldovei, acolo poti sa bati la prosti la volan pana te plictisesti.

Treaba cu prioritatea e adevarata. INSA ideea e ca mergand cat de cat legal mai ai o sansa sa eviti - frana/eschiva/etc. Si chiar daca se intampla pocinogul daunele sunt in mod cert cu mult mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu prioritatea e adevarata. INSA ideea e ca mergand cat de cat legal mai ai o sansa sa eviti - frana/eschiva/etc. Si chiar daca se intampla pocinogul daunele sunt in mod cert cu mult mai mici.

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fie treaba completa, dupa numarul de rude venite la spital sa faca scandal cred ca putem stabili si etnia motociclistilor

"Familiile celor doi pacienti au avut si ei nevoie de ajutor, li s-a facut rau si am epuizat stocul de tranchilizante" .. din primul link, pus de OP

pe de alta parte, nu au mentionat in articol nimic de sabii, ceea ce e bizar pentru etnicii maronii

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noaptea faza scurta bate la 25m si faza lunga la 120m. Asta inseamna ca la peste 120m esti doar un punct luminos, fara repere inconjuratoare nimeni nu poate spune daca mergi sau daca stai. la 100 km / h faci 120m in 5-6 secunde. Baietii aia aveau probabil spre prefixul urmator daca au reusit sa dea peste cap masina deci soferul nu avea cum sa ii vada decat cand mai aveau aprox 3 secunde pana la el (si psihologic vorbind omul stia ca s-a uitat si nu era nimic in miscare pe o raza destul de sigura pt manevra lui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc si tie un tintar care vine cu mult peste 100km/h, noaptea, sa-i apreciezi viteza de la 100m.

been there, done that.

nu am omorat pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Familiile celor doi pacienti au avut si ei nevoie de ajutor, li s-a facut rau si am epuizat stocul de tranchilizante" .. din primul link, pus de OP

pe de alta parte, nu au mentionat in articol nimic de sabii, ceea ce e bizar pentru etnicii maronii

La Vaslui e cu topoare/sape/coase ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia de fata, cel mai putin vinovat este pasagerul....

Este la fel de vinovat ca si motociclistul ,nu trebuia sa se urce cu unul care rupe acceleratia dar probabil cine se aseamana se aduna, personal nu ma urc pasager pe motor nici sa maroage cu lacrimi in ochi Valle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna cand se intampla un accident ma intreb: e vreunul din baietasii si fetitele de se luau in gura cu mine si culmea le stiau ei pe toate...? Uneori curiozitatea mi se satisface, alteori nu. Cat de cat mi-as putea da seama cu cine am avut de a face...daca stapaneau motorul si practic nu numai teoretic. Ca sa rastorni o masina iti trebuie ceva viteza, dar si sa o prinzi intr-o anume pozitie...si sa lovesti exact acolo unde trebuie. Chestie de vectori, aici nu am talent! Probabil ca in urma masuratorilor se poate stabili cam ce si cum... In acest caz din pacate a reusit, desi nu e de lauda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A murit un imbecil in adidasi, ce manevra noaptea o mobra cu gume din plastic, cu mult peste capacitatile sale.Cam asta ar fi de subliniat

Soferul a invatat si el ca anume,cascatul ochilor face ceva parale cand esti inconjurat de imbecili pe 2-3-4-100 roti

Toata lumea si-a invatat lectia, lumea constienta si sanatoasa intre urechi, restul inca dezbat prioritatile pe cazul prezentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impartea aceeasi pasiune cu a noastra ,dar din pacate nu prea poti avea scuze cand o alergi ca disperatul si cu un altul care ti-a pus viata in mainile tale ,ca pasager, si sa nu-ti pui intrebarea ;daca iese unul baut ,un caine ,o caruta sau vre-unul cu o masina ceva , de pe lateral.Mai mult decat sa se odihneasca in pace ,nu ar mai fi nimic de adaugat.Pt morti , numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impartea aceeasi pasiune cu a noastra.

Si bautorii de bere impart aceesi pasiune cu unii din noi. Si iubitorii de femei. Sau de ce vrei tu. Ideea e ca intotdeauna exista cineva care iti impartaseste pasiunea. Asta nu inseamna ca trebuie sa plangi pentru toti idiotii.

 

Pt morti , numai de bine.

Stalin, Hitler, Ramaru, Ted Bundy, etc. Toti morti. Ceva de bine despre ei? De unde prostia asta? Daca mortu' a fost idiot, spui despre el ca a fost idiot. Punct. Oricum nu il mai deranjeaza. Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi incerca sa fiu mai atent la formulari.Spre deosebire de personajele enumerate , de baiatul asta am auzit doar acum cand a murit.

» Post actualizat in 30 Aug 2017 18:29

Cu siguranta in doua saptamani uitam de el , comparatia mi se pare exagerata ,dar ma rog....

» Post actualizat in 30 Aug 2017 19:01

Ca fapt divers , imi lasi impresia ca unuia ca cel care a gresit si a murit , i-ai trage o bataie buna ,chiar daca nu mai sufla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate că da, a fost un pericol public, un cocalar in adidași care a vrut sa-i arate prietenului lui cat de tare e el, și, fortandu-si norocul, a dat coltul, făcând lumii un bine, dealtfel.

Dar poate că era un tanar de treaba, poate începător, care nu conștientiza pericolele la care se expune mersului prea rapid pe motocicleta. Și poate nici măcar nu voia să iasă în noaptea blestemata, ci doar voia să-i arate prietenului lui noua achiziție, și, la îndemnul acestuia și având căștile la garaj, și-ti zis, de ce nu?! Sub imperiul adrenalinei a băgat ceva mai tare mana-n gaz, iar cum de o motocicleta de genu' nu trebuie sa te rogi prea mult, a ieșit ce a ieșit, adică o familie distrusă, un om/copil de doar 26 de ani poate cu handicap permanent, iar altul traumatizat probabil pe viață...

Eu zic să învățăm din accidentul asta nenorocit ce avem de învățat, pentru că AVEM multe de învățat din el, și sa fim mai puțin duri și poate o idee mai empatici. Un foarte bun și înțelept prieten de-al meu, tot motociclist, ii spunea nu demult fiului său: "tata, nu uita că fiecare om e și el al cuiva"...

Multa putere familiei, însănătoșire grabnică pasagerului, iar lui...D-zeu să-l odihnească, desi El știe mai bine ce are de făcut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde stiti voi ce s a intamplat acolo?? soferul trebuia sa se asigure..doar nu venea fara lumini...

e posibil si sa fi venit fara lumini..daca este modelul dinainte de 2003..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate că da, a fost un pericol public, un cocalar in adidași care a vrut sa-i arate prietenului lui cat de tare e el, și, fortandu-si norocul, a dat coltul, făcând lumii un bine, dealtfel.

Dar poate că era un tanar de treaba, poate începător, care nu conștientiza pericolele la care se expune mersului prea rapid pe motocicleta. Și poate nici măcar nu voia să iasă în noaptea blestemata, ci doar voia să-i arate prietenului lui noua achiziție, și, la îndemnul acestuia și având căștile la garaj, și-ti zis, de ce nu?! Sub imperiul adrenalinei a băgat ceva mai tare mana-n gaz, iar cum de o motocicleta de genu' nu trebuie sa te rogi prea mult, a ieșit ce a ieșit, adică o familie distrusă, un om/copil de doar 26 de ani poate cu handicap permanent, iar altul traumatizat probabil pe viață...

Eu zic să învățăm din accidentul asta nenorocit ce avem de învățat, pentru că AVEM multe de învățat din el, și sa fim mai puțin duri și poate o idee mai empatici. Un foarte bun și înțelept prieten de-al meu, tot motociclist, ii spunea nu demult fiului său: "tata, nu uita că fiecare om e și el al cuiva"...

Multa putere familiei, însănătoșire grabnică pasagerului, iar lui...D-zeu să-l odihnească, desi El știe mai bine ce are de făcut...

Unul dintre putinele comentarii pertinente! Jos pălăria!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca are mai multa relevanta cine este vinovat MORAL decat cine este vinovat LEGAL.

 

Acum desigur ca majoritatea din cei prezenti pe forum (eu inclus) au fost luati cel putin odata de val si au "bagat mana in gaz" prin oras, mai tare decat era cazul. Si acum intervine urmatorul aspect: asumarea raspunderii. Adica din cei ce au comis-o, cei care admit ca a fost o chestie necugetata, si cei care considera ca e perfect normal sa o faca, iar ceilalati trebuie sa ii pazeasca.

 

Insa mai e si cealalta perspectiva: a conservarului. Cand esti in conserva, noaptea, te asiguri! Si da, cand faci stanga si vezi la distanta mare un far, te gandesti ca e motor, ca e scuter, sau bicicleta. Acuma poti sa ai inspiratia sa mai stai putin sa vezi ce-i de capul lui, sau poti sa fii pe pilot automat sa aproximezi viteza (greu de aproximat noaptea dupa cum bine spunea cineva) si sa iti iasa ca in miile de scenarii similare de pana acum, ca ai timp sa efectuezi manevra. Pentru ca in majoritatea scenariilor cel ce vine de pe contrasens nu are viteze din acestea.

 

In locul loganului putea fi o salvare care pleca sau se intorcea din misiune. Pe trecerea de pietoni putea fi un bolnav. Sau o mama cu copii.

 

 

Si uite asa nenorocirea loveste! Cumul de factori!

 

Primul pas spre rezolvarea unei probleme este recunoasterea faptului ca ai o problema. Prin "conservarul e mereu vinovat" nu stiu cate accidente se pot preveni.

 

Din intamplarile acestea eu incerc sa invat din ambele perspective:

1. Din cea a mersului cu motorul, sa merg cat mai precaut si sa ma controlez cat mai mult. Anul acesta chiar am reusit sa fiu mult mai prudent decat in anii precedenti.

 

2. Din cea a mersului cu masina, sa ma asigur mult mai bine, sa recunosc situatiile de acest gen si sa invat din gresala altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah trantitzilor, la 150km/h faci cam 40m/s, timpul necesar asigurarii si inceperii unei manevre de intoarcere este 3-5secunde, cu datele astea va pishati singuri pe orice prioritate vreti sa primiti !!! o sugeti in chec si o sa ajungeti la cimitir! dupa cum vad eu, unii chiar destul de repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah trantitzilor, la 150km/h faci cam 40m/s, timpul necesar asigurarii si inceperii unei manevre de intoarcere este 3-5secunde, cu datele astea va pishati singuri pe orice prioritate vreti sa primiti !!! o sugeti in chec si o sa ajungeti la cimitir! dupa cum vad eu, unii chiar destul de repede!

Calmeaza-te. Tot nu pricep, oricat te-ai agita. Moarte conservarilor care intorc atunci cand vin bikerii cu 150+ km/h. Am zis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah trantitzilor, la 150km/h faci cam 40m/s, timpul necesar asigurarii si inceperii unei manevre de intoarcere este 3-5secunde, cu datele astea va pishati singuri pe orice prioritate vreti sa primiti !!! o sugeti in chec si o sa ajungeti la cimitir! dupa cum vad eu, unii chiar destul de repede!

ce zici tu acolo, boss? soferii trebuie sa fie cel putin la nivelul lui Sebastien Loeb, sa aiba reflexele perfecte, vederea sa bata la 10 km, si daca se poate sa aiba si darul prestiintei ca sa traga pe dreapta cu 5 minute inainte sa treaca cometa. iar masinile doar noi, eventual chiar fabricatie 2020, impecabile tehnic, cu geamuri care se curata singure si sunt tot timpul cristal, si dotate macar cat citroenul pilotului mentionat, daca nu si cu ceva aripi sa poata face loc si pe verticala

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers , imi lasi impresia ca unuia ca cel care a gresit si a murit , i-ai trage o bataie buna ,chiar daca nu mai sufla

Nu l-as bate, si-a rezolvat singur problema. Dar crede-ma cand iti spun ca in cazuri d-astea nu pot nici macar sa las impresia ca imi pasa, oricat m-as chinui (si nu o fac).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...