Sari la conținut

Drumul spre Inima lui Iisus


sebibv
 Share

Postări Recomandate

Acum mai bine de o luna un coleg de pe forum povestea ca a fost "sa-l cunoasca pe Iisus". Mi-a placut ideea desi mi-a spus ca drumul este un pic cam anevoios. Asadar, sambata am plecat la plimbare. Am plecat din Brasov pe la ora 9:30-9:40 cu gandul sa ajung si eu la statuie. Nu sunt un bisericos, departe de mine acest gand. In principiu imi place sa ma catar in chestii inalte si sa admir peisajul.

 

La plecare am ales sa merg pe partea cu Miercurea Ciuc, astfel: Brasov - Sf Gheorghe - Miercurea Ciuc - Odorheiul Secuiesc - Bisericani. Traseul cred ca a avut in jur de 160 km (cf google). Drumul pot spune ca este excelent, exceptand zona Brasov - Chichis unde este destul de denivelat. In rest nu am avut ce comenta.

Problema a aparut in moementul in care am ajuns in Bisericani. Partea buna este ca erau indicatoare catre statuie (in maghiara, dar au facut efortul sa printeze si o poza) asadar m-am descurcat usor. Drumul de acces la statuie este anevoios, si din punctul meu nu prea ai ce cauta cu moto de strada dar nu s-a pus problema sa ma opresctocmai aici asa ca am luat-o usor. Drumul este pietruit dar pietrele sunt mari in caa ami amre parte a drumului si netasate, deci iti cam fuge directia. Am urcat usurel cu a 1-a. Este drept ca au mai fost si zone in care pentur scurta perioada am schimbat a 2-a....asa ca m mers cu maxim 25-30 km pe ora (dar asa cum ziceam, portiuni foarte scurte).

Dupa vreo 4 km am ajuns intr-un loc care aducea a parcare, cu 2 indicatoare: daca vrei sa mergi pe jos, lasi masina acolo, daca nu mai continui. Ei bine, nu am stiut daca drumul ala merge in alta parte sau nu. Am mers eu un pic pe el dar mi s-a parut ca se indeparteaza prea mult de statuie asa ca am intors si am luat-o pe jos (proasta decizie). Traseul a fost extrem de abrupt...abai am reusit sa urc desi nu aveam tenesi in picioare. Nu stiu daca am luat-o eu aiurea sau nu, insa nu cred.

 

Intr-un final am ajuns sus. Ce sa spun, interesanta constructia desi nu ii vad rostul. Echipamentul l-am lasat in topcase in parcare si am avut cu mine doar un rucsac. Nu am platit nicio taxa, accesul fiind liber. Am urcat pana sus de tot (in capul lui Iisus). Ca si recomandare, lasati rucsacul jos daca il aveti deoarece pe ultimele 2-3 paliere nu prea aveti loc sa urcati din cauza trapei de acces mici. Peisajul este foarte frumos de sus (poate urca doar o persoana in punctul maxim).

Nu am zabovit prea mult deoarece se facuse aproape ora 13:30 cred si trebuia sa o iau din loc (astfel incat sa ajung acasa pe la 16). La intoarcere, pentru ca am vrut sa ajung mai repede, am schimbat traseul si am emrs spre Rupea. Drumul pe partea asta a fost ok pana cand am intrat in judetul Brasov. Pana cand am intra iar pe drumul european, asfaltul era bun, insa am intalnit mai bine de vreo 20 de cratere. In mod sigur, in unele daca intrai nu mai ieseai tot pe 2 roti, asa ca trebuie multa atentie.

 

Am oprit pe valea Bogatii si am laut un Pasager...nedorit. Nu mi-am dat seama decat la vreo 10 minute. Cand am vazut, am oprit urgent pe dreapta...si am eliberat pasagerul.

 

Am ajuns acasa la ora 16.

post-91113-0-10366500-1504501826_thumb.jpg

post-91113-0-39380600-1504501953_thumb.jpg

post-91113-0-82156400-1504501964_thumb.jpg

post-91113-0-26342500-1504501976_thumb.jpg

post-91113-0-58598700-1504501988_thumb.jpg

post-91113-0-17577300-1504501994_thumb.jpg

post-91113-0-41130700-1504502002_thumb.jpg

post-91113-0-18719600-1504502009_thumb.jpg

post-91113-0-49678400-1504502013_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o luna si ceva am ajuns si eu pe-acolo, tot asa, motivat de colegul crazvy. Ca si idee, sa stii ca n-a fost proasta decizia ca ai lasat moto acolo si ai luat-o pe jos. Drumul pe care ziceai ca ai luat-o si te-ai intors, crezand ca este gresit, de fapt ajunge tot la statuie. Insa daca ziceai ca pana la parcarea aceea ti s-a parut urcarea anevoioasa, mai deparate era mai nasol. Pe o bucata de cateva zeci de metri lungime, in rampa, este un fel de balast (cu pietre destul de mari) afanat, astfel ca e nevoie sa urci cu putin demaraj. Aici senzatia este destul de nasoala, in sensul ca pe alocuri simti ca nu mai ai directie deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci m-am calmat. Drumul mi s-a parut rau tot din cauza acelor pietre mari de pe traseu. E drept ca pana in acea parcare erau si zone de drum ok, dar si cateva cu pietre de-alea. Oricum, eu zic ca merita drumul.

E bine ca nu am prins nici o zi extrem de calda.

Eu unul nu mi-as baga masina pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, drumul se indeparteaza vreo 2 km de statuie dupa care face 180 grade inapoi

cu moto de strada de preferat pe jos din parcare

scopul o fi fost tentative de spalarea a pacatelor directorului fabricii de lapte din zona: Gordon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...