Sari la conținut

Capat toba carbon


EnZZo888
 Share

Postări Recomandate

Salut, va rog sa imi spuneti unde pot gasi un capat pentru toba din carbon din imaginea atasata?

Este vorba despre capatul care intra in teava care vine de la galeriile de evacuare si care se prinde cu nituri de toba.

 


» Post actualizat in 04 Sep 2017 12:31


Poza cu toba rupta!

post-91731-0-82408000-1504528206_thumb.jpg

Editat de EnZZo888
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Capatul acela trebuie sa fie din inox, deci un atelier care lucreaza cu asa ceva te-ar putea ajuta. Cel mai bine ar fi sa gasesti pe cineva care confectioneaza tobe aftermarket (parca erau pe aici pe forum) sa iti reconditioneze toba, care e sifonata binisor.

 

Specifica locatia unde te afli, vei putea primi indicatii mai precise.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

La majoritatea tobelor, capacul se obtine prin ambutisarea unei bucati de tabla de inox si este sudat de restul componentelor adiacente - teava de intrare in toba si sita interioara.

Eu zic ca si sita interioara este indoita/rupta.

 

Dpmdv este imposibil de reparat la un nivel ok si la costuri sub pretul uneia noi sau sh:

* Trebuie capac nou + colier. Originale - daca stii producatorul tobei si daca acesta vinde capace si coliere (aproape imposibil; eu nu am auzit de asa ceva, dar nu ar fi exclus). Sau capac + colier facute de la zero. Varianta asta este 1000% utopie - o matrita costa sute de euro si dureaza saptamani... Singura varianta decenta (daca esti genul de crezi in minuni) - sa gasesti un capac care sa se imbine la fix pe profilul tobei tale.

 

* Trebuie taiat/scurtat corpul de carbon + sita interioara. Tu stii daca te vor deranja sau nu designul mai scurt si sunetul mai puternic.Probabil si revatuita cu ocazia asta, fiindca cine stie de cand este neschimbata vata din ea.

 

* Iti vor trebui pop-nituri de inox la remontarea capacului si scula dedicata pentru aplicarea lor (un cleste imens sau scula pneumatica pentru pop-nituri). Poti sa pui si de aluminiu, dar eu nu as face asa ceva.

 

Eu zic sa cauti sh sau una noua mai ieftina (Roads italienesti, poloneze - nu imi vine acum numele).

 

Ca idee doar, tobe stock de R6, sh, cred ca gasesti usor, la preturi de nimic.

M-as ocupa mai degraba de pedala si de pompa de frana.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine-i mai dai niste limitare in parcarea subterana ca se umfla la loc toba , boss

+1

 

Desi eu cred ca mai bine se aude in pasaj la Unirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La majoritatea tobelor, capacul se obtine prin ambutisarea unei bucati de tabla de inox si este sudat de restul componentelor adiacente - teava de intrare in toba si sita interioara.

Eu zic ca si sita interioara este indoita/rupta.

 

Dpmdv este imposibil de reparat la un nivel ok si la costuri sub pretul uneia noi sau sh:

* Trebuie capac nou + colier. Originale - daca stii producatorul tobei si daca acesta vinde capace si coliere (aproape imposibil; eu nu am auzit de asa ceva, dar nu ar fi exclus). Sau capac + colier facute de la zero. Varianta asta este 1000% utopie - o matrita costa sute de euro si dureaza saptamani... Singura varianta decenta (daca esti genul de crezi in minuni) - sa gasesti un capac care sa se imbine la fix pe profilul tobei tale.

 

* Trebuie taiat/scurtat corpul de carbon + sita interioara. Tu stii daca te vor deranja sau nu designul mai scurt si sunetul mai puternic.Probabil si revatuita cu ocazia asta, fiindca cine stie de cand este neschimbata vata din ea.

 

* Iti vor trebui pop-nituri de inox la remontarea capacului si scula dedicata pentru aplicarea lor (un cleste imens sau scula pneumatica pentru pop-nituri). Poti sa pui si de aluminiu, dar eu nu as face asa ceva.

 

Eu zic sa cauti sh sau una noua mai ieftina (Roads italienesti, poloneze - nu imi vine acum numele).

 

Ca idee doar, tobe stock de R6, sh, cred ca gasesti usor, la preturi de nimic.

M-as ocupa mai degraba de pedala si de pompa de frana.

Multumesc pentru raspuns.Toba Este Leo Vince si nu a fost desfacuta niciodata.In legatura cu pedala si pompa de frana, am schimbat scarita cu totul + pompa + pedala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cauta pe site-ul LeoVince după modelul tău de motocicleta și, 99%,vei găsi schița detaliata a tobei tale (exista pentru cam toate modelele de evacuări comercializate de ei).

Dacă totusi te hotărăști pentru varianta cu reparatul, s-ar putea sa iti fie de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...